Προς το περιεχόμενο

"Προβλημα" με δυο router στην ιδια γραμμη...


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω adsl απο Vodafone και η γραμμη μου συγχρονιζει στα 14Mbps...αποφασισα να βαλω δυο router στο σπιτι..ενα  ZTE ZXV10 H108L στο υπνοδωματιο και ενα Netfaster WLAN 3 στο σαλονι..Γνωριζοντας οτι δεν μπορουν να "παιζουν" ταυτοχρονα τα 2 router οταν ανοιγω το ενα, κλεινω το αλλο και εχω internet στους χωρους που θελω...

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ομως ειναι το εξης: αν απλα κλεισω το ενα router (οποιοδηποτε απο τα 2) το αλλο συγχρονιζει στα 4Mbps...αν ομως απο το ΚΛΕΙΣΤΟ router βγαλω το τηλεφωνικο καλωδιο του internet τοτε το ανοικτο συγχρονιζει κανονικα στα 14Mbps...Αυτο συμβαινει και στα 2 router...

Υπαρχει καποια λυση;(Οχι οτι μου ειναι δυσκολο μαζι με το κουμπι να βγαζω και το καλωδιο αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει...)

Υ.Γ. Εχω δοκιμασει με φιλτρα και χωρις φιλτρα και παντα κανει το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο ρούτερ που να συγχρονίζουν στην ίδια γραμμή ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις αλλά αυτό είναι όχι απλά λάθος, αντιβαίνει και στους κανόνες της φυσικής.

Wifi δεν έχεις?

Router μπορούν να παίξουν αλλά μόνο αν συνδεθούν μεταξύ τους. Το μόντεμ θα είναι ένα και μοναδικό.....jesus

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Φιλικα παντα) Λιγο πιο προσεκτικο διαβασμα δεν βλαπτει...

25 λεπτά πριν, skoulas είπε

Γνωριζοντας οτι δεν μπορουν να "παιζουν" ταυτοχρονα τα 2 router οταν ανοιγω το ενα, κλεινω το αλλο και εχω internet στους χωρους που θελω...

Τα 2 router που εχω ΠΑΙΖΟΥΝ...Αλλα ΔΕΝ ειναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΝΟΙΧΤΑ...το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να βγαλω απο το ΚΛΕΙΣΤΟ το τηλεφωνικο καλωδιο του internet ωστε το ΑΝΟΙΧΤΟ να συγχρονισει στα 14Mbps...

Αν το τηλεφωνικο καλωδιο του internet παραμεινει συνδεμενο στο ΚΛΕΙΣΤΟ router τοτε το ΑΝΟΙΧΤΟ συγχρονιζει στα 4Mbps και οχι στα 14Mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skoulas είπε

(Φιλικα παντα) Λιγο πιο προσεκτικο διαβασμα δεν βλαπτει...

Τα 2 router που εχω ΠΑΙΖΟΥΝ...Αλλα ΔΕΝ ειναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΝΟΙΧΤΑ...το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να βγαλω απο το ΚΛΕΙΣΤΟ το τηλεφωνικο καλωδιο του internet ωστε το ΑΝΟΙΧΤΟ να συγχρονισει στα 14Mbps...

Αν το τηλεφωνικο καλωδιο του internet παραμεινει συνδεμενο στο ΚΛΕΙΣΤΟ router τοτε το ΑΝΟΙΧΤΟ συγχρονιζει στα 4Mbps και οχι στα 14Mbps...

Ναι το καταλάβαμε αλλά η απάντηση ισχύει. Αυτό που θες να κάνεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Θες να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ώστε να σε βοηθήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ηθελα ηταν να μην χρειαζεται να βγαζω το καλωδιο απο το κλειστο router...αλλα απ'οτι καταλαβα ΔΕΝ γινεται κατι τετοιο...

Επισης θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος εξηγουσε για πιο λογο "πεφτει" η ταχυτητα, απο τα 14 στα 4Mbps, που συγχρονιζει το ΑΝΟΙΧΤΟ router οταν το τηλεφωνικο καλωδιο του internet παραμεινει συνδεμενο στο ΚΛΕΙΣΤΟ router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω δεν εχω καταλαβει γιατι ολη αυτη η.........."ανωμαλια"......!!!!     γιατι τοσο μπλεξιμο?   δεν μπορεις να κανεις την συνδεσμολογια πολυ πιο απλη?  
 

αν μας πεις τις θες να κανεις, μπορει καποιος που εχει γνωσεις δικτυων, να σε καθοδηγησει σε ενα στησιμο, πολυ πιο απλο και λιγοτερο  προβληματικο...!!!! 

 

 

παντως, σε πρωτη αναγνωση, μπορεις να εχεις 2-3 ρουτερ σε ενα δικτυο, ΑΛΛΑ, το μεγαλο ΑΛΛΑ......... μονο το 1 απο αυτα θα λειτουργει σαν MODEM...!!   δλδ, το ενα απο ολα αυτα, θα παιρνει το σημα απο την γραμμη, και θα το μοιραζει στα υπολοιπα.

 

δεν γινεται ομως...,  να ειναι και τα 3.... MODEM ...!!!     ΑΝ εχω καταλαβει τι κανεις.......!!!!  γιατι, δεν ειμαι και  ειδημων στα δικτυα....

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παίδες ο άνθρωπος είναι σαφής

2 modem/router έχει αλλά ποτέ δεν τα έχει ταυτόχρονα αναμμένα μαζί, κουμπωμένα μόνο τα εχει με το δικό τους καλώδιο το καθένα στη γραμμή , και πάντα το ένα από τα δύο σβηστό

ρωτάει γιατί επηρεάζεται η ταχύτητα στο αναμμένο modem/router, όταν έχει σβηστό το άλλο modem/router (που το σβηστό θα έπρεπε να είναι σα να μην υπάρχει για την ταχύτητα της γραμμής σύμφωνα με το ερώτημά του)

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

ρε παίδες ο άνθρωπος είναι σαφής

2 modem/router έχει αλλά ποτέ δεν τα έχει ταυτόχρονα αναμμένα μαζί

ρωτάει γιατί επηρεάζεται η ταχύτητα στο αναμμένο modem/router, όταν έχει σβηστό το άλλο modem/router

Σχεδον το πετυχες...

Πιο σωστη διατυπωση ειναι: Γιατι επηρεαζεται η ταχυτητα στο αναμμενο modem/router οταν εχω συνδεμενο το τηλεφωνικο καλωδιο στο σβηστο modem/router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skoulas είπε

Σχεδον το πετυχες...

Πιο σωστη διατυπωση ειναι: Γιατι επηρεαζεται η ταχυτητα στο αναμμενο modem/router οταν εχω συνδεμενο το τηλεφωνικο καλωδιο στο σβηστο modem/router...

Αυτό που προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε όλοι είναι πως η «πατέντα» που έχεις κάνει είναι αντίθετη σε κάθε λογική.

Προφανώς θες να έχεις ίντερνετ σε 2 ξεχωριστά δωμάτια του σπιτιού σου.

Ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να έχεις ΕΝΑ modem/router το οποίο θα σου δίνει ίντερνετ σταθερά σε ένα χώρο και από εκεί και έπειτα υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικές συσκευές με τις οποίες θα στέλνεις το σήμα και στο άλλο δωμάτιο ή ακόμα και στο υπόλοιπο σπίτι.

Δiαλέγεις: Switch, Access Point, WiFi repeater / extender, Powerline.

Ότι σε βολεύει και με αυτόν τον τρόπο θα έχεις ταυτόχρονα και πάντα ίντερνετ σε όλους τους χώρους χωρίς να χρειάζεται να ανοιγοκλείνεις συσκευές και να βαζω/βγάζεις καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάλι ξανά

ο φίλος σωστά πρέπει να μάθει ότι το ιδανικό και το ενδεδειγμένο είναι (1) modem/router > ...powerline/repeater/access point κλπ

κι ο ίδιος ο φίλος (1) modem/router έχει κάθε φορά να συγχρονίζει, δε λέει κάτι άλλο

έστω ότι ο φίλος δε θέλει να χαλάσει άλλα λεφτά γιατί έχει modem/router που του περισσεύουν, ή έστω για λόγους εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος, δε μπορεί κάποιος να δώσει απάντηση σε πολύ συγκεκριμένο ερώτημα;

αναφέρθηκε πάνω ότι είναι φυσιολογικό να επηρεάζεται η ταχύτητα από σβηστό modem/router που είναι κουμπωμένο στο καλώδιο και δε συγχρονίζει στη γραμμή, γιατί είναι φυσιολογικό; παρεμβολές; τί;

απλό το ερώτημα και σαφές που έθεσε ο φίλος

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...