Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Παει και ο φετινός χειμώνας, απο οτι φαίνεται, τον ξεπεράσαμε👍

για νότια Αττική μιλαω

πολυ πιθανόν.

αν και μαρτιο συνηθως κατι κανει απο κρυο

απο δω και στο εξης περιμενω τις ιδιες θερμοκρασίες με πριν τον χιονιά στην Αττικη.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έφτιαξε ο καιρός, το σπίτι ακόμα έχει μείνει παγωμένο και δεν έχει ανέβει η θερμοκρασια στους τοίχους.

Θερμανση δεν εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έφτιαξε ο καιρός, το σπίτι ακόμα έχει μείνει παγωμένο και δεν έχει ανέβει η θερμοκρασια στους τοίχους.

Προφανώς, θα χρειαστούν κάποιες μέρες με αυξημένες ελάχιστες για να ζεσταθούν τα δομικά υλικά.

Εσύ κοιτάς ότι ανέβηκαν οι μέγιστες. Οι ελάχιστες όμως και σήμερα ήταν χαμηλές στην Αθήνα, γύρω στους 3°C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, velociraptoras είπε

κι εγω ξυλολέβητα αλλά για όλο το κτίριο, δηλαδη 4 διαμερίσματα, και τζακι μέσα στο σπίτι. μεχρι πριν λίγες μέρες το είχα στο πετρέλαιο και αναβα μόνο λίγη ώρα το πρωί και το βράδυ, τωρα γυρισα στο ξύλο και με τζακι μέσα και δε ζεσταίνεται με τίποτα το σπίτι

Παραξενο μου φαινεται.130 τμ ειναι το δικο μου και ο λεβητας 33.000 θερ,ουτε που το καταλαβαινει.Ανεβαζει θερμοκρασια για πλακα.Εχω και τζακι αλλα απο το 2016 δεν το εχω αναψει ξανα.Πολυ βρωμια μεσα στο σπιτι.

Παντως δεν ξερω τι εχει αλλαξει αλλα τα τελευταια χρονια δεν μπορουνε να πετυχουν τον καιρο.Το περισσοτερο που εκανε εδω σ εμας ηταν -5 και αυτο σημερα το πρωι.Αυτοι ελεγαν για -10 την Κυριακη και οσο περνανε οι μερες θα ανεβαινει η χαμηλοτερη.Κυριακη ζητημα να επεσε απο το 0 ενω το περισσοτερο κρυο οπως ειπα το εκανε σημερα.Απο χιονι εριξε 3-4 ποντους ενω ελεγαν για περισσοτερο.Μιλαω για Καρδιτσα-Τρικαλα μιας και ειμαι απο Καρδιτσα και δουλευω Τρικαλα.Δεν νομιζω παντως οτι αυτος ηταν ο χειμωνας,αλλωστε στην μεση ειμαστε ακομα.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Παει και ο φετινός χειμώνας, απο οτι φαίνεται, τον ξεπεράσαμε👍

για νότια Αττική μιλαω

Έχουν αλλάξει οι εποχές. Δεν μου φαίνεται απίθανο να δούμε κάτι παρόμοιο το Μάρτιο ή τον Απρίλιο.

31 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έφτιαξε ο καιρός, το σπίτι ακόμα έχει μείνει παγωμένο και δεν έχει ανέβει η θερμοκρασια στους τοίχους.

Όντως, Αμπελοκήπους (Αθήνα) όλη μέρα με air-condition και το βράδυ καλοριφέρ (πολυκατοικίας). Αρκετή ψύχρα, παρότι έχω διπλά τζάμια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 70% της Ελλάδας χιονίστηκε από την κακοκαιρία που πέρασε σύμφωνα με την ΕΜΥ. Ιστορικός χιονιάς στη Λήμνο!Χιονοστρώθηκε το κέντρο της Μυτιλήνης, της Σπάρτης και του Ναυπλίου, περιοχές που στατιστικά βλέπουν σπάνια χιόνι. Χιόνισε φυσικά και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και ήταν πανέμορφη κάτασπρη για λίγες ώρες. Ακόμα και η Κεφαλονιά είδε τοπικά νιφάδες. 

Η Αθήνα έμεινε στο υπόλοιπο 30% που δεν κατάφερε να χιονιστεί (εκτός από τα ΒΠ για λίγο) και έτσι πλέον μπαίνει τον επόμενο μήνα στον 14ο χρόνο που δεν έχει καταφέρει να έχει χιονοσκεπές έδαφος σύμφωνα με τις επίσημες καταγραφές του ιστορικού μετεωρολογικού σταθμού του  Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών στο κέντρο της Αθήνας (Θησείο) . Η μεγαλύτερη συνεχής περίοδος μη χιονοσκεπούς εδάφους τα τελευταία 50 χρόνια στην Αθήνα.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Θερμανση δεν εχεις

Ανοίγουμε τα κλιματιστικά, αλλά αν κλείσουν μετά από κάποιον χρόνο πέφτει πάλι η θερμοκρασια. Θα πάρει κάποιες μέρες να ανέβει η θερμοκρασια.

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 είπε

Έχουν αλλάξει οι εποχές. Δεν μου φαίνεται απίθανο να δούμε κάτι παρόμοιο το Μάρτιο ή τον Απρίλιο.

Όντως, Αμπελοκήπους (Αθήνα) όλη μέρα με air-condition και το βράδυ καλοριφέρ (πολυκατοικίας). Αρκετή ψύχρα, παρότι έχω διπλά τζάμια. 

Ναι, εχει σχέση με αυτό που είπε ο phanispal με τις ελάχιστες θερμοκρασιες το βράδυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2021 στις 6:27 ΜΜ, LouCi4er είπε

Παραξενο μου φαινεται.130 τμ ειναι το δικο μου και ο λεβητας 33.000 θερ,ουτε που το καταλαβαινει.Ανεβαζει θερμοκρασια για πλακα.Εχω και τζακι αλλα απο το 2016 δεν το εχω αναψει ξανα.Πολυ βρωμια μεσα στο σπιτι.

Παντως δεν ξερω τι εχει αλλαξει αλλα τα τελευταια χρονια δεν μπορουνε να πετυχουν τον καιρο.Το περισσοτερο που εκανε εδω σ εμας ηταν -5 και αυτο σημερα το πρωι.Αυτοι ελεγαν για -10 την Κυριακη και οσο περνανε οι μερες θα ανεβαινει η χαμηλοτερη.Κυριακη ζητημα να επεσε απο το 0 ενω το περισσοτερο κρυο οπως ειπα το εκανε σημερα.Απο χιονι εριξε 3-4 ποντους ενω ελεγαν για περισσοτερο.Μιλαω για Καρδιτσα-Τρικαλα μιας και ειμαι απο Καρδιτσα και δουλευω Τρικαλα.Δεν νομιζω παντως οτι αυτος ηταν ο χειμωνας,αλλωστε στην μεση ειμαστε ακομα.

εμας τις προηγουμενες μέρες εφτασε -9 , σε χωριό της ηπείρου είμαι, και δυστυχως το σπίτι δεν έχει μόνωση. Τωρα που ανέβηκε η θερμοκρασία τον αναβω και ζεσταίνει γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

20ετή στατιστικά κέντρου Αθήνας

 

2001-2020.png.a4a08f018c24df112f3e2e386f05e6f7.png

Άρα υποθέτουμε ότι τα κλιματικά χειρότερα, και για την εύνοια στη μετάδοση του covid, περνάνε σιγά - σιγά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικά μόλις η Αθήνα μπει στον Μάρτιο αρχίζουν να ανεβαίνουν αισθητά οι Τ. Όχι οτι δεν υπάρχουν κρύες μέρες και τότε αλλά γενικά από τον Μάρτη και μετά έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για το καλοκαίρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγάλος χιονιάς από το επόμενο ΣΚ σε πολλά μέρη της χώρας. Ειδικά Β. Ελλάδα. Τα μοντέλα προς το παρόν θέλουν την Θεσσαλονίκη να θάβεται στο χιόνι.  Αν τα μοντέλα συνεχίσουν έτσι για Θεσσαλονίκη τότε θα είναι από τους πιο αξιόλογους χιονάδες του αιώνα. 

Για την Αθήνα αβέβαια τα πράγματα προς το παρόν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Mεγάλος χιονιάς από το επόμενο ΣΚ σε πολλά μέρη της χώρας. Ειδικά Β. Ελλάδα. Τα μοντέλα προς το παρόν θέλουν την Θεσσαλονίκη να θάβεται στο χιόνι.  Αν τα μοντέλα συνεχίσουν έτσι για Θεσσαλονίκη τότε θα είναι από τους πιο αξιόλογους χιονάδες του αιώνα. 

Για την Αθήνα αβέβαια τα πράγματα προς το παρόν. 

Όντως. Από το Σάββατο έρχεται μεγάλη πτώση θερμοκρασίας. Για Αθήνα προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι για χιόνι, μάλλον μόνο στα Βόρεια του νομού. Μέχρι το Μαρούσι. Αλλά μέχρι να φτάσουν οι μέρες, πολλά αλλάζουν. 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...