Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, kirileman said:

Μέσα σε λίγες ώρες οι προβλέψεις φέρνουν τον ψόφο του επόμενου ΣΚΔ ακόμα πιο νότια. Τα φάνταρα από το Σουφλί και πάνω θα περάσουν καλά, οι βραδινές σκοπιές θα είναι απόλαυση.

Μετά από τόσους κουβάδες, ούτε 12ωρο πριν δεν εμπιστεύομαι πλέον. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μετά από τόσους κουβάδες, ούτε 12ωρο πριν δεν εμπιστεύομαι πλέον. 😛

Σημασία έχει που γύρισε η Κάτια, τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2021 at 17:54, fredd0 said:

το 17 στα βορεια προαστια ειχα 10 ποντους χιονι. Βεβαια 2 μερες κρατησε, αλλα το θυμαμαι 100%. Νομιζω ειχα ποσταρει και φωτο εδω ....

γενικα καθε 5 χρονια μια καλη χιονοπτωση την εχουμε, αλλα καμια σχεση με τις προβλεψεις του meteo .... αυτοι καθε χειμωνα περιμενουν να γινουμε Αλασκα.

Φετος ο χειμωνας ηταν τρομερα ηπιος .... Δεκεμβρη μηνα και ειχα 1400Kwh πλεονασμα στα φβ, που ειναι "σχεδιασμενα" να καλυπτουν ισα ισα τις αναγκες μου (με θερμανση) τον Δεκεμβρη/Γεναρη

Άλλο τα βόρεια προάστια που είναι κ σε ένα άλφα υψόμετρο και άλλο το κέντρο της Αθήνας. Κάποια υπερβόρεια προάστια μάλιστα ξεπερνούν κ τα 500 μέτρα υψόμετρο. Χαίρω πολύ κ στον τροπικό του καρκίνου άμα λάχει χιονίζει σε μεγάλα υψόμετρα. Το θέμα είναι πως το κέντρο της Αθήνας και γενικότερα το λεκανοπέδιο έχει να δει χιονόστρωση 13 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Άλλο τα βόρεια προάστια που είναι κ σε ένα άλφα υψόμετρο και άλλο το κέντρο της Αθήνας. Κάποια υπερβόρεια προάστια μάλιστα ξεπερνούν κ τα 500 μέτρα υψόμετρο. Χαίρω πολύ κ στον τροπικό του καρκίνου άμα λάχει χιονίζει σε μεγάλα υψόμετρα. Το θέμα είναι πως το κέντρο της Αθήνας και γενικότερα το λεκανοπέδιο έχει να δει χιονόστρωση 13 χρόνια.

Noμίζω τον Γενάρη του 15 είχε ρίξει καλό χιόνι, έχω φωτογραφίες με άσπρες ταράτσες στη Δραπετσώνα, δίπλα στη θάλασσα (πράγμα πολύ σπάνιο για τον Πειραιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εμενα 7 χρονια στον Διονυσο, εφυγα το 2006, καθε χρονο δυο τρεις φορες τουλαχιστον χιονιζε χοντρα, κανονικα στρωμενα δεν πηγαινες γραφειο και τετοια. Τοτε δεν ηταν της μοδας η τρομολαγνεια με τον καιρο και τα ονοματα στους τυφωνες αλλα εχω ζησει βραδια χωρις ρευμα, στο τζακι, με -χ εξω και το χιονι να πεφτει. Εκει ειναι αλλος κοσμος, ειναι ΒΟΡΕΙΑ (οχι μαρουσι!). Και μαλιστα υπηρχαν φορες που επαιρνα στο γραφειο να πω δεν θα ερθω γιατι ειναι στρωμενα και μου λεγαν πλακα μας κανεις εδω εχει ηλιο και οντως ετσι ητανε. Και δεν υπηρχε ουτε θεμα στην τηλεοραση, ουτε αναφορα.

Με εχει τραβηξει 4χ4 κολλημενος στο χιονι, εχω περπατησει την λ. καιρη με τα ποδια για να παω σπιτι να παρω τις αλυσιδες....αυτα ειναι ωραια πραγματα.

Οποτε το οτι θα ριξει στον Διονυσο δεν ειναι αυτο το "χιονια στο κεντρο της αθηνας και στην αττικη"

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, AristidisZ said:

Noμίζω τον Γενάρη του 15 είχε ρίξει καλό χιόνι, έχω φωτογραφίες με άσπρες ταράτσες στη Δραπετσώνα, δίπλα στη θάλασσα (πράγμα πολύ σπάνιο για τον Πειραιά)

Μιλάμε για πλήρης και ολική χιονόστρωση εδάφους κ όχι για εύκολες επιφάνειες τύπου γρασίδια, αμάξια, ταράτσες κτλ (τα οποία κιόλας κράτησαν το χιόνι για λίγα λεπτά πριν λιώσουν).

12 hours ago, great said:

εγω παντως εμενα 7 χρονια στον Διονυσο, εφυγα το 2006, καθε χρονο δυο τρεις φορες τουλαχιστον χιονιζε χοντρα, κανονικα στρωμενα δεν πηγαινες γραφειο και τετοια. Τοτε δεν ηταν της μοδας η τρομολαγνεια με τον καιρο και τα ονοματα στους τυφωνες αλλα εχω ζησει βραδια χωρις ρευμα, στο τζακι, με -χ εξω και το χιονι να πεφτει. Εκει ειναι αλλος κοσμος, ειναι ΒΟΡΕΙΑ (οχι μαρουσι!). Και μαλιστα υπηρχαν φορες που επαιρνα στο γραφειο να πω δεν θα ερθω γιατι ειναι στρωμενα και μου λεγαν πλακα μας κανεις εδω εχει ηλιο και οντως ετσι ητανε. Και δεν υπηρχε ουτε θεμα στην τηλεοραση, ουτε αναφορα.

Με εχει τραβηξει 4χ4 κολλημενος στο χιονι, εχω περπατησει την λ. καιρη με τα ποδια για να παω σπιτι να παρω τις αλυσιδες....αυτα ειναι ωραια πραγματα.

Οποτε το οτι θα ριξει στον Διονυσο δεν ειναι αυτο το "χιονια στο κεντρο της αθηνας και στην αττικη"

Ε ναι, εμείς στο Διόνυσο είμαστε ουσιαστικά ''υπερβόρεια'' προάστια όπως έχει επικρατήσει τώρα τελευταία να λέγονται οι περιοχές μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Μιλάμε για πλήρης και ολική χιονόστρωση εδάφους κ όχι για εύκολες επιφάνειες τύπου γρασίδια, αμάξια, ταράτσες κτλ (τα οποία κιόλας κράτησαν το χιόνι για λίγα λεπτά πριν λιώσουν).

Ε καλά τώρα, κοντεύω 40 χρόνων και αυτό που λες το θυμάμαι 2 φορές να έχει γίνει (στον Πειραιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές Φεβρουαρίου του 2004 δεν είχαν θαφτεί στο χιόνι αυτοκίνητα στην Αττική οδό; Είχα μια ... γνωστή στην Παιανία και θυμάμαι που πολλές μέρες μετά, είχε μπόλικο πράγμα δεξιά και αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ηδη αρχισαν να υποβαθμιζουν την επερχομενη "Σιβηρια" του ΣΚ ... εμας μας ειχαν (στο μετεο) φουλ χιονι απο Παρασκευη βραδυ, τωρα και για χιονονερα Κυριακη λενε, και σιγα σιγα ανεβαζουν και τις προβλεψεις για θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Το 94 νομίζω εδώ Πεντέλη είχαμε κλειστά σχολεία όλο το Φεβρουάριο, τι να λέμε τώρα. 😛

Πονταρω οτι ηταν ανοργανωτοι γτ πανω απο 5 ποντους χιονι σιγα μην ειχε. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω περυσι τον χειμωνα που γυρνουσα Συρο, με βραδινο δρομολογιο κτελ απο Θεσσαλονικη (για πρωινο πλοιο), πως μας σταματησαν πριν την Θηβα για 10 ποντους χιονι (νομιζω το θεμα ειναι αναμεσα Θηβα και Μαλακασα?) και εχασα το πλοιο και εκοβα βολτες Αθηνα. Εδω στην Φλωρινα απλα πηγαιναμε σχολειο και ισως κανα χωριο να ειχε θεμα 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fredd0 είπε

παντως ηδη αρχισαν να υποβαθμιζουν την επερχομενη "Σιβηρια" του ΣΚ ... εμας μας ειχαν (στο μετεο) φουλ χιονι απο Παρασκευη βραδυ, τωρα και για χιονονερα Κυριακη λενε, και σιγα σιγα ανεβαζουν και τις προβλεψεις για θερμοκρασια.

Στο τέλος να δεις που θα μας πουν ''Και τώρα μπορείτε να πα' να... λιαστείτε''  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πεθαίνω που σημερα διαβαζω "νέο κυμα κακοκαιριας ερχετε στην αττικη με χιονιαδες μέχρι και την κυριακη"

1. ποιο νέο ?

2. που ηταν το παλιο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, SabotazNic said:

Πονταρω οτι ηταν ανοργανωτοι γτ πανω απο 5 ποντους χιονι σιγα μην ειχε. 

Σίγουρα το 1994 δεν είχε η κοινότητα τότε Π.Πεντέλης τα εκχιονιστικά που έχει τώρα, αλλά και πάλι μιλάμε για τρελή χιόνοπτωση και σε ποσότητα και σε διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...