Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι...

1. Φουλάρεις τα κλιματιστικά να δροσίσεις όσο περισσότερο γίνεται το σπίτι για να την παλέψεις σε ενδεχόμενο blackout

ή

2. Κάνεις οικονομία μπας και το γλιτώσεις

Σε εμας το 2. γιατί με το που τα κλείσεις ο χώρος ζεσταίνεται πολύ σύντομα και θέλει ώρες να πέσει η θερμοκρασια. 

Λένε για εκρήξεις μετασχηματιστων στην πυρκαγιά της Βαρυμπόμπης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
11 minutes ago, phanispal said:

Το θέμα είναι...

1. Φουλάρεις τα κλιματιστικά να δροσίσεις όσο περισσότερο γίνεται το σπίτι για να την παλέψεις σε ενδεχόμενο blackout

ή

2. Κάνεις οικονομία μπας και το γλιτώσεις

Αν δεν έχεις μόνωση βαρβάτη, το 1ο είναι πεταμένα λεφτά.

Mεγάλη φωτιά στη Βαρυμπόμπη (pics) | E-Radio.gr Ειδήσεις 

Καλή μας τύχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα απο την λεωφόρο Ηρακλείου και δεν λειτουργούσαν τα φανάρια, μετά στην διασταύρωση Ιεράς οδού και Κηφισού το ίδιο, πέρασα προσεκτικά γιατί είχαν τρακάρει 2 αυτοκίνητα στην μέση.Φαντάζομαι πως σε όλη την Αθήνα θα υπάρχουν φανάρια εκτός λειτουργίας, επικίνδυνο.

Στο αυτοκίνητο το θερμόμετρο έγραφε 44 εξωτερική θερμοκρασία.Η θερμοκρασία στο δωμάτιο ήταν 33°C.Το χτυπάει ακόμα ο ήλιος και με περίμενε για σάουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχείς πτώσεις τάσης στο κέντρο της Αθήνας, έκλεινε συνεχώς η τηλεόραση και άναβε και εγώ ο χαζός νόμιζα ότι είχα θέμα με το σήμα της ΕΡΤ. Τώρα έχω βγάλει εκτός πρίζας την τηλεόραση και όλες τις ευαίσθητες συσκευές μην υποστούν βλάβη. Εννοειται κλιματιστικά δεν παίζει να ανάψω με τέτοια κατάσταση, μόνο μια λάμπα για να παρακολουθώ τις πτώσεις τάσης και τον ανεμιστήρα ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Συνεχείς πτώσεις τάσης στο κέντρο της Αθήνας, έκλεινε συνεχώς η τηλεόραση και άναβε και εγώ ο χαζός νόμιζα ότι είχα θέμα με το σήμα της ΕΡΤ. Τώρα έχω βγάλει εκτός πρίζας την τηλεόραση και όλες τις ευαίσθητες συσκευές μην υποστούν βλάβη. Εννοειται κλιματιστικά δεν παίζει να ανάψω με τέτοια κατάσταση, μόνο μια λάμπα για να παρακολουθώ τις πτώσεις τάσης και τον ανεμιστήρα ..... 

Εγω την παλεψα μια ωρα με ανεμιστηρα ,αλλα δεν αντεξα.Ανοιξα το παλαιοτερο air condition  που εχω και προσευχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω την παλεψα μια ωρα με ανεμιστηρα ,αλλα δεν αντεξα.Ανοιξα το παλαιοτερο air condition  που εχω και προσευχομαι.

Εχω σε λειτουργία 1 παλιό 9άρι fujitec, γράφει και eco. 😅

Δυστυχώς τα πολύπριζα ασφαλείας δεν προστατεύουν απο πτώση τάσης, μόνο απο υπέρταση.Πρέπει να έχεις επιτηρητή τάσης στον πίνακα, τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει εδώ σε παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εχω σε λειτουργία 1 παλιό 9άρι fujitec, γράφει και eco. 😅

Δυστυχώς τα πολύπριζα ασφαλείας δεν προστατεύουν απο πτώση τάσης, μόνο απο υπέρταση.Πρέπει να έχεις επιτηρητή τάσης στον πίνακα, τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει εδώ σε παρόμοια θέματα.

Ναι μόνο επιτήρητης, που εδώ εν προκειμενω θα κλείνουν αμέσως με αποτέλεσμα πρακτικά να μην μπορεί να λειτουργήσει η συσκευή αν δεν υπάρξει ομαλοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι επιτηρητή και τέτοια λέτε; Εμείς που δεν έχουμε δλδ προσευχόμαστε στον Άγιο Raiden?

Τώρα γυρίζω σπίτι. Αν δεν έχει καει τίποτα καλά θα είναι 

Edit: Σπίτι εδώ παίζει να μην υπάρχουν οι πτώσεις  😂  Γενικά αρκετές φορές που τριγύρω είχε θέματα, εδώ σαν να μην έγινε τίποτα.

Όλα κομπλέ πάντως.. Αν οι πτώσεις τάσης που έβλεπα στην δουλειά συνέβαιναν εδώ, όλο και κάτι θα είχε πάρει η μπάλα.  Άφησα το παλιό ac μόνο ανοιχτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 6:30 ΜΜ, BackFromHell είπε

 

*Ο συνδυασμος εξαιρετικα υψηλων θερμοκρασιων, με τους ανεμους, τη χαμηλη υγρασια και την μακρα περιοδο ξηρασιας σε διαφορα μερη της χωρας, δημιουργει κινδυνους...

Δυστυχως…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

signal-2021-08-03-174828.jpeg.bcbb674d758bc0e56dc466d8fedaf189.jpeg.db86b816cdadc84ca141c631677e405c.jpeg

Κάτω Πατήσια, ένα Daikin 9αρι του '88 προσπαθεί να ριξει λιγο την θερμοκρασια μέσα (απο 33C ξεκινησαμε εσωτερική, παλι καλα)...

ΥΓ: υγρασία κάτω απο 20% δεν διαβάζει το συγκεκριμένο μηχάνημα, έχει κολλησει στο 20% εξωτερική, εδω και μέρες.

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fommof είπε

signal-2021-08-03-174828.jpeg.bcbb674d758bc0e56dc466d8fedaf189.jpeg.db86b816cdadc84ca141c631677e405c.jpeg

Κάτω Πατήσια, ένα Daikin 9αρι του '88 προσπαθεί να ριξει λιγο την θερμοκρασια μέσα (απο 33C ξεκινησαμε εσωτερική, παλι καλα)...

ΥΓ: υγρασία κάτω απο 20% δεν διαβάζει το συγκεκριμένο μηχάνημα, έχει κολλησει στο 20% εξωτερική, εδω και μέρες.

Εξάρχεια το δικό μου έδειξε 10% υγρασία πιο κάτω δεν πάει. Θερμοκρασία που έβγαλε 35.5 υπό σκιά, την μέτρησα με δύο θερμόμετρα και τόσο ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...