Προς το περιεχόμενο

Ένα αναδιπλούμενο Surface που θα τρέχει Android εφαρμογές έρχεται το 2020


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nhzt είπε

Αυτό εξαρτάται από το τι ζητάς από το λειτουργικό σου... Την ασφάλεια των windows ή την ευελιξία του Android;

Για πες 2-3 εφαρμογές Android που δεν είναι παιχνίδια και θα τις έτρεχες αντί για τις αντίστοιχες Windows (εφόσον υπάρχουν στα Windows).

Καλό είναι πάντως να τρέχει και Android (φαντάζομαι μέσω virtual machine). Ότι παραπάνω καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, possiz είπε

Για πες 2-3 εφαρμογές Android που δεν είναι παιχνίδια και θα τις έτρεχες αντί για τις αντίστοιχες Windows (εφόσον υπάρχουν στα Windows).

Καλό είναι πάντως να τρέχει και Android (φαντάζομαι μέσω virtual machine). Ότι παραπάνω καλό είναι.

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι εννοώ... Δεν είναι θέμα εφαρμογών η ασφάλεια ή η ευελιξία ενός OS.

Το Android είναι κτισμένο πάνω σε Linux kernel και είναι πολύ μακριά σε ασφάλεια από ένα windows ή mac OS. Ένα Android  έχει ασφάλεια για να προστατεύει τον εαυτό του αλλά όχι τα δεδομένα σου. Και αυτό το λέω ως γενικό κανόνα ανάμεσα στα δύο συστήματα. Αν ο χρήστης δεν είναι προσεκτικός, τότε και τα δύο συστήματα είναι ευάλωτα. Σε μια γενικότερη σύγκριση το ios είναι ασφαλέστερο όλων.

Ένα unrooted Android είναι δύσκολο να μολυνθεί το βασικό του σύστημα, αλλά είναι δύσκολο να αποτρέψει ένα trojan το οποίο ζητά να μάθει την τοποθεσία σου, τα password σου, τα μηνύματα, τα κείμενα κλπ.

Δεν διαφωνώ στο να είναι windows και να τρέχει android εφαρμογές, ούτε και είμαι οπαδός κάποιου συστήματος ή μάρκας, απλά μ ενδιαφέρει η ποιότητα και η ασφάλεια των προιόντων αυτών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κρίνω από όλα όσα μας είχε τάξει η MS στο παρελθόν, και στο τέλος φάγαμε γλαρόσουπα (βλέπε project Andromeda από το 2016, Surface Phone το 2016, project Lockhart, πολλές υποσχέσεις για cross-platform apps στα Windows Phone αλλά και jump-ship projects όπως Windows Phone κλπ) μάλλον κι εδώ το ίδιο θα ισχύσει!
Ή, στην καλύτερη, αντί του 2020, θα το δούμε γύρω στο 2045...

Επεξ/σία από kostas12ldb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skylined είπε

Όταν αυτή η τεχνολογία ωριμάσει θα είναι φανταστική. Θα κουβαλάμε κάτι σε μέγεθος ταμπλετ που θα ανοίγει σε μέγεθος λαπτοπ, ή σμαρτ που ανοίγει σε μέγεθος ταμπλετ. Θα έχουμε κανονικούς υπολογιστές στις τσέπες μας απ' όλες τις απόψεις. 

Μην βγει και tri folding καποια στιγμή και από smart γίνεται laptop :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, I'm_busy είπε

Ναι ναι όντως δεν έδωσα σημασία, νόμιζα θα έχει windows laucher σε android...τώρα μου φαίνεται ενδιαφέρον!  

μεχρι να μαθεις οτι θα ειναι windows σε arm.... με οτι συνεπαγεται αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αφού θα έχει Intel 10nm λέει...

οταν έχουμε τέτοια intel θα φανεί... μεχρι τώρα με αυτά που έχουμε μάλλον μιλάμε για arm... το μέλλον θα δείξει παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

οταν έχουμε τέτοια intel θα φανεί... μεχρι τώρα με αυτά που έχουμε μάλλον μιλάμε για arm... το μέλλον θα δείξει παντος

Αυτό λέει το άρθρο και οι πληροφοριες, δεν το υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nhzt είπε

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι εννοώ... Δεν είναι θέμα εφαρμογών η ασφάλεια ή η ευελιξία ενός OS.

Το Android είναι κτισμένο πάνω σε Linux kernel και είναι πολύ μακριά σε ασφάλεια από ένα windows ή mac OS. Ένα Android  έχει ασφάλεια για να προστατεύει τον εαυτό του αλλά όχι τα δεδομένα σου. Και αυτό το λέω ως γενικό κανόνα ανάμεσα στα δύο συστήματα. Αν ο χρήστης δεν είναι προσεκτικός, τότε και τα δύο συστήματα είναι ευάλωτα. Σε μια γενικότερη σύγκριση το ios είναι ασφαλέστερο όλων.

Ένα unrooted Android είναι δύσκολο να μολυνθεί το βασικό του σύστημα, αλλά είναι δύσκολο να αποτρέψει ένα trojan το οποίο ζητά να μάθει την τοποθεσία σου, τα password σου, τα μηνύματα, τα κείμενα κλπ.

Δεν διαφωνώ στο να είναι windows και να τρέχει android εφαρμογές, ούτε και είμαι οπαδός κάποιου συστήματος ή μάρκας, απλά μ ενδιαφέρει η ποιότητα και η ασφάλεια των προιόντων αυτών.

Μπορεί να μου εξηγησει καποιος γιατί ο Linux kernel είναι πολύ μακριά απο τον Mac OS kernel? Αν εννοει τα 20 χρονια που περασαν απο την αναπτυξη του Mklinux τότε πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αυτό λέει το άρθρο και οι πληροφοριες, δεν το υποθέτω.

καλα το λει αλλα hardware δεν υπάρχει για την ωρα ούτε αναμένεται τοσο σύντομα (στο mobile κομμάτι) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Μπορεί να μου εξηγησει καποιος γιατί ο Linux kernel είναι πολύ μακριά απο τον Mac OS kernel? Αν εννοει τα 20 χρονια που περασαν απο την αναπτυξη του Mklinux τότε πάσο...

Πες μας τώρα ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το Android OS δεν είναι ασφαλές για τα δεδομένα των χρηστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, nhzt είπε

Πες μας τώρα ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το Android OS δεν είναι ασφαλές για τα δεδομένα των χρηστών...

Τα δεδομένα?

Το μονο που ξερω είναι οτι το  android εκανε αργοτερα, αυτό που  το mac os  εκανε πριν απο  χρόνια. Αναζήτησε λυσεις στην κοινοτητα.Βεβαια το mac os πηγε στην  unix κοινοτητα περισσοτερο αλλα χρησιμοποιησε και το linux ως εργαλειο. Μην παρεξηγουμαστε το mac OS δεν είναι linux(κερνελ). 

Επειδη εχω την τυχη να εχω balckberry με android, (οταν η blackberry δεν ειχε πουληθει στους κινέζους,eg. blackberry priv), σε πληροφορώ οτι ενα σωστα παραμετροποιημένο Android και με τα κατάλληλα προγραμματα ,δεν εχει τιποτα να φοβηθει σε σχεση με την προστασία δεδομένων.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τα δεδομένα?

Το μονο που ξερω είναι το android εκανε οτι και το mac os πριν απο  χρόνια. Αναζήτησε λυσεις στην κοινοτητα.Βεβαια το mac os πηγε στην  unix κοινοτητα περισσοτερο αλλα χρησιμοποιησε και το linux ως εργαλειο. Μην παρεξηγουμαστε το mac OS δεν είναι linux(κερνελ). 

Επειδη εχω την τυχη να εχω balckberry με android, (οταν η blackberry δεν ειχε πουληθει στους κινέζους,eg. blackberry priv), σε πληροφορώ οτι ενα σωστα παραμετροποιημένο Android και με τα κατάλληλα προγραμματα ,δεν εχει τιποτα να φοβηθει σε σχεση με την προστασία δεδομένων.

Δεν ξέρω τι πιστεύεις εσύ επειδή εχεις Blackberry, εδω λέμε οτι ένα Android δεν έχει καλύτερη ασφάλεια δεδομένων του χρήστη απο ένα Windows ή ενα Mac OS... Αν δεν το πιστεύεις τότε ρώτα την Google.

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nhzt είπε

Δεν ξέρω τι πιστεύεις εσύ επειδή εχεις Blackberry, εδω λέμε οτι ένα Android δεν έχει καλύτερη ασφάλεια δεδομένων του χρήστη απο ένα Windows ή ενα Mac OS... Αν δεν το πιστεύεις τότε ρώτα την Google.

Η Google ειναι διαφημιστικη εταιρεία και η δουλεια της ειναι να πουλάει δεδομένα. Επειδη χρησιμοποίησε το Android για να εφαρμόσει τα σχεδια της δεν κανει το Android λιγοτερο ασφαλές. Δεν το εφτιαξε αυτη το android αλλα το βελτιωσε , χρησιμοποιοντας και  την γνωση των σχεδιων της Apple εκ των εσω , (βλ. Eric Schmidt). To ιδιο είχε κανει και  η micrοsoft αντιστοιχα  παλι με την Apple παλαιοτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...