Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εξάρχεια το δικό μου έδειξε 10% υγρασία πιο κάτω δεν πάει. Θερμοκρασία που έβγαλε 35.5 υπό σκιά, την μέτρησα με δύο θερμόμετρα και τόσο ήταν. 

Εριξα και μια ματια στο manual, το Life WES-300 διαβάζει απο 20-95%. Το έχω χρόνια και ειναι σε σημειο που το βλέπω ολη την ώρα (και με ενδιαφέρουν οι ενδειξεις για τα μουσικα όργανα κοκ). Αλλά ναι, για να εχει κολήσει εδω και μέρες στο 20% εξώ σιγουρα πρεπει να ειναι χαμηλότερα.

Απο εκει και πέρα εχω αλλα δύο μετρητήρια για εσωτερικο χώρο διαφορετικης εταιρείας και οι ενδειξεις του ειναι πολυ σωστές.

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fommof είπε

signal-2021-08-03-174828.jpeg.bcbb674d758bc0e56dc466d8fedaf189.jpeg.db86b816cdadc84ca141c631677e405c.jpeg

Κάτω Πατήσια, ένα Daikin 9αρι του '88 προσπαθεί να ριξει λιγο την θερμοκρασια μέσα (απο 33C ξεκινησαμε εσωτερική, παλι καλα)...

ΥΓ: υγρασία κάτω απο 20% δεν διαβάζει το συγκεκριμένο μηχάνημα, έχει κολλησει στο 20% εξωτερική, εδω και μέρες.

Ακριβώς το ίδιο κι εδω. Μέχρι 20% πάει , είναι κολλημένο. Όπως και ο λαιμός μου από αυτή την ατμόσφαιρα. 

Αυτή τη στιγμή εξωτερική δείχνει 39.8 και εσωτερική 30 ακριβώς. Παλεύω επίσης με ένα 9ρι Samsung αλλά όχι τόσο παλιό (15ετιας εμένα). Έχω κλείσει το 14ρι απ' το δωμάτιο καλού κακού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Ακριβώς το ίδιο κι εδω. Μέχρι 20% πάει , είναι κολλημένο. Όπως και ο λαιμός μου από αυτή την ατμόσφαιρα. 

Αυτή τη στιγμή εξωτερική δείχνει 39.8 και εσωτερική 30 ακριβώς. Παλεύω επίσης με ένα 9ρι Samsung αλλά όχι τόσο παλιό (15ετιας εμένα). Έχω κλείσει το 14ρι απ' το δωμάτιο καλού κακού

Α ωραια, τοτε εξηγείται γιατι εδω και μέρες ξεραινονται τα ματια μου οταν εχω ανεμιστήρα (τις προηγουμενες ημερες εσωτερικη υγρασια ήταν πιο κοντα στο 30%, δεν ξέρω τι αλλαξε σήμερα). Θεσπέσια.

Το 33αχρονο σκυλί Daikin που εχει να συντηρηθεί πανω απο 10 χρονια (περιμενω ψυκτικο την Παρασκευή, αν ζουμε με αυτή την κατασταση) εριξε απο τους 33C στους 28.5C σε μιαμιση ώρα, lol. Φυσικα μιλάμε για 1Kw κατανάλωση μετρημένα με 2 διαφορετικα μετρητήρια αλλα και πάλι καλά να λέω.

 

Επεξ/σία από fommof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fommof είπε

Α ωραια, τοτε εξηγείται γιατι εδω και μέρες ξεραινονται τα ματια μου οταν εχω ανεμιστήρα (τις προηγουμενες ημερες εσωτερικη υγρασια ήταν πιο κοντα στο 30%, δεν ξέρω τι αλλαξε σήμερα). Θεσπέσια.

Το 33αχρονο σκυλί Daikin που εχει να συντηρηθεί πανω απο 10 χρονια (περιμενω ψυκτικο την Παρασκευή, αν ζουμε με αυτή την κατασταση) εριξε απο τους 33C στους 28.5C σε μιαμιση ώρα, lol. Φυσικα μιλάμε για 1Kw κατανάλωση μετρημένα με 2 διαφορετικα μετρητήρια αλλα και πάλι καλά να λέω.

 

Δεν καταναλώνει σίγουρα τόσο το Samsung 😛

αλλά το σπίτι δεν είναι μονωμένο, έχω ακριβώς πάνω ταράτσα, και είναι σε άλλο δωμάτιο το ac. Από κουζίνα ενιαίο χώρο για να έρθει σαλόνι, ζοριζεται αλλά αυτό θα τελειώσει μόλις πάρω ένα της προκοπής. Το ότι στο σαλόνι είναι 30c είναι θαύμα. Αν μεταφέρω τον σταθμό στην κουζίνα λογικά θα έχει σίγουρα 28. 

Υγρά, πολλά υγρά για την φάση αυτή. Λόγω ρινίτιδας κι εγώ είμαι άστα να πάνε , λαιμός και μάτια και μύτη και όλα 😂

Υπομονή, αυτή η βδομάδα είναι μόνο ( λέω ελπίζοντας πως θα πέσουν οι θερμοκρασίες από 35 και κάτω )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xxatziva είπε

παραξενο πραγμα να εχει ζεστη το καλοκαιρι. πρωτη φορα στα χρονικά.

 

Ε ναι, συνηθίζεται να έχει 40 + βαθμούς για μια βδομάδα. Έτσι είναι το καλοκαίρι συνήθως .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τι κι αν σπάσαμε το ρεκορ κατανάλωσης του 2007, σιγά τη ζέστη. 😛

Μην ανησυχείς. 

Έτσι είναι και στο Ντουμπάι

Απλά με λεφτά :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να φανταστεί κανείς πριν λίγους μήνες μιλούσαμε για ιστορικούς χιονιάδες. Τώρα ιστορικοί καύσωνες...
Μένει να μιλήσουμε και για ιστορικές πλημμύρες το φθινόπωρο και κλείσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ison_ είπε

Και να φανταστεί κανείς πριν λίγους μήνες μιλούσαμε για ιστορικούς χιονιάδες. Τώρα ιστορικοί καύσωνες...
Μένει να μιλήσουμε και για ιστορικές πλημμύρες το φθινόπωρο και κλείσαμε.

Καλά αυτό ότι τον ακραίο χειμώνα τον συνοδεύει ακραίο καλοκαίρι και το αντίθετο μου το έλεγαν και οι δικοί μου. 

Τώρα τι ευσταθεί επιστημονικά, δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Και να φανταστεί κανείς πριν λίγους μήνες μιλούσαμε για ιστορικούς χιονιάδες. Τώρα ιστορικοί καύσωνες...
Μένει να μιλήσουμε και για ιστορικές πλημμύρες το φθινόπωρο και κλείσαμε.

Ναι ετσι ειναι, ολα ιστορικα ειναι...για τον ανθρωπο! Ο πλανητης εχει δει και χειροτερα και σιγουρα οταν μας αφανισει και συνελθει μετα απο κατι εκατονταδες χιλιαδες χρονια δεν θα του λειπουμε. Αλλα 4 δις χρονια εχει μπροστα της η Γη, δεν θα κατσει να σκασει

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα βόλτα τον σκύλο και η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική, με την φωτιά στην Βαρυμπόμπη ακόμα χειρότερα.

Απο την Πέμπτη και κυρίως από την Παρασκευή θα καταλάβουμε διαφορά στην θερμοκρασία.

Τα τσιμέντα έχουν απορροφήσει τόσο πολύ θερμοκρασία, είναι σαν τεράστιοι θερμοπομποί σαν αυτούς που συσσωρεύουν ρεύμα και αποβάλουν την ζέστη σταδιακά.

Είμαι με τον ανεμιστήρα στα 2 μέτρα και αντέχω οριακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...