Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Καλά κάνουν και προειδοποιούν τον κόσμο.

Μην ξεχνάμε πως -στο εφιαλτικά πρόσφατο παρελθόν- έχουν καεί και πνιγεί άνθρωποι επειδή κάποιοι αμολούσαν χαρταετό.

Δεν χρειάζεται πανικός, αλλά ειδικά σε ευάλωτες περιοχές (λ.χ. πρόσφατα καμμένες ζώνες) χρειάζεται προσοχή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πόσο χρονών είσαι ; 

 

 

Δε βλέπω να έχει θέση στη συζήτηση η ηλικία μου, έγραψα για το 1999-2000-2001 που έχω τις πρώτες συνεκτικές παιδικές μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι οπως έχει καταντήσει η φάση, πας να περάσεις έναν δρόμο σε μια γειτονιά και ειναι χειμαρος.

Αντε να περάσουν τα παιδιά να πάνε σχολείο.

Εντομεταξυ ειναι μια ζωή οι ίδιοι δρομοι. Τιποτε δεν έχει αλλάξει.

Καλά κάνουν και ενημερώνουν αλλά απ την άλλη, τι ακριβως θα πεις πχ του Αθηναίου. Μη πας στη δουλειά σου? Μη πας σχολείο?

Η τα κλείνεις λογω κακοκαιριας και κάνουν τα παιδιά τηλεμάθημα για 1 ημέρα και τηλεργασία όσοι μπορουν, ή μη πεις τιποτε. Αφου ουτως η αλλιώς πρέπει να μετακινηθουν όλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

 

Δε βλέπω να έχει θέση στη συζήτηση η ηλικία μου, έγραψα για το 1999-2000-2001 που έχω τις πρώτες συνεκτικές παιδικές μνήμες.

Ε πως δεν έχει, εγώ θυμάμαι πχ να πηγαίνουμε Πάτρα με τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου πριν 30 χρόνια και τα αμάξια σταματάγανε στα πάρκινγκ το ένα μετά το άλλο γιατί δε βλέπαμε μπροστά μας από το πολύ νερό που έπεφτε 

Εγώ που έχω λοιπόν τέτοια εικόνα θεωρώ ότι η σημερινή βροχή είναι ήπια σε σχέση με εκείνη, εσυ που δεν έχεις αντίστοιχη εικόνα νομίζεις ότι σε λίγο θα βγει η κιβωτός του Νώε 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι λύση αυτή, ή τα κλείνεις όλα ή μην πεις τίποτε.

Κατ' αρχάς, είπαμε, δεν χρειάζεται πανικός. Το ότι θα έχει κακοκαιρία, δεν σημαίνει πως πρέπει να κλείσουν τα πάντα, ούτε όμως και να κυκλοφορούν οι πολίτες ανενημέρωτοι και ανυποψίαστοι.

Αντίθετα, με δεδομένο πλέον πως θα έχουμε εντονότερα καιρικά φαινόμενα, συν του ότι έχουν χτιστεί τα πάντα, πρέπει να αρχίσουμε να είμαστε περισσότερο προετοιμασμένοι.

Έτσι, θα μπορέσουμε να αποφύγουμε και γελοιότητες του στυλ πασπαλίζει ένα χιονάκι και κλείνουμε τα σχολεία όλου του νομού γιατί έτσι.

Και, βεβαίως, με την έγκαιρη ενημέρωση παύουν και οι δικαιολογίες πολιτών αλλά και αρχών, "δεν ξέραμε, αιφνιδιαστήκαμε".

Δεν συμφέρει την κοινωνία η διαιώνιση της δικαιολογίας των μωρών πολιτών που περιμένουν από το κράτος να τους πάρει από το χεράκι, ούτε του κράτους που μονίμως "αιφνιδιάζεται".

Σοβαρή πληροφόρηση χρειάζεται, χωρίς υπερβολές, για να μάθουμε να κινούμαστε με ασφάλεια και να είμαστε υποψιασμένοι εκεί που πρέπει (λ.χ. πρόσφατα καμμένες περιοχές, με κινδύνους κατολισθήσεων, σχηματισμού χειμάρρων κτλ.)

Και πρέπει να είναι σοβαρή η πληροφόρηση, χωρίς υπερβολές, γιατί είναι υπαρκτός ο κίνδυνος, με τις υπερβολές, να εξασθενήσει η επίδραση της ενημέρωσης: αν αρχίζουμε με "θεομηνίες", "πρωτοφανή φαινόμενα" κτλ. χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος, θα έρθει η ώρα που -σαν το παραμύθι- θα φωνάξεις "λύκος" και δεν θα σε πιστέψουν. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Snoob είπε

Και πρέπει να είναι σοβαρή η πληροφόρηση, χωρίς υπερβολές, γιατί είναι υπαρκτός ο κίνδυνος, με τις υπερβολές, να εξασθενήσει η επίδραση της ενημέρωσης: αν αρχίζουμε με "θεομηνίες", "πρωτοφανή φαινόμενα" κτλ. χωρίς να υπάρχει πραγματικός λόγος, θα έρθει η ώρα που -σαν το παραμύθι- θα φωνάξεις "λύκος" και δεν θα σε πιστέψουν. 

Δε νομίζω να έγραψα κάτι διαφορετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

😀

Για πες ρε συ Νίκος Καλλιθέα, ποια είναι η παγκόσμια ψευτιά που τρώμε αμάσητη όλοι οι τουφεκαλεύρηδες κι έχεις εσύ ξεσκεπάσει;

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως κανω κεφι ολα τα "επιστημονικα" του στυλ ,θυμαμαι με τον πατερα μου, περπατησα και δε ζεσταθηκα,εξω απο το σπιτι μου δεν εβρεχε ...

Τι να σου κανουν τα μοντελα,τα στατιστικα,οι υπερπολογιστες που τρεχουν προσομειωσεις, οι μετεωρολογοι που εχουν σπουδασει μπροστα σε αυτα τα "επιστημονικα" δεδομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vsl είπε

ψιχαλίζει

Κατι ψιλα 😝Στο μεταξυ εχει ριξει το 40% της βροχης που ειχε ριξει μεχρι σημερα και η ημερα δεν εχει τελειωσει ακομα,αλλα αυτα ειναι απλα πρωτοβροχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

https://www.meteo.gr/observations.cfm

Έχει ρίξει σήμερα στο Λεκανοπέδιο ότι δεν έριξε όλο το προηγούμενο 6μηνο φάση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ επαρχία Φλώρινας βρέχει από χθες το βράδυ, και νωρίτερα σήμερα είχαμε και λίγο χιονακι που το έφερνε ο αέρας από το Νυμφαίο στο οποίο χιόνισε 

Τώρα έχει 4-5 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...