Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχτές από το βράδυ έβρεξε σχεδόν ασταμάτητα για 8-9 ώρες, μπορεί και περισσότερο. Για να υπάρξουν φαινόμενα πλημμυρων το σημαντικό είναι τα χιλιοστά της βροχής ανά ώρα. Η βροχή δεν ήταν δυνατή στο σύνολο της, μέτρια κυρίως με διαστήματα χαμηλης αλλά και ισχυρής βροχόπτωσης. Πρέπει να εχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που σημειώθηκε τόσες ώρες με συνεχή βροχή στην Αττική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Εχτές από το βράδυ έβρεξε σχεδόν ασταμάτητα για 8-9 ώρες, μπορεί και περισσότερο. Για να υπάρξουν φαινόμενα πλημμυρων το σημαντικό είναι τα χιλιοστά της βροχής ανά ώρα. Η βροχή δεν ήταν δυνατή στο σύνολο της, μέτρια κυρίως με διαστήματα χαμηλης αλλά και ισχυρής βροχόπτωσης. Πρέπει να εχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που σημειώθηκε τόσες ώρες με συνεχή βροχή στην Αττική. 

Σωστός για τις πλημμύρες.

Αυτό το 4ήμερο η Αθήνα θύμισε Λονδίνο. 😛 Συννεφιά και πολύωρη βροχή. Αν και χθες το πρωί έβγαλε ήλιο για λίγο.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είναι η ιδέα μου ή φέτος είναι ο πιο θερμός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια?

Δεν θυμάμαι άλλη φορά να περάσαμε γιορτές με κοντομάνικο και 19 βαθμούς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι η ιδέα μου ή φέτος είναι ο πιο θερμός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια?

Δεν θυμάμαι άλλη φορά να περάσαμε γιορτές με κοντομάνικο και 19 βαθμούς

Εγω θυμάμαι μικρός ανήμερα πρώτοχρονια να βαφω τα κάγκελα με φανελακι. Μπορει να σου λεω και για 17 χρονια πριν. Περιοχή Ανατολική Αττική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, cthulhucarbide said:

Είναι η ιδέα μου ή φέτος είναι ο πιο θερμός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια?

Δεν θυμάμαι άλλη φορά να περάσαμε γιορτές με κοντομάνικο και 19 βαθμούς

Πιο φλώρικος πάμε για μπάνιο...

1.3% χιονοκάλυψη η χώρα ενώ ο μέσος όρος 2004-2020 ήταν  στο 9%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρχια Φλωρινας βρισκομαι και ειμαστε χαλαρα :P 

Γενικα βρεχει αρκετες μερες. Οσες μερες εχει καθαρο ουρανο, εχει λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια (οπως πχ δειχνει για Τριτη), και λογικο. Πραγματικα, 1η χρονια μετα απο σπουδες που γυρναω και παλι δεν θα δω χιονι γμτ 🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι η ιδέα μου ή φέτος είναι ο πιο θερμός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια?

Δεν θυμάμαι άλλη φορά να περάσαμε γιορτές με κοντομάνικο και 19 βαθμούς

Θα το κρίνουμε όταν τελειώσει ο Χειμωνάς, διότι μπορεί ξαφνικά να αλλάξουν όλα, προς το παρόν ο καλύτερος Χειμώνας εδώ στην Αθήνα ήταν το 2014. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι η ιδέα μου ή φέτος είναι ο πιο θερμός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια?

Η χαρά της σαύρας  και των σαυροφόρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι η ιδέα μου ή φέτος είναι ο πιο θερμός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια?

Δεν θυμάμαι άλλη φορά να περάσαμε γιορτές με κοντομάνικο και 19 βαθμούς

δεν θυμάσαι καλά. Φταναμε χριστουγεννα και ειμασταν με το κοντομανικο και εξω στα τραπεζια για καφε.

Για μενα το αντιθετο παιζει, δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανε κρυο στην περιοδο τον χριστουγγενων. Κρυο ομως , χειμώνας οχι τα φλουφλικα που κανει μιση μερα και μετα το μεσημερι βγαζεις την μπέμπελι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

Για μενα το αντιθετο παιζει, δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανε κρυο στην περιοδο τον χριστουγγενων. Κρυο ομως , χειμώνας οχι τα φλουφλικα που κανει μιση μερα και μετα το μεσημερι βγαζεις την μπέμπελι.

Περυσι δεν ηταν ετσι...Μπορει για την εποχη να μην ειχε κρυο αλλα δεν ειχε 17 βαθμους στην αθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα στοιχεια απο το σταθμο μου,που μετραει απο το 2012

Το 20 ηταν η θερμοτερη χρονια με μ.ο 19.5 οταν μεχρι το 2019 η μεση τιμη των ετων ηταν 18.3

Το 20 ειχα το μεγαλυτερο μ.ο ανωτατης θερμοκρασιας με 25.6 με την αμεσως προηγουμενη να ειναι 24.5 (περυσι),ενω ολες οι αλλες ειναι κατω απο 23.8

Επισης ηταν ο πιο ζεστος Δεκεμβριος απο 2012 με μ.ο 13.5 ,ενω ο επομενος πιο ζεστος περυσι με 12.3.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cumulus είπε

μερικα στοιχεια απο το σταθμο μου,που μετραει απο το 2012

Το 20 ηταν η θερμοτερη χρονια με μ.ο 19.5 οταν μεχρι το 2019 η μεση τιμη των ετων ηταν 18.3

Το 20 ειχα το μεγαλυτερο μ.ο ανωτατης θερμοκρασιας με 25.6 με την αμεσως προηγουμενη να ειναι 24.5 (περυσι),ενω ολες οι αλλες ειναι κατω απο 23.8

Επισης ηταν ο πιο ζεστος Δεκεμβριος απο 2012 με μ.ο 13.5 ,ενω ο επομενος πιο ζεστος περυσι με 12.3.

Μήπως έχεις και για το καλοκαίρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...