Προς το περιεχόμενο

Καλό πρόγραμμα για καθαρισμούς σκληρού δίσκου - cache κτλ


yazidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και ο δίσκος μου αρχίζει και γεμίζει και εδώ και χρόνια δεν τον έχω πολυκαθαρίσει, έχετε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για καθαρισμό; Βρήκα ένα που λέγεται Clean My Mac X. Το έχετε χρησιμοποιήσει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και ο δίσκος μου αρχίζει και γεμίζει και εδώ και χρόνια δεν τον έχω πολυκαθαρίσει, έχετε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για καθαρισμό; Βρήκα ένα που λέγεται Clean My Mac X. Το έχετε χρησιμοποιήσει καθόλου;

Ο δισκος σου τι filesystem έχει? Για να λές  για χρόνια,για πιο μηχάνημα μιλάμε αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν με το συγκεκριμενο προγραμμα θα δεις καμία διαφορά. Το μονο που ξερω ειναι οτι αν καταφέρεις και βάλεις άλλον εναν ssd μεσα και κανεις raid 0 το μηχάνημα θα απογειωθεί...

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και ο δίσκος μου αρχίζει και γεμίζει και εδώ και χρόνια δεν τον έχω πολυκαθαρίσει, έχετε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για καθαρισμό; Βρήκα ένα που λέγεται Clean My Mac X. Το έχετε χρησιμοποιήσει καθόλου;

Όπως έχω γράψει παλαιότερα το Mac OS X δεν χρειάζεται τέτοιου τύπου cleaners.

Αν παρ´ όλα αυτά θέλεις να τρέχεις ένα πρόγραμμα που  είναι «καθαρό» από malware και adware και free τότε δες το ONYX

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Δεν ξερω αν με το συγκεκριμενο προγραμμα θα δεις καμία διφορά. Το μονο που ξερω ειναι οτι αν καταφέρεις και βάλεις άλλον εναν ssd μεσα και κανεις raid 0 το μηχάνημα θα απογειωθεί...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που βρήκες θα σε βοηθήσει πολύ, έχει επιλογή για τις γλώσσες που θέλεις να κρατήσεις και αν την επιλέξεις σβήνει τις υπόλοιπες.

Είναι το καλύτερο για mac το έχω πάνω από 10 χρόνια σε διάφορους mac υπολογιστές , βασικά είναι και το  μόνο τέτοιου τύπου πρόγραμμα που χρειάζεται ο mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μπήκα στον κόπο να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα, και να ασχοληθώ με το "χέρι"

Ξέρετε αν είναι ασφαλές να διαγράψω το περιεχόμενο του φακέλου Library/Containers/Com.Apple.Photos/Data/Library/Caches ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 22/6/2019 στις 9:49 ΜΜ, Jiakometi είπε

Όπως έχω γράψει παλαιότερα το Mac OS X δεν χρειάζεται τέτοιου τύπου cleaners.

Αν παρ´ όλα αυτά θέλεις να τρέχεις ένα πρόγραμμα που  είναι «καθαρό» από malware και adware και free τότε δες το ONYX

+1

Μπορεις να εξηγησεις το λόγο? υπάρχει το λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον λόγο για τον οποίο δεν χρειάζονται «cleaners” /  optimizers κλπ ? 

Είναι η ίδια η αρχιτεκτονική του OS που είναι ξεκάθαρα βασισμένο σε UNIX. Ότι δεν χρησιμοποιείται - χρειάζεται μένει αθέατο και ανενεγό στο background χωρίς να καταναλώνει πόρους, ή να εμποδίζει με κάποιο τρόπο την λειτουργία ή την ταχύτητα του συστήματος. Το μόνο που μπορεί να κερδίσει κανείς είναι μερικά MB χώρου αν πχ διαγράψει τις «άχρηστες» γλώσσες του λειτουργικού. 

Πρέπει ο χρήστης να κάνει κάποιο λάθος για δημιουργηθεί πρόβλημα ... Όπως πχ η λάθος (με το χέρι) απεγκατάσταση κάποιων Applications που αφήνουν κατάλοιπα / σκουπίδια. 

Τα Apps καλό είναι να απεγκαταστούνται με τον « ορθόδοξο» τρόπο, για να εξαφανίζονται και τα preference lists (plsts) μαζί τους. Δηλαδή 

Ειτε με τον uninstaller του προγράμματος του .ιδιου (αν υπάρχει)

Ειτε με σύρσιμο στον κάδο. 

Ειτε με συγκεκριμένο και δοκιμαςμένο λογισμικό. 

Το Mac OS δεν έχει registry να παραπέμπει σε καταργημένα script ή συντομεύσεις αρχείων. 

Από το Mac OS X 10.4 (Tiger) έχω κάνει μόνο 2 clean installs αλλά το σύστημα μου τρέχει «σφαίρα» μέχρι τώρα στο Mojave. 

Μπορείς να δοκιμάσεις ένα τέτοιο πρόγραμμα και θα διαπιστώσεις ότι δεν σου προσφέρει τίποτα επιπλέον, σε επιδόσεις.  Μάλλον ό μόνος τρόπος  για να πιστείς είναι αυτός. 

Το link που να δικαιολογεί τα παραπάνω ? Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο αλλά υπάρχουν αναφορές σε όλα τα MAC fora. 

Τέλος, αν σώνει και καλά το χρειάζεσαι « ψυχολογικά « τότε βάλε το ONYX που υπάρχει στο link ή και το Clean my Mac X που αναφέρθηκε αλλά ΠΟΤΕ το MAC KEEPER. Περιέχει malware. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2019 στις 1:48 ΠΜ, Jiakometi είπε

Τον λόγο για τον οποίο δεν χρειάζονται «cleaners” /  optimizers κλπ ? 

Είναι η ίδια η αρχιτεκτονική του OS που είναι ξεκάθαρα βασισμένο σε UNIX. Ότι δεν χρησιμοποιείται - χρειάζεται μένει αθέατο και ανενεγό στο background χωρίς να καταναλώνει πόρους, ή να εμποδίζει με κάποιο τρόπο την λειτουργία ή την ταχύτητα του συστήματος. Το μόνο που μπορεί να κερδίσει κανείς είναι μερικά MB χώρου αν πχ διαγράψει τις «άχρηστες» γλώσσες του λειτουργικού. 

Πρέπει ο χρήστης να κάνει κάποιο λάθος για δημιουργηθεί πρόβλημα ... Όπως πχ η λάθος (με το χέρι) απεγκατάσταση κάποιων Applications που αφήνουν κατάλοιπα / σκουπίδια. 

Τα Apps καλό είναι να απεγκαταστούνται με τον « ορθόδοξο» τρόπο, για να εξαφανίζονται και τα preference lists (plsts) μαζί τους. Δηλαδή 

Ειτε με τον uninstaller του προγράμματος του .ιδιου (αν υπάρχει)

Ειτε με σύρσιμο στον κάδο. 

Ειτε με συγκεκριμένο και δοκιμαςμένο λογισμικό. 

Το Mac OS δεν έχει registry να παραπέμπει σε καταργημένα script ή συντομεύσεις αρχείων. 

Από το Mac OS X 10.4 (Tiger) έχω κάνει μόνο 2 clean installs αλλά το σύστημα μου τρέχει «σφαίρα» μέχρι τώρα στο Mojave. 

Μπορείς να δοκιμάσεις ένα τέτοιο πρόγραμμα και θα διαπιστώσεις ότι δεν σου προσφέρει τίποτα επιπλέον, σε επιδόσεις.  Μάλλον ό μόνος τρόπος  για να πιστείς είναι αυτός. 

Το link που να δικαιολογεί τα παραπάνω ? Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο αλλά υπάρχουν αναφορές σε όλα τα MAC fora. 

Τέλος, αν σώνει και καλά το χρειάζεσαι « ψυχολογικά « τότε βάλε το ONYX που υπάρχει στο link ή και το Clean my Mac X που αναφέρθηκε αλλά ΠΟΤΕ το MAC KEEPER. Περιέχει malware. 

Εγώ όταν ξεκίνησα πάντως τη συζήτησα το ήθελα για να γλιτώσω χώρο. Σε γενικές γραμμές από εδώ και από εκεί, απ'το 2011 δεν είχα κάνει ποτέ clean install (και δε μου χρειαζόταν γιατί ο υπολογιστής μου πετούσε), αλλά είχε γεμίσει ο υπολογιστής άχρηστα πράγματα, ειδικά σε logs και σε cache, και μιας και είμαι με ssd 250GB, χρειαζόμουν χώρο, και τελικά κατέληξα να διαγράψω περίπου 100GB πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, σεβαστό.

Πάντως 100 GB δεν είναι cache, language packs, και logs που καθαρίζουν αυτά τα προγράμματα.

Προφανώς  είχες και αρχεία που δεν τα χρειαζόσουν πλέον. (Ταινίες κλπ). 

Για κάτι τέτοιο μια καλή εφαρμογή με φιλικό UI είναι το Daisy Disk, που κλάνει ακριβώς αυτό. 

Εντοπίζει τα μεγάλα αρχεία καθώς και αυτά που έχουν να ανοίξουν αρκετό και καιρό και σε ρωτά.α αν τα χρειάζεσαι ακόμη.

Ομως σίγουρα δεν κατατάσσεται στα «Optimizers/cleaners. Ο όρος χρησιμοποιέιται για κάτι άλλο.

Αλλά τέλος  καλό όλα καλά. Ξεμπερδέψες  τουλάχιστον ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...