Προς το περιεχόμενο

Νεα ηχεια και περιεργοι ηχοι(groundloop,emi)


peter95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια,σημερα μολις παρελαβα τα νεα μου ηχειακια(lsr305mkii)αλλα οπως παντα πρεπει να υπαρχει και ενα προβλημα.Λοιπον το προβλημα ειναι οτι κατι παιζει μεταξυ των ηχειων και του υπολογιστη.Με κλειστο pc τα ηχεια εχουν το χαρακτηριστικο hissing noise ολα καλα μεχρι εδω μολις ομως ανοιξω το pc αρχιζει και κανει σαν παρασιτα(ακομα και με κλειστο το dac),επισης οποτε κουναω το ποντικι κανει ενα ηχο ττουυ,ακομα και οταν ρολλαρω την ροδελα βγαζει ηχους(ζζζζ)εκει που δινει ρεσιταλ ειναι οταν ανοιγω να παιξω καποιο παιχνιδι και κανει ενα αρκετα δυνατο μπζζζ.Τι μπορει να ειναι,καποιο ground loop?emi απο την μητρικη?Το pc ειναι συνδεδεμενο με ενα εξωτερικο dac(fiio k3) με usb στο pc,επισης δοκιμασα και την onboard παλι τα ιδια κανει.Ειχε και εναν αλλον ηχο υψηλης συχνοτητας που τελικα ηταν απο το πληκτρολογιο μου(k70) οποτε ανοιγα τα leds απλα το αναφερω αλλα δεν νομιζω να χει καποια σχεση με το προβλημα που εχω τωρα.Επισης το τροφοδοτικο μου ειναι καινουργιο(seasonic focus plus platinum).Επισης pc και ηχεια ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο πολυμπριζο.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από peter95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παρατηρησα οτι οταν ακουμπαω το usb καλωδιο του dac πανω στη μητρικη η στην gpu τοτε ειναι που κανει τα παρασιτα,οποτε θεωρησα οτι η μητρικη δεν γειωνεται καλα και εξυσα το χρωμα απο ολες τις βιδες και τα standoffs.Ο θορυβος μειωθηκε αρκετα και δεν ακουω καθολου το ποντικι πια.Αυτο σημαινει οτι η μητρικη εχει καποιο θεμα με τη γειωση η ειναι θεμα με τη γειωση του σπιτιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω  ειχα πολυ εντονο hissing και μεγαλο distortion σε πολυ χαμηλες εντασεις  (~10%),  και ελαφρο hissing με κλειστο το pc, και σκεφτομουν να τα κανω rma.

για αλλο λογο αλλαξα την εσωτερικη του δωματιου και παει το hissing.

οποτε δες οσο μπορεις ρευμα και παρεμβολες. πχ σε αλλο δωματιο

 

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση.Το hissing δυστυχως το εχουν απο το εργοστασιο αλλα αυτο που εχω εγω δεν ειναι μονο το hissing,εχει και παρεμβολες και εντονο hissing(scrollarontas πχ η παιζοντας παιχνιδια) οταν ανοιγω το dac.Η λυση θα ταν να παρω ενα dac με optical in και power στην πριζα,απλα δεν θελω να καλυψω το προβλημα αν υπαρχει,πχ αν φταιει η μητρικη.Θα παω να παρω και ενα πολυμετρο να μετρησω να δω τι γινεται.Τι εννοεις οταν λες αλλαξες την εσωτερικη του δωματιου,καλωδιωση?

Επεξ/σία από peter95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, peter95 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Το hissing δυστυχως το εχουν απο το εργοστασιο αλλα αυτο που εχω εγω δεν ειναι μονο το hissing,εχει και παρεμβολες και εντονο hissing(scrollarontas πχ η παιζοντας παιχνιδια) οταν ανοιγω το dac.Η λυση θα ταν να παρω ενα dac με optical in και power στην πριζα,απλα δεν θελω να καλυψω το προβλημα αν υπαρχει,πχ αν φταιει η μητρικη.Θα παω να παρω και ενα πολυμετρο να μετρησω να δω τι γινεται.Τι εννοεις οταν λες αλλαξες την εσωτερικη του δωματιου,καλωδιωση?

Ναι νεα γραμμή στο δωμάτιο με την ευκαιρια αλλαγής πινακα.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω να το τεσταρω και σε αλλο δωματιο,αν και απο αυτα που διαβαζω στο νετ μαλλον emi απο τη motherboard ειναι που μολυνει και τα usb παντος με αλλα ηχεια δεν εχω κανενα θεμα μονο με αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα ήταν 2 δωμάτια με αρκετό φόρτο σε μια ασφάλεια και τα ξεχωρισα. Και καμμιά βδομάδα μετά συνειδητοποίησα ότι ειχε χάθει και το hissing η το λες πλέον αμελητεο. Και τα ηχεία τα είχα ήδη κάνα 10μηνο, οπότε τα ήξερα.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον παιδια ειναι ground loop,εβγαλα τους ουδετερους απο ενα παλιο πολυμπριζο που ειχα,εβαλα πανω τα ηχεια και σιγην ιχθυος.Οποτε οι μονες λυσεις φανταζομαι ειναι ground loop isolator η να παρω καποιo εξωτερικο dac με optical in.Ηλεκτρολογικα μπορω να κανω κατι για αυτο?πρεπει να περαστει νεα καλωδιωση πχ?Κατι που παρατηρησα ειναι οτι τα αλλα 2 ζευγαρια ηχεια που εχω δεν εχουν ουδετερο στο τροφοδοτικο τους για αυτο δεν ειχα προβλημα με αυτα,οποτε ειναι ασφαλες να βαλω εναν ανταπτορα χωρις ουδετερο στα jbl?

Επεξ/σία από peter95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το γραφω για οποιον ειχε το ιδιο προβλημα,εκοψα απο το xlr το καλωδιακι του shielding(γειωση)μονο απο τη μια ακρη οποτε ειναι γειωμενο απο την αλλη και εξαφανιστηκαν ολα τα παρασιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια πιο DAC έχεις? Είχα το ίδιο πρόβλημα και χρησιμοποίησα τις balanced εξόδους του DAC και ησύχασα.

ΥΓ - Hissing (αν εννοείς φύσημα) δεν έχω προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...