Προς το περιεχόμενο

καταγγελία επιχείρησης


geomalliv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω παλι επειδη εχω την ταση να χαλαω 10/20ευρα για καθε μικρη συναλλαγη και γυριζα σπιτι με 2.5 κιλα κερματα καθε μερα, με τα pos βρηκα την ησυχια μου

καπως ετσι αυτο θα ελεγα. 

 

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγώ όπου και να πάω κόβουν απόδειξη απο την ταμειακή μηχανή.αποφευγω να κάνω συναλλαγές με pos ετσι χάνεις την μπάλα.βγαζω κάθε εβδομάδα ένα ποσό και κοιτάζω με αυτό να περάσω.τι pos για ένα καφέ λέτε και για 15 20 ευρώ. 

ρε συ ειναι πως βολευει τον καθενα! εσυ οκ θες να κρατας στα χερια σου πχ χρηματα για να βλεπεις ποσα ξοδευεις. αλλοι την βρισκουν με τα pos για αμεσοτητα και ευκολια. κανενας ομως μαγαζατορας δεν εχει δικαιωμα να του στερει του αλλου την ελευθερια να πληρωνει με καρτα. δεχομαι οτι μπορει να μη σαρεσει... αλλα δεν το αποφασισα εγω για σενα (αναφερομενος στον μαγαζατορα) 

Επεξ/σία από geomalliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω παλι επειδη εχω την ταση να χαλαω 10/20ευρα για καθε μικρη συναλλαγη και γυριζα σπιτι με 2.5 κιλα κερματα καθε μερα, με τα pos βρηκα την ησυχια μου

Που είναι το κακό τα ξαναδίνει πίσω για αγορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mp123 είπε

Οκ φίλε αλλά είσαι λάθος.δεν δέχετε την κάρτα  τοτε θα φυγεις και δεν θα ξαναπας.τοσο απλό είναι.αυτος θα χάνει πελάτες.

Μην ανησυχείς για τους δημοσίους υπαλλήλους. Άτοπο επιχείρημα εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι τους πληρώνουμε.

Και οι δημοσιοι τους ιδιωτικούς. Κύκλος χρήματος λέγεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, geomalliv είπε

απότι φαίνεται θα αναλύσω τους λόγους τελικα :P

προσωπικα χρησιμοποιω καρτα για ευκολία (δεν έχω ψιλα, δεν μπλεκω με ρεστα κλπ)

ως γνωστον η πληρωμη με καρτα εχει προωθηθει τοσο πολυ, για την "καλυτερη κινηση της οικονομιας" και την "παταξη της φοροδιαφυγης"  

ετσι λοιπον οταν παω σε μια επιχειρηση που υποχρεουται να εχει pos και με χιλιες δυο δικαιολογιες το αποφευγει αντιδρω για τους εξης λογους  

  • δεν ανεχομαι να υποτιμα τη νοημοσυνη μου με δικαιολογιες οπως "ειναι χαλασμενο" ή ακομα χειροτερα "κατω απο 4-5€ αναλογα παντα την παραγγελια μου, δεν δεχομαστε καρτα"
  • αν κρυβουν εισοδημα και δεν πληρωνουν με καρτα το κρατος θα τα παρει απο τους δημοσιους υπαλληλους και ειναι εντελως ανισο. θα μου πεις τωρα και τι δεν ειναι ανισο σε αυτη τη χωρα αλλα δεν το γενικευω
  • ξερω ενα σωρο επιχειρηματιες σε αλλες καφετεριες πχ που δεχονται καρτες χωρις δευτερη κουβεντα και το τελευταιο πραγμα που σκεφτονται ειναι πως θα το γλιτωσουν. αυτοι δηλαδη ειναι μ**** που δρουν νομιμα; τι εισαι εσυ ο εξυπνος που θα γλιτωσεις την πληρωμη με καρτα; σιγα 1% σου κραταει το μηχανημα αλλοι ειναι οι λογοι που δεν θες να σε πληρωνω ετσι.

καθαρά ενημερωτικά αν τα μικρά καταστηαμτακια βαράνε αποδείξεις σε ολα και έχουν pos απλά θα κλείσουν λογο υπερφορολόγησης ......... τώρα αν αυτό εχεις σαν σκοπό ελεύθερα

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

καθαρά ενημερωτικά αν τα μικρά καταστηαμτακια βαράνε αποδείξεις σε ολα και έχουν pos απλά θα κλείσουν λογο υπερφορολόγησης ......... τώρα αν αυτό εχεις σαν σκοπό ελεύθερα

αυτο το σκεφτεσαι πριν το ανοιξεις το μαγαζι :P

και επισης ποια μικρα καταστηματα; τα καφε βγαζουν πολλα. μονο εγω σε καφε απο εξω που παω σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι δινω 40+€ το μηνα και το μαγαζι συνηθως ειναι και γεματο οποτε φαντασου.

τα μικρα πλεον μαγαζια ειναι τα περιπτερα τα οποια και δεν υποχρεουνται με pos ακριβως για τον λογο που ειπες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγώ όπου και να πάω κόβουν απόδειξη απο την ταμειακή μηχανή.αποφευγω να κάνω συναλλαγές με pos ετσι χάνεις την μπάλα.βγαζω κάθε εβδομάδα ένα ποσό και κοιτάζω με αυτό να περάσω.τι pos για ένα καφέ λέτε και για 15 20 ευρώ. 

Εγω συμφωνω οτι για μικροποσα δεν χρειαζεται καρτα,αλλα το οτι εχει το δικαιο με το μερος του ο ts το εχει.

 

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

καθαρά ενημερωτικά αν τα μικρά καταστηαμτακια βαράνε αποδείξεις σε ολα και έχουν pos απλά θα κλείσουν λογο υπερφορολόγησης ......... τώρα αν αυτό εχεις σαν σκοπό ελεύθερα

Και αυτο κανει την φοροδιαφυγη semi-legal?

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomalliv είπε

αυτο το σκεφτεσαι πριν το ανοιξεις το μαγαζι :P

και επισης ποια μικρα καταστηματα; τα καφε βγαζουν πολλα. μονο εγω σε καφε απο εξω που παω σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι δινω 40+€ το μηνα και το μαγαζι συνηθως ειναι και γεματο οποτε φαντασου.

τα μικρα πλεον μαγαζια ειναι τα περιπτερα τα οποια και δεν υποχρεουνται με pos ακριβως για τον λογο που ειπες :)

άλλαξε μαγαζί αν δεν σε βολεύει ... ακόμη και σε εταιρεία που βγάζει 100 τζίρο αν ενα 30% δεν ειναι μαύρα απλα η πρεπε να ρίξει μισθό στους υπάλληλους απο 1000 σε κανα 400 σκλπ η να πάει σε άλλη χώρα (εδρα) για να έχει ενα χ ψ κέρδος ......... οταν υπαρχει υπερφορολόγηση δρας όπως μπορεις για να υπάρχεις

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως ακούγεται κλισέ αλλά βλέποντας τέτοια θέματα,πρέπει να το πω, οτι όλα τα έχουμε λύσει σε αυτήν την Χώρα,Τα POS στόν καφενέ μας έφαγαν...

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Εγω συμφωνω οτι για μικροποσα δεν χρειαζεται καρτα,αλλα το οτι εχει το δικαιο με το μερος του ο ts το εχει.

Και αυτο κανει την φοροδιαφυγη semi-legal?

ακριβός semi legal στα μικρά μεγαλύτεροι αλλοις φοροδιαφεύγουν δεν χρειάζεται συμμετοχή του πελατη (εκει παίζεις μπάλα με προϊόντα κλπ οταν αγοράζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Black Demis είπε

άλλαξε μαγαζί αν δεν σε βολεύει ... ακόμη και σε εταιρεία που βγάζει 100 τζίρο αν ενα 30% δεν ειναι μαύρα απλα η πρεπε να ρίξει μισθό στους υπάλληλους απο 1000 σε κανα 400 σκλπ η να πάει σε άλλη χώρα (εδρα) για να έχει ενα χ ψ κέρδος ......... οταν υπαρχει υπερφορολόγηση δρας όπως μπορεις για να υπάρχεις

συμφωνω με την αποψη του fastnq2. τωρα αν ειναι ανιση η φορολογηση ας τα βαλει με το κρατος οχι με τα δικαιωματα του καταναλωτη :)

1 λεπτό πριν, ELMastas είπε

Ισως ακούγεται κλισέ αλλά βλέποντας τέτοια θέματα πρέπει να το πω οτι,όλα τα έχουμε λύσει σε αυτήν την Χώρα,Τα POS στόν καφενέ μας φάγανε...

απο καπου μικρα ξεκιναμε ;) οπως ειπα παραπανω με νοιαζει να εχω τη συνειδηση μου ενταξει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, geomalliv είπε

καπως ετσι αυτο θα ελεγα. 

ρε συ ειναι πως βολευει τον καθενα! εσυ οκ θες να κρατας στα χερια σου πχ χρηματα για να βλεπεις ποσα ξοδευεις. αλλοι την βρισκουν με τα pos για αμεσοτητα και ευκολια. κανενας ομως μαγαζατορας δεν εχει δικαιωμα να του στερει του αλλου την ελευθερια να πληρωνει με καρτα. δεχομαι οτι μπορει να μη σαρεσει... αλλα δεν το αποφασισα εγω για σενα (αναφερομενος στον μαγαζατορα) 

Οκ μαζί σου.μην ξαναπάς.τωρα καταγγελίες για τέτοια πράγματα συγγνώμη αλλά δεν είναι σωστό ηθικά για μένα τουλάχιστον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Ισως ακούγεται κλισέ αλλά βλέποντας τέτοια θέματα πρέπει να το πω οτι,όλα τα έχουμε λύσει σε αυτήν την Χώρα,Τα POS στόν καφενέ μας φάγανε...

με τέτοια λογική δεν θα λυθεί τίποτα γιατί όλο και κάτι σημαντικότερο θα βρίσκεις πάντα. από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε όμως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Και οι δημοσιοι τους ιδιωτικούς. Κύκλος χρήματος λέγεται. 

Με τι λεφτά πληρώνουν οι δημόσιοι τους ιδιωτικούς . Πλάκα μας κανείς ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mp123 είπε

Οκ μαζί σου.μην ξαναπάς.τωρα καταγγελίες για τέτοια πράγματα συγγνώμη αλλά δεν είναι σωστό ηθικά για μένα τουλάχιστον.

μα δεν το κανω ετσι στο ξεκαρφωτο. εχει προηγηθει συζητηση μαζι του και προειδοποιηση ειναι η 4η φορα που μου αρνειται καρτα

Επεξ/σία από geomalliv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...