Προς το περιεχόμενο

Στην κινητή τηλεφωνία η Forthnet το 2020 με τη βοήθεια της Vodafone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, l337 είπε

Λάθος.

Η πρώτη κίνηση στην ιστορία αφορούσε email και έγινε μέσω του ΙΤΕ στην κρήτη.
Μετά ήρθαν οι Compulink, Compuserve και hol σαν BBS.
Ύστερα ήρθαν οι άλλοι πάροχοι (forthnet κλπ).

Με ευχαριστείς αργότερα.

Η FORTHNET ιδρύθηκε από ΙΤΕ και Minoan lines .

Που παίρνεις και στόμφο και θέλεις και ευχαριστία .....ημαρτων . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Η FORTHNET ιδρύθηκε από ΙΤΕ και Minoan lines .

Που παίρνεις και στόμφο και θέλεις και ευχαριστία .....ημαρτων . 

Καταρχήν να σε πληροφορήσω ότι εκείνη την εποχή ήμουν σχετικά μεγάλος και ήμουν από τους πρώτους που είχα ιντερνετ (long story) οπότε γνωρίζω πολύ καλά τι συνέβαινε και αόχι απλά διάβασα κάπου κλπ.
Το ΙΤΕ (που γνωρίζω καλά τι ήταν) με το τωρινό brand που λέγεται forthnet δεν έχουν καμία σχέση πέρα από ανούσιους συναισθηματισμούς. Όπως και ότι η forthnet σαν ομάδα δεν είχε καμία σχέση με την forthnet μετά και -πόσω μάλλον- με την forthnet τώρα (για την οποία και συζητάμε). Αυτά (και κανένας στόμφος).

ΥΓ: Και όπως σου έγραψα, πριν δημιουργηθεί η forthnet, είχαμε την Compulink, Compuserve και hol σαν BBS (την οποία πρώτη χρησιμοποιούσα κιόλας).

Επεξ/σία από l337
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημασία έχει ότι εδώ στο ηράκλειο τώρα ειναι σκ'τα σε αξιοπιστία . Ακομα και η wind έχει καλύτερες και πιο φτηνές υπηρεσίες από καμπίνες . Έτυχε να δω και μια ωραία ανακοίνωση Nova-Ανακοίνωση-τροποποίησης-συμβατικών-όρων που σου χρεώνουν και τέλος υποβάθμισης όταν δε μπορούν να σου δώσουν αυτο που σου πουλησαν .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, omghi2u είπε

αχ δεν θα ξεχασω τοτε το 96 που επαιζα Ultima online... μολις ειχα βαλει 128kbps isdn και μπηκα στο game.. μιλαω σε εναν φιλο μου guildmate φινλανδο... του λεω μλκ (μεσω icq "μιλουσαμε") επιτελους εβαλα καινουρια καλη γραμμη! μου λεει τι? του λεω isdn 128 και μενει καγκελο... και μου λεει εχω Τ1 2mbps. Και δεν ηξερα καν τι ελεγε. αχχχχχχχχχχχχχχχχχ ωραια χρονια. και δωστου οι λογαριασμοι 6ψηφιοι.

τοτε λεγανε και το "αν ερθει το τελος του κοσμου θα παμε ελλαδα." γτ ρε μλκς? "γιατι ελλαδα ολα ερχονται 20 χρονια μετα"

Ultima Online. Τι μου θύμισες φίλε μου; Σαν εξωγήινο με κοιτούσαν εκείνη την εποχή... Συνδρομητικό RPG πριν από 22 χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mchatz είπε

Καμμία σχέση, ουτε h compulink ουτε η Hellas On Line έφεραν τίποτα πρώτες!.... Ηταν και οι δύο εταιρείες που ξεπήδησαν όπως και πολλές άλλες ,hellasnet, groovynet,acropolis net  και διάφορες άλλες....) γύρω στο 96 και ξεκίνησαν να εμπορεύονται dialup συνδέσεις (χρησιμοποιώντας υποδομές του. ΟΤΕ) ...λίγες επεβίωσαν απο τότε

H compulink ξεκίνησε σαν BBS το '92 (ίσως θυμάσαι και το Air Warrior) και σαν πάροχος το '94.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο είναι θετικότατο.

Για το αν θα υπάρξει ανταγωνισμός, θα το δούμε. Πιστεύω στην αρχή θα βάλουν δελεαστικές τιμές πακέτων για να μαζέψουν πελατεία, θα περάσουν λίγα χρονάκια μετά τον τερματισμό των πρώτων συμβολαίων και θα σου κοπανάνε μια αύξηση ίδια με τις τιμές των υπόλοιπων παρόχων.

Αλλά για μένα, μόνο και μόνο που επεκτείνεται σε δραστηριότητες μια εταιρεία είναι θετικό.

29 λεπτά πριν, l337 είπε

H compulink ξεκίνησε σαν BBS το '92 (ίσως θυμάσαι και το Air Warrior) και σαν πάροχος το '94.

Δεν είχα ιδέα ποιοι πάροχοι διαδικτύου υπήρχαν το 90's στην Ελλάδα.

Εγώ έχω μείνει στο otenet, forthnet, hol, acn και κάτι άλλοι από το 2000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πιστεύω στην αρχή θα βάλουν δελεαστικές τιμές πακέτων για να μαζέψουν πελατεία,

Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο εκτός αν θέλουν να βάλουν ταφόπλακα μια ώρα αρχίτερα. Σκέψου πως αρχικά θα πάρουν την υπηρεσία από τη vodafone (χονδρική) στο εύρος τιμής που θα αποφασίσει η εεττ. Μετά θα πρέπει να κάνουν διαφήμιση, να εκπαιδεύσουν υπαλλήλους και προσωπικό σε cc και καταστήματα, να αγοράσουν (προμηθευτούν) sim κάρτες και άλλα αρκετά. Πόσο κέρδος πιστευεις ότι θα υπάρχει διαθέσιμο ώστε να σπρώξουν τις τιμές προς τα κάτω; Κανένα απολύτως. Ουσιαστικά πυροτέχνημα είναι για να πουληθεί πιο εύκολα η "νύφη" και με περισσότερη προίκα.

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, l337 είπε

Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο εκτός αν θέλουν να βάλουν ταφόπλακα μια ώρα αρχίτερα. Σκέψου πως αρχικά θα πάρουν την υπηρεσία από τη vodafone (χονδρική) στο εύρος τιμής που θα αποφασίσει η εεττ. Μετά θα πρέπει να κάνουν διαφήμιση, να εκπαιδεύσουν υπαλλήλους και προσωπικό σε cc και καταστήματα, να αγοράσουν (προμηθευτούν) sim κάρτες και άλλα αρκετά. Πόσο κέρδος πιστευεις ότι θα υπάρχει διαθέσιμο ώστε να σπρώξουν τις τιμές προς τα κάτω; Κανένα απολύτως.

Σωστά, δεν έλαβα υπόψη τέτοιες λεπτομέρειες. Απ' την άλλη όμως, θα πρέπει σαν εταιρεία να προσφέρουν κάτι καλύτερο σε σύγκριση με τους υπόλοιπους παρόχους για να κάνουν τον πελάτη να έρθει σε αυτούς, αν δεν είναι η τιμή ίσως η ποιότητα των υπηρεσιών ή κάτι άλλου που θα σχετίζεται με τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Σωστά, δεν έλαβα υπόψη τέτοιες λεπτομέρειες. Απ' την άλλη όμως, θα πρέπει σαν εταιρεία να προσφέρουν κάτι καλύτερο σε σύγκριση με τους υπόλοιπους παρόχους για να κάνουν τον πελάτη να έρθει σε αυτούς, αν δεν είναι η τιμή ίσως η ποιότητα των υπηρεσιών ή κάτι άλλου που θα σχετίζεται με τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

Ίσως μόνο με συνδυαστικά πακέτα να μπορέσουν να κάνουν κάτι . Αλλά γενικά δεν βλέπω μέλλον. Όπως έγραψα και πριν θεωρώ πως είναι απλά μια κίνηση για να μεγαλώσει την προίκα της για την πώληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια η χρησιμότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος... Πας που πας mvno πάρε το δίκτυο της Cosmote που είναι καλύτερο... Ποιος ο λόγος να φύγει κάποιος από Vodafone να πάει σε ένα Μπραντ που το έχει ξεχάσει ο κόσμος? (Νόβα πλέον...) Πόσο πιο φθηνός να είσαι άμα το δίκτυο δεν είναι δικό σου... Ή νομίζουν ότι οι 500.000 με το ίντερνετ θα δελεάστουν.  Ας ρωτήσουν την Cyta για τα νούμερα... Ούτε 10% πιστεύω δεν θα είναι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη να υπονοικιασει γραμμες απο την βονταφον. Απο ενα κακο ηδη συστημα.! οκ θα ειναι οπως στην γερμανια o ομιλος VW. η Cosmote no1 (Porsche!) h Vodaphone (audi!) η wind (VW!) και η forthnet (scoda!) καλη φαση .. αυτο ελλειπε απο την ελληνικη αγορα. Μια εταιρια που ειναι ηδη κακη(εχω NOVA στο σπιτι, ξερω τι εταιρια ειναι η forthnet!) και να υπονοικιασει (το υπονοικιασει δεν ισχυει βεβαια γιατι υπονοικιαζω σημαινει οτι εχω φουλ αυτο που νοικιασες πρωτος εσυ, πραγμα το οποιο δεν συμβαινει ποτε στην ελλαδα! Παντα υποδεεστερη ποιοτητα παιρνεις, ετσι και εδω θα σου λενε 24αρι ιντερνετ και θα πιανεις τα κακαλι μαλια σου!) καλη τυχη σε οσους δοκιμασουν. Δεν αλλαζω τον Οτε. Δεν αλλαζω τον Οτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, toylis είπε

δηλαδη να υπονοικιασει γραμμες απο την βονταφον. Απο ενα κακο ηδη συστημα.! οκ θα ειναι οπως στην γερμανια o ομιλος VW. η Cosmote no1 (Porsche!) h Vodaphone (audi!) η wind (VW!) και η forthnet (scoda!) καλη φαση .. αυτο ελλειπε απο την ελληνικη αγορα. Μια εταιρια που ειναι ηδη κακη(εχω NOVA στο σπιτι, ξερω τι εταιρια ειναι η forthnet!) και να υπονοικιασει (το υπονοικιασει δεν ισχυει βεβαια γιατι υπονοικιαζω σημαινει οτι εχω φουλ αυτο που νοικιασες πρωτος εσυ, πραγμα το οποιο δεν συμβαινει ποτε στην ελλαδα! Παντα υποδεεστερη ποιοτητα παιρνεις, ετσι και εδω θα σου λενε 24αρι ιντερνετ και θα πιανεις τα κακαλι μαλια σου!) καλη τυχη σε οσους δοκιμασουν. Δεν αλλαζω τον Οτε. Δεν αλλαζω τον Οτε!

Δηλαδη θα γινει οπως για παράδειγμα στην Ολλανδία(συγνωμη που σου χαλαω το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα) που εχει 3-4  NVMO και ειναι ολοι φτηνότεροι απο τους κανονικούς παροχους, οχι παρα πολυ, αλλα ειναι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάποιοι άλλοι δεν θα πήγαιναν ξανά στη Νόβα, έτσι κ εμείς δεν γυρίζουμε ποτέ στον Οτέ. Εχω Νόβα τα τελευταία 5-6 χρόνια, με ADSL σύνδεση στα 19-20 mbps και σύντομα κ ενέργεια στην ίδια εταιρία. Γκρινιάζουμε για το ολιγοπώλιο της κινητής αλλά ταυτόχρονα τους ενθαρρύνουμε σας πιστοί ακόλουθοι. Φτάνει πια. Τόσα χρόνια επαγγελματικό σταθερό στον Οτε και το πάγιο λες κ είχα το full pack cosmote. H το επαγγελματικό πακέτο κινητής στην wind... Φτάνει πια! 

Κάθε κίνηση που αλλάζει έστω κ ελάχιστα την βαλτώδη κατάσταση στην αγορά των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα είναι καλοδεχούμενη

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Δηλαδη θα γινει οπως για παράδειγμα στην Ολλανδία(συγνωμη που σου χαλαω το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα) που εχει 3-4  NVMO και ειναι ολοι φτηνότεροι απο τους κανονικούς παροχους, οχι παρα πολυ, αλλα ειναι. 

Καμία σχέση η μία αγορά με την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσφέρουν καρτοκινητή, χωρίς τα τερτίπια των υπολοίπων παρόχων, θα τους προτιμήσω! 

Ακόμα και αν έχουν υψηλότερες τιμές.

Ακόμα και αν δεν προσφέρουν τίποτα νέο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...