Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Σήμερα πάντως ήταν αρκετά καλά. Έκανα βόλτα στο κέντρο της Αθήνας από το μεσημέρι για αρκετές ώρες και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα, την άντεχες την ζέστη.

Πάνε να δούμε τι θα συμβεί από εβδομάδα... Ελπίζω να είναι από τους τελευταίους καύσωνες του καλοκαιριού, γιατί αν μας πάει έτσι και τον Αύγουστο καληνύχτα μας.

 

Είχα βγει το απόγευμα προς βράδυ σε μια καφετέρια, δυνατός αέρας σαν να είχες παντού ανεμιστήρες, ιδρωσα ελάχιστα. 

Οι προβλέψεις για αυτή την εβδομάδα είναι πολύ ασχημες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι να μην έχουμε blackout.

Εκεί θα πέσει το χοντρό το γέλιο.

Φεύγει ο κόσμος από τα αστικά κέντρα οπότε λογικά δεν θα υπάρξει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι να μην έχουμε blackout.

Εκεί θα πέσει το χοντρό το γέλιο.

Δεν το νομίζω να έχουμε τουλάχιστον για Αθήνα κάτι γενικό. Μένω κέντρο και έχω να θυμηθώ διακοπές ρεύματος λόγω φόρτου από κλιματιστικά από το 2007-8. Τωρα, άμα ταξιδέψουν πολλοί σε κάποιο μέρος της επαρχίας με δίκτυο που δεν αντέχει μεγάλο φόρτο και αρχίσουν να ανάβουν τα κλιματιστικά στα εξοχικά, βάλε και τουρίστες από ξενοδοχεία, εκεί μπορεί να γίνει διακοπη. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια όταν κόψουν τα 7αρια και τα 8αρια βοριάδες στο Αιγαίο η θερμοκρασία σκαρφαλώνει φουλ στους 40.

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φεύγει ο κόσμος από τα αστικά κέντρα οπότε λογικά δεν θα υπάρξει θέμα.

Φέτος είναι πιο περίεργα τα πράγματα λόγω COVID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πέρυσι ή πρόπερσι είχε ξανακάνει ζέστες αρχές Αυγούστου. Αλλά ήταν και οι τελευταίες του καλοκαιριού. Μετά πιάνουν για τα καλά τα μελτέμια, είναι και η μέρα ήδη μικρότερη. Βέβαια λόγω κλιματικής αλλαγής ίσως πρέπει να μη τα θεωρούμε δεδομένα κι αυτά πια. Πιο πολύ όμως με ανησυχεί η ανομβρία. Από τις αρχές του χρόνου οι βροχές ήταν ελάχιστες και στις Κυκλάδες τραβάνε μεγάλο ζόρι αυτή τη στιγμή με τα αποθέματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Νομίζω πέρυσι ή πρόπερσι είχε ξανακάνει ζέστες αρχές Αυγούστου. Αλλά ήταν και οι τελευταίες του καλοκαιριού. Μετά πιάνουν για τα καλά τα μελτέμια, είναι και η μέρα ήδη μικρότερη. Βέβαια λόγω κλιματικής αλλαγής ίσως πρέπει να μη τα θεωρούμε δεδομένα κι αυτά πια. Πιο πολύ όμως με ανησυχεί η ανομβρία. Από τις αρχές του χρόνου οι βροχές ήταν ελάχιστες και στις Κυκλάδες τραβάνε μεγάλο ζόρι αυτή τη στιγμή με τα αποθέματα. 

Θυμάμαι πέρσι να είχε πάρα πολύ ζέστη και στις αρχές του Σεπτέμβρη και να ζηλεύουμε όσους είχαν κλείσει λίγες μέρες άδειας για διακοπές και για τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, helen22 είπε

Θυμάμαι πέρσι να είχε πάρα πολύ ζέστη και στις αρχές του Σεπτέμβρη και να ζηλεύουμε όσους είχαν κλείσει λίγες μέρες άδειας για διακοπές και για τότε.

Καλά ζέστη έχει μέχρι τον Δεκέμβριο. Έχει γίνει meme ότι στολίζουμε δέντρο με κοντομάνικο. Αλλά πολύ ζέστη-καύσωνα να μην  μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ ευτυχώς κάνει μέχρι Ιούλιο άντε και Αύγουστο. Εκτός αν έχω ξεχάσει εντελώς αυτό που λες για τον περσινό Σεπτέμβριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεκέμβρη δεν έχουμε ζέστη, ίσως προς Κρήτη μεριά. Αλλά δεν κάνει και το κρύο που έκανε κάποτε. 

Δυτική Μακεδονία πάντως έχουν μειωθεί τα χιόνια, αφού έχουμε πιο εύκολα -10-20. Πιο παλιά άντε -5-10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγωδία η ζέστη για εμένα. Μεγάλη δυσκολία να περάσει η ημέρα, πόσο μάλλον ένα δεκαήμερο φουλ... Ανεμιστήρες μόνο έχω και δε παλεύεται. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Τραγωδία η ζέστη για εμένα. Μεγάλη δυσκολία να περάσει η ημέρα, πόσο μάλλον ένα δεκαήμερο φουλ... Ανεμιστήρες μόνο έχω και δε παλεύεται. 

Μην παίζετε με αυτά ρε παιδιά, το ακούω κι από αλλού ότι δεν υπάρχει κλιματισμός σε σπίτια. Με δανεικά, με δόσεις, κάπως πρέπει να υπάρχει ένα κλιματιστικό στο σπίτι. Δε μπήκε φυλακή κανείς για 300-400 ευρώ.

Χωρίς κλιματισμό, τρώτε ακραία καιρικά φαινόμενα 2021, αντιμετωπίζοντάς τα με υποδομή και μέσα 1980.

20 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Αρχιζουμε με το προηγουμενο σου ποστ, οπου ξεκινησες να αμφισβητεις κατι που εγραψα, αοριστως, χωρις να παραθετεις καποιο στοιχειο.

Απαντησα με στοιχεια. Των μοντελων. Πλεον, αμφισβητεις κι αυτα, χωρις ομως να παραθετεις τα δικα σου αντιστοιχα στοιχεια που να στηριζουν οσα λες. Κανονικα λοιπον, δεν χρειαζεται να πω κατι περα απο αυτο, αλλα παμε και στα επιμερους .

Οσον αφορα το 1)

Ναι γιατι το μοντελο δεν υπολογιζει πολλους παραγοντες στην επιφανεια της γης, αλλα αρκετα πανω απο αυτην. Πανω απο αυτην λοιπον, τι Κηφισια, τι Γκαζι, ενα και το αυτο. Εγω ομως οταν μιλησα για καυσωνα διαρκειας, συνυπολογισα και εκεινους τους αλλους παραγοντες. Δεν μπορω να αναλυσω εναν-εναν εδω, γιατι θα χρειαστω τις επομενες 3 σελιδες του thread.

Οσον αφορα το 2)

Τι εννοεις οτι το OPER προεβλεπε για σημερα θερμοκρασια μεγαλυτερη της υπαρχουσας; Καταλαβαινεις να διαβαζεις γραφηματα; Προσεξες οτι τα χθεσινα γραφηματα που εδωσα δειχνουν 30 μεγιστη στην Αθηνα; Τι μεγιστη εχει η Αθηνα σημερα; Η απαντηση συνοψιζεται στο οτι ουτε γραφηματα ξερεις να διαβαζεις, ουτε και τα καταλαβαινεις. Ξερεις ομως πολυ καλα να τα αμφισβητεις...Χαρακτηριστικο της ημιμαθειας.

Οσον αφορα το 3)

Καλα τα λες. Το μοντελο ας πουμε, δεν υπολογιζει τα πυρωμενα μπετα μεσα στις μεγαλουπολεις, ουτε την ασφαλτο, ουτε τα πολυοροφα κτιρια που δεν αφηνουν τον αερα να κυκλοφορησει. Γιαυτο εκει που εβλεπε μεγιστη 30 στην Αθηνα για σημερα, τελικα ο σταθμος του Αστεροσκοπειου στο κεντρο της Αθηνας εδειξε 31. Και με ισχυρο μελτεμι που λες και ξαναλες οτι τις επομενες μερες θα ριξει πιο κατω την θερμοκρασια σε σχεση με οτι βλεπουν τα μοντελα. Μελτεμι που τις επομενες μερες δε θα ειναι το ιδιο ισχυρο με σημερα, σημειωτεον.

Απο εκει και περα προφανως και οι μετεωρολογοι γνωριζουν καλυτερα απο το εκαστοτε μοντελο τις ιδιομορφιες της περιοχης και τις συνεκτιμουν στις προβλεψεις τους. Γιαυτο και μιλανε για καυσωνα διαρκειας. Εσυ που ισχυριζεσαι το αναποδο για την μιση Ελλαδα δεν μας ειπες πως το συμπερανες, περαν του...μελτεμιου.

Προβλημα δεν εχω ουτε με το να διαφωνω με καποιον για κατι (ή πιο σωστα, να διαφωνει αυτος μαζι μου), ουτε και με το να βγω λαθος σε μια εκτιμηση. Προβλημα υπαρχει οταν αυτος που διαφωνει, αντιπαραβαλει μαντεψιες απεναντι σε στοιχεια που του παρατιθενται.  Μεγαλυτερο προβλημα υπαρχει οταν προειδοποιουν οι μετεωρολογοι και βγαινουν εδω καποιοι με τη γυαλινη σφαιρα και ... καθησυχαζουν λεγοντας "ηρεμηστε στην Αττικη και την Ευβοια, δεν τρεχει τιποτα , το πολυ 33-37ρακια θα εχετε διοτι θα εχει μελτεμι...". Προβλημα επισης υπαρχει οταν ενας που εμαθε χθες για τα μοντελα απο ενα λινκ που εδωσα, ερχεται σημερα να τα αμφισβητησει και να πει οτι πεφτουν εξω. Αυτο μπορεις να το κανεις οταν τα παρακολουθεις σε βαθος χρονου κι οχι οταν δεν εχεις κλεισει ουτε 24ωρο απο τοτε που σου ανοιξανε τα ματια.

Παραβλεποντας ομως ολα τα παραπανω, εγω παρεθεσα στοιχεια. Περιμενω και τα δικα σου στοιχεια βαση των οποιων εβγαλες συμπερασμα οτι η μιση Ελλαδα, συμπεριλαμβανομενης της Ευβοιας και της Αττικης δεν προκειται να δει θερμοκρασιες ανω των 33-37. Διοτι με γυαλινες σφαιρες δεν εχει νοημα να ασχολουμαι.

Για να ξερουμε και τι λεμε , ή πιο σωστα για να ξερουνε αυτοι που μας διαβαζουν.

 

Εγώ αναφερόμουν στο διάστημα ως την Παρασκευή, που θα έχει μελτέμι. Εκεί σήμερα αναθεωρήθηκαν προς τα κάτω οι προβλέψεις για τα ΒΠ Αθήνας, κατά 2 βαθμούς τουλάχιστον οι μέγιστες (μαξ 35).

Στο δεύτερο σκέλος, από τη στιγμή που σταματάνε τα μελτέμια, είμαστε στο έλεος της ηλιοφάνειας και της διάρκειας της μέρας. Εκεί, δεν αμφισβήτησα ποτέ ότι θα πιάσουμε και 40, και 45 ίσως στις ευπαθείς περιοχές.

Απλά η εξαφάνιση του μελτεμιού, δείχνει να οριστικοποιείται σήμερα. Μέχρι χθες, έπαιζε το σενάριο να υπάρχει ένα τριμπόφορο να μας σώσει τα βράδια έστω. Τώρα Κυριακή - Δευτέρα, χωρίς βοριά, όπου κι αν είσαι στο λεκανοπέδιο, καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...