Προς το περιεχόμενο

Στην κινητή τηλεφωνία η Forthnet το 2020 με τη βοήθεια της Vodafone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά η σύγκριση (ή παραλληλισμός) αυτή είναι άτοπη. Άλλο να είσαι πρωτοπόρος παγκοσμίως, να κάνεις κάτι που δεν έχει ξαναγίνει και να το κάνεις από το "μηδέν" κι άλλο αυτό που έκανε η Forthnet, δλδ την εφαρμογή/υλοποίηση πραγμάτων που έχουν γίνει στο εξωτερικό. Γι' αυτό εξάλλου αυτοί που ανέφερες έχουν μείνει ή θα μείνουν στην ιστορία (παγκοσμίως), ενώ η Forthnet ή ο αντίστοιχος πάροχος σε κάθε χώρα που έφερε πρώτος εκεί το internet όχι...

 

Κατά τα άλλα η όποια "προσφορά" της υποβαθμίζεται (στα μάτια μου) τελείως από τον αρκετά μεγάλο κίνδυνο να αφήσει εκατοντάδες εκατομμύρια φέσια. Όπως λοιπόν δεν έχω καμμία συμπάθεια για τα υπόλοιπα φέσια που έχουν οδηγήσει σε ανακεφαλοποίησεις από την τσέπη μας, έτσι δεν θα έχω και τώρα. 

ThReSh κουράζεις ρε φίλε και σπαμαρεις. Φτανουν τα offtopic. Πάμε να σχολιάσουμε για τον 4ο πάροχο κινητής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Just now, PaNtErAz said:

ThReSh κουράζεις ρε φίλε και σπαμαρεις. Φτανουν τα offtopic. Πάμε να σχολιάσουμε για τον 4ο πάροχο κινητής!

Κάνε report man, αν με quotάρουν θα απαντάω. 

Κατά τα άλλα τι να σχολιάσουμε? Δεν ξέρουμε τιμές, υπηρεσίες/πακέτα, ποιότητα υπηρεσιών, ταχύτητα κτλπ. Απλά ότι θα συνεργαστεί με την Voda...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κάνε report man, αν με quotάρουν θα απαντάω. 

Κατά τα άλλα τι να σχολιάσουμε? Δεν ξέρουμε τιμές, υπηρεσίες/πακέτα, ποιότητα υπηρεσιών, ταχύτητα κτλπ. Απλά ότι θα συνεργαστεί με την Voda...

εδώ δεν μπορούν να αντέξουν οι 3 θα πάμε στον 4ο 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά κινείται προς ολοκληρωμένα πακέτα προσφορών που θα περιλαμβάνουν σταθερή τηλεφωνία, ίντερνετ, τηλεόραση, ρεύμα (Nova energy), ασφαλιστικές καλύψεις (;), Κινητή τηλεφωνία. Το ίδιο κάνει ο ΟΤΕ,βη Vodafone, η Wind. Όσο πιο ολοκληρωμένο το πακέτο τόσο πιο ανταγωνιστικές οι τιμές. Για παράδειγμα η νόβα μου προσφέρει επέκταση του συμβολαίου, με μεταφορά του ρεύματος σε αυτήν, με τιμή ελαφρώς κάτω της ΔΕΗ και έκπτωση περίπου 10€  στο συμβόλαιο του 3ple Play. Όποτε αν αργότερα μου προσφέρει κ κινητή θα τα μεταφέρω όλα εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mchatz είπε

Θα παρακαλούσα τους 'νεώτερους' να μην είναι τόσο αλλαζόνες...Θεωρείτε το ιnternet στην ελλάδα σαν κάτι δεδομένο και αυθυπαρκτο, δεν ήσασταν παρόντες στη γέννησή του, όμως... Ημουν κι εγώ ένας απο εκείνους που ήταν εκεί κοντά (απο τα τέλη της δεκαετίας του 80), και, σας βεβαιώνω, η γένεση και η εξέλιξη του διαδικτύου υπήρξε απείρως πιο συγκλονιστική απο τη χρήση του.... Δε γνωρίσατε τα υπόγεια της πτέρυγας Γ του Πανεπιστημίου Κρήτης και του ΙΤΕ (εκεί απ όπου ξεκίνησε η ιδέα και οι πιο πολλοί άνθρωποι της forthnet...ξέρει κανείς το bitnet, to earn, to grearn, ta π΄ρωτα πρωτόγονα δίκτυα;)... Είδατε ποτέ τoν μαγικό browser mosaic το 92-93  να τρεχει στις οθόνες των SUN workstations του  προβάλλοντας πρωτόγονες, ασπρόμαυρες, μα τόσο γοητευτικές ιστοσελίδες (σε διψηφιο αριθμο παγκοσμίως); Ζήσατε τις στιγμές δημιουργίας στην  Οδο Δαιδάλου (κάποιοι ξέρουν...); Ριγήσατε όταν συνδέσατε ένα  modem στην τηλεφωνική σας γραμμή (εκει στα early 90's), ακούσατε εκείνους τους ανατριχιαστικούς ήχους του, μείνατε με το στόμα ανοιχτό όταν  καταφέρατε τις πρώτες dialup συνδέσεις με τις τρομερές ταχύτητες της τάξης των 9.6 kbps (και λιγότερο) και με μεταφορά μόνο χαρακτήρω...Σίγουρα, δε μπορείτε να  φαντάστείτε,επίσης,  τις εποχές που στήθηκαν οι πρώτοι nameservers, τότε που το .gr αριθμούσε διψήφιο αριθμό domains (και οι πρώτοι DNS  servers  στην Ελάδα, για όλο το .gr απο τη forthnet στηθηκαν, ε;;;)

Κι αυτη η τεχνογνωσία λοιπόν, που αποκτήθηκε με μεράκι και προσπάθεια ακαδημαικών, ανθρώπων (με ονοματεπώνυμα)  και φοιτητών, οδήγησε στη Forthnet, σαν εταιρεία, λιγα χρόνια μετά...Και καλώς η κακώς, η ιστορία του διαδικτύου στην Ελλάδα ξεκινά απο το ITE (αγγλικο ακρωνύμιο FORTH) και τη FORTHnet...

Την εποχή εκείνη,ακόμα και ο τότε πανίσχυρος -και κρατικός- ΟΤΕ ήταν έτη φωτός πίσω απο την FORTHnet, και άργησε πολύ να καταλάβει τι σημαίνει διαδίκτυο, και πάντα έτρεχε να προλάβει... Και,σίγουρα,αν δεν υπήρχε η FORTHnet και το ITE θα είχαν βρεθεί, κάποτε, κάποιοι άλλοι να φέρουν και να εξελίξουν το ιντερνετ στην ελλάδα...Μα κι αν δεν είχαν υπάρξει ο Νευτωνας και ο Tesla κάποιοι άλλοι θα είχαν αναγορευτεί ώς πατέρες  της μηχανικής και του ηλεκτρομαγνητισμού, αν δεν είχε υπάρξει ο Alan Turing κάποιος άλλος θα ήταν ο πατέρας της θεωρίας υπολογισμού....Και όπως κανείς δε μειώνει την αξία και την προσφορά των  παραπάνω, έτσι και κανείς δε θα πρέπει να απαξιώνει το όραμα και να μειώνει την προσωπική προσπάθεια, τον κόπο, το μεράκι των ανθρώπων -άλλων γνωστών και άλλων αγνωστων- που δούλεψαν, μέσα απο αυτή την εταιρεια,  για να συμβάλλουν στο να έχουμε αυτο που σήμερα θεωρούμε σαν αυτονόητο... Φυσικά, ο κόσμος προχωρεί,  ολα και όλοι, μοιραία, κλείνουν κάποτε τον κύκλο τους μα αυτό που πρέπει να μένει είναι η αναγνώριση της προσφοράς τους...

Μας πιάσανε τα ζουμιά, πολύ συγκίνηση (έχει κάνεις χαρτομάντιλα) ?

Βασικά  μια χαρά έμπαινε ο κόσμος και επικοινωνούσε πριν την όποια φορθ. Μάντεψε με τι , με modems στις BBS.

Ευχαριστούμε που υπενθυμίζετε στον κόσμο ότι όταν ο υπόλοιπος κόσμος έπαιζε με T1 συνδέσεις και VDS οι ελληνικοί

πάροχοι χρέωναν μέσω dial up και βγάζανε τα κέρατα τους σε κέρδη.

Η τεχνογνωσία δεν αποκτήθηκε με μεράκι, διότι δεν ανακάλυψε ο Έλληνας το ιντερνετ, απλά ξεσήκωσε τις τοπολογίες που υπήρχαν ήδη στο εξωτερικό και τις υλοποίησε εδώ.

Είναι σαν τους παλαιούς τραγουδιστές που αντέγραφαν τους ρυθμούς από τουρκια και ισραηλ και τα κάνανε σουξεδάκια στην Ελλάδα.

Παρεμπιπτόντως πόσα δάνεια έχει πάρει?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Πως θα σου φαινόταν αν διαφήμιζε η ΔΕΗ κάτι αντίστοιχο για το ρεύμα? 

Το κανόνι θα το γλυτώσει ή θα μας φεσώσει τα δάνειά της?

Και τα δύο μαζί;;;!!! Ωσονούπο... γιατί ο λιγνίτης διδάσκει αλληλεγγύη και μοιράζει υπερθέρμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι υπηρεσίες κινητής της Cyta πάντως (που απ' όσο αντιλαμβάνομαι λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο) αφορούσαν μόνο δίκτυο 3G. Δεν είχε 4G πουθενά στην Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν αυτός είναι κάποιος περιορισμός για τις MVNO γενικά, αλλά το θεωρώ αδιανόητο να λειτουργούμε με 3G την εποχή που αρχίζει να εμφανίζεται το 5G !

Επεξ/σία από bakchr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, bakchr said:

Δεν ξέρω αν αυτός είναι κάποιος περιορισμός για τις MVNO γενικά, αλλά το θεωρώ αδιανόητο να λειτουργούμε με 3G την εποχή που αρχίζει να εμφανίζεται το 5G !

Μπορεί να έχει 4G αλλά με κόφτη στην ταχύτητα, πχ 20Mbps (τυχαίος αριθμός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fg9000 είπε

Μας πιάσανε τα ζουμιά, πολύ συγκίνηση (έχει κάνεις χαρτομάντιλα) ?

Βασικά  μια χαρά έμπαινε ο κόσμος και επικοινωνούσε πριν την όποια φορθ. Μάντεψε με τι , με modems στις BBS.

Ευχαριστούμε που υπενθυμίζετε στον κόσμο ότι όταν ο υπόλοιπος κόσμος έπαιζε με T1 συνδέσεις και VDS οι ελληνικοί

πάροχοι χρέωναν μέσω dial up και βγάζανε τα κέρατα τους σε κέρδη.

Η τεχνογνωσία δεν αποκτήθηκε με μεράκι, διότι δεν ανακάλυψε ο Έλληνας το ιντερνετ, απλά ξεσήκωσε τις τοπολογίες που υπήρχαν ήδη στο εξωτερικό και τις υλοποίησε εδώ.

Είναι σαν τους παλαιούς τραγουδιστές που αντέγραφαν τους ρυθμούς από τουρκια και ισραηλ και τα κάνανε σουξεδάκια στην Ελλάδα.

Παρεμπιπτόντως πόσα δάνεια έχει πάρει?

Έτσι ακριβώς! Για να ξέρουμε τι συζητάμε 

Η forthnet προφανώς χρειάζεται ξανά δανεισμό ... δεν θα πείσει ούτε αυτή τη φορά. Έχει τελειώσει το παιχνίδι γι αυτην.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fg9000 είπε

Μας πιάσανε τα ζουμιά, πολύ συγκίνηση (έχει κάνεις χαρτομάντιλα) ?

Βασικά  μια χαρά έμπαινε ο κόσμος και επικοινωνούσε πριν την όποια φορθ. Μάντεψε με τι , με modems στις BBS.

Ευχαριστούμε που υπενθυμίζετε στον κόσμο ότι όταν ο υπόλοιπος κόσμος έπαιζε με T1 συνδέσεις και VDS οι ελληνικοί

πάροχοι χρέωναν μέσω dial up και βγάζανε τα κέρατα τους σε κέρδη.

Η τεχνογνωσία δεν αποκτήθηκε με μεράκι, διότι δεν ανακάλυψε ο Έλληνας το ιντερνετ, απλά ξεσήκωσε τις τοπολογίες που υπήρχαν ήδη στο εξωτερικό και τις υλοποίησε εδώ.

Είναι σαν τους παλαιούς τραγουδιστές που αντέγραφαν τους ρυθμούς από τουρκια και ισραηλ και τα κάνανε σουξεδάκια στην Ελλάδα.

Παρεμπιπτόντως πόσα δάνεια έχει πάρει?

Αγαπητε, εκτιμώ ιδιαιτέρως το ευσυγκίνητον του χαρακτήρα σου....Ορίστε, να χαρτομαντηλάκι, zewa de luxe,πενταμάλακο...😥

Βλέποντας στο προφίλ σου την ημερομηνια γέννησής , (1985 νομίζω? ήμουν ήδη ενεργός στο χώρο, τότε...χμμμ....) , ήσουν κάτω απο 10 ετών στην αναφερόμενη pro-φορθ περίοδο (ήσουν τυχερος μάλλον, έζησες από το σπίτι και τα modems, και τα bbs απο πολυ μικρός , μπορεί να δουλευες και σε Xwindows τοτε, και να έγραφες και κώδικα σε C, να είχες και κανα δυο τρείς συνδέσεις σε διάφορους providers πρίν το 95 - αλήθεια, ποιοί ήταν τοτε oi ISP; θυμασαι μηπως; έχω μεγάλη αγωνία να μάθω....;;;;;) μάλλον  πιθανότατα, κάπου θα έχεις διαβάσει για όλα αυτά και τα ερμηνεύεις και τα αναπαράγεις με το δικό σου τρόπο... Οι έλληνες πάροχοι χρέωναν παπάδες μέσω dial up γιατι ο κρατικός ΟΤΕ ήταν τηλεπικοινωνιακό μονοπώλιο τότε (όλες οι γραμμες ήταν δικές του, και δεν υπόκειτο σε κανέναν ρυθμιστικό έλεγχο), και χρέωνε τα κυκλώματα με αστρονομικά ποσά.... Μήπως θυμάσαι τη χρονοχρέωση στα  τηλεφωνηματα των dialup; Και το μεράκι,αφορά σε ανθρώπους που ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΣΚΛΗΡΑ για να γίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ όλα αυτά που αργότερα απόλαυσες, κάποιοι πρέπει αν δουλέυουν αντι να σχολιαζουν και να κριτικάρουν απο τον καναπέ 😊

.....Δε θα συνεχίσω όμως την κουβέντα (γιατι θα καταντήσει βαρετή, αν δεν έχει καταντήσει ήδη)...Ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του, τη γνώμη μου περι αλλαζονείας την είπα... Συγνώμη για όσους τυχόν κουράστηκαν απο την κουβέντα, υπόσχομαι να αποσυρθω... Καλό σας βράδι!!!!🙂

Επεξ/σία από mchatz
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αχ δεν θα ξεχασω τοτε το 96 που επαιζα Ultima online... μολις ειχα βαλει 128kbps isdn και μπηκα στο game.. μιλαω σε εναν φιλο μου guildmate φινλανδο... του λεω μλκ (μεσω icq "μιλουσαμε") επιτελους εβαλα καινουρια καλη γραμμη! μου λεει τι? του λεω isdn 128 και μενει καγκελο... και μου λεει εχω Τ1 2mbps. Και δεν ηξερα καν τι ελεγε. αχχχχχχχχχχχχχχχχχ ωραια χρονια. και δωστου οι λογαριασμοι 6ψηφιοι.

 

τοτε λεγανε και το "αν ερθει το τελος του κοσμου θα παμε ελλαδα." γτ ρε μλκς? "γιατι ελλαδα ολα ερχονται 20 χρονια μετα"

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alex2020 είπε

Η εταιρία που έφερε το internet στην Ελλάδα θα έλεγα εγω .

Λάθος.

Η πρώτη κίνηση στην ιστορία αφορούσε email και έγινε μέσω του ΙΤΕ στην κρήτη.
Μετά ήρθαν οι Compulink, Compuserve και hol σαν BBS.
Ύστερα ήρθαν οι άλλοι πάροχοι (forthnet κλπ).

Με ευχαριστείς αργότερα.

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...