Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαι κυριλέ επιβάλετε να δώσεις την κάρτα στον άλλον και όχι να κάνεις δουλειά ταμεία, βάλε βγάλε κάρτα κοκ.

Σε πολλά εστιατόρια μάλιστα μεταφέρουν την κάρτα σε άλλο χώρο. 

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Αν είσαι κυριλέ επιβάλετε να δώσεις την κάρτα στον άλλον και όχι να κάνεις δουλειά ταμεία, βάλε βγάλε κάρτα κοκ.

Σε πολλά εστιατόρια μάλιστα μεταφέρουν την κάρτα σε άλλο χώρο. 

τωρα θα μεταφερουν το POS σε εμας

28 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για μένα αυτό είναι απο τα καλύτερα του Apple Pay. Πας πχ για προπόνηση, δε κουβαλάς πορτοφόλι μαζί για να μη το χάσεις (πόσο μάλλον χύμα κάρτες) αλλα μπορείς στο γυρισμό να περάσεις απο σουπερμάρκετ ή να βάλεις βενζίνη. Ή έστω να πάρεις κάτι να πιεις, το πιο απλό. Επίσης τσέκαρα την απόδειξη σήμερα απο τον ΑΒ που τον χρησιμοποίησα και όντως φαίνεται άλλος αριθμός κάρτας στο τελείωμα απο τον πραγματικό 

Το καλυτερο πραγμα για τρεξιμο - ασφαλεια ειναι το apple watch LTE.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εικονικη καρτα στην revolut και δεν μου την εγκαθιστα στο apple pay...φταιει επειδη δεν εχει ακομα χρηματα η επειδη δεν εχω κανει ταυτοποιηση στοιχειων με ταυτοτητα που σου ζηταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, vagstef είπε

όχι δεν υπάρχει "αλλά". μηπως να λέμε και το PIN για να μην ακουμπάμε το POS? πήγαμε στο αντίθετο άκρο.

το POS είναι τερματικό για τις συναλλαγές του πελάτη όχι του ταμεία. 

στο εξωτερικό ο πελάτης χειρίζεται το pos. δεν κάθονται να σου βάλουν ή να περάσουν την κάρτα. απλά στην Ελλάδα το παίζουν επιστήμονες και εσένα σε θεωρούν ανίκανο

στο εξωτερικό αν δώσεις την κάρτα σου γίνεσαι ρεζίλι.

και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι άποψή μου, έτσι είναι.. 

1) Τότε το πος γιατί το χρεώνουν σε ταμίες;

2) εσύ κι εγώ ξέρουμε το τι θα κάνουμε με την διαδικασία. ο πάππους, η γιαγιά, κτλπ που δεν ξέρουν; εδώ καλά καλά μερικοί δεν ξέρουν ότι πρέπει να πατάνε και το πράσινο κι εσύ (όπως κι εγώ) έχεις την απαίτηση να μην  δωσεις την κάρτα σου στον ταμία; 
3) εδώ είναι Ελλάδα άσε το εξωτερικό γιατί αυτά μας έφαγαν... με το τι κάνουν έξω

4) το πος είναι η νέα ταμιακή μηχανή του ταμία. Δεν είμαι εγώ ο ταμίας για να κάνω την δουλειά του. Θέλω να κάνω την αγορά μου, να πληρώσω και να φύγω.  

 

Επεξ/σία από markos9
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Manosofi είπε

Εκανα εικονικη καρτα στην revolut και δεν μου την εγκαθιστα στο apple pay...φταιει επειδη δεν εχει ακομα χρηματα η επειδη δεν εχω κανει ταυτοποιηση στοιχειων με ταυτοτητα που σου ζηταει?

ταυτοποίηση κατα πρώτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, markos9 είπε

1) Τότε το πος γιατί το χρεώνουν σε ταμίες;

2) εσύ κι εγώ ξέρουμε το τι θα κάνουμε με την διαδικασία. ο πάππους, η γιαγιά, κτλπ που δεν ξέρουν; εδώ καλά καλά μερικοί δεν ξέρουν ότι πρέπει να πατάνε και το πράσινο κι εσύ (όπως κι εγώ) έχεις την απαίτηση να μην  δωσεις την κάρτα σου στον ταμία; 
3) εδώ είναι Ελλάδα άσε το εξωτερικό γιατί αυτά μας έφαγαν... με το τι κάνουν έξω

4) το πος είναι η νέα ταμιακή μηχανή του ταμία. Δεν είμαι εγώ ο ταμίας για να κάνω την δουλειά του. Θέλω να κάνω την αγορά μου, να πληρώσω και να φύγω.  

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτουν όσα λες. Το pos νέα ταμειακή;;;;

Δεν χρειάζεται να είσαι ταμείας για να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου. 

Η τεχνολογια αυτη δεν δημιουργήθηκε γι αυτα που λες. Και αυτό το ..εδώ είναι Ελλάδα είναι εκτός τόπου και χρόνου. Σορρυ

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Πως ξηλώθηκε το POS δλδ? Ο πελάτης ακουμπάει την κάρτα του απλά ή πατάει το pin, δεν το γραπώνει ... ε με την ίδια λογική να λέμε το pin στην ταμία για να μην αγγίξει κανείς το POS και χαλάσει? Αφού ρε παιδιά τα pos είναι στερεωμένα σε βάση η στο τραπέζι

To POS το βάζουν μερικοί καημένοι εκεί που φτάνουν τα καλώδια τους, πχ πίσω από το ταμείο ή εκεί που είναι και το FAX! επειδή απλά η γραμμή του τηλεφώνου δεν πάει πιο πέρα, λες και θα τους κόστιζε πολύ να έβαζαν μια προέκταση 2 μέτρα.

Σενάριο 1: Όλοι οι ταμίες το ξέρουν πως το καλώδιο δεν φτάνει μέχρι τον πελάτη (είπαμε, σε συγκεκριμένα μαγαζιά, όχι σε μαγαζιά με ασύρματα ή σωστά εγκατεστημένα POS), αλλά μέσα στην τρέλα που επικρατεί σε ένα ταμείο με τον ίδιο άνθρωπο να χτυπάει αποδείξεις επί 10 ώρες συνεχόμενα κάθε μέρα, ζητάς εσύ ευγενικά να σου φέρει το POS για να δοκιμάσεις την νέα τεχνολογία, εντυπωσιάζεται ο ταμίας, ξεχνάει προς στιγμήν τα όρια των καλωδίων, μέσα στη βιασύνη του να εξυπηρετήσει και τους άλλους 8 που βρίσκονται στην ίδια σειρά τραβάει το POS και ξηλώνονται καλώδια ρεύματος, τηλεφώνου, φαξ, pos κλπ.
Σενάριο 2: Το καλώδιο φτάνει μέχρι ένα σημείο όπου ο πελάτης πρέπει να τεντωθεί λίγο. Πάει να βάλει PIN, ή να περάσει κινητό και τραβάει το POS για να μην τεντώνεται. Παίρνει μαζί του και τα καλώδια που λέγαμε πιο πριν.

Μιλάμε για καταστάσεις που συμβαίνουν χρόνια τώρα, και δεν πάει ο κακομοίρης να αγοράσει ένα καλωδιάκι προέκτασης με 2 ευρώ, ίσως επειδή του είπαν πως αν το αποσυνδέσει θα πρέπει να έρθει πάλι ο άνθρωπος από την τράπεζα για να το ξαναπεράσει (τεχνικός της τράπεζας από Αθήνα, με αμοιβή 150+ ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VanJ είπε

To POS το βάζουν μερικοί καημένοι εκεί που φτάνουν τα καλώδια τους, πχ πίσω από το ταμείο ή εκεί που είναι και το FAX! επειδή απλά η γραμμή του τηλεφώνου δεν πάει πιο πέρα, λες και θα τους κόστιζε πολύ να έβαζαν μια προέκταση 2 μέτρα.

Σενάριο 1: Όλοι οι ταμίες το ξέρουν πως το καλώδιο δεν φτάνει μέχρι τον πελάτη (είπαμε, σε συγκεκριμένα μαγαζιά, όχι σε μαγαζιά με ασύρματα ή σωστά εγκατεστημένα POS), αλλά μέσα στην τρέλα που επικρατεί σε ένα ταμείο με τον ίδιο άνθρωπο να χτυπάει αποδείξεις επί 10 ώρες συνεχόμενα κάθε μέρα, ζητάς εσύ ευγενικά να σου φέρει το POS για να δοκιμάσεις την νέα τεχνολογία, εντυπωσιάζεται ο ταμίας, ξεχνάει προς στιγμήν τα όρια των καλωδίων, μέσα στη βιασύνη του να εξυπηρετήσει και τους άλλους 8 που βρίσκονται στην ίδια σειρά τραβάει το POS και ξηλώνονται καλώδια ρεύματος, τηλεφώνου, φαξ, pos κλπ.
Σενάριο 2: Το καλώδιο φτάνει μέχρι ένα σημείο όπου ο πελάτης πρέπει να τεντωθεί λίγο. Πάει να βάλει PIN, ή να περάσει κινητό και τραβάει το POS για να μην τεντώνεται. Παίρνει μαζί του και τα καλώδια που λέγαμε πιο πριν.

Μιλάμε για καταστάσεις που συμβαίνουν χρόνια τώρα, και δεν πάει ο κακομοίρης να αγοράσει ένα καλωδιάκι προέκτασης με 2 ευρώ, ίσως επειδή του είπαν πως αν το αποσυνδέσει θα πρέπει να έρθει πάλι ο άνθρωπος από την τράπεζα για να το ξαναπεράσει (τεχνικός της τράπεζας από Αθήνα, με αμοιβή 150+ ευρώ).

Δεν ξερω που μενεις και που αγοραζεις.Αληθεια.

Τιποτα απο αυτα δεν μ εχουν συμβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VanJ είπε

To POS το βάζουν μερικοί καημένοι εκεί που φτάνουν τα καλώδια τους, πχ πίσω από το ταμείο ή εκεί που είναι και το FAX! επειδή απλά η γραμμή του τηλεφώνου δεν πάει πιο πέρα, λες και θα τους κόστιζε πολύ να έβαζαν μια προέκταση 2 μέτρα.

Σενάριο 1: Όλοι οι ταμίες το ξέρουν πως το καλώδιο δεν φτάνει μέχρι τον πελάτη (είπαμε, σε συγκεκριμένα μαγαζιά, όχι σε μαγαζιά με ασύρματα ή σωστά εγκατεστημένα POS), αλλά μέσα στην τρέλα που επικρατεί σε ένα ταμείο με τον ίδιο άνθρωπο να χτυπάει αποδείξεις επί 10 ώρες συνεχόμενα κάθε μέρα, ζητάς εσύ ευγενικά να σου φέρει το POS για να δοκιμάσεις την νέα τεχνολογία, εντυπωσιάζεται ο ταμίας, ξεχνάει προς στιγμήν τα όρια των καλωδίων, μέσα στη βιασύνη του να εξυπηρετήσει και τους άλλους 8 που βρίσκονται στην ίδια σειρά τραβάει το POS και ξηλώνονται καλώδια ρεύματος, τηλεφώνου, φαξ, pos κλπ.
Σενάριο 2: Το καλώδιο φτάνει μέχρι ένα σημείο όπου ο πελάτης πρέπει να τεντωθεί λίγο. Πάει να βάλει PIN, ή να περάσει κινητό και τραβάει το POS για να μην τεντώνεται. Παίρνει μαζί του και τα καλώδια που λέγαμε πιο πριν.

Μιλάμε για καταστάσεις που συμβαίνουν χρόνια τώρα, και δεν πάει ο κακομοίρης να αγοράσει ένα καλωδιάκι προέκτασης με 2 ευρώ, ίσως επειδή του είπαν πως αν το αποσυνδέσει θα πρέπει να έρθει πάλι ο άνθρωπος από την τράπεζα για να το ξαναπεράσει (τεχνικός της τράπεζας από Αθήνα, με αμοιβή 150+ ευρώ).

Κι αυτά είναι τα άπλα καθημερινά  σενάρια.... 
Άλλα για μερικούς εδώ αυτά δεν υπάρχουν...
Είναι πολύ δύσκολο να σκεφτούν σφαιρικά.
 

<<ευγενικά>>  όπου αυτό δεν υπάρχει πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, VanJ είπε

To POS το βάζουν μερικοί καημένοι εκεί που φτάνουν τα καλώδια τους, πχ πίσω από το ταμείο ή εκεί που είναι και το FAX! επειδή απλά η γραμμή του τηλεφώνου δεν πάει πιο πέρα, λες και θα τους κόστιζε πολύ να έβαζαν μια προέκταση 2 μέτρα.

Σενάριο 1: Όλοι οι ταμίες το ξέρουν πως το καλώδιο δεν φτάνει μέχρι τον πελάτη (είπαμε, σε συγκεκριμένα μαγαζιά, όχι σε μαγαζιά με ασύρματα ή σωστά εγκατεστημένα POS), αλλά μέσα στην τρέλα που επικρατεί σε ένα ταμείο με τον ίδιο άνθρωπο να χτυπάει αποδείξεις επί 10 ώρες συνεχόμενα κάθε μέρα, ζητάς εσύ ευγενικά να σου φέρει το POS για να δοκιμάσεις την νέα τεχνολογία, εντυπωσιάζεται ο ταμίας, ξεχνάει προς στιγμήν τα όρια των καλωδίων, μέσα στη βιασύνη του να εξυπηρετήσει και τους άλλους 8 που βρίσκονται στην ίδια σειρά τραβάει το POS και ξηλώνονται καλώδια ρεύματος, τηλεφώνου, φαξ, pos κλπ.
Σενάριο 2: Το καλώδιο φτάνει μέχρι ένα σημείο όπου ο πελάτης πρέπει να τεντωθεί λίγο. Πάει να βάλει PIN, ή να περάσει κινητό και τραβάει το POS για να μην τεντώνεται. Παίρνει μαζί του και τα καλώδια που λέγαμε πιο πριν.

Μιλάμε για καταστάσεις που συμβαίνουν χρόνια τώρα, και δεν πάει ο κακομοίρης να αγοράσει ένα καλωδιάκι προέκτασης με 2 ευρώ, ίσως επειδή του είπαν πως αν το αποσυνδέσει θα πρέπει να έρθει πάλι ο άνθρωπος από την τράπεζα για να το ξαναπεράσει (τεχνικός της τράπεζας από Αθήνα, με αμοιβή 150+ ευρώ).

κωμικοτραγικές καταστάσεις :lol:

μέχρι τώρα έχω διαβάσει για πελάτες που τεντώνονται (απ το στρατό έχω να το ακούσω), για πελάτες που ξηλώνουν POS, για το ότι το POS είναι η νέα ταμειακή (wtf??) , για αλουμινόχαρτα που καλύπτουν τα τερματικά και δεν ξέρω και γω τι άλλο θα δω.

και όλα αυτά για ένα κλάσμα του δευτερολεπτου, που σε τόσο χρόνο γίνεται πια μια πληρωμή.

enough

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagstef είπε

κωμικοτραγικές καταστάσεις :lol:

κι όμως κάλε μου φιλέ αυτό γίνεται και υπάρχει παντού. Όσο αστείο κι αν φαντάζει αυτό έτσι είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις εταιρίες που υποστηρίζουν το apple pay προς το παρών τι παίζει με προμήθειες, άλλες χρεώσεις κτλ; Όχι πως με καίει αφού δεν πρόκειται να κάνω τις τρελές αγορές μέσω του apple pay απλά από περιέργεια. Θα περάσω προς το παρών την revolut που διάβασα ότι γίνεται και εύκολα top up με κάρτα της εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, gRim είπε

Όσον αφορά τις εταιρίες που υποστηρίζουν το apple pay προς το παρών τι παίζει με προμήθειες, άλλες χρεώσεις κτλ; Όχι πως με καίει αφού δεν πρόκειται να κάνω τις τρελές αγορές μέσω του apple pay απλά από περιέργεια. Θα περάσω προς το παρών την revolut που διάβασα ότι γίνεται και εύκολα top up με κάρτα της εθνικής.

Τι εννοείς "εταιρίες" και "προμήθειες"

Το Apple Pay δεν είναι κάτι διαφορετικό από την κάρτα που ήδη έχετε. Είναι η ίδια η κάρτα, tokenized με καλύτερη ασφάλεια ταυτοποίησης

Τόσο δύσκολο είναι να γίνει αντιληπτό;

P.S. Γιατί λείπουν οι χλέμπουρες του Android από το παρόν thread? Δεν έχουν κάτι να πουν για την υλοποίηση της Apple αυτή την φορά;

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, EuphangeL said:

Τι εννοείς "εταιρίες" και "προμήθειες"

Το Apple Pay δεν είναι κάτι διαφορετικό από την κάρτα που ήδη έχετε. Είναι η ίδια η κάρτα, tokenized με καλύτερη ασφάλεια ταυτοποίησης

Τόσο δύσκολο είναι να γίνει αντιληπτό;

P.S. Γιατί λείπουν οι χλέμπουρες του Android από το παρόν thread? Δεν έχουν κάτι να πουν για την υλοποίηση της Apple αυτή την φορά;

Αναφέρομαι στις Revolut, Monese, Ν26 κτλ...

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gRim είπε

Αναφέρομαι στις Revolut, Monese, Ν26 κτλ...

Η ιδια πολιτικη ειναι. Δεν αλλαζει κατι. Οτι συμφωνιες υπαρχουν , οι ιδες θα παραμεινουν. Απλα προστεθηκε ενας παραπανω τροπος πληρωμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...