Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, poulinos είπε

διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα η υποδοχη ειναι rj45 (8 pin) και οχι rj12 (6 pin) εφοσον μιλαμε για το 7590

https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7590-ax/technical-specifications/

επισης θα πρεπει να διαλεξει στο profile cosmote για να παρει τις ρυθμισεις αυτοματα.

Δεν κάνεις κανένα λάθος, απολύτως σωστά αυτά που έγραψες! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 minutes ago, stelakis1914 said:

Δεν κάνεις κανένα λάθος, απολύτως σωστά αυτά που έγραψες! 😉

βεβαια και στην Rj12 και στην Rj45 χωραει το Rj11. Καπου μου εχουν μεινει και Rj12 κλιπακια. Δεν μπορω να θυμηθω αν εχει τυχει να χρησιμοποιησω καν ποτε στην ζωη μου. απλα ειχα το 7590 το απλο οχι το ax και θυμαμαι οτι το καλωδιο που εδινε μεσα ηταν Rj45 που στην ουσια απο την αλλη κατεληγε σε 2 x rj11 ωστε να φερεις και την τηλεφωνια (tdM) και το dsl, στο FRITZ.

https://www.e-shop.gr/avm-y-cable-for-fritz-box-p-PER.590719

ναι εχουν δυνατοτητα Nas. στο insomnia Θα βρεις Review για το 7590 και στο Thelab.gr θα βρεις review για το 7530ax .το 7590ax δεν το εχω κανει ακομα Review αν και λιγες αλλαγες συγκριτικα με τα 7530ax,7530,7590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2022 στις 8:32 ΜΜ, poulinos είπε

διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα η υποδοχη ειναι rj45 (8 pin) και οχι rj12 (6 pin) εφοσον μιλαμε για το 7590

https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7590-ax/technical-specifications/

επισης θα πρεπει να διαλεξει στο profile cosmote για να παρει τις ρυθμισεις αυτοματα.

εχει μεσα καλωδιο.αλλα γενικα και το Rj11 κουμπωνει κανονικα. αν βαλεις το c6 θα πρεπει να ενεργοποιησεις το dect και μολις γινει setup το voip να το δρομολογησεις και στο dect.δεν ειναι τιποτα παραξενο ουτε δυσκολο. μαλλον εχεις vdsl και οχι Fiber δηλαδη οπτικη ινα μεχρι μεσα το σπιτι. απλα marketing tricks να λενε το vdsl fiber.και το Fiber fiber :P

Έτσι ακριβώς. 

Στο δικό μου κουτί είχε 2 καλώδια μέσα. Το απλό δε μου μετέφερε data, αλλά είχε ενα καλωδιο split για isdn με το οποίο έπαιξε σε μένα. 

Επίσης ακόμα και το profile της cosmote να διαλέξεις δεν σπυ μεταφέρει data ούτε voip και πρέπει να μιλήσεις με cosmote ή να κάνεις το κόλπο της βλάβης για να ενεργοποιήσεις τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, rackal said:

Έτσι ακριβώς. 

Στο δικό μου κουτί είχε 2 καλώδια μέσα. Το απλό δε μου μετέφερε data, αλλά είχε ενα καλωδιο split για isdn με το οποίο έπαιξε σε μένα. 

Επίσης ακόμα και το profile της cosmote να διαλέξεις δεν σπυ μεταφέρει data ούτε voip και πρέπει να μιλήσεις με cosmote ή να κάνεις το κόλπο της βλάβης για να ενεργοποιήσεις τα πάντα. 

λογικα μονο την πρωτη φορα θα χρειαστει να καλεσεις την cosmote. to internet αν του δωσεις τα στοιχεια θα παιξει κατευθειαν πριν καν παρεις τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Wind δίνει username και κωδικό για VOIP για να βάλω κάνα fritzbox; Με έχουν πρήξει από την Ζενίθ και αν και είμαι στο μητρώο του άρθρου 11 και έχω κάνει και καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, τίποτα. Με το fritzbox μπορώ να φράσσω εισερχόμενες κλήσεις με κανόνες και μου φαίνεται καλύτερη λύση από συσκευές call blockers. Αν αρχίσουν και άλλες εταιρείες εκτός από την Ζενίθ να είναι τόσο τρομερά επιθετικές, την βάψαμε και το κράτος κοιμάται. Έπρεπε να τους είχε τρελάνει στα πρόστιμα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ MODEM ΤΟΥ ΠΑΡΟΧΟΥ COSMOTE ΜΕ ΕΝΑ FRITZ 7430.ΗΣΥΝΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ VDSL 50..TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ PROVIDER COSMOTE.ΤΙ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, manis1587 said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ MODEM ΤΟΥ ΠΑΡΟΧΟΥ COSMOTE ΜΕ ΕΝΑ FRITZ 7430.ΗΣΥΝΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ VDSL 50..TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ PROVIDER COSMOTE.ΤΙ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,?

εχεις κανει firmware update?ποιο φοραει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2022 at 08:08, manis1587 said:

το 7.29

 

να αναφερει καπως αλλιως τη cosmote και να μβ το βλεπω ?δε νομιζω

εχεις voip?αν οχι βαζεις vlan id 835 ,username και password αυτα που εχειςκαι εισαι Ready. το θεμα ειναι η τηλεφωνια και το stb αν εχεις.

αν το εχει οταν τρεχει το wizard και διαλεξεις vdsl πρεπει να σου εχει cosmote. μετα το Update καντο τυπικα και ενα Hard reset μηπως εχει φαει κανα σκαλωμα. δεν εχει περασει απο τα χερια μου οποτε δεν μπορω να σου πω παραπανω.σε ολα τα αλλα που εχω κανει Review 7530,7590 κτλ υπηρχε κανονικα.

επρεπε να ειχες παρει παντως το 7530 και οχι το 7430.

On 01/05/2022 at 01:03, Krusty said:

To ίδιο μου απάντησε και ο υπάλληλος της Wind από το τεχνικό τμήμα. Δεν ξέρω τους λόγους που το κάνουν αυτό.

πολλοι παροχοι το κανουν. οι λογοι απλα.να σου κανουν αυτοι το config σε ενα ρουτερ που εχει δοκιμαστει και μπορουν να σε εξυπηρετησουν και να στο σεταρουν απο μακρυα.οι περισσοτεροι παροχοι αυτο κανουν οχι μονο ελλαδα αλλα και εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2022 στις 11:38 ΜΜ, poulinos είπε

πολλοι παροχοι το κανουν. οι λογοι απλα.να σου κανουν αυτοι το config σε ενα ρουτερ που εχει δοκιμαστει και μπορουν να σε εξυπηρετησουν και να στο σεταρουν απο μακρυα.οι περισσοτεροι παροχοι αυτο κανουν οχι μονο ελλαδα αλλα και εξωτερικο

Αν βάλω ένα fritzbox χωρίς να το ρυθμίσω εγώ, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα δουλέψει το VDSL και διαδύκτιο. Οπότε μου μένει μόνο το VOIP, άρα κάπου υπάρχει παράνοια αφού μόνο οι κωδικοί λείπουν.

Στην ADSL υπήρχαν τόσα προτεινόμενα ρούτερ και άλλα τόσα που δούλευαν χωρίς να κάνουμε εμείς ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/05/2022 at 02:27, Krusty said:

Αν βάλω ένα fritzbox χωρίς να το ρυθμίσω εγώ, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα δουλέψει το VDSL και διαδύκτιο. Οπότε μου μένει μόνο το VOIP, άρα κάπου υπάρχει παράνοια αφού μόνο οι κωδικοί λείπουν.

Στην ADSL υπήρχαν τόσα προτεινόμενα ρούτερ και άλλα τόσα που δούλευαν χωρίς να κάνουμε εμείς ρυθμίσεις...

στο adsl δεν ειχες voip οποτε παιζουν ολα.στο vdsl αν δεν ειχες voip επισης θα επαιζαν τα παντα. οσο εχεις voip οχι δεν θα παιξουν τα παντα.και στην wind οπως και στην Forthnet το προβλημα δεν ειναι να βρεις τα voip credentials το θεμα ειναι οτι χρειαζονται πολυ παραπανω πραγματα για να παιξει.,πχ στην wind κλειδωνουν την τηλεφωνια με το Serial number του router που σου εχουν δωσει οποτε δεν βαζεις οτι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το Fritz 7390 συνδέεται στη Vodafone (voip 100άρα - όχι fiber) με το τηλ να δουλεύει; Τους κωδικούς του voip, εντελώς ενημερωτικά τους έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Έχω VDSL 100/10 cosmote με voip. Το modem router της cosmote είναι συνδεδεμένο σε δεύτερο router με το οποίο έχω δημιουργήσει Wi-Fi mesh σε 4 πατώματα. Το τηλέφωνο που έχω τώρα συνδεδεμένο είναι ένα ασύρματο dect πάνω στο router της cosmote. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καλή κάλυψη σε όλα τα πατώματα. Μπορώ να πάρω ένα Wi-Fi ip phone, όπως πχ το fritzfon c6 και να εκμεταλλευτώ την κάλυψη σε όλο το σπίτι από το Wi-Fi mesh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...