Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και η φοροδιαφυγη και τα μαυρα και το παρανομο παρκαρισμα και οι κινητηρες και η τσικνα απο τα σουβλατζιδικα ολα κανουν κακο, ενοχλουν τον εαυτο τους και τους τριγυρω με κοινωνικο κοστος. Ο καθε φοροφυγας ενοχλειται απο το ατμισμα....στο κατω κατω οι καπνιστες πεθαινουν νεοι και η κοινωνια γλυτωνει συνταξεις....ας μην βαλω στην εξισψση και τους απλυτους που βρωμοκοπανε. Να οργανωθουμε παιδια. Να μην πηγαινουμε με απλυτες, καπνιστριες, φοροφυγαδες και γλυψιματιες για μια θεση εις βαρος της κοινωνιας. Ειναι περιπλοκο. Οι ενοχοι ζητουν απο τους αλλους να ειναι σωστοι. Κοινωνια τραβεστηδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν καπνιστης 15 χρονια, μανιακος! Εκανα 3+ πακετα τη μερα.

Ειπα να το κοψω γιατι προεκειψε προβλημα υγειας (πνευμονικη εμβολη).

Αποφασισα να ζησω και ετσι πηρα ενα ηλ. τσιγαρο. VG/PG 50/50 απο φαρμακειο χωρις καθολου νικοτινη. (Πολυ οικονομικη μαλιστα).

Ηταν δυσκολο τον πρωτο μηνα γιατι ζηταγα τη νικοτινη απ'το Princακι!

Οσο περναγε ο καιρος ημουν πιο ικανοποιημενος με το ηλ. τσιγαρο ακομα και με 0 νικοτινη. Αναιβασα λιγο PG για να γινει λιγο πιο δυνατο το χτυπημα και εχασα απο ντουμανι. 3μηνες μετα ειπα να κοψω και το ηλεκτρονικο.

Και να'μαι τωρα ενα χρονο μετα καθαρος!

Δε θα ειχα καταφερει με τπτ να το κοψω χωρις το υποκαταστατο της οχι οσο απολαυστικης (οσο του κανονικου τσιγαρου) τζουρας του ηλεκτρονικου.

Σιγουρα αμα δεν εχεις σκοπο να το κοψεις δε θα αλλαξει κατι. Ισος ατμιζεις και περισσοτερο λογο στερισης αλλα αμα εισαι αποφασισμενος σιγουρα βοηθαει.

Ακομα ζηταω το τσιγαρο καποιες φορες, στην αρχη με τον καφε (οχι πια) ακομα μετα απο πολυ φαι και ποτο αλλα ολο και λιγοτερο οσο περναει ο καιρος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζοντας ολο το thread θελω σαν γιατρος να τονισω μερικα πραγματα γιατί αντιλαμβάνομαι οτι ειναι δυσκολο για το μεσο ανθρωπο (μη ιατρο εννοω) να τα κατανοησει.

12 ώρες πριν, kwnssk είπε

Δεν υπάρχουν μελέτες για το τι θα παθεις απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Για αυτό ζητάω αν έχει κάποιος να το πει. Πραγματικά θέλω να μάθω.

Μελέτη που λέει για την Νικοτίνη είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες, δεν αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο. ΈΛεος πια. 

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας λογικός άνθρωπος που να λέει ότι η νικοτίνη είναι καλή.

Με αφορμη το σχολιο σου (δε το λες μονο εσύ ειναι ευρεως εγκατεστημενη αποψη) θελω να πω οτι κανετε μεγαλο λαθος να νομιζετε οτι δεν υπαρχουν μελετες. Υπάρχουν παρα πολλες μελετες. Μας λειπουν μετααναλυσεις τους και μακροχρόνιες μελετες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχουμε επαρκη στοιχεια για να γινει η συζητηση σε μια επιστημονικη βάση.

Με μια απλη αναζητηση στο PubMed (αφορα κυριως την ελευθερη MEDLINE database) βρίσκεις πολλά αρθρα (3369) που ασχολουνται με το ηλεκτρονικό τσιγάρο αρκετα απο τα οποια ειναι δωρεαν προς αναγνωση. (Να τονισω οτι ξερω πως οι οροι της αναζητησης μου ειναι ελλιπεις παρακαλω αν υπάρχει αλλος γιατρος στο thread μην αρχισει την κριτικη, ξερω οτι εχω αφησει εξω πολλους ορους στην αναζητηση) Τα στοιχεια σε αλλές databases ελευθερες και μη θα ειναι πολυ περισσοτερα. 

Η νικοτινη και οι επιπτωσεις της προφανως και θα πρεπει να ληφθουν υπόψιν στις επιπτωσεις του ηλεκτρονικου τσιγάρου αφου και αυτη η ουσια περνάει στον οργανισμό. Αλλα αν θες μπορεις να αλλαξεις λιγο τους ορους αναζητησης (e cigarette chemicals, chemicals κλπ) και να βρεις στοιχεια για τα υπολοιπα χημικα περα απο την νικοτινη.

Βεβαια το να ψάξεις εκτος του οτι ειναι μια διαδικασια δυσκολη (τεχνικα) που οι περισσοτεροι δεν ξερουν να την κανουν ειναι και παρα πολυ κουραστικη και χρονοβορα διαδικασια χωρις να σου εγγυαται κανεις οτι θα βρεις μια απαντηση σε αυτο που εψαχνες. Γι'αυτό και οι περισσοτεροι την αποφευγουν. 

13 ώρες πριν, kwnssk είπε

Και επίσης όχι έρευνες που λένει ότι ΜΠΟΡΕΙ το ένα ΜΠΟΡΕΙ το άλλο, και θα πρέπει να το μελετήσουμε στο μέλλον για να βγάλουμε συμπέρασμα. Γιατι και εγώ ΜΠΟΡΕΙ να είμαι απόγονος του SUPERMAN αλλά θα το μελετήσουμε στο μέλλον για το πόσο ισχύει.

 

Πάντα οι ερευνες θα το λενε αυτο γιατι ετσι λειτουργει η επιστημη. Πρεπει ολα οσα γράφουμε να ειναι ακριβη και να ισχυουν ακομα και αν προκυψουν νεα δεδομένα. Όταν πχ μια ερευνα δεν βρισκει στοιχεια που αποδεικνυουν οτι μια ουσια ειναι επιβλαβης δεν μπορει να εχει σαν συμπερασμα οτι η ουσια δεν ειναι επιβλαβης. Θα σου πει οτι υπο τις συγκεκριμενες προυποθεσεις και συνθηκες (αφου σου εχει περιγραψει αναλυτικα τις συνθηκες την μεθοδο κλπ της ερευνας) δεν βρεθηκαν στοιχεια οτι αυτη η ουσια ειναι επιβλαβης. Ετσι λειτουργει ο επιστημονικος λόγος.

11 ώρες πριν, tzavardin είπε

Φίλε, μην ψάχνεις να βρεις άκρη. Δεν τον ενδιαφέρει ότι και να πεις. Η αντίληψη του παραπάνω και του νέου συνηγόρου του, είναι από τις χειρότερες που μπορείς να βρεις. Δεν αντιλαμβάνονται τι σημαίνει εθισμός, που πρώτα από όλα είναι κοινωνικό πρόβλημα. Λένε για απαγόρευση, και δεν καταλαβαίνουν ότι θα καταλήξει ο κόσμος να αγοράζει παράνομα τσιγάρα στη Στουρνάρη με 1 ευρώ(τότε θα κάνουν 5), που μέσα θα έχουν από μόλυβδο μέχρι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. 

Νομίζουν ότι ο κόσμος που έχει εθιστεί είναι απλά ηλίθιος, και δεν τον επηρεάζουν ένα σωρό προβλήματα κλπ, οπότε δεν αντιλαμβάνονται και την ανάγκη να βρεθεί μια λύση για να βοηθηθεί να το κόψει. Τους νοιάζει μόνο ο εαυτός τους. Κλασική αντίληψη που ανθεί σήμερα. Ο @vste είναι φωτεινό παράδειγμα σε σχέση με τους υπόλοιπους και αυτό που λέει είναια πολύτως σωστό. Πρέπει να γίνει προσπάθεια για οριστική διακοπή. Απλά πρροσπαθούμε να εξηγήσουμε, ότι ελάχιστοι καταφέρνουν να κόψουν αυτόντον εθισμό μαχαίρι (7% από έρευνες). Για αυτό και το ηλεκτρονικό είναι τόσο σημαντικό σε αυτή την προσπάθεια. 

Σε αυτη την περιπτωση ομως θα πρεπει να αντιμετωπιζουμε τους καπνιστες ως αρρώστους (εθισμενους). Δεν θα το δεχόταν ομως οι ιδιοι οποτε δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα. Οι μισοι και παραπανω μιλανε για απολαυση και δικαιωμα και ελευθερια. Δεν δεχονται την αφηγηση σου επουδενι. Είναι πολυ λιγοι οσοι δεχονται οτι εχουν προβλημα και ψάχνουν βοηθεια ή ειναι διατεθημενοι να δεχτουν βοηθεια αν τους δοθει. Η πλειοψηφια θα αντιδράσει πολυ εντονα σε οποιαδηποτε προσπαθεια να τους βοηθησεις να απεμπλακουν απο αυτον τον εθισμο. 

8 ώρες πριν, nikoskon είπε

Για όποιον είπε πως η νικοτίνη είναι "κακή".

Προφανώς εννοούσε "επιβλαβής".

Μάντεψε φίλε μου... Η νικοτίνη ΔΕΝ είναι επιβλαβής γιατί στην ποσόστωση που την λαμβάνει κανείς, ΔΕΝ είναι τοξική.

 

Σχετικό άρθρο που αφορά το συγκεκριμένο thread και θα τολμήσω να πω, την γενικότερη κατάσταση των Ελλήνων.

https://www.cnn.gr/focus/apopseis/story/148861/h-imimatheia-lamprynetai-sto-vasileio-tis-kataigistikis-pliroforisis

Η νικοτινη ειναι επιβλαβης. Τελεία. Οι δοσεις και απο το ηλεκτρονικο τσιγάρο και απο το παθητικο καπνισμα ακομα ειναι ικανες να δημιουργησουν επιπτωσεις στον οργανισμο. Το κειμενο περι ημιμαθειας να διαβασεις.

11 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν πάει έτσι αγαπητέ. Δεν μπορείς να αναφέρεις κάτι που σε ενοχλεί και ταυτόχρονα να το συνεχίζεις εσύ ο ίδιος... Αποφασίστε επιτέλους τι θέλετε...

Δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς (για νικοτίνη)... :) 

Πως  συνεχιζει ακριβως; Ο ενας ειρωνευεται, χρησιμοποιει χαρακτηρισμους (αχου το μωρε.. ειναι εξυπνο) και μιλαει για κοσμο πανω στα δεντρα και ο αλλος απανταει μεν αλλα με σεβασμο και χωρις χαρακτηρισμους.

Επεξ/σία από Choulio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον αυτη η καραμελα του ηλεκτρονικου τσιγαρου πρεπει να  την καταπιουν καποτε.

δεν ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο.. ειναι  συσκευη παραγωγης ατμου... ατμιστης λεγεσαιιιι 

οι δικαιολογιες πλεον παρα πολλες ωστε να διωξουν το κοσμο απο το ατμισμα.. και  μια απο αυτες ειναι οτι ξεκινησαν να το χρησιμοποιουν ανηλικοι..  γιατι οι ανηλικοι δεν ξεκινανε το καπνισμα??... καλυτερα λοιπον να ατμιζουν παρα να καπνιζουν... 

95% καλυτερο απο το τσιγαρο ειναι.    το αν θα βγαλει καποιες βλαβες στον οργανισμο μετα απο 30 χρονια θα δειξειιιι.... το τσιγαρο ξερουμε οτι μας στελνει αδιαβαστους με παρα πολλες  επιπλοκες στην υγεια μας και παρολα  αυτα το καναμε για πολλα χρονια...

εγω σαν ατμιστης εδω και 2 μιση χρονια  που καπνιζα 2+ πακετα την ημερα πλεον δεν θελω ουτε να το μυρισω...

ο πολεμος με τις καπνοβιομηχανιες  τεραστιος.... μεγαλες απωλειες  πελατων ....

πρεπει καπως να τους γυρισουν πισω τους μελλοθανατους...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, logistoulis είπε

αυτό το πράγμα που η κάναβη για ψυχαγωγική χρήση είναι κάτι καλό και  φοβερό, ενώ το τσιγάρο ο απόλυτος διάβολος είναι από τις μεγαλύτερες ηλιθιότητες που έχουν συμβεί ποτέ στην ιστορία του κόσμου 

Προφανώς και είναι καλό να μπορεί όποιος θέλει να πιεί νόμιμα ένα τσιγαράκι για να περάσει καλά, που είναι το περίεργο; Δεν σου αρέσει; Μάντεψε τι; Χέ***ε η φοράδα στ'αλώνι..

Αλλά από το ύφος σου το μόνο που απλώς επιβεβαιώνεις είναι ότι η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που έχει συμβεί ποτέ στην ιστορία του κόσμου είναι να είσαι ηλίθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, laradoomed123 είπε

Προφανώς και είναι καλό να μπορεί όποιος θέλει να πιεί νόμιμα ένα τσιγαράκι για να περάσει καλά, που είναι το περίεργο; Δεν σου αρέσει; Μάντεψε τι; Χέ***ε η φοράδα στ'αλώνι..

Αλλά από το ύφος σου το μόνο που απλώς επιβεβαιώνεις είναι ότι η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που έχει συμβεί ποτέ στην ιστορία του κόσμου είναι να είσαι ηλίθιος.

ναι  φίλε είμαι ηλίθιος 

 

ελπίζω όλοι οι έξυπνοι που περνάνε καλά να έχουν κάνα φράγκο στην άκρη όταν θα αποφασίσουν ή θα αναγκαστούν να  κόψουν και να  γίνουν κυριλέ για ένα καλό ψυχίατρο 

 

το μόνο επιχείρημα για να στηρίξεις το όποιο ναρκωτικό είναι να μην υπάρχει η παραοικονομία και να τσεπώνει και το κράτος όπως κάνει με τα τσιγάρα και το αλκοόλ, όλα τα άλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες που η ίδια η ζωή διαψεύδει  

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2019 στις 10:26 ΜΜ, newton91 είπε

Πουλιουνται τα κανονικα τσιγαρα σε ανηλικους στο Σαν Φρανσισκο; Δεν ξερω, απλα ρωταω

πωλούνται τα ηλεκτρονικά; θα ρωτήσω κ εγω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος ανακαλυψει το ΗΤ σταματα τοσο ευκολα το τσιγαρο γιατι απλουστατα το ηλ.τσιγ. ειναι και πιο υγιεινο ,θα το διαπιστωσει απο τις πρωτες μερες,υπαρχουν αλλωστε χιλιαδες χρηστες να ρωτησει ,αλλα κυριως γιατι ειναι κ πιο απολαυστικο κι εκει ερχεται το ''χομπυ''.Ναι του γινεται ενα χομπυ αλλαζοντας εργαλεια modς.ατμοποιητες,υγρα κλπ..Υπαρχει ατμισμα με εργαλεια 10 ευρω και ατμισμα με εργαλεια 300 ευρω .Αν υπολογισουμε πως ο μεσος καπνιστης θελει 150 ευρω το μηνα για τσιγαρα ,ενα σκεφτωμαι .....αφηστε τα στην ακρη και παρτε καλα εργαλεια ν αρχισετε το ατμισμα .Εκει θα καταλαβετε ποσο κοροιδα πιανομασταν τοσα χρονια ολοι εμεις οι καπνιστες.Τωρα περι υγειας γενικοτερα για το ατμισμα ....παιδια κακα τα ψεματα και το ανθρακικο στη πορτοκαλαδα πειραζει ,οπως η δευτερη παστα ,οπως το β σουβλακι οπως οπως οπως .Εκει βρισκεται και το ατμισμα ,μη πω ακομα πιο ακινδυνα ,βλεποντας φιλους που ατμιζουν ''μανιωδως΄΄θαλεγα κι ειναι καλα στην υγεια τους κι ακομα καλυτερα απ οταν καπνιζαν κι ησαν και 10 χρονια νεωτεροι .Συνοψιζοντας ενα θα πω προσωπικα ....εχω γλυτωσει απο τη ΄΄γκρινια ''των 4 παιδιων μου ατμιζωντας ,ενω η γυναικα μου δεχεται καθημερινες επιθεσεις επειδη συνεχιζει το τσιγαρο ..σημ ''οι γυναικες που καπνιζουν πιο δυσκολα το κοβουν''.Και μονο την υγεια των παιδιων μας να σκεφτουμε αξιζει το κοπο να στραφει ενας καπνιστης στο ατμισμα αλλα και με μεγαλυτερη απολαυση για τον ιδιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...