Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με GTX 1080TI Aorus Xtreme


Lizarloth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Παρελαβα πριν λιγες μερες τη συγκεκριμενη καρτα γραφικων used απο ebay. Η κάρτα είχε χρησιμοποιηθεί για mining απο Σεπτέμβριο του 2018 αλλά γενικά φαίνεται προσεγμένη εξωτερικά και στις θερμοκρασίες της χωρίς να ανοιχτεί μαζί με το κουτί και ολα τα παρελκομενα της, δηλαδή λίγους μήνες μονο έχω αποδειξη αγοράς. Παρατηρησα πως το συστημα σε stock συχνοτητες ειναι ασταθές πέρα απο το furmark όπου το τέσταρα για μισή ώρα και δεν ξεπέρασε τους 70C και το έβγαλε μια χαρά, σε όλα τα αλλα benchmarks το σύστημα κολλούσε σε σημείο να χρειάζεται να το κλείσω απο το κουμπί του case. Tα benchmark που προσπαθησα να τρέξω είναι τα εξής : Superpotision Benchmark crash στην 7η-8η σκηνή, Valley, Heaven. Επίσης δεν ειχε σημασία αν είχα επιλέξει 1080p low,medium,extreme ή 2Κ αναλυση σε ολα το ίδιο συμβαίνει.  Παρεπιπτόντως ολα αυτά τα προβλήματα όσο ηταν σε displayport είτε με gsync ανοιχτο είτε οχι. Mε hdmi και σε στοκ συχνότητα τα έβγαζε ολα κανονικά.

To ιδιο συμβαινει και με παιχνιδια που προσπαθησα να τρέξω. Pupg φτανει μεχρι το lobby μετα crasharei- Apex το ίδιο

Μετά απο αρκετό ψάξιμο βρηκα σε ενα forum πως ύπαρχει λύση κάνοντας underclocking  το coreclock κατά -60 και όλα τα υπόλοιπα σε στοκ

'Oπου τρέχει όλα τα benchmarks μέχρι το τελος- το superpotision εβγαλε 4Κ 9802 Τα παιχνίδια σταθερά σε 144hz με Gsync ανοιχτό και μαξ θερμοκρασία μετά απο πολύωρο gaming 75C

Το σύστημα μου είναι το εξής:

Ryzen 2600X stock

RAM X FLARE 3200-CL 14 se DOCP enabled

ASUS X470-PRO

PSU: RM750x

SSD 860 EVO

Fan έχει τον στοκ κούλερ wraith spire και 2 φανακια 120mm απο H500 NZXT

Υ.Γ ολο τα υπόλοιπα κομμάτια είναι καινούργια. Έκανα memtest πέρασε ολα τα τεστ επίσης προσπάθησα να τρεξω τα benchmarks και με stock συχνοτητες ram το ιδιο συμβαίνει. ο cpu φτανει 60C στα games αλλα idle παιζει απο 43-53C απο ryzen master και HWMonitor

H ερώτηση μου είναι η εξής: Επειδή ο πωλητής επιτρέπει δωρεάν επιστροφές για επιστροφη εντος 30 ημερών. 

Με αυτο που παρατηρω δεν ξερω αν ειναι καλύτερο να την κάνω επιστροφή και να πάρω τα χρήματα μου πίσω ή αν ειναι κάτι που μπορεί να λυθεί με κάποιον τρόπο που δεν γνωρίζω.

Τι μου προτείνετε να κάνω και αν γνωρίζει κάποιος επιπλέον ρυθμίσεις που θα με βοηθουσαν να λυσω το συγκεκριμένο θέμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, leros2004 είπε

Είχες άλλη κάρτα γραφικών επάνω πριν βάλεις την 1080ti ? 

οχι ειναι η πρωτη φορα και βασικα ειναι η πρωτη φορα που εφτιαξα μονος μου εξ ολοκλήρου pc. Είχα αγοράσει απο μέλος στο Ινσομνια μια gtx 1080 αλλα ακομη μου ελειπαν καποια κομματια και επομενως δεν την τεσταρα ποτε στο δικο μου συστημα αλλα την εδωσα σε τεχνικο να τη τεσταρει οπου με παροτρεινε να προσπαθησω να την επιστρεψω και να παρω τα χρηματα μου πισω γιατι φαινοταν σαν να ειχε ανοιχτει (λειπανε καποιες βιδες απο σημεια που δεν υπηρχε λογος). Επομενως με την επιστροφη χρηματων προσθεσα κατι παραπανω και πηγα σε gtx 1080ti ή οθονη δοκιμάστηκε και σε σπίτι φίλου με rtx 2060 σε δικο του συστημα βεβαια και display port και η οθονη δεν ειχε παρουσιασει το παραμικρο οπως και σε μενα πλεον ομως με το underclocking

.

Επεξ/σία από Lizarloth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...