Προς το περιεχόμενο

Αγγελία πώλησης και επιβεβαίωση μεταφοράς εμβάσματος από Αμερική


livewire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, livewire είπε

Καλημέρα στην κοινότητα.

Έβαλα προς πώληση ένα προιόν στο site της χρυσής ευκαιρίας και μου ήρθε ειδοποίηση ότι ενδιαφέρθηκε κάποιος από Αμερική. Επικοινωνήσαμε με email για τα τεχνικά ζητήματα, του έστειλα το δικό μου IBAN και μετά από 1-2 μέρες μου έστειλε ένα email ότι αυτός έκανε τη μεταφορά των χρημάτων(μου έγραψε και ένα transaction ID), αλλά προκειμένου να εμφανιστούν στο λογαριασμό μου, εγώ θα πρέπει να στείλω το δέμα και να ενημερώσω την τράπεζά του για το tracking number του δέματος. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι τα λεφτά του δε μπορεί να τα πάρει πίσω, σε περίπτωση που εγώ δεν προχωρήσω στην αποστολή του δέματος. Σχεδόν ταυτόχρονα(για την ακρίβεια, λίγο πριν το δικό του email) μου ήρθε και ένα mail από την τράπεζα, που λέει το ίδιο. Η τράπεζα είναι ευρωπαϊκή(dansκe banκ), αν έχει καμία σημασία. Έστειλα email για να πάρω κάποια παραπάνω πληροφορία από την τράπεζα και περιμένω. Η δική μου τράπεζα λέει ότι δεν μπορούν να ελέγξουν αν υπάρχει τέτοια κίνηση από άλλη τράπεζα.

Ρώτησα στα ΕΛΤΑ και στη UPS αν υπάρχει τρόπος να στείλω ένα δέμα και να ζητήσω επιστροφή πριν την παράδοσή του, αν δεν έχουν εμφανειστεί τα χρήματα στο λογαριασμό μου μέχρι τότε, και μου είπαν ότι δε γίνεται.

Τι μπορώ να κάνω για να σιγουρευτώ ότι δε θα στείλω αφιλοκερδώς το πακέτο?

Πάρα πολλά spam και phishing email είναι τάχαμου από την Danske, με παρόμοια φυσικά στοιχεία όπως την πραγματική (που την είχα ως τράπεζα κάποια χρόνια).

Τα περισσότερα που έλαβα εγώ, σε burn account φυσικά, ήταν για δάνεια, δωρεές, νέους λογαριασμούς και λοιπά κουλά.

Πάντως όπως έγραψαν όλοι, είναι απάτη. Η τράπεζα δεν υπάρχει περίπτωση να συνεργάζεται με κούριερ, τουλάχιστον όχι σε retailer. Γράψε και σε αυτούς για να τους ειδοποιήσεις για την απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...