Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Μα τι κρυο ειναι αυτοοοοοοο;!

Σε ποια χωρα !?

Μονο Λιγο αερακι εβαλε 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έφυγα από Δυτικά γύρω στις 7 με κοντομάνικο και ανέβηκα μολ με την μικρή για να δούμε την πέππα. Στον γυρισμό κάτσαμε για φαγητό παλιό Ηράκλειο και εγώ με το τισερτ τον δάγκωσα. Τώρα που επέστρεψα στην βάση... Απλά δροσούλα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2019 στις 4:13 ΜΜ, zx1234r είπε

Η κλιματική αλλαγή είναι κάτι τρομακτικό αλλά απ'ότι φαίνεται ο κόσμος όσο έχει aircondition και σόμπες δεν φοβάται. Όταν πεθάνουν μερικές δεκάδες εκατοντάδες, τότε κάπως θα αρχίσουν να ανησυχούν.

Ακόμα πιο τρομακτικό γίνεται αν διαβάζεις ιστορία.

Στο βιβλίο "Κατάλογος Γυναικών" που έγραψε ο Ησίοδος, περιγράφει κλιματική αλλαγή κατά το τέλος της Εποχής των Ηρώων (Εποχή του Χαλκού / Μυκηναϊκή). Γράφει ότι το κλίμα έγινε πιο δροσερό και υγρό, με αποτέλεσμα να διαταραχθεί ο αγροτικός κύκλος και να πεινάσει ο κόσμος, να μειωθεί ο πληθυσμός απ' τη πείνα. Αυτή η μαρτυρία γίνεται τρομακτική αν αναλογιστείς πως η χρονική περίοδος στην οποία αποδίδει το γεγονός ο Ησίοδος, το τέλος της ΜυκηναΪκής εποχής, τουλάχιστον στη Μεσόγειο, κατέρρευσαν πολιτισμοί και έγιναν μαζικές μετακινήσεις πληθυσμών. Στην Ελλάδα η κάθοδος των Δωριέων, στην Ιουδαία μετανάστευσαν οι Φιλισταίοι, στην Αίγυπτο επιτέθηκαν οι "Λαοί της Θάλασσας"... Μιλάμε για εποχή με σημαντικά κύμματα μεταναστεύσεων και πολέμων, μείωσης πληθυσμού, οπισθοδρόμισης στις τέχνες και την επιστήμη...

"πολλὰ δ’ ἀπὸ γλωθρῶν δενδρέων ἀμύοντα χαμᾶζε
χεύετο καλὰ πέτηλα, ῥέεσκε δὲ καρπὸς ἔραζε
πνείοντοϲ Βορέαο περιζαμενὲϲ Διὸς αἴσηι,
οἴδεσκεν δὲ θάλασσα, τρόμεσκε δὲ πάντ’ ἀπὸ τοῖο,
τρύχεσκεν δὲ μένος βρότεον, μινύθεσκε δὲ καρπός,
ὥρηι ἐν εἰαρινῆι, ὅτε τ’ ἄτριχος οὔρεσι τίκτει
γαίης ἐν κευθμῶνι τρίτωι ἔτεϊ τρία τέκνα.
"

 

Επεξ/σία από Stavros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, Shadows said:

Σημερα ηταν σαν αρχες ιουνιου εξω,καμια βελτιωση θα δουμε ?

Ναι οι επόμενες 3-4 μέρες θα είναι πιο ζεστές, τουλάχιστον στην Αττική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Οκτώβριος θα μπει ζεστός.

Στην Αθήνα μεθαύριο 1/10 θα φτάσει τοπικά 32 σε ευπαθείς στη ζέστη περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2019 στις 4:13 ΜΜ, zx1234r είπε

Η κλιματική αλλαγή είναι κάτι τρομακτικό αλλά απ'ότι φαίνεται ο κόσμος όσο έχει aircondition και σόμπες δεν φοβάται. Όταν πεθάνουν μερικές δεκάδες εκατοντάδες, ...

"δεκάδες εκατοντάδες" ;

όπως λέμε "χιλιάδες" ;

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

32ρια αυριο και μεθαυριο η Αθηνα με ελαφρα πτωση θερμοκρασιας απο την Τεταρτη, οχι ομως κατι το ιδιαιτερο. Δεδομενου οτι θα φυσαει Ν η υγρασια θα βαραει κοκκινα, μαζι με την δυσφορια για την εποχη.

Τα τωρινα δεδομενα δειχνουν αλλαγη του καιρου απο Παρασκευη-Σαββατο και μετα (πτωση θερμοκρασιας και βροχες), ομως ειμαστε μακρια ακομα για να το θεωρησουμε δεδομενο, ειδικα σε μια εποχη που η προβλεψιμοτητα της ειναι αρκετα δυσκολη. Το μονο δεδομενο ειναι πως εως και την Πεμπτη συνεχιζεται η ανοιξη-καλοκαιρι για την Αθηνα και μεγαλο μερος της χωρας.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εκπλήσσεστε κάθε χρόνο; Η ζέστη κρατάει πάντα μέχρι τέλος Οκτωβρίου. Το Νοέμβρη έχει τις συννεφιές και τις βροχές και θες οπωσδήποτε ζακέτα το βράδυ. Και αρχές Δεκέμβρη εκεί που τρομάζεις ότι έχουν φτάσει τα Χριστούγεννα και έχεις ακόμη έξω τα κοντομάνικα, κάνει τα πρώτα κρύα και θες μπουφάν για να βγεις. Το μόνο διαφορετικό που έγινε φέτος ήταν εκείνες οι μέρες μέσα στο Σεπτέμβριο που έκανε πολύ δροσιά το οποίο δεν το έχω ξαναδεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ison_ είπε

Γιατί εκπλήσσεστε κάθε χρόνο; Η ζέστη κρατάει πάντα μέχρι τέλος Οκτωβρίου. Το Νοέμβρη έχει τις συννεφιές και τις βροχές και θες οπωσδήποτε ζακέτα το βράδυ. Και αρχές Δεκέμβρη εκεί που τρομάζεις ότι έχουν φτάσει τα Χριστούγεννα και έχεις ακόμη έξω τα κοντομάνικα, κάνει τα πρώτα κρύα και θες μπουφάν για να βγεις. Το μόνο διαφορετικό που έγινε φέτος ήταν εκείνες οι μέρες μέσα στο Σεπτέμβριο που έκανε πολύ δροσιά το οποίο δεν το έχω ξαναδεί...

μην εισαι απολυτος. θυμαμαι οταν ειχαν σκοτωσει τον κιλα πι, φοραγα ζακετα. και τον σκοτωσαν Σεπτεμβριο.

κι οχι μονο αυτο. Και το facebook που σου βγαζει παλια ποστ που εγιναν την ιδια μερα, πριν λιγες μερες μου εβγαλε φωτο που χα βγαλει με καμπαρτινα.

τωρα οχι καμπαρτινα δε φοραω, κοντομανικο φοραω και αμα ειμαι κατω απ τον ηλιο σκαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stavros Delta είπε

μην εισαι απολυτος. θυμαμαι οταν ειχαν σκοτωσει τον κιλα πι, φοραγα ζακετα. και τον σκοτωσαν Σεπτεμβριο.

κι οχι μονο αυτο. Και το facebook που σου βγαζει παλια ποστ που εγιναν την ιδια μερα, πριν λιγες μερες μου εβγαλε φωτο που χα βγαλει με καμπαρτινα.

τωρα οχι καμπαρτινα δε φοραω, κοντομανικο φοραω και αμα ειμαι κατω απ τον ηλιο σκαω.

 

Καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά αυτή η περίοδος είναι μεταβατική για τον καιρό στην Ελλάδα αλλά μπορεί να έχει μεγάλες ακρότητες. Ενδεικτικά στην Ελλάδα αρχές Οκτωβρίου έχουμε δει από μέγιστες στους 40 μέχρι μέγιστες κάτω των 10...

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...