Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτο βράδυ εχθές μετά από πάρα πολύ καιρό που κοιμήθηκα χωρίς ανεμιστήρα και σκεπάστηκα και λίγο, φοβερά πράγματα! Το μόνο που ελπίζω είναι να μην έχει έντονα μελτέμια την επόμενη εβδομάδα που θα είμαι στις Κυκλάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler

 

Κάθε χρόνο το ίδιο παραμύθι     
Βγήκαν τα Μερομήνια 2018-19: Έρχεται χειμώνας με κρύο και ...
.typosthes.

23 Σεπ 2018 —  ...

Μερομήνια – καιρός 2019-20: Έρχεται βαρύς χειμώνας - Ειδήσεις - νέα

4 Σεπ 2019 — Την εμφάνισή τους έκαναν μερομήνια για τον καιρό από τον Σεπτέμβριο μέχρι και τον Αύγουστο του 2020. Σύμφωνα με τα μερομήνια δεν θα λείψουν ...

Μερομήνια 2020 - 2021: Ερχεται βαρυχειμωνιά και χιόνια
Οc.gr › koinwnia › article › merominia-2...

Τα πρώτα μερομήνια προβλέπουν ότι ο φετινός χειμώνας θα είναι ιδιαίτερα βαρύς.
8 Σεπ 2020 • 

 

Λογικα πιανουμε σιβηρικες θερμοκρασιες απλά δεν τις βλέπουμε όπως έγινε και με τα αεροπλάνα στις φωτιές οπως μας δήλωνε πριν μερικές μέρες ο αρχηγός πυροσβεστικής...:p 

IMG-20210819-221911.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει νέος καύσωνας και πόσο θα κρατήσει αυτή η ζέστη?

Χάλασε ο ανεμιστήρας μου μετά από 2-3 μήνες που τον είχα σχεδόν μόνιμα ανοιχτό. Ήταν πολύ δυνατός και κράταγε μακριά τον ιδρώτα και την υγρασία από το κρεβάτι. 

Δε ξέρω αν αξίζει να πάρω νέο αφού είμαστε 8 ημέρες πριν το Σεπτέμβριο και η παραγγελία θα καθυστερήσει και λίγο.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι Ο ειδικος εδω μεσα αλλα νομιζω πως οχι, ήδη λεγαν για εντονες βροχιες και πτωση θερμοκρασιας για δυο βδομαδες τωρα (δεν τα ειδαμε ποτέ) αλλα για κάυσωνα δεν το πιστευω στο σημειο που ειχε.

Απο την άλλη παρε εναν ανεμηστιρα (οχι επενδυση σαν αυτον που ειχες) εναν φθηνο να βγαλεις λιγο καμία ελαφριά ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει νέος καύσωνας και πόσο θα κρατήσει αυτή η ζέστη?

Χάλασε ο ανεμιστήρας μου μετά από 2-3 μήνες που τον είχα σχεδόν μόνιμα ανοιχτό. Ήταν πολύ δυνατός και κράταγε μακριά τον ιδρώτα και την υγρασία από το κρεβάτι. 

Δε ξέρω αν αξίζει να πάρω νέο αφού είμαστε 8 ημέρες πριν το Σεπτέμβριο και η παραγγελία θα καθυστερήσει και λίγο.

Σιγουρα καποιο καταστημα στη γειτονια σου θα πουλαει ανεμιστηρες, γιατι να παραγγειλεις και να περιμενεις?

Για επιδαπεδιο μιλας? Τον βαζεις και βαραει πανω σου ή στο τοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηλοκαυσωνες με 38αρια θυμάμαι και Σεπτέμβρη να έχουν γίνει. 

Πάρε άλλον, όχι τόσο για φέτος αλλά για να τον έχεις και του χρόνου μην ψάχνεσαι τελευταία στιγμή. 

Αν θες ανεμιστήρα να αντέχει τόσους μήνες ανοιχτός μόνιμα, δεν σου κάνουν οι κλασσικοί του εμπορίου, θες επαγγελματικους η βιομηχανικού τύπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει νέος καύσωνας και πόσο θα κρατήσει αυτή η ζέστη?

Χάλασε ο ανεμιστήρας μου μετά από 2-3 μήνες που τον είχα σχεδόν μόνιμα ανοιχτό. Ήταν πολύ δυνατός και κράταγε μακριά τον ιδρώτα και την υγρασία από το κρεβάτι. 

Δε ξέρω αν αξίζει να πάρω νέο αφού είμαστε 8 ημέρες πριν το Σεπτέμβριο και η παραγγελία θα καθυστερήσει και λίγο.

Και να τον παρεις και να μην σου χρειαστει χαμενος δεν παει,θα τον εχεις για του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Αττικη, σταδιακη ανοδος της θερμοκρασιας απο Τριτη μεχρι και τα τελη του μηνα. Θα τσιμπησει ως τους 36 προς το Σαββατο σε καποιες περιοχες, κατι πιο βαρυ δε φαινεται. Για βροχες δεν υπαρχει καμια ενδειξη προς το παρον , για την ερχομενη εβδομαδα. Ηλιος.

Οι max θερμοκρασιες του λεκανοπεδιου αργουν αρκετα ακομα να πεσουν κατω απο τους 30.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 3:10 ΜΜ, aizensama24 είπε

Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει νέος καύσωνας και πόσο θα κρατήσει αυτή η ζέστη?

Χάλασε ο ανεμιστήρας μου μετά από 2-3 μήνες που τον είχα σχεδόν μόνιμα ανοιχτό. Ήταν πολύ δυνατός και κράταγε μακριά τον ιδρώτα και την υγρασία από το κρεβάτι. 

Δε ξέρω αν αξίζει να πάρω νέο αφού είμαστε 8 ημέρες πριν το Σεπτέμβριο και η παραγγελία θα καθυστερήσει και λίγο.

Για καύσωνα απίθανο να κάνει, όμως θα έχει αρκετή ζέστη και υγρασία ακόμα και τον Σεπτέμβριο, οπότε πάρε 1 φθηνό ανεμιστήρα.

Γιατί δεν τον έκλεινες όταν έφευγες απο το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, δεν είχε καλύτερο τρόπο να μας αποχαιρετίσει αυτό το καταστροφικό καλοκαίρι, θα φάμε 10 μέρες σταθερό 33άρι στην Αθήνα με Νοτιά και υγρασία. :)

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Φυσικά, δεν είχε καλύτερο τρόπο να μας αποχαιρετίσει αυτό το καταστροφικό καλοκαίρι, θα φάμε 10 μέρες σταθερό 33άρι στην Αθήνα με Νοτιά και υγρασία. :)

έλα ντε...

φεύγω χτες το απόγευμα κατά τις 18:30 από το γραφείο (Παλαιό Φάληρο) και είχε ένα ωραίο δροσερό αεράκι, δεν είχε γυρίσει ο καιρός ακόμα 

Πάω σπίτι, κάνω ένα μπάνιο και όταν βγήκα μετά από κάνα 2ωρο να κάνω ένα τσιγάρο στο μπαλκόνι είχε αλλάξει ο κωλόκαιρος, ενώ η θερμοκρασία ήταν καλή έξω (27 βαθμοί), είχε 65% υγρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυδεμια ενδειξη ψιχαλας στο λεκανοπεδιο για το επομενο 10ημερο++

Πρεπει να εχει να πεσει σταγονα στις περισσοτερες περιοχες απο τον Ιουνιο που επιασε μια μπορα. Και πριν απο αυτη τη μπορα ειχε βρεξει επισης ελαχιστα επι μηνες. Εξαιρετικα ξηρα περιοδος απο τη Μηδεια κι επειτα που ομοια της δυσκολευομαι να θυμηθω.

Ας απολαυσει τις μπολικες βροχες το Ιονιο, η Ηπειρος και η δυτικη Ελλαδα σημερα-αυριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

έλα ντε...

φεύγω χτες το απόγευμα κατά τις 18:30 από το γραφείο (Παλαιό Φάληρο) και είχε ένα ωραίο δροσερό αεράκι, δεν είχε γυρίσει ο καιρός ακόμα 

Πάω σπίτι, κάνω ένα μπάνιο και όταν βγήκα μετά από κάνα 2ωρο να κάνω ένα τσιγάρο στο μπαλκόνι είχε αλλάξει ο κωλόκαιρος, ενώ η θερμοκρασία ήταν καλή έξω (27 βαθμοί), είχε 65% υγρασία...

Για τα ΒΠ αυτό είναι χειρότερο από καύσωνα με μελτέμι, γιατί το μελτέμι κάτι σώζει τα βράδια (28άρι-29άρι ελάχιστη αλλά με 0 υγρασία). Τι να την κάνεις την 27άρα ελάχιστη άμα κολλάνε τα ρούχα πάνω σου και δεν εξατμίζεται ο ιδρώτας σου; Μία μιζέρια σκέτη, η οποία φαίνεται να κρατάει βδομάδα-δεκαήμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Oυδεμια ενδειξη ψιχαλας στο λεκανοπεδιο για το επομενο 10ημερο++

Πρεπει να εχει να πεσει σταγονα στις περισσοτερες περιοχες απο τον Ιουνιο που επιασε μια μπορα. Και πριν απο αυτη τη μπορα ειχε βρεξει επισης ελαχιστα επι μηνες. Εξαιρετικα ξηρα περιοδος απο τη Μηδεια κι επειτα που ομοια της δυσκολευομαι να θυμηθω.

Ας απολαυσει τις μπολικες βροχες το Ιονιο, η Ηπειρος και η δυτικη Ελλαδα σημερα-αυριο.

 

Δυστυχως κακη χρονια απο αποψη βροχων και  στο λεκανοπεδιο.

Καλλιθεα την αντιστοιχη περιοδο περσυ ειχε 209 mm βροχης και φετος ουτε τα μισα 101 mm

Εκτος απο τον Ιουνιο οπως ειπες που εριξε κατι λιγα Μαιος και μετα το απολυτο τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...