Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ε πως δεν έχει, εγώ θυμάμαι πχ να πηγαίνουμε Πάτρα με τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου πριν 30 χρόνια και τα αμάξια σταματάγανε στα πάρκινγκ το ένα μετά το άλλο γιατί δε βλέπαμε μπροστά μας από το πολύ νερό που έπεφτε 

Εγώ που έχω λοιπόν τέτοια εικόνα θεωρώ ότι η σημερινή βροχή είναι ήπια σε σχέση με εκείνη, εσυ που δεν έχεις αντίστοιχη εικόνα νομίζεις ότι σε λίγο θα βγει η κιβωτός του Νώε 

Οι χειρότερες βροχές που έχω να θυμάμαι στην ζωή μου ήταν το 96-97. Θεομηνία το ονόμαζαν οι δημοσιογράφοι. Εμενα τότε κοντά στο ΚΑΤ, η βροχή ήταν τόσο δυνατή που μπροστά από το σπίτι δεν έβλεπες τον ορίζοντα και τα απέναντι κτίρια. Στο Κρυονέρι είχαν πέσει 2 πύργοι της ΔΕΗ και στην Αθήνα δεν είχαμε ρεύμα από 1 ημέρα ως 2 ημέρες. Έβγαινες Κηφισίας το βράδυ με το αμάξι και ήταν όλα στο σκοτάδι 100%, μόνο τα φώτα των αυτοκινήτων έβλεπες. 

Οπως και να χει, η σημερινή βροχή στην Αττική δεν ήταν κάτι τρομερό, κλασσική βροχή θα έλεγα. Το γιατί βέβαια γίνεται τέτοιος χαμός και έχουμε πλημμύρες φθορες και ζημιές ιδιωτικής και δημόσιας περιουσίας, θα έπρεπε να μας προβληματίζει και να μας απασχολεί, γνωστα προβλήματα που τα θυμάμαι επίσης από πολύ μικρός. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ε πως δεν έχει, εγώ θυμάμαι πχ να πηγαίνουμε Πάτρα με τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου πριν 30 χρόνια και τα αμάξια σταματάγανε στα πάρκινγκ το ένα μετά το άλλο γιατί δε βλέπαμε μπροστά μας από το πολύ νερό που έπεφτε 

Εγώ που έχω λοιπόν τέτοια εικόνα θεωρώ ότι η σημερινή βροχή είναι ήπια σε σχέση με εκείνη, εσυ που δεν έχεις αντίστοιχη εικόνα νομίζεις ότι σε λίγο θα βγει η κιβωτός του Νώε 

Αυτό που λες ήταν μια τυπική μπόρα που ρίχνει καρέκλες για μισή ώρα και μετά ουράνιο τόξο. Αυτό που έχουμε τώρα πάνω από το κεφάλι μας στροβιλίζεται με μεγάλη ταχύτητα, έχει κάνει προβλήματα σε όλη τη χώρα και δεν έχει τελειώσει ακόμα. Υπάρχουν υπερβολές κυρίως από τους δημοσιογράφους, αλλά δεν είναι ούτε πρωτοβρόχι ούτε μπόρα ούτε φυσικά το τέλος του κόσμου. Είναι ένα φαινόμενο που δυστυχώς θα γίνεται συχνότερο τα επόμενα χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Basilhs23___ said:

Οπως και να χει, η σημερινή βροχή στην Αττική δεν ήταν κάτι τρομερό, κλασσική βροχή θα έλεγα.

120mm βροχή στα Πατήσια δεν το λες και κλασική βροχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είπαν στο ραδιόφωνο ότι κάποιος μετεωρολόγος είπε ότι η Αττική ξεμπέρδεψε νωρίτερα απ' ότι περίμεναν.

Πως ξεμπέρδεψε ? Εδώ Π. Φάληρο ακόμη γίνεται πανικός , ο δρόμος απο κάτω είναι πλέον καταρράκτης :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματάει η βροχή στον Άλιμο, βλέπω την Ποσειδώνος σχετικά καθαρή, αρχίζει να φαίνεται και λίγο μπλε, λέω οκ, πέρασε, στέλνω την παραγγελία από Box (#cancel_efood) και το γμδι ξεκινάει πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

120mm βροχή στα Πατήσια δεν το λες και κλασική βροχή...

Κάθε φορά τα ίδια σε αυτό το θέμα. Άτομα που λένε ότι σιγά τα αυγά μόνο και μόνο επειδή δεν έριξε βροχή ή χιόνι στη γειτονιά τους...tragic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Snoob είπε

Καλά κάνουν και προειδοποιούν τον κόσμο.

Μην ξεχνάμε πως -στο εφιαλτικά πρόσφατο παρελθόν- έχουν καεί και πνιγεί άνθρωποι επειδή κάποιοι αμολούσαν χαρταετό.

Δεν χρειάζεται πανικός, αλλά ειδικά σε ευάλωτες περιοχές (λ.χ. πρόσφατα καμμένες ζώνες) χρειάζεται προσοχή.

“Αν λειτουργούσε το 112 θα είχαμε εκατόμβη, έχουμε 5 νεκρούς τρεις πνίγηκαν στην προσπάθεια τους να διαφύγουν. Είχαμε ετοιμάσει το 112. Είναι επιχειρησιακό εργαλείο, δεν είναι πανάκεια” σημείωσε, εξερχόμενος από το δημαρχείο των Βασιλικών όπου συμμετείχε σε συσκέψεις με τον περιφερειάρχη, τους δημάρχους και τους επικεφαλής όλων των δυνάμεων που συμμετέχουν στις επιχειρήσεις στην πληγείσα περιοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Thresh είπε

120mm βροχή στα Πατήσια δεν το λες και κλασική βροχή...

Οκ, βασικά δεν έχω άποψη με τα ύψη βροχής για να κάνω συγκρίσεις, μιλαω μόνο εμπειρικα. Πάντως βλέποντας πως μόλις σταμάτησε η βροχή άρχισε πάλι νέα, μάλλον τείνω να πω πως μιλάμε για ισχυρο φαινόμενο, όλοι λένε ότι οι βροχές θα συνεχίσουν μέχρι το βράδυ και αύριο. 

Edit: Δυναμώνει συνεχώς. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αθήνα έχει υπερεκπροσώπηση στο internet και σχηματίζεται λάθος εικόνα για τον καιρό της υπόλοιπης χώρας. Καλά που γράφει κάποιος εδώ από τη Φλώρινα και συνηδειτοποιούμε ότι υπάρχουν κι άλλα κλίματα από της στέπας της Αττικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Η Αθήνα έχει υπερεκπροσώπηση στο internet και σχηματίζεται λάθος εικόνα για τον καιρό της υπόλοιπης χώρας. Καλά που γράφει κάποιος εδώ από τη Φλώρινα και συνηδειτοποιούμε ότι υπάρχουν κι άλλα κλίματα από της στέπας της Αττικής. 

Ακόμα και μέσα στην Αθήνα υπάρχουν διαφορες στο μικροκλιμα. Εχτές άκουγα από κάποιον το βράδυ στο ράδιο ότι έγινε πανικός στο Αιγάλεω από βροχές. Στο κέντρο μόνο κάποια ισχνη ψιχαλα έριξε. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ανατολικη θεσσαλονικη βρεχει  ασταματητα και εχουμε και διακοπες ηλεκτροδοτησης.

Ευτυχως προς το παρον δεν υπαρχουν προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Γέρακα τόσο νερό δεν το θυμάμαι.

Πρώτη φορά οι υδροοές από την ταράτσα δεν προλάβαιναν στο ισόγειο έχει κλειστό μπαλκόνι βγήκαν πάνω και αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε ένα φρεάτιο αποχέτευσης να πάρει μερικά. Ευτυχώς που υπήρχε και αυτό γιατί τα νερά θα έμπαιναν στο σπίτι.

Και το άσχημο είναι όπως λένε θα έχει το απόγευμα δεύτερο ημίχρονο🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...