Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το βρηκα....!!! Βαζεις την καρτα την Ελληνικη (contacless) πισω απο την θηκη απο iphone 4 και ανω και κανεις την δουλεια σου 100% ειναι δοκιμασμενο 😁

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα έβαλα κάρτα στο wallet σε iPhone Xsmax με iOS13 public beta για κάποιον λόγο αντί για Face ID μου ζητάει passcode για να γίνει η πληρωμή έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ; Και κάτι άλλο όταν πάω να βάλω το Apple Cash μου ζητάει για επιβεβαίωση ένα κωδικό SSN από ότι κατάλαβα είναι το ΑΜΚΑ αλλά δεν αντιστοιχεί στα κενά που έχει... καμία  ιδέα ;

DD186120-0A63-4396-A832-5BF539B3B1AC.jpeg

 

8D98D35B-666C-4219-BD8E-DA64034CA604.png

Επεξ/σία από g.stoupis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, g.stoupis said:

Καλημέρα έβαλα κάρτα στο wallet σε iPhone Xsmax με iOS13 public beta για κάποιον λόγο αντί για Face ID μου ζητάει passcode για να γίνει η πληρωμή έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ; Και κάτι άλλο όταν πάω να βάλω το Apple Cash μου ζητάει για επιβεβαίωση ένα κωδικό SSN από ότι κατάλαβα είναι το ΑΜΚΑ αλλά δεν αντιστοιχεί στα κενά που έχει... καμία  ιδέα ;

DD186120-0A63-4396-A832-5BF539B3B1AC.jpeg

8D98D35B-666C-4219-BD8E-DA64034CA604.png

Καταρχάς έχεις beta λειτουργικό και μάλιστα πρώτη έκδοση, οπότε μην περιμένεις να είναι όλα οκ. To apple cash είναι κάτι διαφορετικό από το apple pay (μπορείς να στέλνεις χρήματα μέσα από τα messages κλπ) που νομίζω δεν το έχουμε ακόμη εδώ και το SSN είναι το social security number που έχουν στην Αμερική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γνωρίζω πως λειτουργεί το apple pay και πως το pin δεν έχει νόημα μιας και η πιστοποίηση γίνεται από το face/touch ID.

Στη χώρα μας όμως, όπως και στις περισσότερες ευρωπαϊκές που τα τερματικά δεν πρόκειται να αναβαθμιστούν (τουλάχιστον για τα επόμενα 1-2-3 χρόνια...), το PIN της κάρτας θα μας ζητείται κανονικά όταν θα πληρώνουμε με apple pay και το ποσό της συναλλαγής είναι πάνω από τα όρια των ανέπαφων αγορών.

Το ίδιο έγινε και στην Αγγλία όταν ενεργοποιήθηκε και ακόμη και τώρα σε ελάχιστα σημεία έχουν τα αναβαθμισμένα POS που υποστηρίζουν το "Consumer Device Cardholder Verification Method". 

:) 

Φίλε μου κάνεις λάθος. Μένω Αγγλία και παντού δέχονται πληρωμές μέσω Google Pay που χρησιμοποιώ εγώ χωρις pin (εδω το όριο είναι 30 λίρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Steiner said:

Φίλε μου κάνεις λάθος. Μένω Αγγλία και παντού δέχονται πληρωμές μέσω Google Pay που χρησιμοποιώ εγώ χωρις pin (εδω το όριο είναι 30 λίρες).

Από Google pay δεν έχω εικόνα. Στην Αγγλία που έχω φιλους μου λένε πως σε πολλά σημεία ακόμη τους ζητάει pin όταν είναι πάνω από το όριο. Φαντάζομαι έχει να κάνει με τα σημεία στα οποία κάνουν τις αγορές. 

Στην Ελλάδα θα μάθουμε πολύ σύντομα τι ακριβώς ισχύει μιας και μόλις πριν λίγες ώρες ενεργοποιήθηκε και για την ώρα πήρα μόνο έναν καφέ κι ένα κουλούρι! :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, billdanos said:

Αυτό θα το διαπιστώσουμε σταδιακά κάνοντας διάφορες αγορές! :)

Η άλλη απορία που έχω έχει να κάνει με τo apple watch. Οκ στο iphone με το που κάνω double tap και ανοίγει το wallet, μου ζητάει πιστοποίηση με το face id και περιμένει να γίνει η συναλλαγή. Με το watch όμως τι γίνεται? Με το double tap που επίσης ανοίγει το wallet αυτόματα, πως υποτίθεται πως κάνει κάθε φορά την πιστοποίηση? Την έχει μονίμως? Θα μου ζητάει πάντα pin όταν εμπλέκεται το ρολόι και το ποσό είναι πάνω από το όριο? 

Για το ρολόι δεν γνωρίζω.

Όπως επίσης σε ηλεκτρονικές αγορές όταν χρησιμοποιείται apple pay για άμεση αγορά, δεν ζητάει ο πάροχος της κάρτας τον κωδικό 3D secure για επιβεβαίωση της πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Καταρχάς έχεις beta λειτουργικό και μάλιστα πρώτη έκδοση, οπότε μην περιμένεις να είναι όλα οκ. To apple cash είναι κάτι διαφορετικό από το apple pay (μπορείς να στέλνεις χρήματα μέσα από τα messages κλπ) που νομίζω δεν το έχουμε ακόμη εδώ και το SSN είναι το social security number που έχουν στην Αμερική. 

Okay το έφτιαξα το Face ID απλά έπρεπε να το ενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις του Face ID 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Τότε για ποιο ακριβώς λόγο δεν υποστηρίζεται και στην Ελλάδα;

Δεν έχει να κάνει ούτε με μνημόνια ούτε με capital controls.Το Apple pay δεν έχει σχέση με ροή χρημάτων προς το εξωτερικό για να καθυστερεί λόγω capital controls. είναι θέμα Τράπεζας, Visa/Mastercard & Apple. Με άλλα λόγια Θέλουν δεν θέλουν και όσο και να σπρώξουν τα δικά τους πορτοφόλια οι ελληνικές τράπεζες Apple Pay μεχρι τέλος χρόνου θα το εφαρμόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, abitolive είπε

Δεν θέλει σύνδεση σε δίκτυο. Και μάλιστα στα τελευταία μοντέλα iPhone δεν θέλει ούτε μπαταρία!!! Κουλό? :) Απλώς το τηλέφωνο κρατάει απόθεμα ένα μικρό ποσοστό μπαταρίας, μόνο για το Apple Pay, έτσι ώστε να είναι διαθέσιμο για μια περίπτωση ανάγκης, ακόμα και όταν το τηλέφωνο έχει σβήσει από μπαταρία!!!

Δε ξερω αν τρολαρεις, αλλα αυτο δεν ειναι εφικτο καθοτι η συσκευη κανει χρηση του face/touch id για την ταυτοποιηση του χρηστη.

6 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Για το ρολόι δεν γνωρίζω.

Όπως επίσης σε ηλεκτρονικές αγορές όταν χρησιμοποιείται apple pay για άμεση αγορά, δεν ζητάει ο πάροχος της κάρτας τον κωδικό 3D secure για επιβεβαίωση της πληρωμής.

Το ρολοι εχει κωδικο ασφαλειας. εφοσον ειναι πανω σου και ξεκλειδωτο εχει κανει ταυτοποιηση. εαν το βγαλεις απο το χερι σου κλειδωνει χαρη στους αισθητηρες στο πισω/κατω μερος του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα και εγώ σε Μίκελ κανονικά! Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι ότι ενεργοποείται και όταν είναι κλειστό τονiPhone ή πρέπει να το ξεκλειδωσεις  και να ανοίξεις το wallet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, leonidas_fs said:

Πλήρωσα και εγώ σε Μίκελ κανονικά! Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι ότι ενεργοποείται και όταν είναι κλειστό τονiPhone ή πρέπει να το ξεκλειδωσεις  και να ανοίξεις το wallet? 

Απο κλειδωμένο iPhone, εάν κάνεις double tap το home button μπαίνεις στο wallet και εκεί βάζεις κωδικό/ touch/ face id για να ενεργοποιήσεις την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iYannis είπε

Οχι από σήμερα το πρωί με Visa Credit της Εθνικής τράπεζας η Revolut φορτώνει κανονικά και άμεσα!!

Μπορώ να επιβεβαιώσω και γω με Εθνική MasterCard Debit πως πέρασε κανονικότατα σημερα στη Revolut.

 

Επιτέλους!

Επεξ/σία από YiannisPj
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, leonidas_fs said:

Πλήρωσα και εγώ σε Μίκελ κανονικά! Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι ότι ενεργοποείται και όταν είναι κλειστό τονiPhone ή πρέπει να το ξεκλειδωσεις  και να ανοίξεις το wallet? 

Διπλό κλικ στο πλαϊνό κουμπί του iphone ή του apple watch και είσαι έτοιμος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...