Προς το περιεχόμενο

καταγγελία επιχείρησης


geomalliv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στο παρεακι! που μπορω να καταγγειλω πωλητη που δεν δεχεται με δηθεν δικαιολογιες να πληρωσω με πιστωτικη χρεωστικη κάρτα; 

ξερω για το 1517 της σδοε αλλα εμαθα και για ενα νουμερο αστικης χρεωσης για την οικονομικη αστυνομια. ποιο απο τα δυο να παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, geomalliv είπε

καφετερια με street coffee και φαγητο τυπου σφολιατοειδη. αποτι ξερω εκτος απο περιπτερα και ταξι ειναι υποχρεωμενοι να δεχονται καρτες :)

Έλεος τι μόδα είναι αυτή.δεν έχετε ούτε 5 εύρω στη τσέπη .σκέφτεστε να κάνεις καταγγελία για 2 ευρώ; συγγνώμη αλλά θα γελάνε μαζί σου.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Έλεος τι μόδα είναι αυτή.δεν έχετε ούτε 5 εύρω στη τσέπη .σκέφτεστε να κάνεις καταγγελία για 2 ευρώ; συγγνώμη αλλά θα γελάνε μαζί σου.

σεβαστή η γνωμη σου αλλα άσε με να έχω τους λόγους μου :) το θεμα το ανοιξα για να ρωτησω που έχω τη δυνατοτητα όχι γιατί το κάνω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Έλεος τι μόδα είναι αυτή.δεν έχετε ούτε 5 εύρω στη τσέπη .σκέφτεστε να κάνεις καταγγελία για 2 ευρώ; συγγνώμη αλλά θα γελάνε μαζί σου.

Είναι νόμος το να πρέπει το μαγαζί να έχει POS. Σαφώς και ΠΡΕΠΕΙ να κάνει καταγγελία. 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Salecon είπε

Είναι νόμος το να πρέπει το μαγαζί να έχει POS. Σαφώς και ΠΡΕΠΕΙ να κάνει καταγγελία. 

σωστα! αλλα δεν ειμαι εδω να αναλυσω τους λογους :P γνωριζετε που ειναι καλυτερα να επικοινωνησω για την καταγγελια; :P 

6 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν τον λυπάστε τον άνθρωπο.το ΠΡΕΠΕΙ δεν το καταλαβαίνω. 5 ευρώ ψιλά είναι.

Είναι πολλοί οι λόγοι που το κάνω... Αν υπάρχει διάθεση για διάλογο πάνω στο θέμα ας ανοιχτεί ένα καινούριο σχετικό θέμα :) 

Επεξ/σία από geomalliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11102 -> οικονομικη αστυνομια

1517 -> σδοε

1520 -> γραμματεια καταναλωτη

 

οπου και να κανεις το ιδιο ειναι, διαβιβαζεται απο τον ενα στον αλλο για τους ελεγχους της αρμοδιατητας του καθενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geomalliv είπε

σωστα! αλλα δεν ειμαι εδω να αναλυσω τους λογους :P γνωριζετε που ειναι καλυτερα να επικοινωνησω για την καταγγελια; :P 

Οκ τότε συγγνώμη.

αλλα νομίζω πως θέλεις να του βάλεις κανένα γκαζάκι αλλά θα συμβιβαστείς με το να του κάνεις καταγγελία.τωρα πες μας δεν μας διαβάζει κανένας τι σου έκανε και τον έχεις άχτι τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

11102 -> οικονομικη αστυνομια

1517 -> σδοε

1520 -> γραμματεια καταναλωτη

οπου και να κανεις το ιδιο ειναι, διαβιβαζεται απο τον ενα στον αλλο για τους ελεγχους της αρμοδιατητας του καθενα

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. υπάρχει μήπως κανένας αριθμός από τους παραπάνω με αστική χρέωση (που να μην ειναι 4ψηφιο ή 5ψηφιο) πχ ειδα αυτο 2106476431. χρησιμοποιειται επισης για καταγγελίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να ξερω, λογικα απο εδω -> http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=65263&Itemid=378&lang= το ειδες, παρε και ρωτα. Δε νομιζω να ερθουν να μπουζουριασουν για μια ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Οκ τότε συγγνώμη.

αλλα νομίζω πως θέλεις να του βάλεις κανένα γκαζάκι αλλά θα συμβιβαστείς με το να του κάνεις καταγγελία.τωρα πες μας δεν μας διαβάζει κανένας τι σου έκανε και τον έχεις άχτι τον άνθρωπο.

απότι φαίνεται θα αναλύσω τους λόγους τελικα :P

προσωπικα χρησιμοποιω καρτα για ευκολία (δεν έχω ψιλα, δεν μπλεκω με ρεστα κλπ)

ως γνωστον η πληρωμη με καρτα εχει προωθηθει τοσο πολυ, για την "καλυτερη κινηση της οικονομιας" και την "παταξη της φοροδιαφυγης" 

ετσι λοιπον οταν παω σε μια επιχειρηση που υποχρεουται να εχει pos και με χιλιες δυο δικαιολογιες το αποφευγει αντιδρω για τους εξης λογους 

  • δεν ανεχομαι να υποτιμα τη νοημοσυνη μου με δικαιολογιες οπως "ειναι χαλασμενο" ή ακομα χειροτερα "κατω απο 4-5€ αναλογα παντα την παραγγελια μου, δεν δεχομαστε καρτα"
  • αν κρυβουν εισοδημα και δεν πληρωνουν με καρτα το κρατος θα τα παρει απο τους δημοσιους υπαλληλους και ειναι εντελως ανισο. θα μου πεις τωρα και τι δεν ειναι ανισο σε αυτη τη χωρα αλλα δεν το γενικευω
  • ξερω ενα σωρο επιχειρηματιες σε αλλες καφετεριες πχ που δεχονται καρτες χωρις δευτερη κουβεντα και το τελευταιο πραγμα που σκεφτονται ειναι πως θα το γλιτωσουν. αυτοι δηλαδη ειναι μ**** που δρουν νομιμα; τι εισαι εσυ ο εξυπνος που θα γλιτωσεις την πληρωμη με καρτα; σιγα 1% σου κραταει το μηχανημα αλλοι ειναι οι λογοι που δεν θες να σε πληρωνω ετσι.
  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, geomalliv είπε

καλησπερα στο παρεακι! που μπορω να καταγγειλω πωλητη που δεν δεχεται με δηθεν δικαιολογιες να πληρωσω με πιστωτικη χρεωστικη κάρτα; 

 

Μια κάρτα ή πιστωτική θα είναι ή χρεωστική. Δεν μπορεί να είναι και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomalliv είπε

απότι φαίνεται θα αναλύσω τους λόγους τελικα :P

προσωπικα χρησιμοποιω καρτα για ευκολία (δεν έχω ψιλα, δεν μπλεκω με ρεστα κλπ)

ως γνωστον η πληρωμη με καρτα εχει προωθηθει τοσο πολυ, για την "καλυτερη κινηση της οικονομιας" και την "παταξη της φοροδιαφυγης" 

ετσι λοιπον οταν παω σε μια επιχειρηση που υποχρεουται να εχει pos και με χιλιες δυο δικαιολογιες το αποφευγει αντιδρω για τους εξης λογους 

  • δεν ανεχομαι να υποτιμα τη νοημοσυνη μου με δικαιολογιες οπως "ειναι χαλασμενο" ή ακομα χειροτερα "κατω απο 4-5€ αναλογα παντα την παραγγελια μου, δεν δεχομαστε καρτα"
  • αν κρυβουν εισοδημα και δεν πληρωνουν με καρτα το κρατος θα τα παρει απο τους δημοσιους υπαλληλους και ειναι εντελως ανισο. θα μου πεις τωρα και τι δεν ειναι ανισο σε αυτη τη χωρα αλλα δεν το γενικευω
  • ξερω ενα σωρο επιχειρηματιες σε αλλες καφετεριες πχ που δεχονται καρτες χωρις δευτερη κουβεντα και το τελευταιο πραγμα που σκεφτονται ειναι πως θα το γλιτωσουν. αυτοι δηλαδη ειναι μ**** που δρουν νομιμα; τι εισαι εσυ ο εξυπνος που θα γλιτωσεις την πληρωμη με καρτα; σιγα 1% σου κραταει το μηχανημα αλλοι ειναι οι λογοι που δεν θες να σε πληρωνω ετσι.

Οκ φίλε αλλά είσαι λάθος.δεν δέχετε την κάρτα  τοτε θα φυγεις και δεν θα ξαναπας.τοσο απλό είναι.αυτος θα χάνει πελάτες.

Μην ανησυχείς για τους δημοσίους υπαλλήλους. Άτοπο επιχείρημα εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι τους πληρώνουμε.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είναι η παύλα το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αν η κάρτα είναι πιστωτική τότε τα χρήματα ο έμπορος θα τα πάρει στο τέλος του μήνα κι όχι άμεσα, συν την προμήθεια της τράπεζας. Αν πάλι πληρώνεις με χρεωστική θα μεταφερθούν άμεσα από τον λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...