Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ενα fritzbox 7530 και μετα απο πολλες προσπαθειες το εκανα να παιξει με vodafone εχω ομως 2 θεματα μηπως μπορειτε να με βοηθησετε

1.μου κανει ενα θορυβο στην γραμμη και

2. δεν μου εμφανιζει το νουμερο αναμονης

Εαν μπορειτε να βοηθησετε

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

 

Μετα απο πολλα reviews αγορασα το 7530 και μεχρι σημερα δεν εχω βρει λυση για να συνδεσω το σταθερο μου τηλεφωνο (το εχω 1 εβδομαδα) που ειναι ενα Panasonic KX-TG6811

 

Διαβασα τον οδηγο και στην αρχη αρχη οταν μπαινω στην επιλογη Telephone Numbers, δεν μου βγαζει καποιον αριθμο (λογικα γιατι δεν εχω φτιαξει εγω καποιον μεχρι στιγμης)

Παταω New telephone number και μου ζηταει να βαλω καποιες ρυθμισεις

 

139171360_.png.f74c37d01278348fb2153bc6679d16a2.png

 

Αλλα δεν γνωριζω ακριβως τι πρεπει να βαλω στις ρυθμισεις αυτες..

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές οι ρυθμίσεις είναι για να σετάρεις κάποιον VoIP αριθμό. Για να χρησιμοποιήσεις την τηλεφωνική σου συσκευή θα πρέπει να έχεις σεταρισμένο κάποιον τηλεφωνικό αριθμό. Αν πήρες το fritz!box για σύνδεση ΟΤΕ και έχεις VoIP τηλεφωνία, αυτό μπορεί να γίνει αυτόματα αν επιλέξεις το προφίλ cosmote κατά την αρχική ρύθμιση του router.

Θα πρέπει να διαβάσεις κάποια πράγματα για να μπεις στην λογική τους. Εδώ μπορείς να διαβάσεις πως θα συνδέσεις την αναλογική σου συσκευή. 

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Αυτές οι ρυθμίσεις είναι για να σετάρεις κάποιον VoIP αριθμό. Για να χρησιμοποιήσεις την τηλεφωνική σου συσκευή θα πρέπει να έχεις σεταρισμένο κάποιον τηλεφωνικό αριθμό. Αν πήρες το fritz!box για σύνδεση ΟΤΕ και έχεις VoIP τηλεφωνία, αυτό μπορεί να γίνει αυτόματα αν επιλέξεις το προφίλ cosmote κατά την αρχική ρύθμιση του router.

Θα πρέπει να διαβάσεις κάποια πράγματα για να μπεις στην λογική τους. Εδώ μπορείς να διαβάσεις πως θα συνδέσεις την αναλογική σου συσκευή. 

Ευχαριστώ.

Έχω Vodafone, το επέλεξα και στην αρχική ρύθμιση.

Ωραία, στο λινκ που μου στείλατε είμαι στο 1ο σημείο (Configuring internet telephone numbers) και είμαι στο ίδιο σημείο που έγραψα πιο πάνω.

Λιγο πιο κάτω γράφει "Enter the account information (for example user name, password, registrar) in the corresponding fields. This information is supplied by your provider."

 

Και ακόμα λίγο πιο κάτω γράφει (για αυτούς που έχουν επιλέξει other provider)

"If you selected "Other provider" in the configuration wizard and the telephone number does not get registered after setup, you may have to adjust the account information. If you select a preconfigured internet telephony provider, the FRITZ!Box configures the correct settings automatically:"

 

Συγγνώμη αλλά απ' ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να μιλήσω με τον πάροχο για τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις? Και θα μου δώσουν τα στοιχεία έτσι απλά?

 

Επίσης σε αυτό το σημείο If you select a preconfigured internet telephony provider, the FRITZ!Box configures the correct settings automatically:

Και η Vodafone ήταν στην preconfigured λίστα μαζί με τον ΟΤΕ όταν έβαλα το ρουτερ για πρώτη φορά, γιατι δεν έβαλε τα στοιχεία αυτόματα?

Έχω κολλήσει.....

Επεξ/σία από Lioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η vodafone δεν δίνει τα στοιχεία της τηλεφωνίας, ακόμα κι αν χρησιμοποίησες το έτοιμο profile στο αρχικό setup. Η μόνη εταιρεία που τα δίνει είναι η cosmote. Αν είχες το 7590 κάτι θα μπορούσε να γίνει μέσω της θύρας FXO που διαθέτει.

Έχω διαβάσει ότι υπάρχει μια λύση για να "κλέψεις" τα στοιχεία, -αν έχεις το router H300S- με export του config των ρυθμίσεων. Αυτή είναι και η μόνη λύση για να χρησιμοποιήσεις την τηλεφωνία της vodafone μέσα από το router που έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, stelakis1914 said:

Δυστυχώς η vodafone δεν δίνει τα στοιχεία της τηλεφωνίας, ακόμα κι αν χρησιμοποίησες το έτοιμο profile στο αρχικό setup. Η μόνη εταιρεία που τα δίνει είναι η cosmote. Αν είχες το 7590 κάτι θα μπορούσε να γίνει μέσω της θύρας FXO που διαθέτει.

Έχω διαβάσει ότι υπάρχει μια λύση για να "κλέψεις" τα στοιχεία, -αν έχεις το router H300S- με export του config των ρυθμίσεων. Αυτή είναι και η μόνη λύση για να χρησιμοποιήσεις την τηλεφωνία της vodafone μέσα από το router που έχεις. 

Υπαρχει θεμα πως να παρει τα στοιχεια voip απο το h300s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lioner είπε

Ευχαριστώ.

Έχω Vodafone, το επέλεξα και στην αρχική ρύθμιση.

Ωραία, στο λινκ που μου στείλατε είμαι στο 1ο σημείο (Configuring internet telephone numbers) και είμαι στο ίδιο σημείο που έγραψα πιο πάνω.

Λιγο πιο κάτω γράφει "Enter the account information (for example user name, password, registrar) in the corresponding fields. This information is supplied by your provider."

Και ακόμα λίγο πιο κάτω γράφει (για αυτούς που έχουν επιλέξει other provider)

"If you selected "Other provider" in the configuration wizard and the telephone number does not get registered after setup, you may have to adjust the account information. If you select a preconfigured internet telephony provider, the FRITZ!Box configures the correct settings automatically:"

Συγγνώμη αλλά απ' ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να μιλήσω με τον πάροχο για τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις? Και θα μου δώσουν τα στοιχεία έτσι απλά?

Επίσης σε αυτό το σημείο If you select a preconfigured internet telephony provider, the FRITZ!Box configures the correct settings automatically:

Και η Vodafone ήταν στην preconfigured λίστα μαζί με τον ΟΤΕ όταν έβαλα το ρουτερ για πρώτη φορά, γιατι δεν έβαλε τα στοιχεία αυτόματα?

Έχω κολλήσει.....

Αν έχεις το H300, δες το παρακάτω θέμα, για να πάρεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, poulinos είπε

Υπαρχει θεμα πως να παρει τα στοιχεια voip απο το h300s

 

13 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αν έχεις το H300, δες το παρακάτω θέμα, για να πάρεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας

 

Σας ευχαριστώ πολύ, έψαξα το λινκ εχθές και το βρήκα.

Τώρα  προσπαθώ να το φτιάξω.

 

EDIT: Όλα δουλεύουν ρολόϊ! Σας ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Lioner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/11/2020 at 12:09, Lioner said:

Σας ευχαριστώ πολύ, έψαξα το λινκ εχθές και το βρήκα.

Τώρα  προσπαθώ να το φτιάξω.

EDIT: Όλα δουλεύουν ρολόϊ! Σας ευχαριστώ!

μια χαρα.να ευχαριστηθεις το fritz σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα

αγόρασα και εγώ το 7590 για VDSL Vodafone με VOIP τηλεφωνία.

το Internet έπαιξε αμέσως. Η τηλεφωνία ποτέ δεν μπόρεσα να την κάνω resister και να την ενεργοποιήσω.
έχω τους σωστούς κωδικούς από το Η300. έχω κάνει ακριβώς ότι αναφέρεται παραπάνω και έχω έκδοση 7,21.

δεκτή κάθε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...