Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε τη νέα σειρά καρτών γραφικών GeForce RTX Super


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από μικρός (όχι ότι τώρα γέρασα) θυμάμαι πως έκανα όταν έβγαινε κάτι καινούργιο και έλεγα οο βγήκε ο i3 κλπ.. Και στις κάρτες αντίστοιχα και έτρεχα να αναβαθμίσω.. Πλέον δε ξέρω ρε παιδιά αν αξίζει πια το PC για να παίξει κανείς.. Όλη την ώρα βγάζουν κάτι καινούργιο, κάτι πιο ακριβό, πιο γρήγορο και τα παιχνίδια έχουν όλο και πιο πολλές απαιτήσεις και έχω μπουχτίσει.. Φανταστείτε έμεινα στο κτήνος την GTX 970 και δεν άλλαξα.. Τι να πω νομίζω θα πρεπε να σταματήσουν να λανσάρουν συνέχεια τόσες κάρτες γιατί δεν πετυχαίνουν κάτι πια και στοχεύουν σε ευπορο κοινό και όχι στο γενικό σύνολο κατά την άποψή μου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, christospvl είπε

Από μικρός (όχι ότι τώρα γέρασα) θυμάμαι πως έκανα όταν έβγαινε κάτι καινούργιο και έλεγα οο βγήκε ο i3 κλπ.. Και στις κάρτες αντίστοιχα και έτρεχα να αναβαθμίσω.. Πλέον δε ξέρω ρε παιδιά αν αξίζει πια το PC για να παίξει κανείς.. Όλη την ώρα βγάζουν κάτι καινούργιο, κάτι πιο ακριβό, πιο γρήγορο και τα παιχνίδια έχουν όλο και πιο πολλές απαιτήσεις και έχω μπουχτίσει.. Φανταστείτε έμεινα στο κτήνος την GTX 970 και δεν άλλαξα.. Τι να πω νομίζω θα πρεπε να σταματήσουν να λανσάρουν συνέχεια τόσες κάρτες γιατί δεν πετυχαίνουν κάτι πια και στοχεύουν σε ευπορο κοινό και όχι στο γενικό σύνολο κατά την άποψή μου.. 

Πάντα ίσχυε αυτό φίλε. Ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχεις στο gaming είναι και το κόστος. Δεν χρειάζεται να δίνεις $500 κάθε χρόνο για να παίζεις άνετα. Το αν αξίζει ή οχι εξαρτάται από τα παιχνίδια που βγαίνουν και οχι απο το hardware και φυσικά από την διάθεση και τον χρόνο που έχεις να διαθέσεις γι αυτό το "hobby".

 

39 λεπτά πριν, dmamais7 είπε

Για να καταλάβω η 2080 super ειναι καλύτερη απο την 2080 ή απο την 2080ti ?

Η 2080 Τi παραμένει στην κορυφή. Η 2080 Super θα είναι καλύτερη απο την 2080 την οποία στην ουσία αντικαθιστά στην ίδια τιμή.

Επεξ/σία από thor777
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thor777 είπε

Ποιο σωστά οι επιδόσεις που θα είχαν οι πρώτες RTX κάρτες αν η AMD δεν ήταν τα ζώα μου αργά. Η nvidia επιταχύνει και επιβραδύνει όποτε θέλει και παίζει με τις τιμές ανάλογα με τον ανταγωνισμό. Αν η Nvidia πήγαινε full speed απο την σειρά 900 μέχρι σήμερα η AMD δεν θα υπήρχε στον χάρτη όσο αφορά τις discrete κάρτες γραφικών.

Καλά νταξ, δεν πάει ακριβώς έτσι, αν μπορούσε γιατί δε το έκανε, λυπάται την κακομοίρα την AMD και δε το κάνει, μην τρελαθούμε... Δεν κράτησε καμία τρελή καινοτομία, για να χτυπήσει την κατάλληλη ώρα την AMD, αύξησε τα cores και ανέβασε χρονισμούς, τα πρώτα reviews μιλάνε για ένα περίπου 10% σιγά.... Απλά τα τελευταία χρόνια έχει το performance crown. (αλήθεια τι ποσοστό των πωλήσεων είναι το high end?)

Το αν θα υπήρχε ή όχι στις discrete vga, είναι μια ερώτηση που θα πρέπει να κάνεις στους miners, που εξαφάνισαν τις vega, δεν τις έβρισκες ούτε με αίτηση, και εκτίναξαν τις τιμές... Και οι vega με το price cut τώρα από ότι βλέπω φεύγουν σα πυροβόλα. Αυτές θα ξεπουλήσουν, για τις non Super RTX δε ξέρω...

Δε καταλαβαίνω γιατί παραπονιέστε όσοι πήρατε πριν 6 μήνες RTX, δε θα πέσει η απόδοσή τους τώρα που βγήκαν οι Super..

Στην τελική κλοκάρετε core/ram όσο πάει, και δε θα είστε μακρυά από άποψη απόδοσης.

 

Με τις τιμές αυτές, αυτό που φαίνεται να έχει ενδιαφέρον είναι η rtx 2060 super

Επεξ/σία από outlaw star
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η Nvidia μια ζωή κρατάει πίσω τα τσιπάκια της από την στιγμή που παίζει μονόπολη. Από εκεί και πέρα δεν βρίσκω τον λόγο να αναβαθμίσω από gtx 970 αυτήν την στιγμή, αφού σε 1080 παίζω ότι θέλω άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

6 μήνες μετά η 2060 είναι EOL πρακτικά. Ngreedia το μεγαλείο σου...

EOL βασικά είναι η 2070 κ 2080, θα αποσυρθούν σιγά σιγά, δεν ξέρω για τις GTX αλλά από RTX θα μείνει, 2060, 2060S, 2070S, 2080S και 2080ti

Πάντως και εγώ θεωρώ ότι πήγαν «άκλαυτες» σε λιγότερο από 9 μήνες η μεταπωλητική τους αξία έπεσε πολύ, η 2060S είναι πολύ καλύτερη από την 2060 και κοστίζει 50$ παραπάνω…. Όταν φτάσεις τα 350$ δύσκολα να τσιγκουνευτείς άλλα 50$... τουλάχιστον η 2060S την παλεύει με το RT και δεν είναι διακοσμητικό στο όνομα… σίγουρα αλμυρή τιμή θεωρώ ότι σε έναν ιδανικό κόσμο δεν θα ξεπερνούσε τα 300$ αλλά τι να πεις… εδω τις έβαλε «κομμένες» 9 μήνες πριν και τώρα τις παρουσιάζει σαν νέες, άσε που αν η AMD δεν έβγαζε τις navi τότε η nvdia θα σέρβιρε τις Super του χρόνου σαν premium προϊόν, με την ανάλογη τιμή φυσικά 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες rtx θα έπρεπε να είναι με αυτές τις επιδόσεις,να δούμε και αν θα έρθουν κοντά στις αναγραφόμενες τιμές και αν θα υπαρχει καποια πτώση στις τιμές στις παιλιες.αν και απ ότι φαίνεται η 2060 super είναι σχεδόν  ίδιες επιδόσεις με την 2070 και με τιμή 399$ αν θα είναι αυτή η τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thor777 είπε

Ναι δεν διαφωνώ, βέβαια οι RTX δεν έχουν καν κλείσει χρόνο ακόμα  για να απαξιωθούνε. Εγώ απάντησα στον φίλο απο πάνω ο οποίος είπε οτι είναι κορόιδο όποιος πάρει τις Super ενώ ο ίδιος θα είχε σκάσει δεν ξέρω και εγώ πόσα για να πάρει την RTX 2080. Όσο να'ναι ακούγεται κάπως ...

Και γιατί κορόιδο που πήρε την rtx 2080? Ήθελε και τα έσκασε γι αυτήν. Μην την βγάλουμε και άχρηστη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά προορίζονται για σταθερά συστήματα, αλλά παρατηρούμε ότι σε φορητούς δεν υπάρχουν σοβαρές εξελίξεις με εξαίρεση ορισμένα πανάκριβα λάπτοπ που κοστίζουν πάνω από χιλιάρικο...το μεγα θέμα είναι η ενεργειακή κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καρτούλες είναι τέλειες. Ειδικά αυτή η 2060 Super πλέον που πήγε στα 8Gb είναι ότι καλύτερο. Τώρα που όλοι λέτε ότι είναι πανάκριβες, δεν θυμάμαι π.χ. πρίν 10 χρόνια να έπαιζα με 1440p και >60fps. Αντιθέτως θυμάμαι μια χαρά να αγοράζω την 6800GT (τότε πριν περίπου 12-13 χρόνια), να σκάω το 400άρι τότε (!!) και μετά από 3 χρόνια να χρειάζομαι οπωσδήποτε νέα κάρτα. Που να πλήρωνα και την Ultra.. Θυμάμαι επίσης την 960 4gb που αγόρασα πριν 4 χρόνια και παρόλο που δεν κόστιζε και τίποτα (~250€) και όμως μετά απο 3 χρόνια μπορούσες να παίξεις. Όλοι κάθεστε και κοιτάτε την π.χ. 2080 που κάνει 800€. Χέστηκ@ για την 2080. Ξαφνικά όλοι θέλετε 4Κ >100fps. Τι κακό έχει η 2060 που ξέρετε όλοι οτι θα παίζει τα πάντα για 5 χρόνια? Και μιλάω για 1440p. Υπάρχουν και οι 1650,1660, πόσο θα κάνουν αυτές άμα κάνει η 2060 200€? Ηρεμήστε και προσευχηθείτε να βγούνε καλές οι 5700 να δουλέψει ο ανταγωνισμός για να δούμε να πέφτουν κι άλλο οι τιμές, έστω και λίγο. 😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...