Προς το περιεχόμενο

CV Junior developer


profis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

εμεις απορριπταμε οσους ειχανε europass γιατι τους θεωρουσαμε οτι δεν ειναι creative

???

Δηλαδή αν πάρεις ένα latex template και αλλάξεις πράγματα είσαι creative; Ή μήπως αν ένας dev δεν ξέρει ή δε θέλει να κάθεται να σχεδιάζει βιογραφικό απ' το 0 δεν είναι creative; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηταν και trading floor. αλλη ψυχολογία. εξωτερικό. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kercyn είπε

???

Δηλαδή αν πάρεις ένα latex template και αλλάξεις πράγματα είσαι creative; Ή μήπως αν ένας dev δεν ξέρει ή δε θέλει να κάθεται να σχεδιάζει βιογραφικό απ' το 0 δεν είναι creative; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Είναι όλα θέμα οργάνωσης. Ο μέσος recruiter κοιτάζει το βιογραφικό σου σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα, αν δεν είναι τα πράγματα εκεί που τα περιμένει, τρως πολύ εύκολο Χ. Ένα καλό latex template μπορεί να έχει την ίδια μοίρα με το europass. Εγώ το δικό μου το έχω κάνει σε Photoshop αλλά πλέον είναι τόσο απλό που μπορώ να το κάνω και σε word και να βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα. Το θέμα είναι να έχει πολύ καλό layout και σωστά δομημένες πληροφορίες. Το europass δεν είναι τόσο καλό από αυτή την άποψη και τα περισσότερα recruitment agencies σαν το Kariera, δεν τα κοιτάνε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ο μεσος recruiter ελλαδα ούτε καν καταλαβαινει τι διαβαζει. με φωναξαν 2 φορες σε συνεντευξη γιατι νομισαν τελειωσα πολιτικος μηχανικος. ενω το σιβι ελεγε πολιτικων επιστημων. τι να λεμε τωρα.(ελλαδα φυσικα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Ή μήπως αν ένας dev δεν ξέρει ή δε θέλει να κάθεται να σχεδιάζει βιογραφικό απ' το 0 δεν είναι creative; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Εξαρτάται από τη θέση. Στις περισσότερες περιπτώσεις πιθανόν να μην έχει σημασία, για έναν designer όμως ή για έναν front-end developer η παρουσίαση είναι πολύ σημαντική και η εμφάνιση του βιογραφικού είναι ένα πρώτο δείγμα γραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2019 στις 6:47 ΜΜ, kourkoumpini είπε

ο μεσος recruiter ελλαδα ούτε καν καταλαβαινει τι διαβαζει. με φωναξαν 2 φορες σε συνεντευξη γιατι νομισαν τελειωσα πολιτικος μηχανικος. ενω το σιβι ελεγε πολιτικων επιστημων. τι να λεμε τωρα.(ελλαδα φυσικα). 

Δλδ σε πηραν για συνεντευξη απο καπου που δεν εστειλες cv?

Αν εστειλες cv σε τι θεση εστειλες που ηθελα  πολ.μηχανικο ενω εσυ εισαι αποφοιτος πολ. Επιστημων;

 

αν δεν εστειλες cv πως σε πηραν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Δλδ σε πηραν για συνεντευξη απο καπου που δεν εστειλες cv?

Αν εστειλες cv σε τι θεση εστειλες που ηθελα  πολ.μηχανικο ενω εσυ εισαι αποφοιτος πολ. Επιστημων;

αν δεν εστειλες cv πως σε πηραν; 

εστειλα. η θεση ηταν project assistant. η ρικρουτερ μπερδεψε τις σχολες.

η δευτερη φορα δεν θυμαμαι τι ηταν. νομιζω ηταν μια θεση σε σουπερ μαρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Δλδ σε πηραν για συνεντευξη απο καπου που δεν εστειλες cv?

Αν εστειλες cv σε τι θεση εστειλες που ηθελα  πολ.μηχανικο ενω εσυ εισαι αποφοιτος πολ. Επιστημων;

αν δεν εστειλες cv πως σε πηραν; 

Δυστυχώς ο @kourkoumpini έχει απόλυτο δίκιο.
Έχουν βρει το profile μου στο LinkedIn και ενώ μου στέλνουν αγγελία 
για junior-mid από κοντά μου λένε ότι θέλουν senior(έχει γίνει >5++).
Σίγουρα υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες , αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό δε ξέρει να συντάξει μια αγγελία ούτε καν να διαβάσει ένα cv.
Εταιρεία που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα και ανοιγεί παράρτημα στο εξωτερικό μου στέλνει πρόταση συνεργασίας.
Την απορρίπτω ευγενικά επικαλούμενος αδυναμία μετοίκησης στο εξωτερικό την παρούσα χρονική περίοδο και τους αναφέρω μόνο
remote μπορώ αυτή την περίοδο. Χαιρετιόμαστε και όλα καλά.
Μετά από δύο ημέρες μου στέλουν ξανά(το ίδιο άτομο) αναγράφοντας με bold ότι αφορά θέση στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

με μενα συμβαινει το αντιθετο. εχω δεκα χρονια προυπηρεσιας και με καλουν σε θεσεις που ζητανε εξι μηνες προυπηρεσια. και δεν καταλαβαινουν καν τι λεει το σιβι μου. ουτε σπουδες ουτε προυπηρεσια... ενα χαος. επειδη ολη μου η προυπηρεσια ειναι απο εξωτερικο, ολοι μου λενε οτι πρεπει να ξαναξεκινησω απο το 0 εδω. δεν την λαμβανουν υποψιν και καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kourkoumpini είπε

με μενα συμβαινει το αντιθετο. εχω δεκα χρονια προυπηρεσιας και με καλουν σε θεσεις που ζητανε εξι μηνες προυπηρεσια. και δεν καταλαβαινουν καν τι λεει το σιβι μου. ουτε σπουδες ουτε προυπηρεσια... ενα χαος. επειδη ολη μου η προυπηρεσια ειναι απο εξωτερικο, ολοι μου λενε οτι πρεπει να ξαναξεκινησω απο το 0 εδω. δεν την λαμβανουν υποψιν και καλα. 

Έχεις εμπειρία ως developer στο εξωτερικό και δεν την αναγνωρίζουν στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Salecon είπε

Έχεις εμπειρία ως developer στο εξωτερικό και δεν την αναγνωρίζουν στην Ελλάδα;

οχι. ημουν σε trading floor τραπεζικων προιοντων και UAT tester. οι θεσεις που ειχα επικεντρωθει ως τωρα ηταν πιο finance. τωρα που το γυρισα σε dev με καλουν σε καποιες θεσεις για junior. αλλα σε θεσεις finance, credit risk, απλης λογιστριας και ολα τα αλλα δεν με καλεσαν παρα μονο 2-3 θεσεις και αυτες ηταν η μια καταλαθος, η αλλη (απο big 4) για θεση πρακτικης ασκησης, και η αλλη απο big 4 παλι που μου ειπαν οτι επειδη δεν δουλεψα ελλαδα ως τωρα, μπορουν να προσλαβουν μονο ως junior analyst (...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

οχι. ημουν σε trading floor τραπεζικων προιοντων και UAT tester. οι θεσεις που ειχα επικεντρωθει ως τωρα ηταν πιο finance. τωρα που το γυρισα σε dev με καλουν σε καποιες θεσεις για junior. αλλα σε θεσεις finance, credit risk, απλης λογιστριας και ολα τα αλλα δεν με καλεσαν παρα μονο 2-3 θεσεις και αυτες ηταν η μια καταλαθος, η αλλη (απο big 4) για θεση πρακτικης ασκησης, και η αλλη απο big 4 παλι που μου ειπαν οτι επειδη δεν δουλεψα ελλαδα ως τωρα, μπορουν να προσλαβουν μονο ως junior analyst (...)


Επειδή αναφέρεσαι σε(big 4) τη τελευταία πενταετία έχουν βγάζει σκούπα και οδηγούν το κόσμο σε εθελούσια ή παραίτηση με διάφορους τρόπους.
Αφού βρήκες και junior analyst δουλειά μου κάνει εντύπωση.
Σε ότι αφορά το βιογραφικό σου μήπως πρέπει να αφαιρέσεις κάποια πράγματα. Όταν ο άλλος δει 10 χρόνια προϋπηρεσία στο εξωτερικό θα φαντάζεται
κάτι χιλιάρικα για μισθό, οπότε δεν μπαίνει καν στον κόπο να σε καλέσει. 

Επεξ/σία από lefwiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ναι, αναλογα τη θεση το φτιαχνω. απλα και οι θεσεις που εστελνα ηταν αντιστοιχες... τωρα στελνω απλα ως junior dev. ολες οι αλλες εταιριες εχουν ηδη παρει το σιβι μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλη μοίρα όλες οι θέσεις είτε θέλουν ή κάνουν large scale redesighn/refactor, μερικές από αυτές είχαν μικρό team και budget και η μεγαλύτερη που πήγα ήταν homeland security και παρόλο που ήταν μεγάλη δεν μου άρεσε το secresive ου industry. WTF?! όλες οι εταιρείες στην Ελλάδα έχουν σκατά κώδικα;

 

Και το ότι δεν υπάρχουν λεφτά δεν είναι excuse το να μην εφαρμόζεις σωστά κάποια σωστά engineering πράγματα. Πχ. να εκτελείς sql query σε MVC Controller που αυτό είναι code smell από τα 1.000 μέτρα. Δλδ πόσο δύσκολο είναι να στρωθείς να διαβάσεις κάποια GoF OO patterns, να πω ότι μόλις βγήκαν από την σχολή ναι να το δικαιολογήσω όμως υπάρχουν και senior που κάνουν σκατά κώδικα.

 

Από την άλλη έχεις άτομα που σκυλοβαρεθήκαν και παραπονιούνται πόσο άσχημος είναι ο κώδικας.

 

Γενικά εγώ αρμενίζω στραβά η είναι στραβός ο γιαλός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...