Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, georgepppo είπε

εμένα γνωστός μου γέμισαν τα πνευμόνια του υγρά και έπαθε ζημιά όμως με τρελή χρήση και ο τυπάς λογιστής με κάκιστη ζωή και μηδέν  άσκηση , τα ηλεκτρονικά τσιγάρα υπάρχουν απο το 2006 διαδεδομένα δηλαδή 13 χρόνια, κανένας καπνιστής δεν πέθανε στα 13 χρόνια χρήσης απο αυτό με νορμάλ χρήση και μη έχοντας άλλα θέματα.

δεν μπορεί να θεωρηθεί κάτι "αθώο" αν δεν δεις μακροχρόνια τι κάνει στον οργανισμό, πιστεύω είναι καλύτερα απο τα τσιγάρα γιατί όταν έκανα είχα όσφρηση , γεύση, δεν λαχάνιαζα,δεν είχα φλέματα και είχα περισσότερη ενέργεια και όλα "φαίνονταν" καλύτερα αλλά δεν ξέρεις τι κάνει 100%, το τσιγάρο σκοτώνει δεν αλλάζει αυτό αλλά δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι το ηλεκτρονικό δεν σκοτώνει η προκαλεί βλάβες.

η καλύτερη χρήση για μένα του ηλεκτρονικού είναι για να κόψεις το τσιγάρο και μετά και αυτό.

Πολυ σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε τα αυτονόητα: καπνίζουμε/ατμιζουμε/κλ@νουμε στα σπίτια μας η σε ανοιχτούς χώρους που δεν ενοχλούμε τους διπλανούς μας. 

Ολα τα υπόλοιπα είναι σαχλαμάρες από τσάμπα μάγκες. Όπως έχω αναφέρει ξανά, όταν είμαι σε χώρο μη καπνιστών και κάποιος επιμένει να καπνίζει/ατμιζει, τον πλησιάζω ευγενικά και τον ρωτάω αν έχει πρόβλημα να αφήσω μια καλή και βαριά υγρή κλ@νια μιας και γουστάρω να τις μυρίζω όπως γουστάρει και αυτός το τσιγάρο του. 

Καποιες φορές πετυχαίνει, κάποιες όχι. Φυσικά δεν είμαι τόσο βρωμιαρης ώστε να κάνω πράξη το σενάριο που μόλις περιέγραψα. 😛 

Να σημειώσω επίσης πως και καπνίζω και ατμίζω -αν και όχι φανατικά- αλλά ποτε σε κλειστά μέρη που υπάρχει και άλλος κόσμος. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικοί μαλακες. Εδώ κατάργησαν όλες τις αντωνυμίες στα συμβούλια(αυτός,αυτη κλπ) για να μην παρεξγηθουν οι 3 πυροβολημένοι τζεντερφλουιντ της Καλιφόρνια.

 

Κωλοζωα

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην τα αφησουν στα ραφια και απλα να υπαρχει ενα υποχρεωτικο κατωτατο οριο ηλικιας οπως στα αλκοολουχα ποτα? Οποιοι ανηλικοι θελουν να παρουν juul θα πρεπει να μπουν στο μπελα να φτιαξουν ψευτικη ταυτοτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Leparte1862 είπε

Ειχε κοψει το τσιγαρο και εκανε ηλεκτρονικο μονο...για 2 χρονια περιπου. Μια μερα λιποθυμησε και εχασε τις αισθησεις του ...τον πηγαν στο νοσοκομειο και του ανοιξαν την πλατη πισω και του εβγαλαν τον ενα πνευμονα για καθαρισμο ... ο γιατρος του ειπε οτι ειναι παθηση απο ηλεκτρονικο τσιγαρο... 

Για μενα επειδη καπνιζα κανονικο τσιγαρο... το καλυτερο ειναι να το κοψεις κατευθειαν οποιοδηποτε κανονικο και ηλεκτρονικο. 

Το ηλεκτρονικο δεν ειναι πιο επικινδυνο μεχρι τα τωρα στοιχεια ....αλλα ειναι πιο προσβασιμο και πιο ωραιο και τα χημικα που εχει και τι προκαλουν δεν τα ξερει κανενας ! Το μελλον θα δειξει.

Σιγά μην του έκαναν και τριπλό bypass πισω απο την πλάτη.Καλα εισαι σοβαρός και μετα περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρα με αυτα που γραφεις; ΕΛΕΟΣ

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, georgepppo είπε

η καλύτερη χρήση για μένα του ηλεκτρονικού είναι για να κόψεις το τσιγάρο και μετά και αυτό.

Εγώ κάπνιζα 1-2 πακέτα την ήμερα ακόμα και παραπάνω στην δουλειά. Το κόψαμε παρέα 3 φίλοι με nicorette Inhaler.10 χρόνια πάνε που το έχω κομμένο και κάπνιζα από έφηβος.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα είναι και οικονομικό σε 1-2 μήνες είσαι καθαρός χωρίς στερητικό.

 

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε τα αυτονόητα: καπνίζουμε/ατμιζουμε/κλ@νουμε στα σπίτια μας η σε ανοιχτούς χώρους που δεν ενοχλούμε τους διπλανούς μας. 

Ολα τα υπόλοιπα είναι σαχλαμάρες από τσάμπα μάγκες. Όπως έχω αναφέρει ξανά, όταν είμαι σε χώρο μη καπνιστών και κάποιος επιμένει να καπνίζει/ατμιζει, τον πλησιάζω ευγενικά και τον ρωτάω αν έχει πρόβλημα να αφήσω μια καλή και βαριά υγρή κλ@νια μιας και γουστάρω να τις μυρίζω όπως γουστάρει και αυτός το τσιγάρο του. 

Καποιες φορές πετυχαίνει, κάποιες όχι. Φυσικά δεν είμαι τόσο βρωμιαρης ώστε να κάνω πράξη το σενάριο που μόλις περιέγραψα. 😛 

Να σημειώσω επίσης πως και καπνίζω και ατμίζω -αν και όχι φανατικά- αλλά ποτε σε κλειστά μέρη που υπάρχει και άλλος κόσμος. 

είναι θέμα και που θα πας εγώ σαν καπνιστής έχει τύχει στον πειραιά να ρωτήσω σε ένα μπαράκι στο πασαλιμάνι αν επιτρέπεται το κάπνισμα, μου είπαν όχι και έφυγα και πήγα πιο κάτω σε άλλο κλάιν, έχει τύχει πάλι σε μαγαζί στυλ παγωτατζίδικου καφέ να βγω έξω μέσα στο ψ@λ@κρυο να κάνω ένα τσιγάρο γιατί είχε παιδάκια και οικογένειες , αλλά το να απαγορεύται σε μπουζούκια και μπαρ κλπ έστω και θεωρητικά γιατί ελάχιστα μαγαζιά το εφαρμόζουν είναι αστείο.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο κάνετε συγκρίσεις με το τσιγάρο; Τα ηλεκτρονικά είναι καινούργια και δεν έχουμε μακροπρόθεσμα αποτελέσματα. Γιατί έχετε βγει όλοι οι οπαδοί και φωνάζετε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουν όλοι, ότι ανεξάρτητα αν κάνει κακό ή όχι το ηλεκτρονικό τσιγάρο, δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπόλοιποι να το τρώνε στη μούρη. 

Βέβαια εδώ στην Ελλαδίτσα μας ακόμα υπάρχουν καπνιστές σε δημόσιους κλειστούς χώρους και δεν τολμάμε οι υπόλοιποι να τουσ πούμε και τίποτα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valkon είπε

Για ποιο λόγο κάνετε συγκρίσεις με το τσιγάρο; Τα ηλεκτρονικά είναι καινούργια και δεν έχουμε μακροπρόθεσμα αποτελέσματα. Γιατί έχετε βγει όλοι οι οπαδοί και φωνάζετε; 

ειναι υποκατάστατο του καπνίσματος και υπάρχει 15+ χρονια. επισης υπαρχουν και ερευνες. απευθύνετε σε ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ που θέλουν να σταματήσουν το καπνισμα. δεν ειναι παγωτο, δεν ειναι μπυρα, δεν ειναι για ολους. σιγουρα δεν ειναι για ανηλικους. οι γενικευσεις και οι απαγορευσεις ειναι αστειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dream21 είπε

Σιγά μην του έκαναν και τριπλό bypass πισω απο την πλάτη.Καλα εισαι σοβαρός και μετα περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρα με αυτα που γραφεις; ΕΛΕΟΣ

Εσυ που εισαι γιατρος ξερεις καλυτερα!!  Ελεος σωστα το ειπες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW ξεκινάω ηλεκτρονικό τσιγάρο != του κόβω το κάπνισμα. Μερικοί νομίζουν ότι το ηλεκτρονικό είναι ο μεσσίας που ήρθε να σώσει όλους τους καπνιστές. Όπως είπαν και οι παραπάνω, μπορεί να μην εισπνέεις πίσσα και 1002 άλλες ουσίες αλλά εξακολουθείς κ εισπνέεις άλλες χημείες που μέχρι στιγμής κανείς δε ξέρει πόσο αθώες είναι (αληθέια πόσο αθώες μπορεί να είναι?). Αν θέλετε να κάνετε όντως κάτι κόψτε το τελείως. (Και τώρα περιμένω τα κλασικά δε μπορώ και δε κόβεται και μπλα μπλα... δικαιολογίες του κ@@@). 

 

*πρώην καπνιστής εδώ

Και επειδή γενικά έχουμε το χάρισμα να κράζουμε τα πάντα κ να βλέπουμε παντού ότι όλα είναι σχέδια απο εβραίους μασσώνους, διαβάστε τι είπε ο τύπος παραπάνω που μένει στο Αμέρικα. Εκεί είναι της μόδας το ηλεκτρονικό κ τα πιτσιρίκια το αγοράζουν, γεύσεις σαν καραμέλα κλπ κλπ, ενώ απο την άλλη το παραδοσιακό κάπνισμα θεωρείται παλιομοδήτικο και κανείς δεν ασχολείται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάει ο κόσμος όταν το κανονικό και τκ ηλεκτρονικό τσιγάρο συγκρίνονται.

Οι ουσίες που περιέχει το καθένα και οι θάνατοι που έχουν προκληθεί από το καθένα μιλάνε μόνα τους.

Υποκρισία μόνο από τους Οργανισμούς Υγείας και όλο το σύστημα

Δε ξέρω αν είναι υγιεινό το η.τ, σίγουρα δεν είναι σαν το σκουπίδι το τσιγάρο.

Όταν θα μάθουμε και περισσότερα καθώς ακόμα γίνονται μελετες, τα λέμε.

Μέχρι τότε την εξίσωση μεταξύ τους, την κάνουν μόνο βλαμμένοι, επειδή μάλλον υπάρχει η λέξη τσιγάρο. Δεν εξηγείται αλλιώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Leparte1862 είπε

Μπραβο ...πολυ σωστη κινηση!!! Γνωστος μου επαθε μεγαλο θεμα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο!!! Δεν ειναι τοσο αθωα οσω λενε !! Εν τω μεταξυ για εναν καινουργιο καπνιστη ...ειναι πιο ωραιο το ατμισμα απο το κλασικο τσιγαρο και πιο ευκολα προσβασιμο για εναν νεο να το ξεκινησει. Γενικα οτι μετρο ειναι κατα τον μεγαλων εταιρειων με συμφεροντα ...καλο ειναι!! 

Τι αλλο θα ακουσουμε... Αλλος φιλος λιγο πιο πανω ανεφερε εναν γνωστο του, που του εβγαλαν τον πνευμονα για... Καθαρισμο (?!?!?!?). Πως παμε για Λαδια Φιλτρο Μπουζι το αμαξι ενα πραμα..

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Leparte1862 είπε

Ειχε κοψει το τσιγαρο και εκανε ηλεκτρονικο μονο...για 2 χρονια περιπου. Μια μερα λιποθυμησε και εχασε τις αισθησεις του ...τον πηγαν στο νοσοκομειο και του ανοιξαν την πλατη πισω και του εβγαλαν τον ενα πνευμονα για καθαρισμο ... ο γιατρος του ειπε οτι ειναι παθηση απο ηλεκτρονικο τσιγαρο... 

Για μενα επειδη καπνιζα κανονικο τσιγαρο... το καλυτερο ειναι να το κοψεις κατευθειαν οποιοδηποτε κανονικο και ηλεκτρονικο. 

Το ηλεκτρονικο δεν ειναι πιο επικινδυνο μεχρι τα τωρα στοιχεια ....αλλα ειναι πιο προσβασιμο και πιο ωραιο και τα χημικα που εχει και τι προκαλουν δεν τα ξερει κανενας ! Το μελλον θα δειξει.

 

Κωνσταντίνος Φαρσαλινος Καρδιολόγος και ερευνητής του Ωνάσειου καρδιοχειρουργικού κέντρου Αθηνών 

 

 

Επεξ/σία από Superuser
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...