Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Με ποιο από τα 4 προγνωστικά του windy είναι το διάγραμμα; Εγώ συνήθως παρακολουθώ το icon. Υπάρχει κάποιο καλύτερο;

ECMWF εγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Γι αυριο θα μαστε οκ;

200 τονοι νερό ανα στρέμμα, πάει η Ελευσίνα και η Γλυφάδα(αυτες ξερω εγω) μετα τον τυφώνα θα έχουν και υφαλοκρηπίδα😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτο που σκέφτομαι είναι μηπως έχουμε πάλι περιπτώσεις τύπου μάνδρας σε άλλα μέρη της Ελλάδας. 

σίγουρα, ειδικά όπου έχουν καμμενα. δστυχως τα αντιπλημμυρικά έργα γινονται μονο για το φαίνεσθαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η προβλεψη/προγνωση της πορειας και της ταχυτητας (πολυ σημαντικη παραμετρος) τετοιων χαμηλων ειναι υπερβολικα δυσκολη. Γενικα, ελαχιστες φορες τα μοντελα πεσαν μεσα. Υπαρχουν πολυ προσφατα παραδειγματα με το πιο χαρακτηριστικο να ειναι ο "Ζορμπας" που σχεδον ολα τα μοντελα δινανε σοκ και δεος για Αττικη και τελικως ειχαμε ποτιστικη βροχη διαρκειας.

Αυτο που μεχρι στιγμης δειχνει πιθανο για Αττικη, ειναι οτι θα υπαρχουν φαινομενα με διαρκεια απο ξημερωματα Παρασκευης εως μεσημερι Σαββατου, χοντρικα (ξαναλεω παιζει ρολο η ταχυτητα με την οποια θα κινηθει το χαμηλο, πραγμα δυσκολα προβλεψιμο απο οποιοδηποτε μοντελο).

Σε καθε περιπτωση, χρειαζεται προσοχη σε Ιονιο, δυτικη & κεντρικη Ελλαδα, Στερεα, Πελοποννησο και Ευβοια. Ειναι υποψηφιες περιοχες για ιδιαιτερα εντονα φαινομενα. Το που θα κατσει η μπιλια, μονο σε nowcast θα φανει. Οσοι μπορουν να περιορισουν τις μετακινησεις τους την Παρασκευη και το Σαββατο το πρωι, ας το κανουν. Περα απο τα υψη βροχης, ενα αλλο σοβαρο θεμα θα ειναι και οι θυελλωδεις ανεμοι, ενδεχομενως και μεσα στο λεκανοπεδιο.


ΥΓ. Στο Ιονιο, ο Θεος να βαλει το χερι του. Τα τελευταια προγνωστικα δινουν ριπες 265km/h και γενικως ενισχυουν περαιτερω το χαμηλο...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο τα προηγούμενα χρόνια?  Μιλάνε για κάτι σπάνιο ενώ εγώ θυμάμαι για κάτι παρόμοια όπως ο ζορμπάς τα περασμένα χρόνια.

Εγώ που ζω κέντρο μεσσήνης τι να περιμένω αύριο? Ποταμούς έχουμε, θάλασσες έχουμε. Βέβαια δε ζω στη παραλιακή αλλά δε θέλει και πολύ.

Αν χτυπήσει και τυφώνας το σπίτι νομίζω μετά δε μένει τίποτα άλλο, ίσως το πολύ να πέσει κανά αεροπλάνο πάνω. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο τα προηγούμενα χρόνια?  Μιλάνε για κάτι σπάνιο ενώ εγώ θυμάμαι για κάτι παρόμοια όπως ο ζορμπάς τα περασμένα χρόνια.

Εγώ που ζω κέντρο μεσσήνης τι να περιμένω αύριο? Ποταμούς έχουμε, θάλασσες έχουμε. Βέβαια δε ζω στη παραλιακή αλλά δε θέλει και πολύ.

Αν χτυπήσει και τυφώνας το σπίτι νομίζω μετά δε μένει τίποτα άλλο, ίσως το πολύ να πέσει κανά αεροπλάνο πάνω. 

1) κατά τις 9 το πρωί της Πέμπτης θα δεις τα πρώτα σύννεφα να έρχονται και να ανεβαίνει ο αέρας σε ένταση.

2) κατά τις 9 το βράδυ της Πέμπτης θα έχεις ήδη καταιγίδες και την αρχή του φαινομένου

3) μέχρι το βράδυ της Παρασκευής θα σε κοπανάει συνεχώς μέχρι που κατά τα μεσάνυχτα θα πέσει και θα μεταφερθεί σε άλλες περιοχές.

οι εικόνες είναι αντίστοιχα για το 1-2-3

Σχετικά θα τη γλιτώσεις σε σχέση με άλλες περιοχές. Αν το μοντέλο επιβεβαιωθεί θα έχουμε επικίνδυνα φαινόμενα με απειλή για ανθρώπινες ζωές σε Ιθάκη, Κεφαλλονιά,  Ηλεία, Αιτωλοακαρνανία, Πάτρα, Ρίο, Πρέβεζα. Λευκάδα, Μεσολόγγι, Ναύπακτο. Καρδίτσα, Λάρισα και γύρω περιοχές.

Το Σάββατο θα τη φάει Λαμία, Βόρεια Εύβοια και μετά η Κόρινθος και η Αττική

 

Αν θες να ψάξεις να δεις αντίστοιχα τι είχε γίνει στον προηγούμενο μεσογειακό κυκλώνα διάβασε για τον Ξενοφών και το Ζορμπά  το 2018

9am.JPG

9pm.JPG

3pm.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

@greekfragma Ποιό σάιτ κοιτάς;

https://www.ventusky.com/?p=37.78;23.53;6&l=rain-3h&w=soft

Μακράν το πιο αξιόπιστο ειδικά αν συγκρίνεις ICON και EURAD και παίξεις ένα μέσο όρο πέφτεις πάντα μέσα.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Ρίο - Αντίρριο δίνουν 10μποφορ. Κλείνει η γέφυρα με τέτοιες συνθήκες;

μπορεί και να κλείσει, μια φορά που είχα περάσει με 9ρι είχε αστυνομία και μας είχαν με ταχυτητα 20  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δυστυχώς τα μοντέλα βγάζουν άσχημα νέα. Το μάτι έρχεται πιο αργά και έπεσε και κάτω από 1000 πίεση στα 991. Αυτό σημαίνει οτι ακόμα μαζεύει πράγμα και θα γίνει πιο έντονο.

Μόλις είδα και τα νέα μοντέλα και άρχισαν να έχουν διαφορές στη τροχιά. το ένα δίνει τροχιά προς Λάρισα και θα γλιτώσει η Αττική και το άλλο το εντελώς ανάποδο. Γλιτώνει οτιδήποτε πάνω από Λάρισα και γίνεται χαμός Αττική και Αργολίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Παιδιά δυστυχώς τα μοντέλα βγάζουν άσχημα νέα. Το μάτι έρχεται πιο αργά και έπεσε και κάτω από 1000 πίεση στα 991. Αυτό σημαίνει οτι ακόμα μαζεύει πράγμα και θα γίνει πιο έντονο.

Μόλις είδα και τα νέα μοντέλα και άρχισαν να έχουν διαφορές στη τροχιά. το ένα δίνει τροχιά προς Λάρισα και θα γλιτώσει η Αττική και το άλλο το εντελώς ανάποδο. Γλιτώνει οτιδήποτε πάνω από Λάρισα και γίνεται χαμός Αττική και Αργολίδα.

πρεβεζα έχει ξεκινήσει συννεφιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...