Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, great είπε

δεν μου λεει κατι ο κυριος, απο το ΜΕΤΕΟ τα παιρνει. Επισης το ανιψάκι του τα κανει στο publisher;

Κουρασες. Περιμενουμε ενημερωση τι θα δειξει ο δικος σου σουπερ ντουπερ μετεωρολογικος σταθμος, που εννοειται ειναι καλυτερος και πιο εγκυρος απο ολων των επιστημονων, για να κανουμε τα πλανα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Τραγωδία η ζέστη για εμένα. Μεγάλη δυσκολία να περάσει η ημέρα, πόσο μάλλον ένα δεκαήμερο φουλ... Ανεμιστήρες μόνο έχω και δε παλεύεται. 

Μου θύμισες 1 γνωστό, που από πέρυσι σε δικό του σπίτι θα έβαζε κλιματιστικό και ακόμα το βάζει.

Αλλά παραπονιέται πως υποφέρει από την ζέστη και δεν μπορεί να κοιμηθεί.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν βλέπω κίνηση σε αυτό το topic καταλαβαίνω ότι κάτι κακό θα συμβεί. Αν είναι μάλιστα καλοκαίρι με πιάνει η καρδιά μου από αυτά που θα διαβάσω.

Το καλοκαίρι του 1987 θα το θυμάμαι σε όλη μου την ζωή, μιας και ήμουν στο Αγρίνιο... χωρίς κλιματιστικό... και χωρίς ανεμιστήρα. Κανείς δεν είχε, γιατί ως τότε δεν τους χρειαζόμασταν. Το βράδυ, εσωτερικός τοίχος έβραζε, δεν μπορούσες να τον ακουμπήσεις. Θυμάμαι ένα πρωτοσέλιδο των Νέων, που έδειχνε έναν κάπου στο κέντρο της Αθήνας, που ήταν εντελώς άδειο, να κουβαλάει έναν ανεμιστήρα κ ήταν σα να είχε κερδίσει το λαχείο. Είχαν εξαντληθεί παντού κ όσα και να έδινες δεν έβρισκες να αγοράσεις. Αυτός ήταν ο παρθενικός μας, που μας σόκαρε γιατί ήμασταν ανέτοιμοι.

Ο χειρότερος όμως δεν ήταν αυτός αλλά γύρω στο 2006, δεν θυμάμαι ακριβώς χρονιά. Στην Δυτική Ελλάδα είχε πάνω από 42 για 12 με 15 ημέρες αρχές Ιουνίου. Την ημέρα που άρχιζε βρισκόμουν στο Καρπενήσι, σε ταβέρνα για τα βαφτίσια της ανιψιάς μου. Ψηνόμασταν καθώς είχε 41 βαθμούς...Ιούνιο... στο Καρπενήσι... Βέβαια όταν επέστρεψα το βράδυ στο Αγρίνιο, κατάλαβα τι σημαίνει ζέστη. Δεν μπορώ να σας περιγράψω τον εφιάλτη, με δύο τεράστια κλιματιστικά στο σπίτι ανοιχτά 24/7 αλλιώς θα πεθαίναμε. Τότε με επισκέφτηκε κ η πρώτη μου κρίση πανικού, από τότε δεν με εγκατέλειψε η άτιμη :) :) :)

 

Επεξ/σία από vampira
  • Like 1
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vampira είπε

Όταν βλέπω κίνηση σε αυτό το topic καταλαβαίνω ότι κάτι κακό θα συμβεί. Αν είναι μάλιστα καλοκαίρι με πιάνει η καρδιά μου από αυτά που θα διαβάσω.

Το καλοκαίρι του 1987 θα το θυμάμαι σε όλη μου την ζωή, μιας και ήμουν στο Αγρίνιο... χωρίς κλιματιστικό... και χωρίς ανεμιστήρα. Κανείς δεν είχε, γιατί ως τότε δεν τους χρειαζόμασταν. Το βράδυ, εσωτερικός τοίχος έβραζε, δεν μπορούσες να τον ακουμπήσεις. Θυμάμαι ένα πρωτοσέλιδο των Νέων, που έδειχνε έναν κάπου στο κέντρο της Αθήνας, που ήταν εντελώς άδειο, να κουβαλάει έναν ανεμιστήρα κ ήταν σα να είχε κερδίσει το λαχείο. Είχαν εξαντληθεί παντού κ όσα και να έδινες δεν έβρισκες να αγοράσεις. Αυτός ήταν ο παρθενικός μας, που μας σόκαρε γιατί ήμασταν ανέτοιμοι.

Ο χειρότερος όμως δεν ήταν αυτός αλλά γύρω στο 2006, δεν θυμάμαι ακριβώς χρονιά. Στην Δυτική Ελλάδα είχε πάνω από 42 για 12 με 15 ημέρες αρχές Ιουνίου. Την ημέρα που άρχιζε βρισκόμουν στο Καρπενήσι, σε ταβέρνα για τα βαφτίσια της ανιψιάς μου. Ψηνόμασταν καθώς είχε 41 βαθμούς...Ιούνιο... στο Καρπενήσι... Βέβαια όταν επέστρεψα το βράδυ στο Αγρίνιο, κατάλαβα τι σημαίνει ζέστη. Δεν μπορώ να σας περιγράψω τον εφιάλτη, με δύο τεράστια κλιματιστικά στο σπίτι ανοιχτά 24/7 αλλιώς θα πεθαίναμε. Τότε με επισκέφτηκε κ η πρώτη μου κρίση πανικού, από τότε δεν με εγκατέλειψε η άτιμη :) :) :)

 

Δεκαετία 80 αρχές 90 και παλαιότερα χωρίς ανεμιστήρες, βουτιά μέσα στην μπανιέρα με το κρύο να τρέχει συνεχεια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shikabalas είπε

Κουρασες. Περιμενουμε ενημερωση τι θα δειξει ο δικος σου σουπερ ντουπερ μετεωρολογικος σταθμος, που εννοειται ειναι καλυτερος και πιο εγκυρος απο ολων των επιστημονων, για να κανουμε τα πλανα μας.

χαλάρωσε, 

πολύ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι ουτε τα πανηγυρια για το κυπελλο του 87  δεν θυμαμαι ποσω μαλλον τον καυσωνα.

Παντως θυμαμαι οτι αρχες του 90 ουτε ανεμιστηρα δεν ειχαμε παρολα αυτα την παλευαμε και πραγματικα απορω.

Καλο θα ειναι οσοι εχουν παππουδες γιαγιαδες που δεν εχουν κλιματισμο ας τους παρουν σπιτι τους εφοσον αυτοι  διαθερουν ωστε να μην υπαρξουν δυσαρεστα περιστατικα.

Υπομονη παιδια θα περασει και αυτο.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Τουλάχιστον θα κρατήσει μέχρι τις 3/8 ή θα παραταθεί κι άλλο;

Για δυτική Πελοπόννησο (προς Κορώνη) ξέρουμε τίποτα;

Για επαρχία Φλώρινας πάντως δίνει από Δευτέρα Τρίτη λίγο χαμηλότερη μέγιστη, αλλά όχι κάτι τραγικό. ΣΚ θα είναι το δύσκολο 

Screenshot_20210726-181131_Today Weather.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μου θύμισες 1 γνωστό, που από πέρυσι σε δικό του σπίτι θα έβαζε κλιματιστικό και ακόμα το βάζει.

Αλλά παραπονιέται πως υποφέρει από την ζέστη και δεν μπορεί να κοιμηθεί.

Καβούρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεκαετία 80 αρχές 90 και παλαιότερα χωρίς ανεμιστήρες, βουτιά μέσα στην μπανιέρα με το κρύο να τρέχει συνεχεια

 

Νομίζω ήταν τη δεκαετία του 80 ζούσα επαρχία και είχα έρθει Αθήνα τον Ιούλιο για 2-3 μέρες σε σπίτι γνωστού.

Φυσικά δεν υπήρχε κλιματισμός με ανεμιστήρα δεν την παλεύαμε το βράδυ να κοιμηθούμε λίγο βάζαμε το σεντόνι στη μπανιέρα το στοίβαμε λιγάκι και τυλιγόμαστε με  αυτό να μας πάρει καμιά ώρα ο ύπνος το βράδυ.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σημαντικο ανθρωποι με σοβαρα θεματα υγειας η/και ηλικια ανω των 60 να ειναι σε σπιτι με κλιματισμο. Αν δεν ειναι δυνατο αυτο ελπιζω να εχουν προσβαση σε κλιματιζομενες αιθουσες. Εννοειται 2-6 εκτος εξαιρετικης αναγκης ολοι πρεπει να μεινουν σε κλειστους χωρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μοντέλο που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω και για το οποίο διαφωνήσαμε, είναι πράγματι καλό και όντως ενδέχεται να το χρησιμοποιεί σίγουρα το meteo, μοιάζουν και κάποια γραφήματα. Μάλλον ο φίλος το παραείδε νωρίς όμως, έχοντας σκοπό να κινδυνολογήσει.

Αυτό, με άλλα λόγια, σημαίνει γενικά ευχάριστα νέα, οι συνεχόμενες κορυφώσεις 40 και 43 βαθμών στην Αθήνα αναθεωρήθηκαν προς τα κάτω, στο μέγιστο των 40,5 βαθμών περίπου στις 2 Αυγούστου και στις 4 Αυγούστου (αυτό με χαμηλότερη αξιοπιστία), με την τελευταία πρόγνωση του μοντέλου, σήμερα στις 6 το απόγευμα.

Πλέον μιλάμε για συντομότερο καύσωνα κατά 1-2 μέρες, με γύρω στους 38-39 στην κορύφωση Κυριακή - Δευτέρα - Τρίτη και/ή Τετάρτη (το τελευταίο θα το δούμε). Τοπικά θα δούμε μάλλον και κάνα 40άρι ή 41άρι, αλλά καμία σχέση με το σκηνικό απόλυτης κόλασης που περιέγραφαν οι clickbait μετεωρολόγοι.

Εκεί που φαίνεται οι μετεωρολόγοι να πέφτουν μέσα πριν και μετά, είναι δυστυχώς στις μη εκτεθειμένες στο Αιγαίο περιοχές. Πχ η Θεσσαλονίκη θα ψηθεί με σταθερό σχεδόν καθημερινό 40άρι από 29 Ιουλίου έως και 3 Αυγούστου, δηλαδή διπλό αριθμό ημερών από την Αθήνα. Στη Λάρισα μιλάμε για ακόμα πιο σκληρό ροκ, με θερμοκρασίες άνω των 40 για ακόμα παραπάνω μέρες, 28 Ιουλίου έως και 4 Αυγούστου.

Στον αντίποδα, περιοχές εκτεθειμένες στο ευεργετικό και σωτήριο μελτέμι, όπως πχ το Ηράκλειο της Κρήτης, δε θα δουν θερμοκρασίες άνω των 36 για πάνω από 1-2 μέρες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...