Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro mid 2012 15inch αναβαθμιση


vlahoskwn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

Εχω το συγκεκριμένο Macbook για χρήση djing και θα ήθελα πλέον να το αναβαθμίσω γιατι φοράει 250gb μηχανικό δισκο και 4 gb ram

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνεται έναν ssd και φυσικά ραμ που στο σύνολο να είναι 8 gb ram είτε ένα στικ είτε δυο(από τι ειδα στο Internet τώρα φοράει 2χ2 οπότε αν πάρω μια των 8 μπορώ να βάλω και ένα παλιό στικ) 

Επισης θα ήθελα να μου προτεινεται ένα caddy για να βαλω στη θέση του cd το μηχανικό δισκο

O ssd θα ήθελα να είναι 240 με 512gb 

Και τελος θα ήθελα να μου προτείνεται και μια θερμοαγωγιμη για να αλλαξω(έχει δύο fan;) και την διαδικασία που πρέπει να κάνω ώστε να βαλω το λειτουργικό στον ssd από την αρχή και τι θα πρέπει να κάνω backup από το παλιό δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! 

Οσο αφορα την Ram πηγαινε σε 16gb. μην κοιτας καν σε 8. Απο θεμα τιμης κ αποδοσης αξιζει. 2x8 Dual  Channel κοιτα σε Corshair. 

Τωρα για δισκο θα σου ελεγα κατι σε Samsung pro αλλα εξαρτατε κ απο το budget που εχεις. 

Τωρα σχετικα με το Caddy. γνωμη μου μην το κανεις. δν αξιζει! μονο εαν εχεις πολυ σοβαρο προβλημα χωρου. κ εγω εχω το ιδιο λαπτοπ. για την ιδια ακριβος δουλεια με 250ssd πανω κ κανω απιστευτα καλα την δουλεια μου απο θεμα χωρου. καλυτερα για εμενα να βαλεις εξωτερικο κ να εχεις εκει οτι δν δουλευεις κ αν χρειαστεις κατι το βαζεις. αλλα αν θες κοιτα σε σκουτζομαγαζω υπαρχουν παρα πολλα.

Απο την στιγμη που θα βαλεις κανουργιο δισκο πανω γνωμη μου παλι ειναι να κανεις ενα clean isntall απο την αρχη για να καθαρισει απο τα αχρηστα αρχεια κτλπ κ να περασεις τα αρχεια σου απο time machine η απο τον σκληρο που εχεις το back up σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παραγγειλα για ssd τον 860 evo 500gb δεν προτίμησα τον pro γιατι δνε με έπαιρνε στα χρήματα γιατί διαφορετικά έπρεπε να πάω στον 250gb για να παρω τον pro.... 

Για ram πήρα μια 8ρα corsair που ειναι συμβατή με Mac και ππιο πέρα θα βαλω άλλη μια ιδια για dual channel (προτίμησα για αρχή 8 ώστε να μπορέσω να βαλω και εναν καλό ssd) για τώρα ίσως βαλω και την μια 4 που εχω μέσα ώστε να είναι 12 gb

Για το caddy παραγγειλα ένα από το Skroutz ου λέει επίσης οτκ είναι συμβατό με Mac.... 

Θέλω να βάλω και εναν δεύτερο μηχανικό για τον λόγο ότι χρειάζομαι χώρο και ότι θέλω να αποφύγω να κοθμπωνω δίσκους μιας και έχω και δεύτερο λαπτοπ και βάζω και εκεί τον δισκο αν χρειαστεί... 

 

Αφού παρω όλα τα αρχεία απ τον δισκο και τα ρίξω σε ένα εξωτερικό τον μηχανικό θα τον διαμορφώσω και μετα θα κάνω clean install στον ssd αφού έχω φτιάξει ήδη το στικ με τα mojave (βρήκα έναν οδηγό στο ifixit). 

Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vlahoskwn είπε

Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα; 

 ¯\_(ツ)_/¯

μάλλον όχι αλλά κανείς δε ξέρει πόσο προσέχεις ή αν κάνεις κάποια ζημιά κάπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα ζημιάς από απροσεξία η απο μη εμπειρία δεν υπάρχει περίπτωση απλα δεν είχα κάνει αναβάθμιση σε Mac πάλι και ήθελα να μάθω για ασυμβατότητα κτλπ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή άνοιξε το και δες πως όντως έχει σε τη μνήμη σε στικς και δεν είναι ενσωματωμένη, απο retina και μετά; ειχαν πάει σε αυτό τον σχεδιασμό που δε μπορείς να αναβαθμίσεις ραμ

εφόσον έχεις μηχανικό δίσκο τώρα φαντάζομαι δε θα υπάρχει θεμα συμβατότητας, οι επόμενες γενιές είναι που έχουν θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα τις ram τον ssd και το caddy ολα μια χαρα μετα ακολουθησα αυτον εδω τον οδηγο:

και εδω αρχιζουν τα προβληματα μου....

αφου εβαλα το σικακι σβηνω το παλιο δισκο και παω να κανω εγκατσταση που φτανει ως ενα σημειο και μου βγαζει προβλημα οτι το αρχιο εγκατστασης ειναι κατεστραμενο και δε προχωραει

τωρα τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vlahoskwn είπε

εβαλα τις ram τον ssd και το caddy ολα μια χαρα μετα ακολουθησα αυτον εδω τον οδηγο:

και εδω αρχιζουν τα προβληματα μου....

αφου εβαλα το σικακι σβηνω το παλιο δισκο και παω να κανω εγκατσταση που φτανει ως ενα σημειο και μου βγαζει προβλημα οτι το αρχιο εγκατστασης ειναι κατεστραμενο και δε προχωραει

τωρα τι μπορω να κανω;

internet recovery?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, vlahoskwn είπε

πως γινεται;

πλεον οι δισκοι ειναι κενοι....

https://support.apple.com/en-ca/HT201314

Ειναι μεσα στο "bios"θα λεγαμε της μητρικής. Δεν χρειαζεται να ειναι στους δισκους. 

https://support.apple.com/en-gb/HT204904

ΥΓ.Ιντερνετ χρειαζεσαι και κατα προτιμηση με καλωδιο.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...