Προς το περιεχόμενο

Έλλειψη wifi


Cheesy Moon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έκανα αναβάθμιση δικτύου από adsl σε vdsl (με καινούριο εξοπλισμό κτλ) και πλέον έχω δύο δίκτυα- το 2.4 και το 5.0, που είναι και το πιο δυνατό. Στα κινητά, στο playstation και σε άλλο λάπτοπ ανιχνεύονται κανονικά και τα δύο δίκτυα, στο δικό μου λάπτοπ όμως το 5.0 δεν εμφανίζεται καθόλου. Μήπως ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5 πρεπει να τα υποστηριζει η καρτα δικτυου.

Ισως να ειναι λιγο παλιο.

Παντως η γνωμη μου ειναι κλειστο το ενα απο τα δυο ειδικα αν εχεις μικρα παιδια καθοσον αρκετο ψησιμο τρως με το ενα.

(2.4 οχι τοσο δυνατο αλλα για μακρια

5 δυνατο αλλα για κοντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Τα 5 πρεπει να τα υποστηριζει η καρτα δικτυου.

Ισως να ειναι λιγο παλιο.

Παντως η γνωμη μου ειναι κλειστο το ενα απο τα δυο ειδικα αν εχεις μικρα παιδια καθοσον αρκετο ψησιμο τρως με το ενα.

(2.4 οχι τοσο δυνατο αλλα για μακρια

5 δυνατο αλλα για κοντα)

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια ενημέρωση για τους drivers της κάρτας δικτύου του λάπτοπ ή πρέπει να αλλάξω εντελώς την κάρτα? Επίσης πού μπορώ να ενημερωθώ για την ακτινοβολία και τουσ δείκτες της που εκπέμπει το ρουτερ? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cheesy Moon είπε

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια ενημέρωση για τους drivers της κάρτας δικτύου του λάπτοπ ή πρέπει να αλλάξω εντελώς την κάρτα? Επίσης πού μπορώ να ενημερωθώ για την ακτινοβολία και τουσ δείκτες της που εκπέμπει το ρουτερ? Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ψάξε με βάση το μοντέλο της κάρτας δικτύου σου αν υποστηρίζει 5Ghz και αν ναι, ασχολήσουμε με ρυθμίσεις και drivers

Το router σου εκπέμπει ΜΕΓΙΣΤΟ στα 100mW για τα 2,4Ghz και 200mW για τα 5GHz. Εκφράζοντας καθαρά προσωπική γνώμη, θα ασχολούμουν με αυτό μονο αν είχα μωρό παιδί εως 2 ετών και μονο αν το router/client ήταν σταθερα σε απόσταση λιγοτερη των 3 μετρων από το μωρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα αν υποστήριζε 5 θα το είχε βρει αφού βρίσκει τα 2.4. 

Νομίζω είναι όμως επουσιώδες.

Όσο για τα 2 δίκτυα όσο και απειροελάχιστα να είναι κλείσε το ένα.... Τι τα θέλεις? Κλείσε κατά προτίμηση το 5. (Ειδικά αν υπάρχει βρέφος!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alexandros_D είπε

Χαχαχαχα πραγματικά γελάω με τις απαντήσεις μερικών.. "κλείσε το 5Ghz γιατί ψήνει εγκεφάλους!"

Που ζείτε οεο;

Εσύ λοιπόν φίλε μου που γελάς αν έχεις βρέφος 10 ημερών θα το βάλεις να κοιμηθεί δίπλα στο ρούτερ των 2.4 και 5 GHz; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ως γνωστον το ρουτερ το βαζουμε στο παιδικο δωματιο , διπλα στην κουνια του...οχι σε καθιστικο , σαλονι κλπ...συνελθετε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Εσύ λοιπόν φίλε μου που γελάς αν έχεις βρέφος 10 ημερών θα το βάλεις να κοιμηθεί δίπλα στο ρούτερ των 2.4 και 5 GHz; 

 

31 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι ως γνωστον το ρουτερ το βαζουμε στο παιδικο δωματιο , διπλα στην κουνια του...οχι σε καθιστικο , σαλονι κλπ...συνελθετε λιγο...

Τζάμπα αναλώνεστε. Εχω δει τα πάντα, από ακραία αδαείς που ειχαν router, κινητό και ασύρματο στο κομοδίνο της κρεβ/ρας με διπλα την κουνια του μωρού και ακραία φοβικους (επίσης αδαείς και πιο επικίνδυνους να σου σπάνε τα ... νευρα) που έκαναν φασαρία στο γείτονα να κλείνει το wifi του (προσεχτε ... το wifi που εχει ισχύ 100mW) και ήταν 3 τοιχους παραπέρα (με το ζορι επιανε 1 γραμμή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Με βοηθήσατε πολύ! Όσο για το ρούτερ, δεν έχω κανένα παιδί στο σπίτι, οπότε πιστεύω δεν θα έχω μεγάλη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...