Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@WeatherextremesΜια χαρα τα εγραψες αλλα ελαχιστοι θα τα κατανοησουν .

Το 99% θα γραψει τι 40 βαθμους μας ειπαν αφου το θερμομετρο του αυτοκινητου μου εγραψε 38 ,περπατησα και δεν ιδρωσα,το θερμομετρο που εχω στη βεραντα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Weatherextremes είπε

Αναφορικά με την Αττική δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Κλιματολογικά η Αττική έχει εξαιρετική πολυπλοκότητα εξαιτίας ενός από τα πιο ιδιαίτερα ανάγλυφα στον κόσμο για το μέγεθος της. Ποιός θυμάται ότι στον προηγούμενο καύσωνα η Αττική αρχές Ιουλίου τελικά έγραψε 44 βαθμούς? Μάλλον κανείς. Κ όμως στον Αυλώνα τοπικά σημειώθηκαν 43.8 βαθμοί από Davis μετεωρολογικό σταθμό.

Αντίστοιχα και τώρα καθώς μιλάμε για παρατεταμένη θερμή περίοδο όλα εξαρτώνται από τους ανέμους. Έτσι αν επικρατήσει μελτέμι τότε περιοχές όπως η Σαλαμίνα και το Χαροκόπειο από τους σταθμούς ΕΑΑ θα δώσουν μεγάλα νούμερα στην Αττική τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες του καύσωνα ενώ καθώς θα επικρατεί η αύρα ή οι δυτικοί άνεμοι τότε περιοχές όπως το κεντροβόρειο λεκανοπέδιο ή το Θριάσιο με δυτικούς θα είναι στην κορυφή μετά την Παρασκευή. 

Μη ξεχνάμε οτι στην Αττική έχουν σημειωθεί οι 3 υψηλότερες θερμοκρασίες στην Ελλάδα και την Ευρώπη επίσημα σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό. 48 βαθμοί στην Ελευσίνα και Τατόι το 1977 που είναι το επίσημο ρεκόρ Ευρώπης και 47.5 στη Νέα Φιλαδέλφεια το 2007 που είναι το ρεκόρ της υψηλότερης θερμοκρασίας στην Ευρώπη για τον 21ο αιώνα. 

Η διάρκεια λοιπόν είναι το μεγάλο θέμα σε ότι αφορά αυτόν τον καύσωνα και το πως θα κάτσουν οι άνεμοι πάνω από την Αττική θα διαμορφώσει καίρια τις θερμοκρασίες. Ακόμα και τιμές κοντά στους 45 με 46 δεν αποκλείονται ειδικά στο Θριάσιο με την προυπόθεση όμως οτι θα επικρατήσουν Β/ΒΔ άνεμοι που δρουν ως καταβάτες στην περιοχή της Ελευσίνας παραδοσιακά. Αλλά αυτό είναι το ακραίο σενάριο.

Συμφωνούμε για την Αττική και για τις θερμοκρασίες. Το "παναγιά βοήθα, 15 μέρες 45άρια" που έλεγαν κάποιοι πριν 1 βδομάδα, έγινε "45-46 δεν αποκλείονται σε μία πολύ ευπαθή περιοχή, υπό την τάδε προϋπόθεση, αλλά ακραίο σενάριο".

Στο ποστ μου αναφέρθηκα στην Αθήνα, αυτή που -νομίζω εύλογα- ορίζεται από το συνεχές πολεοδομικό συγκρότημα που βρίσκεται εντός των ορίων του Λεκανοπεδίου που σχηματίζεται από Πάρνηθα - Πεντέλη - Υμηττό στα Β - Α και τα Αιγάλεω - Ποικίλο στα Δ. Εκεί πράγματι μπορεί να δούμε κόλαση, αλλά ΜΟΝΟ εφόσον πάψουν τα μελτέμια. Πχ, στο κύμα του Ιουνίου - Ιουλίου, χωρίς μελτέμι, ήταν πραγματικά πρωτόγνωρη κατάσταση, είχα να δω έτσι την Κηφισιά από το 2007.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ανοιχτό παράθυρο κι αν έχουμε , οι τοίχοι καίνε. 32.5 βαθμούς στο σπίτι αυτή την ώρα, δεν παλεύεται, το AC θα ανάψει με το που τελειώσει το πλυντήριο. 

Στο μεταξύ τα ρούχα στεγνώνουν σε 20 λεπτά :lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα σπίτι και τι να δω; Ανοιχτές μπαλκονόπορτες και κλειστά ac, για να αεριστεί το σπίτι και καλά, να ξεμυρίσει. Και το θερμόμετρο στους 31! Μετά φταίει ο γυναικοκτόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Ήρθα σπίτι και τι να δω; Ανοιχτές μπαλκονόπορτες και κλειστά ac, για να αεριστεί το σπίτι και καλά, να ξεμυρίσει. Και το θερμόμετρο στους 31! Μετά φταίει ο γυναικοκτόνος...

Το μόνιμο πρόβλημα που έχω με την μητέρα μου χειμώνα και καλοκαίρι. Όντως το πρωί φυσούσε αέρας κανονικός όχι θερμός, τώρα μεσημέρι καυτός, δεν καταλαβαίνει τίποτα η μάνα μου. Χειμώνα πάλι ανοίγει να παγώνει το σπίτι επειδή "πρέπει να αεριστεί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Το μόνιμο πρόβλημα που έχω με την μητέρα μου χειμώνα και καλοκαίρι. Όντως το πρωί φυσούσε αέρας κανονικός όχι θερμός, τώρα μεσημέρι καυτός, δεν καταλαβαίνει τίποτα η μάνα μου. Χειμώνα πάλι ανοίγει να παγώνει το σπίτι επειδή "πρέπει να αεριστεί".

Αθώος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από τις 09:30-10:00 έκλεισα τα παράθυρα, είχε ήδη πάνω από 26 βαθμούς και θα άρχιζε να ανεβαίνει και μέσα η θερμοκρασία.

Τις επόμενες μέρες βλέπω να μην ανοίγουν ούτε το βράδυ, τέρμα το 3μερο ρεπό στα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοιες μέρες εκτιμώ ακόμα περισσότερα τα υπόσκαφα σπίτια. Η παρακάτω μονοκατοικία είναι κοντά στο εξοχικό στο Χαλκούτσι. Σήμερα έχει προσθέσει τέντες και το δώμα είναι πολύ πιο φυτεμένο. Όποτε περνάω, έχει 3-4 αυτοκίνητα μέσα. Κάποια μέρα θα χτυπήσω κουδούνι, από επαγγελματική διαστροφή και μόνο. Υπόγειο και δροσούλα!

Η δε πρόβλεψη για την περιοχή του Συκάμινου είναι για 41-42 την άλλη Δευτέρα-Τρίτη.

sikamino_tense_photos_01.large.jpg

sikamino_tense_photos_03.large.jpg


Pk2AqQr.png

https://doma.archi/en/index/projects/katoikia-sto-sykamino

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

αμπελόκηπους βγηκα λιγο απο κλιματιζωμενο δωμάτιο να παω στο φαρμακείο, ζορίζεσαι και να αναπνευσεις...

Βγαίνω απο το κλιματιστικό, βγάζω τον σκύλο βόλτα για 10-15' και ιδρώνω, κατευθείαν μπαίνω πάλι σπίτι στο κλιματιστικό και βγάζω τα παπούτσια, ο σκύλος έχει ήδη λαχανιάσει και αράζει στο πάτωμα.

Πρωί κατά τις 11-12 και το βράδυ κατά τις 22:00-00:00 αντέχεται, το απόγευμα η το μεσημέρι είναι κόλαση, το αποφεύγω.

Μετά έχω 2ο γύρο, μεσημέρι μισή ώρα οδήγηση προς η από την δουλειά.Επιλογή 1:Παπί 25-30' οικονομικά τρώγοντας την ζέστη ειδικά στο κεφάλι λόγω κράνους, η 2:Αμάξι με aircondition με έξοδα βενζίνης x3 και χρόνος κάπου 45'.

Το χειρότερο είναι να εργάζεσαι έξω, το έχω κάνει και είναι ότι χειρότερο.

Σήμερα αντέχεται, Τετάρτη και Πέμπτη ανεβαίνει και άλλο, από την Παρασκευή έως και την Δευτέρα θα είναι κόλαση, Τρίτη πέφτει.Καλά, αν μειωθεί και ο αέρας πάμε για achievement.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, kirileman είπε

Τέτοιες μέρες εκτιμώ ακόμα περισσότερα τα υπόσκαφα σπίτια. Η παρακάτω μονοκατοικία είναι κοντά στο εξοχικό στο Χαλκούτσι. Σήμερα έχει προσθέσει τέντες και το δώμα είναι πολύ πιο φυτεμένο. Όποτε περνάω, έχει 3-4 αυτοκίνητα μέσα. Κάποια μέρα θα χτυπήσω κουδούνι, από επαγγελματική διαστροφή και μόνο. Υπόγειο και δροσούλα!

Η δε πρόβλεψη για την περιοχή του Συκάμινου είναι για 41-42 την άλλη Δευτέρα-Τρίτη.

sikamino_tense_photos_01.large.jpg

sikamino_tense_photos_03.large.jpg


Pk2AqQr.png

https://doma.archi/en/index/projects/katoikia-sto-sykamino

Tι εχει χτισει ο τυπος... Σε ποιο σημειο περιπου ειναι?

Παντως εμενα σημερα μου φανηκε ψιλοπαλεψιμη η κατασταση απο θεμα ζεστης παρολο που γενικα δεν ειμαι πολυ φαν (ειδατε τι εκανα?). Τωρα βεβαια που γυρισα σπιτι το ψιλομετανιωσα που ειχα ανοιχτα τζαμια κι εγω για να ξεμυρισει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stormrain said:

Tι εχει χτισει ο τυπος... Σε ποιο σημειο περιπου ειναι?

Παντως εμενα σημερα μου φανηκε ψιλοπαλεψιμη η κατασταση απο θεμα ζεστης παρολο που γενικα δεν ειμαι πολυ φαν (ειδατε τι εκανα?). Τωρα βεβαια που γυρισα σπιτι το ψιλομετανιωσα που ειχα ανοιχτα τζαμια κι εγω για να ξεμυρισει :lol:

Μωρε κλειστα ολη μερα και ας μυρίζει μπιφτεκι κοτοπουλο 😅 εβαλα ιονιστη στο ερκοντισιο να ξεμυρισει λιγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...