Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, great είπε

ok το οικονομικό αλλα η αληθεια ειναι οτι το καλοκαιρι δεν παραπονιεται κανεις που εχει 40 βαθμους και αναβουν AC (άρα καις ρευμα αντι για πετρελαιο το χειμώνα), ολοι θελουν καλοκαιρι και να ψήνονται,  πως θα παω διακοπες λεει με 27 βαθμους.

Ενω για καποιο λογο ο χειμωνας ειναι τζιζ! κακος! 

εγω ειμαι ο τρελλος παντα που ειμαι αντιθετος, λατρευω χειμωνα και κρυο μισω καλοκαιρι και ζεστη. Δωσε μου χιονι και 0 βαθμους να περπατας εξω να παγωνει η μυτη βολτα απο το να καθομαι να ψήνομαι στους 40 υπο σκιά και να θες να βγάλεις την σάρκα σου.

το αν θα το δουμε σε δεκαετιες με κλιματική αλλαγη παιζετε....το οτι αυτο που ζουμε εδω και αρκετα χρονια (που επιβεβαιωσε και με στατιστικα ο φιλος απο πάνω) οτι χειμώνα δεν εχουμε και περναμε χριστουγεννα με κοντομανικα ειναι τραγικο. 

ρε συ ξεκαθαρα κατι παιζει με το κλιμα εμενα ολες μου οι αναμνησεις απο παιδι μεχρι εφηβος ηταν καθε χρονο να το στρωνει και να χιονιζει απο δεκεμβρη μεχρι φλεβαρη αφου σαν παιδια παρακολουθουσαμε τον καιρο για να δουμε τι γινεται απο χιονια.Απο το 2008-2009? και μετα τιποτα χιονιζει αν χιονισει 2-3 αντε 4 μερες ολον τον χειμωνα και του χρονου παλι.Τι να λεμε τωρα εδω τα τελευταια 3 χρονια τα χιονοδρομικα δεν εχουν χιονι παλευουν με το τεχνητο και παλι εχει ζεστη και λιωνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Προφανώς και παραπονιέται κόσμος και το καλοκαίρι. 😛

ενταξει ομως μην τρελαθουμε τωρα αυτο που γινεται τον χειμωνα με το κρυο δεν υπαρχει το καλοκαιρι η γκρινια,γιατι σου λεει θα βγω με το διχαλο θα βγαλω μπουτι, θα παω στην παραλια να λιωσω στους 40 βαθμους να ξεροψηθω να κοκκινίσω και σε σχεση με τον χειμωνα και το καλοριφερ ειναι πολυ λιγοτεροι αυτοι που γκρινιαζουν για το AC. Καταρχην εχεις και τους ψυχακιδες που το βαζουν στους 18 βαθμους και κοιμουντε με παπλωμα.

να μην πω για τους χωρους εργασιας που και εκει θες κουβερτα για να κατσεις στο γραφειο.

οτι και να λεμε η αντιμετωπιση που εχει το καλοκαιρι ειναι τελειως διαφορετικη απο τον χειμωνα. To mood είναι

καλοκαιρι good
χειμώνας bad

 

☀️ =  🤮

 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΣΚ υπάρχει ενδεχόμενο να σπάσει η Ελλάδα το θερμό ρεκόρ Ιανουαρίου όλων των εποχών. 

Κρήτη: Καλοκαίρι θα θυμίζει ο καιρός, «φλερτάροντας» με τους 30 βαθμούς Κελσίου 

https://www.neakriti.gr/article/kriti/1601460/kriti-kalokairi-tha-thumizei-o-kairos-flertarodas-me-tous-30-vathmous-kelsiou/

Συγκεκριμένα το προηγούμενο ρεκόρ Ιανουαρίου Ελλάδας (και Ευρώπης ταυτόχρονα) ήταν 30.4 βαθμοί στα Χανιά (Βρύσσες) και 29.8 στο Ηράκλειο από το 2010. Για να δούμε αν θα σπάσει αυτό το ρεκόρ και αν θα έχει πάλι 30άρι στην Κρήτη Γενάρη μήνα.

 

 

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Οπως κάθε χρόνο, θα υπάρξουν κρύες ημέρες. Εως τώρα είχε κάποιες ημέρες με αρκετή υγρασία κυρίως.

Για να δούμε πότε θα δούμε κρύες μέρες στην Αττική. Μέχρι τώρα η υγρασία τσακίζει κόκαλα.

Κοίταζα Β/Α Αττική (μη ζηλεύεται κάποιοι επειδή βλέπετε και το Βόρεια , Μεσόγεια η χαβούζα της Αττικής είναι) :D που είμαι μέχρι και Δευτέρα η υγρασία παίζει κυρίως από 80 έως και 100 ναι 100% . Τα κουνούπια έκαναν επικίνδυνα την εμφάνισή τους μία άρρωστη κατάσταση λόγω του Νοτιά που έχει για όλες τις μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ επαρχία Φλώρινας δίνει 18 βαθμούς Κυριακή. Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω, που μ.ο αυτές τις ημέρες (βάση σταθμού) ήταν 0-5c. 

Δεν σκέφτομαι το οικονομικό για το ότι κάποιον γλυτώνουν πετρέλαιο με αυτόν τον καιρό (γτ πριν την τηλεθερμανση (αέριο ούτε καν στην περιοχή) μπορεί να καιγαμε και 4κ πετρέλαιο/χρόνο) αλλά σκέφτομαι ότι είναι η 1η φορά εδώ και πάρα πολλά χρόνια που ακόμα δεν έχει χιονίσει και δεν έχει πέσει κάτω από 0 βαθμούς για σερί μέρες. 

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι ίσως πάει η όλη εποχή πιο αργά. Πέρυσι εδώ έκαναν 1η καραντίνα με χιόνια (εγώ έλειπα), ενώ το καλοκαίρι ψιλο άργησε να φύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε  να επαληθευθούν κάποιοι που τους λέγαμε ψεκασμένους και πριν  χρόνια έλεγαν πως κάποια  στιγμή  θα δούμε τον κάμπο της Θεσσαλίας , έρημο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρναούτογλου: Η θερμοκρασία το Σαββατοκύριακο θα φτάσει τους 30 βαθμούς

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/arnaoytogloy-thermokrasia-sabbatokyriako-30-bathmoys

 

Kατα τα άλλα Ιανουάριος υποτίθεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Updated κλιματικά δεδομένα για το κέντρο της Θεσσαλονίκης (2005-2020). Εντυπωσιακό οτι κοντεύει να φτάσει τους 18 βαθμούς μέση ετήσια Τ. Επίσης και τα νέα δεδομένα επιβεβαιώνουν πως η Θεσσαλονίκη έχει πλέον εκπέσει του Μεσογειακού κλίματος κ σύμφωνα με τη κατάταξη Koppen έχει ένα ψυχρό ημίξηρο κλίμα (BSk). Το ίδιο κλίμα μας δίνει κ η Μίκρα σύμφωνα με τα κλιματικά δεδομένα της ΕΜΥ.

 

464661865_Screenshot2021-01-07at4_17_20AM.png.b5194edee73993e9077a19fde0b08260.png

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρήτη: Θερμοκρασίες ως και 15 ° βαθμούς Κελσίου πάνω από τα φυσιολογικά για την εποχή επίπεδα – Η περίπτωση του 2010 που η θερμοκρασία έφτασε τους 30

 

http://agonaskritis.gr/κρήτη-θερμοκρασίες-ως-και-15-βαθμούς-κ/

 

Quote

 

Την Πρωτοχρονιά του 2010 καταγράφηκαν οι υψηλότερες θερμοκρασίες στη χώρα μας από την αρχή των μετρήσεων στα τέλη του 19ου αιώνα. Στις Βρύσσες Χανίων της Κρήτης ο μετεωρολογικός σταθμός του EAA/meteo.gr κατέγραψε μέγιστη θερμοκρασία 30,4°C, στο Ηράκλειο 29,8ºC και στην Κνωσό 29,8°C. 

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=1591

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...