Προς το περιεχόμενο

Το Νερό να γίνει στο χρώμα του Αίματος


tata22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας προκειμενου για τις αναγκες μια θεατρικης παραστασης πρεπει μια διαφανη λεκανη με νερο να παριε το χρωμα του αιματος ... κοκκινο εντονο. Ενημερωτηκα αυτο που θα αλλαξει χρωμα στο νερο θα πρεπει να μπει μεσα διακριτικα καθως πλενω τα χερια μου 

Ευχαριστω 

 

Επεξ/σία από tata22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tata22 είπε

Θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας προκειμενου για τις αναγκες μια θεατρικης παραστασης πρεπει μια διαφανη λεκανη με νερο να παριε το χρωμα του αιματος ... κοκκινο εντονο. Ενημερωτηκα αυτο που θα αλλαξει χρωμα στο νερο θα πρεπει να μπει μεσα διακριτικα καθως πλενω τα χερια μου 

Ευχαριστω 

Μια λυση ειναι η βαφη για αυγα αλλα θα ειναι για μονο  μια παρασταση γιατι μετα θα εχει βαψει και η διαφανη λεκανη...

Η αλλη λυση ειναι συμπυκνωμένος χυμος κερασι... (αυτους που τους ριχνεις νερο)

Επεξ/σία από k_w_t
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tata22 είπε

Θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας προκειμενου για τις αναγκες μια θεατρικης παραστασης πρεπει μια διαφανη λεκανη με νερο να παριε το χρωμα του αιματος ... κοκκινο εντονο. Ενημερωτηκα αυτο που θα αλλαξει χρωμα στο νερο θα πρεπει να μπει μεσα διακριτικα καθως πλενω τα χερια μου 

Ευχαριστω 

Κλασσικό πείραμα χημείας που κάνουν στα σχολεία.

https://www.thoughtco.com/turn-water-into-wine-or-blood-606000

Τα δύο χημικά που αναφέρει, ανθρακικό νάτριο και Φαινολοφθαλεΐνη μπορούν να βρεθούν σε φαρμακεία τύπου Μπακάκος ή σε καταστήματα που πουλάνε χημικά πισίνας κτλ.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής. Σε όλες τις επιδείξεις το κάνουν μεταξύ δύο ποτηριών. Εσύ θα πρέπει να βάλεις τα χέρια σου στο υγρό, το οποίο είναι βασικό διάλλυμα. Μπορεί να είναι τόσο αραιό που να μήν έχει κανένα κίνδυνο, αλλά ενδεχομένως να προκαλέσει ερεθισμούς στο δέρμα.

Θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον που ξέρει απο αυτά για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να πας σε ένα ανθοπωλείο και να ζητήσεις να σου δώσουν ένα μπουκαλάκι με χρώμα για συνθέσεις. Ακίνδυνο για τα λουλούδια, ακίνδυνο και για τα χέρια σου. Μερικές σταγόνες θα δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω πολυ γαι τις απαντησεις Η βαφη αυγων επικυνδινο να μην βγαινει ..Ετοιμο εχω αγορασει και εχουν τα χερια μου απλα η ποσοτητα ειναι πολυ λιγη για να κοκινησει το νερο >δοκιμασα χρωμα μου βγηκε φουξια... και χαλαει ολη η σκηνη μετα 

 

 

 

Επεξ/σία από tata22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την παθαίνω αρκετές φορές  γεμίζοντας τανκ του εκτυπωτή.

1-2-3 σταγόνες να σου ξεφύγουν κοκκινίζει ο τόπος.Με λίγες σταγόνες στην παλάμη κοκκινίζουν λίτρα και λίτρα νερού.Λίγο δύσκολο μετά να βγει αλλά το κοκκίνισμα είναι εντυπωσιακό με λίγες σταγόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...