Προς το περιεχόμενο

Οδηγός παραμετροποίησης FRITZ!Fon και VoIP Telephony στα FRITZ!BOX. Χαρακτηριστικά και δυνατότητες.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο ήταν το 7360 μοντέλο. Δεν μπορούμε με κάποιο τρόπο να μεταφέρουμε κάποιο config file απο το 7360 στο 7581, ώστε να κάνει enable την option για landline; Ή ακόμα και να γινόταν δεν θα έπαιζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να μεταφέρεις το config αρχείο από ένα fritzbox σε ένα άλλο, γίνεται, αρκεί το fritzbox που θα δεχτεί το αρχείο να έχει την ίδια ή νεότερη έκδοση λογισμικού από το fritzbox που τράβηξες το αρχείο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα μεταφέρει όλες τις ρυθμίσεις, από τη στιγμή που το κάθε μοντέλο έχει συγκεκριμένες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αυτό που έγραψα; Ότι και να γίνει μεταφορά του config αρχείου δεν θα παίξει, σωστά; Οπότε χρησιμοποιώ την βάση του Gigaset (την οποία έχω τεστάρει ότι δουλεύει) και όχι την βάση του Fritzbox που ήθελα αρχικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ThanosDJ είπε

Άρα αυτό που έγραψα; Ότι και να γίνει μεταφορά του config αρχείου δεν θα παίξει, σωστά; Οπότε χρησιμοποιώ την βάση του Gigaset (την οποία έχω τεστάρει ότι δουλεύει) και όχι την βάση του Fritzbox που ήθελα αρχικά;

Σου απάντησα ήδη στο προηγούμενο ποστ «Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα μεταφέρει όλες τις ρυθμίσεις, από τη στιγμή που το κάθε μοντέλο έχει συγκεκριμένες δυνατότητες.»

Το fritzbox θα πρέπει να έχει την δυνατότητα να «πάρει» την αναλογική τηλεφωνία και να μπορέσεις μετά να την «χειριστείς» από αυτό. Το 7581 δεν την έχει αυτή την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Αν πιστεύετε ότι έχετε σετάρει σωστά τα πάντα αλλά παρόλα αυτά δε κάνει σύνδεση το τηλέφωνο πριν κάνετε factory reset κάντε το εξής: εκτελέστε το Dignostics Function πρώτα. Φαίνεται να το αναγκάζει να προσπαθήσει ξανά ότι δε δουλεύει μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδιά βοήθεια!!! αγόρασα το fritzbox7360 και μετά από αρκετές προσπάθειες και τηλ κατάφερα να το συγχρονισω στο internet, και αυτό έγινε γιατί τυχαία είδα κάποια σχόλια για το fritzbox στη σελίδα. τελικά δεν κατάφερα να ανοίξω τη voip υπηρεσία.ακούω τη γραμμή αλλά δεν δεχετε και δεν κάνει κλίση.τι πρέπει να κανω

Στις 8/4/2021 στις 8:40 ΜΜ, ThanosDJ είπε

Έχεις δίκιο ήταν το 7360 μοντέλο. Δεν μπορούμε με κάποιο τρόπο να μεταφέρουμε κάποιο config file απο το 7360 στο 7581, ώστε να κάνει enable την option για landline; Ή ακόμα και να γινόταν δεν θα έπαιζε;

θανο μπορείς να με βοηθήσεις να σεταρω το 7360? δεν έχω voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να συνδέσω ένα Panasonic 1611, μ’ ένα 7590, αλλά δεν έχω καταφέρει απολύτως τίποτα, μετά από άπειρες προσπάθειες. Παρακαλώ για την βοήθειά σας, την βάση του τηλεφώνου την απενεργοποιούμε [τη βγάζουμε από το ρεύμα?] και μετά πατάμε κάποιο κουμπί [πιο ?] πάνω στον router ή επιλέγουμε την λειτουργία dect μέσα από το menu του router? Αν μπορεί κάποιος να παραθέσει αναλυτικά τα βήματα για τη σύνδεση, θα του ήμουν βαθύτατα υποχρεωμένος. Επισημαίνω ότι και με τη δεύτερη ασύρματη συσκευή που έχω [panasonic 2511], δεν έχω καταφέρει να τη συνδέσω με το 7590.

Επεξ/σία από croesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, croesus είπε

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να συνδέσω ένα Panasonic 1611, μ’ ένα 7590, αλλά δεν έχω καταφέρει απολύτως τίποτα, μετά από άπειρες προσπάθειες. Παρακαλώ για την βοήθειά σας, την βάση του τηλεφώνου την απενεργοποιούμε [τη βγάζουμε από το ρεύμα?] και μετά πατάμε κάποιο κουμπί [πιο ?] πάνω στον router ή επιλέγουμε την λειτουργία dect μέσα από το menu του router? Αν μπορεί κάποιος να παραθέσει αναλυτικά τα βήματα για τη σύνδεση, θα του ήμουν βαθύτατα υποχρεωμένος. Επισημαίνω ότι και με τη δεύτερη ασύρματη συσκευή που έχω [panasonic 2511], δεν έχω καταφέρει να τη συνδέσω με το 7590.

Εδώ θα βρεις οδηγίες για το πως μπορείς να συνδέσεις το ασύρματο τηλέφωνο 

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7581-int/136_Registering-a-cordless-telephone-with-the-FRITZ-Box/

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην είναι συμβατές οι συσκευές που έχεις

https://panasonic.net/cns/pcc/support/tel/fritzbox/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω, για τις απαντήσεις. Η λίστα της panasonic, που αναφέρεις, όντως δεν περιλαμβάνει τις δικές μου συσκευές [είχα ήδη δει τη λίστα], απλά διαβάζοντας τη παρουσίαση που έκανε ο poulinos, υπέθεσα ότι μπορεί να συνδεθεί κάθε ασύρματο, που υποστηρίζει την λειτουργία GAP. Διαβάζοντας και το σημείο, που μου υπέδειξες από το εγχειρίδιο χρήσης, με μεγαλύτερη προσοχή, αναφέρει ότι πρέπει να τεθεί το τηλέφωνο σε registration mode, αυτό όμως δεν ξέρω πως γίνεται και θα πρέπει να το βρω [ίσως ο poulinos, αν δει το μήνυμα, μπορέσει να βοηθήσει]. Τέλος στο manual, που μου υποδεικνύεις, αναφέρει ότι πατάμε το κουμπί dect, ενώ στο ελληνικό [από την cosmote το κατέβασa] αναφέρει ότι πατάμε το wps. Θα το προσπαθήσω ξανά και θα δούμε, και πάλι ευχαριστώ πολύ, για τις υποδείξεις.

Επεξ/σία από croesus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, croesus είπε

Καλησπέρα,

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω, για τις απαντήσεις. Η λίστα της panasonic, που αναφέρεις, όντως δεν περιλαμβάνει τις δικές μου συσκευές [είχα ήδη δει τη λίστα], απλά διαβάζοντας τη παρουσίαση που έκανε ο poulinos, υπέθεσα ότι μπορεί να συνδεθεί κάθε ασύρματο, που υποστηρίζει την λειτουργία GAP. Διαβάζοντας και το σημείο, που μου υπέδειξες από το εηχειρίδιο χρήσης, με μαγαλύτερη προσοχή, αναφέρει ότι πρέπει να τεθεί το τηλέφωνο σε registration mode, αυτό όμως δεν ξέρω πως γίνεται και θα πρέπει να βρω [ίσως ο poulinos, αν δει το μήνυμα, μπορέσει να βοηθήσει]. Τέλος στο manula, που μου υποδεικνύεις, αναφέρει ότι πατάμε το κουμπί dect, ενώ στο ελληνικό [από την cosmote το κατέβασ] αναφέρει ότι πατάμε το wps. Θα το προσπαθήσω ξανά και θα δούμε, και πάλι ευχαριστώ πολύ, για τις υποδείξεις.

Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να ακολουθήσεις τα βήματα από το manual του ασύρματου τηλεφώνου…

https://www.stavrianos-dw.gr/images/products/KX-TG1611GRCMANUAL_1.pdf
 

A44ECF47-B588-47B4-B4FF-F73AC9C99D86.jpeg.f188c23a18b9ca7e13bee124ae5e6833.jpeg

Πρώτα θα πρέπει να ακυρώσεις την υπάρχουσα καταχώρηση με την βάση του και έπειτα να ξεκινήσεις νέα καταχώρηση (registration) με το dect του Fritzbox.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του ritzbox 7390. Έχω συνδέσει τηλεωνία internet και δουλεύουν όλα ρολόιο. Το μόνο που δεν ξέρω είναι γτ στο ασυρματο τηλεφωνο που έχω κάνει DECT πάνω στο fritzbox δεν δίχνει την αναγνώριση κλήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papajohn87 είπε

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του ritzbox 7390. Έχω συνδέσει τηλεωνία internet και δουλεύουν όλα ρολόιο. Το μόνο που δεν ξέρω είναι γτ στο ασυρματο τηλεφωνο που έχω κάνει DECT πάνω στο fritzbox δεν δίχνει την αναγνώριση κλήσεων

Δοκίμασε το παρακάτω

https://www.adslgr.com/forum/threads/1057714-Fritz-7390-dect-χωρίς-αναγνώριση-κλήσης?p=6535801#post6535801

Ενδεχομένως να έχει να κάνει και με την συγκεκριμένη συσκευή που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δοκίμασε το παρακάτω

https://www.adslgr.com/forum/threads/1057714-Fritz-7390-dect-χωρίς-αναγνώριση-κλήσης?p=6535801#post6535801

Ενδεχομένως να έχει να κάνει και με την συγκεκριμένη συσκευή που έχεις.

Είναι 2 διαφορετικά panasonic. Κλήσεις κάνουν κανονικά αλλά η αναγνώριση εμφανίζεται για 1 δευτερόλεπτο και μετά εξαφανίζεται. Μάλλον θα κάνω αγορά κανενός Gigaset να ηρεμήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους. Έχω 2 fritzbox, ένα μάστερ και ένα secondary. Πήρα ένα fritzfon m2 και για να δουλέψει η τηλεφωνία πρέπει να το συνδέσω στο μάστερ που είναι κ το καλώδιο του ΟΤΕ . Αλλά επειδή είναι μακριά το σήμα στο ασύρματο κ η ποιότητα κλήσης είναι χάλια. Όταν το συνδέσω στο δεύτερο box δε δουλεύει καθόλου. Είχα δεδομένο ότι λόγω mesh θα δούλευε το ασύρματο κανονικά. Καμία ιδέα κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...