Προς το περιεχόμενο

Προσβαση localhost απο παντου , πως?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ενα ταξιδι μου στο εξωτερικό καποιος φιλος θυμαμαι συνδεόταν στην δικη του συνδεση και δουλευε τα αρχεία του ή  σερφαραμε με την δικη του συνδεση μεσω vpn γιατι ημασταν στην Κινα και καποια site ήταν κλειδωμένα , θυμαμαι επίσης οτι ειχε την δυνατότητα μεσω wake up να ανοιγει τον υπολογιστή του, ήταν απλα φανταστικό και δουλευε τα αρχεια του απο τον υπολογιστή !

Ηρθε η στιγμή που πλέον χρειάζομαι και εγώ κατι τετοιο άλλα και η κοπέλα μου , όταν ρώτησα μου ειπε οτι το προτόκολλο αυτό λεγετε vpn tunneling και οτι πρέπει να το υποστηρίζει και το εκάστοτε ρούτερ , ο λόγος που θελω να το κάνω αυτό είναι κυρίως για να έχω αμεση πρόσβαση στα αρχεία μου άλλα κυρίως να τσεκάρω τις κάμερες ασφαλείας μου απο locallhost  δηλαδή να μην συνδέομαι στο καταγραφικό μου μεσω ddns σέρβερ αλλά να μπαινω στον υπολογιστή μου μου και να χτυπάω στον firefox την ip του ρουτερ μου και να εχω εικόνα ,  Ενας δευτερος λόγος ειναι οτι χρειαζομαι και κατι αντιστοιχο στο γραφείο της κοπέλας μου ωστε να μπορει να δουλεψει απο παντου  πχ να μπει στο taxis  ή στο λογιστικο της πρόγραμμα απο παντου πχ σε καποιο ταξίδι μας  ή απο το σπίτι , ψαχνω να μαθω πληροφορίες , εξοπλισμό  που χρειαζομαι  και τιδήποτε μπορει να με βοηθισει (καλυτερα στα Ελληνικα), δυστηχώς ειμαι επαρχία και κανεις απο οσους τεχνικους ρώτησα δεν ξερει να κάνει κατι αντιστοιχο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει ναι, το ρούτερ να υποστηρίζει VPN. Έπειτα θα πρέπει να ρυθμιστεί σωστά, μετά να κατεβάσεις την εφαρμογή σε υπολογιστή ή κινητό και κάθε φορά που την ανοίγεις και συνδέεσαι, αυτόματα είναι σαν να είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο στο σπίτι σου.

Συνήθως κάτι τέτοιο δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο για κάποιον γνώστη αλλά να ξέρεις πως δύσκολα θα στο κάνει κάποιος δωρεάν ή φθηνά. Το νορμάλ είναι γύρω στο 100ευρω. Μαξ 150.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ZELDA είπε

Καποιο αξιολογο ρουτερ γιαυτη την δουλειά να υποστηριζει wake on lan και  vpn ?

Το wake on lan ταξιδεύει στο layer 2 του δικτύου οπότε δεν είναι κάτι που χρειάζεται υποστήριξη hardware για να γίνει. Μόνο να είναι ρυθμισμένη η μητρική σου ώστε να ξυπνάει μέσω δικτύου. Εγώ παίζω με netgear r8000p αλλά πιστεύω πως πολλά ρούτερ του 150ευρου το υποστηρίζουν. Συνήθως το γράφουν στα αναλυτικά χαρακτηριστικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο router δεν υποστηρίζει VPN, η πλέον εύκολη και οικονομική λύση είναι να στηθεί ένας VPN server σε ένα Raspberry Pi.

Ταυτόχρονα αφού θα δουλεύει 27/7/365 το Raspberry, μπορεί να παίξει και ως WOL server. Και για τα 2, οδηγοί σχετικοί υπάρχουν δεκάδες στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως δεν μπορώ να βρω με τιποτα πληροφορίες  ψαχνωντας για vpn μου βγαζει μονο συνδεσεις κρυπτογραφημενες δεν βρισκω ουτε εναν οδηγό , καμια βοηθεια πως να το ψαξω ή καποιο βιντεο κατι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες κατι δωρεαν και απλο η λυση ειναι η παραπανω την οποια εχω υλοποιησει κι εγω . Ωστοσο ειναι και η λιγοτερο επαγγελματικη...

ειδικα το WOL ισως να μην παιζει παντα...

οσο για το teamviewer φτιαχνεις ενα λογαριασμο και ειναι μονιμως συνδεδεμενος. Ωστοσο δεν ξερω αν υπαρχει περιορισμος διαρκειας στο free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πρόκειται για localhost, γιατί δεν δοκιμάζεις το https://ngrok.com/ ;

Μερικά features του είναι δωρεάν αλλά δεν νομίζω να σου κάνει το δωρεάν, το pro πακέτο έχει 10$ τον μήνα, αν το πάρεις για ένα μήνα μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σκέφτηκα να κάνω το παραπάνω αλλά συνάντησα πολλές δυσκολίες, πιστεύω θα το λύσω όμως. Έχω κάνει τα εξής:

Εγκατέστησα μία ddns λύση στον υπολογιστή μου, ώστε να γνωρίζω το ip του adsl router (δωρεάν)

Εγκατέστησα στον υπολογιστή έναν openvpn server και μπορώ να συνδεθώ.

Πλέον συνδέομαι και έχω vpn από το σπίτι μου.

Έχω κολλήσει στο remote desktop, θέλω να δέχεται συνδέσεις μόνο από το vpn, έχω μπει στις προχωρημένες ρυθμίσεις των windows, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Έχει κανείς κάνει τη διαδικασία αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ather είπε

Σκέφτηκα να κάνω το παραπάνω αλλά συνάντησα πολλές δυσκολίες, πιστεύω θα το λύσω όμως. Έχω κάνει τα εξής:

Εγκατέστησα μία ddns λύση στον υπολογιστή μου, ώστε να γνωρίζω το ip του adsl router (δωρεάν)

Εγκατέστησα στον υπολογιστή έναν openvpn server και μπορώ να συνδεθώ.

Πλέον συνδέομαι και έχω vpn από το σπίτι μου.

Έχω κολλήσει στο remote desktop, θέλω να δέχεται συνδέσεις μόνο από το vpn, έχω μπει στις προχωρημένες ρυθμίσεις των windows, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Έχει κανείς κάνει τη διαδικασία αυτή;

πρεπει να βαλεις user και την ip του vpn, οχι τη Local.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

πρεπει να βαλεις user και την ip του vpn, οχι τη Local.

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα το παραπάνω, εννοείς να βάλω στους κανόνες του firewall να δέχεται συνδέσεις από συγκεκριμένο εύρος ip; Αυτό που μόλις σκέφτηκα είναι η υπηρεσία να ακούει σε ένα συγκεκριμένο μόνο network intereface. Θα ενημερώσω αν λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα θελεις μονο οποιος εχει συνδεθει στο vpn να μπορει να μπει.

καταρχας:

απο το open vpn βλεπεις την ip που σου δινει;

οταν μπαινεις με vpn καπου παιρνεις μια αλλη Ip . αυτη πρεπει να βαλεις.

εφόσον πλέον συνδέεσαι έχεις κάποιο πρόβλημα; και εκτός vpn να παει να μπει καποιος ετσι κι αλλιως χρειαζεται user και pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...