Προς το περιεχόμενο

DDR4 μνημες (για Gigabyte Z390 Aorus Master+9600k)


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

Προσφατως πουλησα τον υπολογιστη μου πλατφορμας Χ58/xeon 5660 με ddr3 -2133 και εχω παραγγείλει την μητρικη και cpu του τιτλου.

Μπορειτε να με βοηθησετε για επιλογη μνημων καθως εχω εμπειρια μονο σε ddr3 και πισω? Το πισι θα εχει γενικη χρηση αλλα και gaming προφανως και ενω τον τελευταιο καιρο δεν ειχα ασχοληθει με oc , σιγουρα θα κανω καποια πραγματα καθως εχω κανει σε καθε πλατφορμα που εχει πεσει στα χερια μου απο το λυκειο.

Ψαχνω μνημες 2Χ8 ή 2Χ16gb οσο πιο value for money και αξιοπρεπεις γινεται θα ηθελα να μην περασω για κανενα λογο τα 120-130 αλλα αν μπορουσα να κινηθω στα 80 πχ δεν θα με ενοχλουσε

Ερωτησεις: 

 * εχει νοημα να δωσω περισσοτερα χρηματα για γρηγοροτερες μνημες ? θα δω διαφορα απο 2666 σε 3000 ή 3200 πχ ?

* ποσο νοημα εχει το cas latency σε αυτη την πλατφορμα ? οσο και σε ddr3  ? περισσοτερο?

* Εχετε να προτεινετε καποιο κομματι? (αν πουλατε καποιες επισης δεν εχω προβλημα να μου στειλετε σε pm)

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που να το πιάσω και απο που να το αφήσω ?

- 300€ μητρική για το 6πύρινο θηρίο 9600k ? 

 - Αγορά 9600k 2 μέρες πριν κυκλοφορήσουν νέα προϊόντα ? 

- Πετάς 300€ για μητρική και ψειρίζεις τα € στις μνήμες? 

Φιλική συμβουλή: ακύρωσε ότι παρήγγειλες και περίμενε 1 εβδομάδα ....

Γράψε τι gaming θες να κάνεις, και τα υπόλοιπα που σκέφτεσαι να πάρεις. 

- ποια οθόνη έχεις

- Συνολικό budget που διαθέτεις.

Έτσι θα μπορούμε να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια με 9700. Εχω 32gb gskill trident z 3200rgb με cas16. Κατεληξα εκει γιατι διαβασα παντου καλα σχολια και οτι στους intel το cas δεν κανει τρελη διαφορα. Τις πηρα 111 το καθε σετ 2x16gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν "πέταξα" 300ευρω  για μητρικη και δεν έχω να ακυρώσω τίποτα. Τα έχω κλείσει από αγγελία στα μτχ. Δεν νομίζω η ιντελ επίσης μεθαύριο να κυκλοφορήσει σε μαγαζί την σειρά 10 (διαβάζω για 2020 στην καλυτερη). Επισης δεν (θεωρω οτι ) είμαι κανένας άσχετος , δεν χρειάζομαι στήσιμο υπολογιστή από το μηδέν. 

Ρωταω συγκεκριμένα για μνήμες ραμ.

Μπάτζετ έχω θέσει. Και ψαχνω για μοντελα που είναι  καλα γενικως και καλα για τα λεφτα τους ειδικως. Πχ ειχα τις g.skill sniper @2133 εξαιρετικές με καλή ψύξη και ταχύτητες άλλα και τιμή.  Κάτι αντίστοιχο ψάχνω στην νέα πλατφόρμα.

@DIM1000 και εγώ διαβασα καλά λίγο για αυτες. 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, conkal είπε

 

@DIM1000 και εγώ διαβασα καλά λίγο για αυτες. 

 Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη. Και rgb για καγκουρια... Χαχα. Χρονισανε με το xmp στα 3200 με τη μια και ολα ρολοι. Τωρα... Διαφορες σε τετοιες ταχυτητες δεν τις πιανει το ματι. Μονο benchmarks που δεν καιγομαι. Δεν παω για πρωτια clocking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, conkal είπε

Δεν νομίζω η ιντελ επίσης μεθαύριο να κυκλοφορήσει σε μαγαζί την σειρά 10 (διαβάζω για 2020 στην καλυτερη)

Δεν μιλάει για Intel ο φίλος. Βγαίνει φρέσκο πράγμα από κόκκινους και με ίδια λεφτά ίσως πάρεις καλύτερες επιδόσεις και όλα κουτί με εγγυήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, narta είπε

Δεν μιλάει για Intel ο φίλος. Βγαίνει φρέσκο πράγμα από κόκκινους και με ίδια λεφτά ίσως πάρεις καλύτερες επιδόσεις και όλα κουτί με εγγυήσεις.

Αποκλείεται να βγαίνει με τα λεφτά που βρήκα το πακέτο από τα μεταχειρισμένα. Επίσης είμαι χωρίς πισί 10 μέρες τώρα και παραπαει. Συν οτι δεν με ενδιαφέρει να μαθω τώρα μια νέα πλατφόρμα και να αγοράσω και ψυχτρα καθώς αυτή που έχω δεν παίζει σε amd πια (Υδρόψυξη με 4Χ14 ανεμιστηρια).. 

Τελοσπαντων θέλω να πω ότι θα θελα μια πρόταση για μνημες Όχι για άλλες επιλογές στο πισί. Αν έχει κάτι να προσέξω και ποια μοντέλα θεωρούνται χοτ, λιγο να μπω στο κλίμα με τις ddr4 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, conkal είπε

Αποκλείεται να βγαίνει με τα λεφτά που βρήκα το πακέτο από τα μεταχειρισμένα. Επίσης είμαι χωρίς πισί 10 μέρες τώρα και παραπαει. Συν οτι δεν με ενδιαφέρει να μαθω τώρα μια νέα πλατφόρμα και να αγοράσω και ψυχτρα καθώς αυτή που έχω δεν παίζει σε amd πια (Υδρόψυξη με 4Χ14 ανεμιστηρια).. 

Τελοσπαντων θέλω να πω ότι θα θελα μια πρόταση για μνημες Όχι για άλλες επιλογές στο πισί. Αν έχει κάτι να προσέξω και ποια μοντέλα θεωρούνται χοτ, λιγο να μπω στο κλίμα με τις ddr4 

3600 +  B450 θα ναι ~ 300€, συνεπώς δύσκολα να τα βρήκες (πολύ) φθηνότερα τα παραπάνω.Αφού εμαθες σε 1366 οι νέες πλατφόρμες θα σου είναι αρκετά εύκολες να τις μάθεις.Και bracket μπορείς να βρεις αλλά έτσι και αλλιώς δεν νομίζω να  χρειάζεται τρελή ψύξη.Ασχετος δεν είσαι ανενημέρωτος είσαι και ενημερωμενος είναι αυτός που σου πούλησε το σετάκι.Τέσπα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Στο θέμα μας,όλες οι ραμ δουλεια θα σου κάνουν,όντως δεν αξίζει να τα σκασεις,πάρε τις rgb να δέσουν ωραία.Σε ιντελ παίζουν άνετα  χmp όλες οι γνωστές τουλάχιστον δεν ανησυχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spy94 είπε

3600 +  B450 θα ναι ~ 300€, συνεπώς δύσκολα να τα βρήκες (πολύ) φθηνότερα τα παραπάνω.Αφού εμαθες σε 1366 οι νέες πλατφόρμες θα σου είναι αρκετά εύκολες να τις μάθεις.Και bracket μπορείς να βρεις αλλά έτσι και αλλιώς δεν νομίζω να  χρειάζεται τρελή ψύξη.Ασχετος δεν είσαι ανενημέρωτος είσαι και ενημερωμενος είναι αυτός που σου πούλησε το σετάκι.Τέσπα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Στο θέμα μας,όλες οι ραμ δουλεια θα σου κάνουν,όντως δεν αξίζει να τα σκασεις,πάρε τις rgb να δέσουν ωραία.Σε ιντελ παίζουν άνετα  χmp όλες οι γνωστές τουλάχιστον δεν ανησυχεις.

Δεν θέλω να ανάβω φωτιές αλλά οποιοδήποτε b450 δεν είναι εργαλείο σαν την Aorus Master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Δεν θέλω να ανάβω φωτιές αλλά οποιοδήποτε b450 δεν είναι εργαλείο σαν την Aorus Master.

Σαφώς αλλά είναι άδικο να συγκρίνουμε καινούργιο με μεταχειρισμενο,όπως απότι φαίνεται και 3600 με 9600K.Στην τελική μια χαρά δουλειά γίνεται και με β450.Και δε ξέρουμε ποσο τα έχει πάρει.Τέσπα το θεμα είναι τι μνήμες να πάρει και αφού δεν θέλει να σκάσει οι gskill trident z είναι κομπλέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, conkal είπε

Καλησπέρα , 

Προσφατως πουλησα τον υπολογιστη μου πλατφορμας Χ58/xeon 5660 με ddr3 -2133 και εχω παραγγείλει την μητρικη και cpu του τιτλου.

Μπορειτε να με βοηθησετε για επιλογη μνημων καθως εχω εμπειρια μονο σε ddr3 και πισω? Το πισι θα εχει γενικη χρηση αλλα και gaming προφανως και ενω τον τελευταιο καιρο δεν ειχα ασχοληθει με oc , σιγουρα θα κανω καποια πραγματα καθως εχω κανει σε καθε πλατφορμα που εχει πεσει στα χερια μου απο το λυκειο.

Ψαχνω μνημες 2Χ8 ή 2Χ16gb οσο πιο value for money και αξιοπρεπεις γινεται θα ηθελα να μην περασω για κανενα λογο τα 120-130 αλλα αν μπορουσα να κινηθω στα 80 πχ δεν θα με ενοχλουσε

Ερωτησεις: 

 * εχει νοημα να δωσω περισσοτερα χρηματα για γρηγοροτερες μνημες ? θα δω διαφορα απο 2666 σε 3000 ή 3200 πχ ?

* ποσο νοημα εχει το cas latency σε αυτη την πλατφορμα ? οσο και σε ddr3  ? περισσοτερο?

* Εχετε να προτεινετε καποιο κομματι? (αν πουλατε καποιες επισης δεν εχω προβλημα να μου στειλετε σε pm)

Ευχαριστω

μιας και έχεις πάρει τις απόφασεις για την πλατφόρμα που θες να ακολουθήσεις....εγώ θα έβαζα πάνω αυτές (αφού έχεις σαν max budjet τα 130€)

https://www.skroutz.gr/s/8436066/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-16GTZ.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spy94 είπε

Σαφώς αλλά είναι άδικο να συγκρίνουμε καινούργιο με μεταχειρισμενο,όπως απότι φαίνεται και 3600 με 9600K.Στην τελική μια χαρά δουλειά γίνεται και με β450.Και δε ξέρουμε ποσο τα έχει πάρει.Τέσπα το θεμα είναι τι μνήμες να πάρει και αφού δεν θέλει να σκάσει οι gskill trident z είναι κομπλέ

Κάνε μια βόλτα στις αγγελίες, 430€ είναι η αγγελία.... Άντε να τα πήρε 400€. και νομίζει ότι έπιασε το ταύρο απο ... 

Anyway θύματα θα υπάρχουν πάντα, ένα πεθαίνει 10 γεννιούνται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Κάνε μια βόλτα στις αγγελίες, 430€ είναι η αγγελία.... Άντε να τα πήρε 400€. και νομίζει ότι έπιασε το ταύρο απο ... 

Anyway θύματα θα υπάρχουν πάντα, ένα πεθαίνει 10 γεννιούνται 

Πρεπει να ειπα 10 φορες οτι δεν με ενδιαφερει να ανοιξουμε κουβεντα intel-amd και ουτε η κουβεντα ειναι για αυτη την πλατφορμα ή την αλλη.   

Μπορεις να πιστευεις οτι θελεις για θυματα και ταυρους  κτλ Μπορει απλα ο υπολοιπος κοσμος να εχει αλλη αποψη απο σενα για τον δικο του υπολογιστη ή να εχει συνηθίσει με ενα τροπο και μια εταιρια και να μην θελει να αλλαξει ή μπορει πχ να εχει μια ακριβη ψυχτρα που να ειναι συμβατη μονο με ιντελ (χαμμένο bracket πχ) ή απλα να μην εμπιστευεται προγνωστικα για τα amd (οι bulldozer δν κυκλοφορησαν πριν 30 χρονια... )  Αλλα συνεχιζει να μην ειναι αυτη η κουβεντα


Ακομη και να ειναι τοσο σουπερ πια οι amd που λες , μπορω να περιμενω την γενια 3ΧΧΧ να κυκλοφορησει και οποτε θελω να πουλησω τα κομματια που εχω και να παρω ενα amd πακετο μτχ, ισως βαζοντας και λεφτα στην τσεπη.

Αυτη την στιγμη εχω να διαλεξω μνημες για αυτο το πισι και αυτο ηταν το ερωτημα εξαρχης. Δεν ζητησα απο κανεναν να σχολιασει αν ο 9600Κ ειναι γρηγορος ή οχι σε σχεση με τον αγαπημενο του επεξεργαστη ή με τους μέλλοντες αγαπημενους του.  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...