Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπό ό,τι φαίνεται, το ενοχλητικό καλοκαίρι χαιρετά οριστικά 1 Σεπτέμβρη την Αθήνα. Από 2 ξεκινάει μία καλοκαιρινού τύπου δροσιά (με μέγιστες κάτω από 29 στο κέντρο) και μετά τις 4-5-6 φαίνεται να πηγαίνουμε σε πεδία πέριξ των 25, με ενδεχόμενη (αναξιόπιστη ακόμα πρόβλεψη) άνοδο προς τα 28-29 και πάλι προς τις 10 του μήνα.

Να φύγει και να μην ξανάρθει.

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, great είπε

το καλοκαιρι γενικα!

ζήτω το κρύο! ζήτω τα χιόνια!

Να σου πω την αλήθεια εδώ που είμαι είναι ωραίο γιατί έχει υπέροχο ήλιο εδώ και νομίζεις ότι ετοιμάζεσαι να πας στη παραλία. Αν είσαι ενεργός και έχεις κλιματιστικό είναι το καλύτερο, αν όχι τότε είναι η απόλυτη κόλαση.

Πολύ ωραία εποχή και ο χειμώνας 24 ώρες με τα ισοθερμικά και τις μούχλες στους τοίχους.Η μόνη κάπως παλέψιμη εποχή είναι η άνοιξη. 

Ελπίζω 1η Σεπτέμβρη να φτιάξει και εδώ ο καιρός, ακόμη κάνει δυνατή ζέστη

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Να σου πω την αλήθεια εδώ που είμαι είναι ωραίο γιατί έχει υπέροχο ήλιο εδώ και νομίζεις ότι ετοιμάζεσαι να πας στη παραλία. Αν είσαι ενεργός και έχεις κλιματιστικό είναι το καλύτερο, αν όχι τότε είναι η απόλυτη κόλαση.

Πολύ ωραία εποχή και ο χειμώνας 24 ώρες με τα ισοθερμικά και τις μούχλες στους τοίχους.Η μόνη κάπως παλέψιμη εποχή είναι η άνοιξη. 

Ελπίζω 1η Σεπτέμβρη να φτιάξει και εδώ ο καιρός, ακόμη κάνει δυνατή ζέστη

 

Ο χειμώνας αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάλυψης θέρμανσης και αφύγρανσης, είναι άψογος. Φοράς ό,τι χρειάζεσαι ώστε να μην κρυώνεις, κοιμάσαι σε όποια θερμοκρασία θες, μπορείς να βγεις πάντα έξω, εκτός κι αν κάνει κατακλυσμό.

Στο φετεινό καλοκαίρι έφυγα από Κηφισιά για κέντρο Αθήνας όλες κι όλες 5 φορές για διασκέδαση και βόλτα. Τις υπόλοιπες 25 (αν υποθέσουμε ότι βγαίνω 1/3), προτιμήσαμε δροσερότερο μέρος να πάμε από τη χαβούζα του λεκανοπεδίου. Όσο άνετος κι αν είσαι με λύση ψύξης, όταν την κλείσεις, ή στην κλείσει διακοπή ρεύματος, σκας σε 1 ώρα, ιδρώνεις εκεί που κάθεσαι, δεν έχεις τρόπο αντιμετώπισης του καύσωνα.

Με τη θέρμανση αυτό δεν ισχύει. Όταν λόγω μήδειας μείναμε 2 μέρες στους -5 χωρίς ρεύμα, με ένα μόνο τζάκι, βάζαμε απλώς 1 ζακέτα κι ένα ισοθερμικό παντελόνι έξτρα και κοιμόμασταν ζάχαρη. Άμα το είχαμε πάθει αυτό 2 μέρες καλοκαίρι, θα είχαμε κρίσεις πανικού.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρες οι ενδειξεις πλεον, οτι προς τα τελη της ερχομενης εβδομαδας, αρχης γενομενης Πεμπτης, τελειωνει αυτο το εκτρωμα κι ερχονται ανασες, ητοι μεγιστες κατω των 30. Ακομα πιο ουσιαστικο ειναι το γεγονος πως απο το Σαββατο, φαινεται να πεφτουν και οι ελαχιστες σε τιμες κατω των 20.

Για βροχες ουτε λογος προς το παρον, περαν του οτι κατι προσπαθει να φανει γυρω στις 5-6 του μηνα, αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα για να μιλησει κανεις για εκεινη την περιοδο.

Eνα απο τα χειροτερα καλοκαιρια των τελευταιων 10ετιων στο θεμα ζεστης, διαρκειας και ξηρασιας. Το μονο καλο σε σχεση με τα προηγουμενα, ηταν οτι δεν ειχαμε καραβιές κουνουπιων (λογω και της ξηρασιας, αλλα κυριως λογω οτι υπηρξε επιτελους στοιχειωδης προληψη απο τους αρμοδιους). Να το κρατησουμε και για του χρονου αυτο, ολα τα υπολοιπα στον αγυριστο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Σοβαρες οι ενδειξεις πλεον, οτι προς τα τελη της ερχομενης εβδομαδας, αρχης γενομενης Πεμπτης, τελειωνει αυτο το εκτρωμα κι ερχονται ανασες, ητοι μεγιστες κατω των 30. Ακομα πιο ουσιαστικο ειναι το γεγονος πως απο το Σαββατο, φαινεται να πεφτουν και οι ελαχιστες σε τιμες κατω των 20.

Για βροχες ουτε λογος προς το παρον, περαν του οτι κατι προσπαθει να φανει γυρω στις 5-6 του μηνα, αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα για να μιλησει κανεις για εκεινη την περιοδο.

Eνα απο τα χειροτερα καλοκαιρια των τελευταιων 10ετιων στο θεμα ζεστης, διαρκειας και ξηρασιας. Το μονο καλο σε σχεση με τα προηγουμενα, ηταν οτι δεν ειχαμε καραβιές κουνουπιων (λογω και της ξηρασιας, αλλα κυριως λογω οτι υπηρξε επιτελους στοιχειωδης προληψη απο τους αρμοδιους). Να το κρατησουμε και για του χρονου αυτο, ολα τα υπολοιπα στον αγυριστο :D

Αυτό με τα κουνούπια το διαπίστωσα και εγώ και μου έκανε εντύπωση, χειμώνα με τα χιόνια και γενικά όλη την περίοδο μέχρι Ιούνιο είχαμε κουνούπια πολλά στο σπίτι σε όλα τα δωμάτια. Σε φάση να μην μπορούμε να κοιμηθούμε κιόλας. Με την έναρξη του καλοκαιριού μειώθηκαν και με τους καύσωνες σταμάτησαν τελείως. Ανοίγεις το τζάμι και δεν μπαίνει σχεδόν τίποτα μέσα στο δωμάτιο την νύχτα, το διαπιστώνω και ακόμα δεν το πιστεύω σε σχέση με τον χαμό που είχαμε τον χειμώνα, κουνούπια ολη την ώρα σε φάση να μπαινουν και μέσα στα αυτιά μας. Μιλάω για περιοχή κέντρου Αθήνας. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα 5 μέρες σε νησί των Κυκλάδων και σχεδόν ξέχασα τι σημαίνει ζέστη με τον αέρα που είχε, υπήρχαν στιγμές σε σκιά ή το βράδυ που ξεκάθαρα κρύωνα. Την 5η μέρα που σταμάτησε να φυσάει εντελώς και έφευγα ήταν καλή προετοιμασία για την επιστροφή στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, great είπε

το καλοκαιρι γενικα!

ζήτω το κρύο! ζήτω τα χιόνια!

Εγώ λειτουργώ μόνο σε θερμοκρασίες 15-25 βαθμούς. Γίνεται να έχουμε ένα αιώνιο φθινόπωρο;

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, michael92 είπε

Εγώ λειτουργώ μόνο σε θερμοκρασίες 15-25 βαθμούς. Γίνεται να έχουμε ένα αιώνιο φθινόπωρο;

Μπα 25 με ήλιο είναι ζέστη

5-15 είναι μια χαρά 😄

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Το μονο καλο σε σχεση με τα προηγουμενα, ηταν οτι δεν ειχαμε καραβιές κουνουπιων (λογω και της ξηρασιας, αλλα κυριως λογω οτι υπηρξε επιτελους στοιχειωδης προληψη απο τους αρμοδιους). Να το κρατησουμε και για του χρονου αυτο, ολα τα υπολοιπα στον αγυριστο :D

Έχω την εντύπωση οτι τα κουνούπια τουλάχιστον για την Αττική πέθαναν en mass λόγω των ακραίων θερμοκρασιών. Είχαμε σχεδόν 10 συνεχόμενες μέρες πάνω από 40 βαθμούς στην Αθήνα και μια δυο μέρες φτάσαμε 45-46 βαθμούς τοπικά. Τέτοιες θερμοκρασίες έχω την εντύπωση είναι unsustainable για την επιβίωση κουνουπιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ModernAthenian είπε

Έχω την εντύπωση οτι τα κουνούπια τουλάχιστον για την Αττική πέθαναν en mass λόγω των ακραίων θερμοκρασιών. Είχαμε σχεδόν 10 συνεχόμενες μέρες πάνω από 40 βαθμούς στην Αθήνα και μια δυο μέρες φτάσαμε 45-46 βαθμούς τοπικά. Τέτοιες θερμοκρασίες έχω την εντύπωση είναι unsustainable για την επιβίωση κουνουπιών.

Στο google αν ψάξω βρίσκω αυτό:

Mosquitoes, like all insects, are cold-blooded creatures. As a result, they are incapable of regulating body heat and their temperature is essentially the same as their surroundings. Mosquitoes function best at 80 degrees F, become lethargic at 60 degrees F, and cannot function below 50 degrees F.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...