Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα σε Ελλάδα και Κύπρο χωρίς όμως συστημικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα πριν από λίγο στο αεροδρόμιο της Κύπρου γυρίζοντας από Ελλάδα. Σούπερ. Μάλιστα προσθέσα στο app της Revolut και χρεωστική της εθνικής και γεμισα την κάρτα της Revolut με χρήματα. Όλα καλά και άμεσα. Προχωράμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 356
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, alexakos89 said:

Η ιδια πολιτικη ειναι. Δεν αλλαζει κατι. Οτι συμφωνιες υπαρχουν , οι ιδες θα παραμεινουν. Απλα προστεθηκε ενας παραπανω τροπος πληρωμης.

Ίσως δεν ήταν ξεκάθαρο το αρχικό μου μήνυμα τι να πω... Δεν ρώτησα για επιπλέον χρεώσεις του apple pay αλλά για το ποια εταιρία να προτιμήσει κάποιος για να φτιάξει λογαριασμό και να αποκτήσει κάρτα...Για παράδειγμα τώρα διάβασα ότι ο Monese δίνει 15 ευρώ εάν χρησιμοποιήσεις reference link.

Τέλος πάντων έβαλα την Revolut, την έκανα και top up και αύριο θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Αν είσαι κυριλέ επιβάλετε να δώσεις την κάρτα στον άλλον και όχι να κάνεις δουλειά ταμεία, βάλε βγάλε κάρτα κοκ.

Σε πολλά εστιατόρια μάλιστα μεταφέρουν την κάρτα σε άλλο χώρο. 

πάνω από 25 ευρώ πρέπει να βάλεις το ΡΙΝ. πως γίνεται να φευγουν με τη κάρτα σου; πέρα από ανασφαλές δεν βγάζει και νόημα.

Επεξ/σία από panosathns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, alexakos89 said:

Εχω λογαριασμο revolut , αλλα εχει ληξει η καρτα. Αν κανω virtual πιανετε? 

Με ψηνει το αμεσο top up με εθνικη.

Μπορείς να κάνεις αίτηση (δωρέαν) για νεά κάρτα η οποία θα είναι έτοιμη (virtual) κατευθείαν για να την περάσεις στο wallet.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosathns είπε

πάνω από 25 ευρώ πρέπει να βάλεις το ΡΙΝ. πως γίνεται να φευγουν με τη κάρτα σου; πέρα από ανασφαλές δεν βγάζει και νόημα.

Δεν το εχεις δει στις ταινιες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, alexakos89 said:

Δεν το εχεις δει στις ταινιες? 

Ναι πριν 20 χρόνια όταν οι κάρτες ήταν ανάγλυφες και τις περνούσαν από το μηχάνημα με το καρμπόν γκρανγκα γκρανγκα... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gRim είπε

Αναφέρομαι στις Revolut, Monese, Ν26 κτλ...

Τι εννοείς προμήθεια; Δε φορτώνεις λεφτά πάλι στο Apple Pay απο τη Revolut πχ. Την εχεις συνδεδεμενη και πληρώνεις με το κινητό. Το Apple Pay δημιουργει εναν εικονικό αριθμό κάρτας που με αυτό γίνεται η πληρωμή. 

23 λεπτά πριν, gRim είπε

Ίσως δεν ήταν ξεκάθαρο το αρχικό μου μήνυμα τι να πω... Δεν ρώτησα για επιπλέον χρεώσεις του apple pay αλλά για το ποια εταιρία να προτιμήσει κάποιος για να φτιάξει λογαριασμό και να αποκτήσει κάρτα...Για παράδειγμα τώρα διάβασα ότι ο Monese δίνει 15 ευρώ εάν χρησιμοποιήσεις reference link.

Τέλος πάντων έβαλα την Revolut, την έκανα και top up και αύριο θα το δοκιμάσω.

Θες reference για τη Monese?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Τι εννοείς προμήθεια; Δε φορτώνεις λεφτά πάλι στο Apple Pay απο τη Revolut πχ. Την εχεις συνδεδεμενη και πληρώνεις με το κινητό. Το Apple Pay δημιουργει εναν εικονικό αριθμό κάρτας που με αυτό γίνεται η πληρωμή. 

Θες reference για τη Monese?

Σε ευχαριστώ αλλά νομίζω θα κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με Revolut. Από ότι είδα η Monese δεν προσφέρει κατευθείαν virtual card αλλά πρέπει να περιμένεις να έρθει η φυσική κάρτα για να την προσθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, gRim είπε

Μπορείς να κάνεις αίτηση (δωρέαν) για νεά κάρτα η οποία θα είναι έτοιμη (virtual) κατευθείαν για να την περάσεις στο wallet.

Μου ζηταει 10 ευρω μεταφορα για νεα καρτα. εβαλες χρεωστικη εθνικης η λογαριασμο ?

Edit εβαλα χρεωστικη. Θελει τωρα , επιβεβαιωση στοιχειων. Ειδωμεν

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, panosathns said:

πάνω από 25 ευρώ πρέπει να βάλεις το ΡΙΝ. πως γίνεται να φευγουν με τη κάρτα σου; πέρα από ανασφαλές δεν βγάζει και νόημα.

Το έχεις δοκιμάσει ή το λες έτσι? Εάν ζητήσει pin τότε το pos θέλει ενημέρωση. Άσχετο αλλά έχω μια κάρτα που έχει 90 ευρώ όριο για ανέπαφες συναλλαγες, το apple pay δεν εχει καθόλου όρια. Σε ξένα forum θα δεις άλλους που αγοράζουν iMac με apple pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, alexakos89 said:

Μου ζηταει 10 ευρω μεταφορα για νεα καρτα. εβαλες χρεωστικη εθνικης η λογαριασμο ?

Κοίτα είχα βγάλει κάρτα στην Revolut πριν χρόνια και τώρα που ξαναεγκατέστησα την εφαρμογή με ενημέρωσε ότι η κάρτα είχε λήξει οπότε πάτησα για νέα κάρτα και μου εμφανίστηκε μήνυμα ότι θα βγει δωρεάν. Ύστερα μου ζήτησε να ξανακάνω upload ταυτότητα κτλ και μέσα σε 5 λεπτά ενεργοποιήθηκε ξανά ο λογαριασμός μου και η νέα κάρτα. Τότε την πρόσθεσα στο wallet και έκανα και top up με χρεωστική της εθνικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Το έχεις δοκιμάσει ή το λες έτσι? Εάν ζητήσει pin τότε το pos θέλει ενημέρωση. Άσχετο αλλά έχω μια κάρτα που έχει 90 ευρώ όριο για ανέπαφες συναλλαγες, το apple pay δεν εχει καθόλου όρια. Σε ξένα forum θα δεις άλλους που αγοράζουν iMac με apple pay.

εσύ λες οτί φευγουν με τη καρτα σου στο εστιατοριο. δεν γίνεται να μην βάλεις το pin της καρτας σου αν είναι πάνω από 25 ευρώ. δεν είπα ότι υπάρχει όριο στις ανέπαφες, φυσικά μπορείς να πάρεις imac απλά θα πρέπει να βάλεις και το ΡΙΝ σου. "Εάν το ποσό είναι κάτω των 25€, δεν θα χρειαστεί να εισάγετε το PIN σας. Εάν το ποσό είναι άνω των 25€, θα σας ζητηθεί να εισάγετε το PIN σας." Πηγή: https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/anepafes-sinallages 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panosathns είπε

εσύ λες οτί φευγουν με τη καρτα σου στο εστιατοριο. δεν γίνεται να μην βάλεις το pin της καρτας σου αν είναι πάνω από 25 ευρώ. δεν είπα ότι υπάρχει όριο στις ανέπαφες, φυσικά μπορείς να πάρεις imac απλά θα πρέπει να βάλεις και το ΡΙΝ σου. "Εάν το ποσό είναι κάτω των 25€, δεν θα χρειαστεί να εισάγετε το PIN σας. Εάν το ποσό είναι άνω των 25€, θα σας ζητηθεί να εισάγετε το PIN σας." Πηγή: https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/anepafes-sinallages 

Λεει οτι πχ εχει βαλει στην καρτα ΟΡΙΟ αγορων. και με το apple pay δεν υπαρχει αυτος ο φραγμος απο τι καταλαβα. 

Αλλα εφοσον βαζεις την καρτα στο apple pay εχεις και τα ορια της. Δεν αλλαζει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...