Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33.2 η υψηλότερη θερμοκρασία που έδειξε το θερμόμετρο μέσα στο σπίτι, είναι δωμάτια που τα χτυπάει ήλιος. 

Έκκληση για ορθή χρήση νερού και ρεύματος. 

Μετάφραση: Λιώστε από την ζέστη λίγο για να μην κλατάρει το σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Εχτές μιλούσα με φίλο από Άγιο Δημήτριο, μένει σε ένα δωμα με θερμοκρασίες 36 εσωτερικά, δίπλα του μια αποθήκη με σκεπή από τσιγκο μέσα φτάνει γύρω στους 45. 

Μου λέει δεν του αρέσουν καθόλου τα κρύα και του αρέσουν οι καύσωνες οπότε περίμενε πως και πως να έρθει ο καυσωνας.

benedict cumberbatch wtf GIF

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα κοντά στο κέντρο σήμερα προς το γκάζι και το αμάξι έδειχνε συνεχώς 45 βαθμούς, και για λίγο 46.

Σε άλλη περιοχή έδειχνε 41 και 42.

Είναι αξιόπιστο, δεν έχει δείξει ποτέ λάθος θερμοκρασία όσες φορές και να το έχω συγκρίνει με τις προβλέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή

Γεμίστε το βράδυ τον ελεύθερο χώρο απο τον καταψύκτη και το ψυγείο σας με μπουκάλια νερού για προετοιμασία blackout, ωστε να κρατήσει κάπως περισσότερο την ψύξη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ενδιαφέρον σκρινσοτ από 30 Ιουνίου 2017.

Spoiler

Screenshot_2.png.a1ba56803151b8efd93abc590f419a86.png

Θυμάμαι 2-3 μέρες να λιώνουμε πριν 4 χρόνια. Αλλά δεν ήταν τόσο συνεχόμενο, αυτό το φετινό, είναι το κάτι άλλο.
 2-3 μέρες όλες κι όλες τότε.

Ωστόσο έκανα ένα search κι ακόμη και τότε φαγωνόσασταν αν ήταν 44.1, 45.2, 43.9 κλπ. :lol: 

Έκανε ζέστη, σε αυτό συμφωνούσατε τουλάχιστον (γενικά το λέω 😛 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε πολλες περιοχες της Αττικης να γλυφουν απο σημερα κιολας τους 42 βαθμους (και τις επομενες μερες να αναμενεται περαιτερω ανοδος), εγω θα την πω την αμαρτια μου:

Απο τοτε που ασχολουμαι με τα μετεωρολογικα (και πανε πολλα χρονια πισω) ομολογω οτι οι τυποι που δεν εχουν ιδεα, αλλα αμφισβητουν τους αλλους και το κανουν απολυτα-προβοκαροντας κλπ κλπ, ειναι απο τα καλα της ενασχολησης αυτης οταν ερχεται το ταμειο.

Το μυαλο μου λοιπον πηγε σε εκεινη την πσυχουλα που οταν γραφαμε για αυτο που ερχεται, με αφοπλιστικη σιγουρια εδινε προγνωσεις και χαρακτηρισμους, βλ παρακατω. Βεβαια καθε μερα που περναγε αναθεωρουσε λιγο-λιγο προς τα πανω γιατι εβλεπε προς τα που παει η κατασταση, παρολα αυτα , παρεμεναν τρομολαγνοι με σκοπιμοτητα, οσοι τα ειχαν πει εξ'αρχης.

Στις 24/7/2021 στις 4:35 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Ψυχραιμία, φαίνεται ότι θα χτυπηθεί με 38-40 κυρίως κεντρική και βόρεια πεδινή Ελλάδα. Όπου πιάνει μελτέμι, θα έχουμε 33άρια-37άρια, δηλαδή παρατεταμένη ζέστη, και όχι καύσωνα. Σε αυτές τις περιοχές περιλαμβάνεται και η Αθήνα, η Εύβοια, η Νότια Στερεά, Σποράδες - Κυκλάδες - Κρήτη.

 

Στις 25/7/2021 στις 12:38 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Ωραία και η τρομολαγνεία, αλλά:

........

 Κοντολογίς, στη μαύρη τρύπα της χώρας (Λάρισες, Αγρίνια, Πάτρες κλπ κλπ) μπορεί να βαράει 5 μέρες 40άρια, στην Αθήνα κέντρο να το χτυπήσει 1, στα ΒΠ της Αθήνας να παίξει στα 35άρια και στην Κρήτη να πουν και κάνα "επιτέλους, σταμάτησε το κύμα και το κρύο, μπας και πάμε κάνα μπάνιο".

 

 

 

Στις 27/7/2021 στις 3:13 ΠΜ, qwertyuiop2 είπε

Τελικά το μοντέλο που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω και για το οποίο διαφωνήσαμε, είναι πράγματι καλό και όντως ενδέχεται να το χρησιμοποιεί σίγουρα το meteo, μοιάζουν και κάποια γραφήματα. Μάλλον ο φίλος το παραείδε νωρίς όμως, έχοντας σκοπό να κινδυνολογήσει.

Αυτό, με άλλα λόγια, σημαίνει γενικά ευχάριστα νέα, οι συνεχόμενες κορυφώσεις 40 και 43 βαθμών στην Αθήνα αναθεωρήθηκαν προς τα κάτω, στο μέγιστο των 40,5 βαθμών περίπου στις 2 Αυγούστου και στις 4 Αυγούστου (αυτό με χαμηλότερη αξιοπιστία), με την τελευταία πρόγνωση του μοντέλου, σήμερα στις 6 το απόγευμα.

 

 

 

Αφηνοντας την παραπανω ευχαριστη νοτα του τοπικ στην ακρη, παμε στα δυσαρεστα.

Με τις σημερινες προγνωσεις φαινεται πως παμε για τουλαχιστον μεχρι το αλλο Σαββατο με υπαρκτες προοπτικες συνεχισης και μετα, πλην ομως υπαρχει ακομα προγνωστικη αβεβαιοτητα για Κυριακη κι επειτα.

Το δεδομενο ειναι πως απο Δευτερα θα ειναι σχεδον ολη η χωρα με τερματισμενες θερμοκρασιες εως και τουλαχιστον την Παρασκευη. Το λεω διοτι μεχρι χθες διαφαινοταν οτι θα τερματισουμε Δευτερα-Τριτη και μετα θα παραμεινουμε σε καυσωνα αλλα οχι με τις πανηψυλες θερμοκρασιες της ΔευτεροΤριτης. Αυτο λοιπον αλλαξε και σημερα φαινεται πως οι θερμοκρασιες της Δευτερας θα κρατησουν ως και την Παρασκευη.

Επιπλεον, οπως εχω πει απο την πρωτη στιγμη πολλες περιοχες αυτες τις μερες δε θα δουν ελαχιστες κατω απο 32. Ειδικα σε αυτο το κομματι των ελαχιστων θερμοκρασιων περιμενω να γραφτουν εκκωφαντικα ρεκορ σε διαφορες μεγαλουπολεις...

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω απο την αλλη γιατι εχω την εντυπωση οτι καποιοι θα χαρουν αν υπαρξει black out;

Ποιοι; Χωρις να ειμαι παντως ειδικος επ'αυτων, νομιζω οτι συνηγορει στο να μην υπαρξουν τετοια θεματα το γεγονος οτι πολυς κοσμος εχει φυγει απο τις μεγαλουπολεις. Τωρα προβληματα περιστασιακα λογικα θα υπαρξουν, αλλα για black out δεν ξερω. Κι ελπιζω να μη συμβει γιατι τοτε τα πραγματα θα γινουν επικινδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Έχω ένα ενδιαφέρον σκρινσοτ από 30 Ιουνίου 2017.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2.png.a1ba56803151b8efd93abc590f419a86.png

Θυμάμαι 2-3 μέρες να λιώνουμε πριν 4 χρόνια. Αλλά δεν ήταν τόσο συνεχόμενο, αυτό το φετινό, είναι το κάτι άλλο.
 2-3 μέρες όλες κι όλες τότε.

Ωστόσο έκανα ένα search κι ακόμη και τότε φαγωνόσασταν αν ήταν 44.1, 45.2, 43.9 κλπ. :lol: 

Έκανε ζέστη, σε αυτό συμφωνούσατε τουλάχιστον (γενικά το λέω 😛 )

Είπες κάτι για Καλλιθέα;Ας σε δροσίσω λίγο, όπως τότε που ήμουν έξω σχεδόν 8 ώρες όρθιος και τους έβριζα.

Απίστευτο πως άντεξα όλο τον χειμώνα, είχε και υγρασία και με τρυπούσε, ήμουν+10 κιλά με τα ρούχα.Ομως με το που άρχισε το καλοκαίρι, βρήκα τρόπο να φύγω.Οτι χειρότερο να σε χτυπάει ο ήλιος, πονούσε το κεφάλι μου και τα μάτια μου.

Για ευνόητους λόγους, έκρυψα την διεύθυνση.

Πώς μπαίνει σε spoiler 1 εικόνα;

PicsArt_07-30-07.38.23.jpg

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Είπες κάτι για Καλλιθέα;Ας σε δροσίσω λίγο, όπως τότε που ήμουν έξω σχεδόν 8 ώρες όρθιος και τους έβριζα.

PicsArt_07-30-07.38.23.jpg

Τότε ήμουν ακόμη Καλλιθέα. Τώρα είμαι Περιστέρι 😛 

Δροσίστηκα λίγο από το screenshot. 

Ας βγω τώρα να πάω σούπερ μάρκετ, να μάθω εγώ :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μου ειμαι ακομα Καλλιθεα ειναι παραδεισος.

Το Χαροκοπειο τον τελευταιο καιρο μας εδειχνε στις υψηλοτερες της Ελλαδας.Ειμαστε που ειμαστε χαλια ας ειμαστε και καπου πρωτοι😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cumulus είπε

 

 

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Εγω απο την αλλη γιατι εχω την εντυπωση οτι καποιοι θα χαρουν αν υπαρξει black out;

Ξέρω τι εννοεις και ποιους λες (όχι από εδώ στο forum αλλά γενικά). Ας μην πω βεβαια για ποιους λες γιατί θα ξεφύγει και θα κλειδωθεί το thread. 

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Ποιοι; Χωρις να ειμαι παντως ειδικος επ'αυτων, νομιζω οτι συνηγορει στο να μην υπαρξουν τετοια θεματα το γεγονος οτι πολυς κοσμος εχει φυγει απο τις μεγαλουπολεις. Τωρα προβληματα περιστασιακα λογικα θα υπαρξουν, αλλα για black out δεν ξερω. Κι ελπιζω να μη συμβει γιατι τοτε τα πραγματα θα γινουν επικινδυνα.

Δυστυχως άμα λάβω υπόψη τι έγινε τον χειμωνα με άλλα ακραία καιρικά φαινόμενα. Πιστεύω πως θα έχουμε προβλήματα, ήπια τους πιο πολλούς, μέτρια σε κάποιους πιο λίγους και πολύ σοβαρά σε άλλους. Θα μου πεις δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ κλαδιών να πέφτουν το ένα μετά το άλλο επάνω στα καλώδια με έναν καύσωνα. Αλλά δεν ξέρεις, με τέτοιες θερμοκρασίες το πρόβλημα δεν είναι μόνο το φορτίο που θα κληθούν να εξυπηρετήσουν τα καλώδια αλλά και η επίδραση της εξωτερικής θερμοκρασίας σε αυτά, ειδικά σε όσα είναι εναέρια καλώδια, τα υπόγεια δεν έχουν πρόβλημα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

 

Ξέρω τι εννοεις και ποιους λες (όχι από εδώ στο forum αλλά γενικά). Ας μην πω βεβαια για ποιους λες γιατί θα ξεφύγει και θα κλειδωθεί το thread. 

Δυστυχως άμα λάβω υπόψη τι έγινε τον χειμωνα με άλλα ακραία καιρικά φαινόμενα. Πιστεύω πως θα έχουμε προβλήματα, ήπια τους πιο πολλούς, μέτρια σε κάποιους πιο λίγους και πολύ σοβαρά σε άλλους. Θα μου πεις δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ κλαδιών να πέφτουν το ένα μετά το άλλο επάνω στα καλώδια με έναν καύσωνα. Αλλά δεν ξέρεις, με τέτοιες θερμοκρασίες το πρόβλημα δεν είναι μόνο το φορτίο που θα κληθούν να εξυπηρετήσουν τα καλώδια αλλά και η επίδραση της εξωτερικής θερμοκρασίας σε αυτά, ειδικά σε όσα είναι εναέρια καλώδια, τα υπόγεια δεν έχουν πρόβλημα. 

Τα καλωδια δε νομιζω να εχουν θεμα. Θεμα μπορει να εχουν τα ασυντηρητα μηχανηματα στους σταθμους, υποσταθμους κλπ της ΔΕΗ. Ναι αυτο πραγματι ειναι ενα σεναριο, νομιζω ειχε συμβει περυσι στη δυτικη Αττικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εχτές μιλούσα με φίλο από Άγιο Δημήτριο, μένει σε ένα δωμα με θερμοκρασίες 36 εσωτερικά, δίπλα του μια αποθήκη με σκεπή από τσιγκο μέσα φτάνει γύρω στους 45. 

Μου λέει δεν του αρέσουν καθόλου τα κρύα και του αρέσουν οι καύσωνες οπότε περίμενε πως και πως να έρθει ο καυσωνας.

Με ανώμαλους δεν μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Τα καλωδια δε νομιζω να εχουν θεμα. Θεμα μπορει να εχουν τα ασυντηρητα μηχανηματα στους σταθμους, υποσταθμους κλπ της ΔΕΗ. Ναι αυτο πραγματι ειναι ενα σεναριο, νομιζω ειχε συμβει περυσι στη δυτικη Αττικη.

Οι μετασχηματιστες είναι το θέμα αν θα αντέξουν από το αυξημένο φορτίο και τις θερμοκρασίες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...