Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Thresh είπε

Απογοητευτικές οι βροχές στο λεκανοπέδιο.

Τοπικοτητες, αλλα... υπομονη καθως η ερχομενη εβδομαδα απο Τριτη, δειχνει ενδιαφερουσα με πιθανοτητες για πιο γενικευμενα φαινομενα και με διαρκεια.

Και με μπολικη ψυχρα επισης.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, BackFromHell said:

Τοπικοτητες

Έριξε κάπου παραπάνω από 5-6mm βροχής σήμερα στο λεκανοπέδιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έριξε κάπου παραπάνω από 5-6mm βροχής σήμερα στο λεκανοπέδιο? 

Σημερα ουτως η αλλως οτι ηταν να ριξει, ηταν για μεχρι τις τρεις τη νυχτα. Χθες απογευμα βραδυ ηταν το κυριως πιατο, αλλα γενικα οι ασταθειες εκδηλωνονται με τοπικοτητες. Μπορει να περιμενεις 50mm λεκανοπεδιο βαση μοντελων και να τα ριξει Σαρωνικο. Χθες ειδε ο Ν. Ευβοικος πολυ νερο καθως και η ΒΔ Αττικη. Εντος της ερχομενης εβδομαδας δειχνει ενα πιο οργανωμενο συστημα να ερχεται και να στρογγυλοκαθεται πανω απο τη χωρα. Νωρις για να πουμε περιοχες, αλλα θεωρω οτι η Αττικη εχει να παρει περισσοτερα και πιο γενικευμενα φαινομενα σε διαρκεια περιπου τριων ημερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως φέτος οι βροχές ήταν πάρα πολύ λίγες σε σχέση με προηγούμενες χρονιές. Ειδικά από Ιανουάριο και μετά έχει βρέξει 3 - 4 φορές όλες και όλες ξερωγώ.

Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το πόση βροχή έχει πέσει στην Ελλάδα ανα χρονιά? (και αν λέει και για περιοχές πχ αττική, ήπειρος κλπ ακόμα καλύτερα για να είναι πιο σωστή η σύγκριση).

Έχω την εντύπωση πως τα τελευταία 10 χρόνια όλο και μειώνονται οι βροχές, και δεν νομίζω να είναι η ιδέα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω την εντύπωση πως φέτος οι βροχές ήταν πάρα πολύ λίγες σε σχέση με προηγούμενες χρονιές. Ειδικά από Ιανουάριο και μετά έχει βρέξει 3 - 4 φορές όλες και όλες ξερωγώ.

Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το πόση βροχή έχει πέσει στην Ελλάδα ανα χρονιά? (και αν λέει και για περιοχές πχ αττική, ήπειρος κλπ ακόμα καλύτερα για να είναι πιο σωστή η σύγκριση).

Έχω την εντύπωση πως τα τελευταία 10 χρόνια όλο και μειώνονται οι βροχές, και δεν νομίζω να είναι η ιδέα μου

 

Έχω παρατηρήσει κι εγώ λιγότερες βροχές, όχι μόνο φέτος. αλλά τα τελευταία χρόνια. Επίσης λιγότερους και μικρότερους καύσωνες, περισσότερες συννεφιές και βροχές το καλοκαίρι, ζεστότερους χειμώνες, εντονότερους χιονιάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω την εντύπωση πως φέτος οι βροχές ήταν πάρα πολύ λίγες σε σχέση με προηγούμενες χρονιές. Ειδικά από Ιανουάριο και μετά έχει βρέξει 3 - 4 φορές όλες και όλες ξερωγώ.

Υπάρχουν κάπου στατιστικά για το πόση βροχή έχει πέσει στην Ελλάδα ανα χρονιά? (και αν λέει και για περιοχές πχ αττική, ήπειρος κλπ ακόμα καλύτερα για να είναι πιο σωστή η σύγκριση).

Έχω την εντύπωση πως τα τελευταία 10 χρόνια όλο και μειώνονται οι βροχές, και δεν νομίζω να είναι η ιδέα μου

Για το πρωτο, ναι φετος, απο Γενναρη και μετα δεν εχουν πεσει οι συνηθισμενες βροχες στο μεγαλυτερο μερος της χωρας. Δεν ειναι καλη χρονια ουτε απο αποψης χειμωνα (δεν εκανε καν κρυα), ουτε απο αποψης νερου, ενω και το επεισοδιο ημι-καυσωνα που ειχαμε δεν εχει ξαναγινει στα χρονικα. Μεχρι στιγμης, το 2020 ειναι ανυδρο και θερμο.

Για το τελευταιο, δεν ισχυει, πχ για Αθηνα (σαν σταθμο αναφορας ας θεωρησουμε αυτον στο Γκαζι) απο το 2009 ως το 2019 , τα 3 πιο υετοφορα ετη ηταν κατα σειρα 2019, 2014, 2018. Αν υπηρχε πραγματι σημαντικη πτωτικη ταση δεν υπηρχε περιπτωση το 2019 και το 2018 να ηταν στο τοπ της λιστας. Οι χειροτερες χρονιες ηταν το 2010 (τραγικο) και το 2016.

Αυτο που ισως να συμβαινει, ειναι οτι οι μεγαλες ποσοτητες βροχοπτωσης που πεφτουν δεν απλωνονται χρονικα, αλλα πεφτουν μαζεμενες (πχ μπορες) σε μικροτερα χρονικα διαστηματα, τα οποια ακολουθουν μεγαλυτερα διαστηματα καλοκαιριας.

edit: Ακυρο, ουτε αυτο ισχυει, πχ βρηκα στατιστικα για το σταθμο της Ελευσινας και οι καταγεγραμμενες μερες βροχης ανα ετος, καθε αλλο παρα μειωμενες ειναι τα τελευταια χρονια σε συγκριση με τον ΜΟ των προηγουμενων 28 ετων. Ειδικα την τελευταια 10ετια υπαρχει και σαφης αυξηση των βροχερων ημερων:

https://en.tutiempo.net/climate/ws-167180.html

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πράγματι, το 2018 και 2019 έριξε πολύ βροχή ακόμα και στο λεκανοπέδιο, μέχρι στιγμής φέτος όμως είναι σίγουρα λιγότερη απο τις 2 αυτές χρονιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Προβλέπεται χαμούλης και στο λεκανοπέδιο..

Κυριακή πρωί το δίνει να περνάει πάνω από Πελοπόννησο και να δυναμώνει πάλι 

Screenshot_20200916-203259_Windy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κυριακή πρωί το δίνει να περνάει πάνω από Πελοπόννησο και να δυναμώνει πάλι 

Screenshot_20200916-203259_Windy.jpg

Με ποιο από τα 4 προγνωστικά του windy είναι το διάγραμμα; Εγώ συνήθως παρακολουθώ το icon. Υπάρχει κάποιο καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...