Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, BackFromHell είπε

 

Αγαπητέ, η εμπάθεια και κινδυνολογία σου δε σου επιτρέπουν την ορθή ανάγνωση αυτών που έγραψα:

Αναφέρθηκα στις μέρες με μελτέμι, ότι εφόσον υπάρχει αυτό το φαινόμενο, δύσκολα έχουμε θερμοκρασίες καύσωνα στην Αθήνα, δεδομένο αληθές, καθώς μόλις σήμερα ζέστανε σε σημεία καύσωνα, με ασθενικό ή ανύπαρκτο μελτέμι, ειδικά στα ΒΠ της Αθήνας. Πράγματι, ως σήμερα, είμαστε σε σχετική άνεση, με 37 μέγιστη και 28 ελάχιστη. Άπαξ και αυτό σταματάει από αύριο, ναι, έχουμε ένα ακραίο φυσικό φαινόμενο με 40+ στο κέντρο και περίπου 38-40 στα ΒΠ, για τις επόμενες 3-4 μέρες.

Επιπλέον, από ό,τι φαίνεται, έγινε κάτι ασυνήθιστο: Ακραίες προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν, γιατί μιλάμε για ένα εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο, που λόγω κλιματικής αλλαγής επικράτησε και θα επικρατεί για τουλ. μία εβδομάδα ακόμη.

Παρόλα αυτά, μίλησα με γονείς που βρίσκονται σε υψίπεδα της Κρήτης (στα 300μ υψόμετρο), και οι οποίοι αναφέρουν βραδινές θερμοκρασίες των 26-27 βαθμών. Όπως φαίνεται, θα έχουν και αυτές οι περιοχές καύσωνα, αλλά 4-5 ημερών και με θερμοκρασίες κάτω των 40, και επ'ουδενί 10-14 με άνω των 40, όπως η ηπειρωτική χώρα, με τις μαύρες τρύπες της.

Ας ευχηθούμε απλώς να μην έχουμε ανθρώπινες απώλειες στην Ηπειρωτική, Βόρεια χώρα και στα Δωδεκάνησα, η οποία φαίνεται ότι θα υποστεί το φαινόμενο σε όλη την πρωτοφάνειά του, εν αντιθέσει με τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα κατά τόπους άλλα νησιά που βρίσκονται εκτεθειμένα στη θάλασσα, στα οποία θα έχουμε απλώς ζέστη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναλεω , στα μετεωρολογικα τιποτε δεν εχει περισσοτερη πλακα απο το να κανεις ταμειο με ημιμαθη κι απολυτο, οπου ειτε θα παραδεχτει, ειτε θα προσπαθει να στα γυρισει εκ των υστερων…

Παλι καλα που μενουν και τα γραπτα και το πανηγυρι δεν εχει τελειωμο.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δροσερό βραδάκι στο Εξαρχισταν με 32.2 βαθμούς εξωτερική, σε λίγο θα έχουμε έξω το βράδυ την μέγιστη που είδαμε εχτές μέσα στο σπίτι το μεσημέρι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτος απο δυσχερεστερη η προβλεψη για Αθηνα εγινε και... μακρυτερη.

Ασυνηθιστος καυσων και Τριτη, Τεταρτη, Πεμπτη (και βλεπουμε).

Δευτερα τωρα λεει μονο 42ο, ενω Τριτη & Πεμπτη 44ο.

 

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

33.2 η υψηλότερη θερμοκρασία που έδειξε το θερμόμετρο μέσα στο σπίτι, είναι δωμάτια που τα χτυπάει ήλιος. 

34ο εχω στη κουζινα τωρα τη νυχτα. Ενα μερος κλειστο και που δεν παει το αρκουδισιον.

Πηρα να κανω καφε και το κουτι του νεσκαφε στο ντουλαπι ηταν ζεστο. Μαλλον θα πρεπει να δεχτουμε οτι καποια τροφιμα  θα χαλασουν με τετοια παρατεταμενη ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ξαναλεω , στα μετεωρολογικα τιποτε δεν εχει περισσοτερη πλακα απο το να κανεις ταμειο με ημιμαθη κι απολυτο, οπου ειτε θα παραδεχτει, ειτε θα προσπαθει να στα γυρισει εκ των υστερων…

Παλι καλα που μενουν και τα γραπτα και το πανηγυρι δεν εχει τελειωμο.

Κούρασες σε υπερθετικό βαθμό. Φτάνει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μεινουμε στο θεμα και ας αφησουμε την κριτικη στην ακρη.Εφοσον θελετε να μην κλειδωθει το θεμα.

Καλημερα και υπομονη αυτες τις τοσο ζεστες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηρθε το τελος του κοσμου με λιγο ζεστη για λιγες μερες

σκεφθητε οτι ολοι οι ηλικιωμενοι και μερικοι νεωτεροι με ρευματοαθριτικα εχουν μεταμορφωθει με τη ζεστη λες και δεν εχουν τιποτα.....ας τη χαρουν γιατι το χειμωνα δε βγαινουν απο τα σπιτια τους...ειμαστε και λιγο ψηλα στα 700 εδω στα ορεινα μαντρια της Αρκαδιας και το βραδυ τουλαχιστον ειμαστε γυρω στους 22 ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε το χειμωνα εχω θεμα ουτε το καλοκαιρι. Ο κοσμος μονο παραπονα ειναι, τους πειραζουν ολα.

Και συγκεριμενα για αυτους που κρυωνουν ευκολα αλλα και ζεσταινονται ευκολα ειναι κυριος θεμα διατροφης. Αν θυμαμαι καλα εχει να κανει με ελλειψη λιπαρων ιχνοστιχειων στη διατροφη οπως βουτυρο και **καλο** ζωικο λιπος, και οταν λεω λεω καλο εννοω να προερχεται απο ζωο το οποιο δεν εχει παρει αντιβιωσεις, ορμονες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

33.2 η υψηλότερη θερμοκρασία που έδειξε το θερμόμετρο μέσα στο σπίτι, είναι δωμάτια που τα χτυπάει ήλιος. 

Έκκληση για ορθή χρήση νερού και ρεύματος. 

Μετάφραση: Λιώστε από την ζέστη λίγο για να μην κλατάρει το σύστημα. 

Λαθος μεταφραση.Η μεταφραση ειναι μην κοιτατε μονο την παρτη σας.

Προσωπικα εκλεισα τον σερβερ μου που τρεχει 24/7 , επισης οταν τελειωσα τη δουλεια μου δεν εβαλα σε sleep τον υπολογιστη αλλα τον εκλεισα.Το κλιματιστικο απο 25 το πηγα 26.

Απλα πραγματα που δεν επηρεαζουν την ανεση μας και βοηθουν το συστημα.Τωρα καποιος που θελει να εχει το κλιματιστικο στους 18 και φοβαται οτι θα ζεσταθει αν το βαλει στους 20 βγαζει αλλο συμπερασμα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Λαθος μεταφραση.Η μεταφραση ειναι μην κοιτατε μονο την παρτη σας.

Προσωπικα εκλεισα τον σερβερ μου που τρεχει 24/7 , επισης οταν τελειωσα τη δουλεια μου δεν εβαλα σε sleep τον υπολογιστη αλλα τον εκλεισα.Το κλιματιστικο απο 25 το πηγα 26.

Απλα πραγματα που δεν επηρεαζουν την ανεση μας και βοηθουν το συστημα.Τωρα καποιος που θελει να εχει το κλιματιστικο στους 18 και φοβαται οτι θα ζεσταθει αν το βαλει στους 20 βγαζει αλλο συμπερασμα.

βασικά οχι φιλε μου αλλα δεν θα κανω καμια προσπαθεια να τους ξελασπωσω. Εχουν ενα αθλιο, ασυντηρητο συστημα η ΔΕΔΔΗΕ με ατελειωτες διακοπες ρευματος και αθλια ξυπηρετηση. Στα καναλια ευλογουσαν τα γενια τους οτι ειμαστε ετοιμοι και αντεχουμε και τετοια και το δικτυο ειναι σε πολυ καλη κατασταση.

Εγω θα στο πω διαφορετικα, εχεις υποψην σου ποσες πυρκαγιες μπαινουν απο μπαμ μετασχυματιστη το καλοκαρι η βραχυκηκλωμα σε κολώνα. πολλες , πιο πολλες απο τι νομιζεις. Μια ΔΕΔΔΗΕ που επιβραβευει τους κακοπληρωτες και τους υπολοιπους τους εχει γραμμενους. Και για να ειμαι συγκεκριμενος.

Ειμαι Ν. Βουτζα , ναι στα καμμένα, ναι πυροπκληκτος, ναι εχουμε διακοπες με φαση απο τριφασικο να πεφτει καθε τοσο. Χθες μονο εσκασε μια κολωνα της ΔΕΗ , φωτια, τρεχαν να την σβησουν, την σβησαν σε χρονο ρεκορ διοτι πλεον ετσι γινεται εδω αλλα εμεινει ολη η Ραφηνα, Πικερμι Νεοσ βουτζας χωρις ρευμα για 5 ωρες σχεδον διοτι περιμενες να ερθει ο τεχνικος να φτοιαξει την κολώνα. Με αυτο ειχε ως αποτελεσμα να σκασει και η γεννητρια που εχει βαλει η ΔΕΔΔΗΕ στην δεξαμενη πανω οπου απο τις 19:00 μεχρι το πρωι δεν ειχαμε νερο διοτι ο ηλεκτρολογος ηταν σε αδεια και δεν υπηρχε αλλος που να ξερει την συγκεκριμενγη γεννητιρα που μπηκε εκει μετα την φωτια. 

Απο ολλα αυτα η ΔΕΔΔΗΕ δεν θα κανει καμια επτωση, δεν θα σταματησει να στελνει λογαριασμους σε καμμενα σπιτια χωρις καν ρολοι, δεν θα πει κοιτα εχω κοινωνικο προσωπο και κοιταξτε εχει καυσωνα παρτε 0.1 % εκπτωση για αυτη την μια βδομαδα στο ρευμα.

Οποτε οχι δεν θα ξελασπωσω κανεναν, να τους πεσει να σκασει μπας και γινει τιποτα επιτελους. Να σας θυμισω οτι σε παλιοτερους "καυσωνες" καναν εκ περιτροπης διακοπες ρευματος για να αντεξει το συστημα !!!!!!!!!! μιλαμε για απανθρωπα πραγματα, ενα κοινωνικο αγαθο σου λεει οχι δεν θα εχεις ρευμα γιατι δεν πηγα να φτοιαξω αυτον τον υποσταθμο εβλεπα μπαλα τοτε.

on-topic: χθες κοιμηθκαμε με air condition απο τις πρωτες φορες απο οταν μετακομισαμε, αυτη την στιγμη δειχνει 35 βαθμους εξω. ευτηχως αυριο φευγω διακοπες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cumulus είπε

Καποιοι που αναρωτηθηκαν ,οταν εγραψα οτι καποιοι ευχονται να υπαρξει black out ,ποιοι ειναι αυτοι ,νομιζω πηραν της απαντηση τους.

ειχα γιαγια με οξυγονο οταν επεσε το ρευμα τοτε. Δεν ευχομαι σε κανεναν να παθει κατι κακο, και πιστεψε με οτι πολιτικα το παω, σαν πολίτης που εχει δει αρκετα πραγματα απο το 2018 και μετά, και σαν ενεργος πολιτης στον τοπο που κατοικω προσπαθουμε για να εχουμε τα αυτονοητα. Τα εξωδικα που εχουν φυγει για την ΔΕΔΔΗΕ απο τον τοπικο συλλογο ειναι ΠΑΡΑ πολλα και ηταν/ειναι ο μονος τροπος για να γινει κατι.

Νομιζω ουτε και εσυ ανεχεσε να σου λενε οτι σημερα 10:00-16:00 η περιοχη σου δεν θα εχει ρευμα γιατι πρεπει να παρει ρευμα η αλλη περιοχη για να μην κλαταρει το δικτυο και πεσει ολη η αθηνα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cumulus είπε

Λαθος μεταφραση.Η μεταφραση ειναι μην κοιτατε μονο την παρτη σας.

Προσωπικα εκλεισα τον σερβερ μου που τρεχει 24/7 , επισης οταν τελειωσα τη δουλεια μου δεν εβαλα σε sleep τον υπολογιστη αλλα τον εκλεισα.Το κλιματιστικο απο 25 το πηγα 26.

Απλα πραγματα που δεν επηρεαζουν την ανεση μας και βοηθουν το συστημα.Τωρα καποιος που θελει να εχει το κλιματιστικο στους 18 και φοβαται οτι θα ζεσταθει αν το βαλει στους 20 βγαζει αλλο συμπερασμα.

Την μεγαλύτερη διαφορά την κάνουν οι ενεργοβόρες ηλεκτρικές συσκευές που όχι μόνο καταναλώνουν ρεύμα αλλά ταυτόχρονα ζεσταίνουν τον χώρο. Αν κλείσεις το desktop και χρησιμοποιείς laptop/tablet/smartphone, αν κλείσεις την τηλεόραση του σαλονιού και βλέπεις στην τηλεόραση του υπνοδωματίου ή της κουζίνας, αν μαγειρέψεις το βράδυ αντί για το μεσημέρι, τότε δεν υπάρχει λόγος να ανεβάσεις τον θερμοστάτη στο AC.

Επεξ/σία από michael92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...