Προς το περιεχόμενο

Πολλά μικρά UPS ή ένα μεγάλο ;


manolis940

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντομα θα μεταφέρω την επιχείρηση μου σε νέο χώρο. Σκεφτόμουν τώρα που περνάω τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις να τοποθετήσω πρίζες UPS και σε ένα κέντρο που που έχω σκοπό να φτιάξω να τοποθετήσω ένα UPS που να καλύπτει όλες τις συσκευές μου.

Αυτή την στιγμή έχω 2 PC ένα Router και POS  και με το Heavy Load  να τρέχει και στους δύο υπολογιστές φαίνεται να καταναλώνουν 270W
Εκεί τώρα που θα ήθελα να φώτα σας είναι στο ότι :

Θέλω να προσθέσω ένα εκτυπωτή Epson L6190 ο οποίος έχει κατανάλωση βάση κατασκευαστή 12W

Και έχω σκοπό να προσθέσω ακόμη στο μέλλον:

  • 2 Υπολογιστές παρόμοιους ( ξέρω αυτό είναι λίγο αφηρημένο ... )
  • Ταμιακή Μηχανή
  • Καταγραφικό και 8 κάμερες

 

Το πρόβλημα μου δεν είναι τα VA τόσο αλλά το αν αξίζει καλύτερα να βάλω ένα UPS σε κεντρικό σημείο και όχι πολλά μικρά . Απ όσο βλέπω τα πολλά μικρά βγαίνουν λίγο πιο ακριβά διότι θα πρέπει να βάλω ένα κάτω από κάθε υπολογιστή και πιθανών εκεί που θα έχω καταγραφικό - δικτυακό εξοπλισμό ακόμη ένα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα μικρά ups για να έχεις την δυνατότητα να τα αυξήσεις σε περίπτωση που θα μπουν και άλλες συσκευές στο μέλλον. Αν βάλεις ένα μεγάλο θα σου κοστίσει πολύ περισσότερα αν για παράδειγμα μπει ακόμη ΄1-2 PCs στην επιχείρησή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετην λογική ότι θα βάλεις ένα ονλαιν το οποίο θα σου κάνει και φιλτράρισμα στο ρεύμα. Θα έλεγα να βάλεις ένα καλό μεγάλο κεντρικό ώστε να συνδέσεις όλες τις συσκευές σε αυτό για να έχουν μια επιπλέον ασφάλεια από ρευμα. Και να βάλεις κάτι μεγαλύτερο ώστε αργότερα που θα επεκταθεί ο εξοπλισμός να είσαι καλυμμένος. Εννοείται ότι θα αφήσεις παροχές ή έστω την δυνατότητα να επεκτείνεις την γραμμή αυτη. 

Όσο για τον εκτυπωτή αν είναι λέιζερ θα ταλαιπωρεί τοups σε κάθε εκτύπωση. Και νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις στο ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω στα 2 απο τα 3 συστηματα που εχω στο σπιτι και που βγαζουν και δουλεια, χρησιμοποιω εδω και χρονια επισης 2 ξεχωριστα ups. Το καθε ενα απο αυτα κρατα απο 1 pc και μια οθονη. Το συστημα που εχει ρολο htpc ειναι απλα πανω σε σταθεροποιητη ρευματος ενω οι εκτυπωτες, ενας laser και ενας inkjet ειναι κατευθειαν στις πριζες, ως μη αμεσα απαραιτητοι.

Μετα απο χρονια λοιπον εργασιας με αυτο το σχεδιο, εχω να παρατηρησω:

- τα 2 ξεχωριστα ups ειναι αθροιστικα φτηνοτερα στην αγορα τους σε σχεση με 1 μεγαλυτερο

- οι μπαταριες επισης ειναι εξισου φτηνοτερες

- ουσιαστικα δεν μενει κανενα απο τα 2 pc, ποτε χωρις προστασια καθως οι μπαταριες δεν χαλανε ταυτοχρονα αλλα σε διαφορετικους χρονους που μπορει να ειναι και σε διαστημα μηνων

- οταν καποιο συστημα βγαζει προβλημα, ειναι ευκολοτερη η διαγνωση και η ευρεση του υπαιτιου στην περιπτωση που αυτος ειναι το δικο του ups ( μου εχει συμβει )

- απο αποψη χωρου δεν υπαρχει επιβαρυνση ή δυσκολια

- γενικα βρισκω αυτο το σχεδιασμο ποιο ευελικτο και πρακτικο.

Εναλλακτικα, επειδη τωρα ειδα και τα καταγραφικα οπως και την ταμειακη, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις ειτε 3 μικρα, ενα για καθε pc και ενα για ταμειακη και καταγραφικο/καμερες ή και 2 καπως μεγαλυτερα με αντιστοιχη κατανομη.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση που έχει σημασία. Έγραψες ότι στο μέλλον θα βάλεις ένα καταγραφικό και 8 κάμερες. Αν οι κάμερες σου είναι PoE θα μπορούσαν να τροφοδοτούνται απο ένα PoE switch (που θα παίρνει ρεύμα απο UPS κεντρικό ή μη). Αν θα παίρνουν ρεύμα απο μπρίζες τότε η λύση του κεντρικού UPS ίσως κάνει νόημα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις για κάμερες (π.χ. μικρά DC UPS/powerbanks για κάθε κάμερα).

Κατα τ' άλλα συμφωνώ με τον @29gk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις ξεχωριστά ups.

Εγώ στο συνεργείο έχω ένα ups για το pc και την οθόνη.

Ένα ups για ταμειακή, pos. 

Το ρούτερ το έχω με το mini ups που δίνει ο ΟΤΕ.

Για τις κάμερες και το καταγραφικό έχω βάλει αυτό https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=344_3473_3480&products_id=52610

Τα έχω 4 χρόνια και μόνο μπαταρίες έχω αλλάξει. Ups έχω αγοράσει 2 απο αυτά https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=344_3473_3480&products_id=52610

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Την ώρα όπου γράφατε τα παραπάνω περνούσα τις γραμμές για UPS διότι μετά έπρεπε να κλείσω τους τοίχους. Καλύτερα να υπάρχουν βέβαια παρά να λείπουν.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, καταφέρατε να με βάλετε σε ακόμη μεγαλύτερα διλήμματα :P
Ο λόγος που έχω καθυστερήσει να απαντήσω είναι διότι έχω περιορισμένο χρόνο και θα ήθελα να μελετήσω όλα όσα μου είπατε πριν σας απαντήσω ή ρωτήσω κάτι περαιτέρω.

Έκανα ξανά μια μικρή μελέτη για να δω την κατανάλωση.
Μέτρηση 1: 210W - 236W

  • 2 PC + Οθόνη με το HeavyLoad να στρεσάρει CPU και κάρτα γραφικών
  • POS
  • ο Inject εκτυπωτής απλά να είναι ανενεργός πάνω
  • SpeedPort Router

Μέτρηση 2: 220W-246W

  • 2 PC + Οθόνη με το HeavyLoad να στρεσάρει CPU και κάρτα γραφικών
  • POS
  • ο Inject εκτυπωτής να κάνει μιας καλής ποιότητας εκτύπωση.
  • SpeedPort Router

Μέτρηση 3: 44W

  • Καταγραφικό
  • 2 Αναλογικές Κάμερες
  • 4 IP
  • PoE switch
  • Κεραία Ασύρματου δικτύου

 

Κατά την μέτρηση 3 δεν μπόρεσα να βγάλω κάτι παραπάνω όσο και να προσπαθούσα να στρεσάρω τις συσκευές όπως επίσης δεν είχα αρκετές PoE συκευές για να τις τοποθετήσω στο Switch. Βέβαια θα μείνω σε τέτοιες περιπτώσεις στο τι γράφουν οι κατασκευαστές για να είμαι σίγουρος . Δηλαδή θα τα υπολόγιζα γύρω στα 90W τον παραπάνω εξοπλισμό

Βάση των παραπάνω μπορώ να πω ότι:

  • ένα PC για την δουλειά μου τρώει Max 150W μαζί με οθόνη. Δεν νομίζω να περάσω ποτέ τους 6 υπολογιστές τουλάχιστον σε εκείνο τον χώρο. Οπότε για PC 900W
  • Οι κάμερες είτε σε POE είτε σε κάποιο κεντρικό τροφοδοτικό δεν έχουν τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση. Γύρω στα Watt ανά κάμερα Ο χώρο είπαμε πως χρειάζεται 8. Εγώ θα πω 10 υπολογίζοντας ότι η κάθε κάμερα χρειάζεται γύρω στα 7 Watt για να δουλέψει χρειάζομαι άλλα 70W
  • Καταγραφικό δεν έχω δει ποτέ να ξεπερνάει τα 15W
  • 3 εκτυπωτές όπως τους παραπάνω 36W
  • Κάποια παραπάνω switch που ενδεχομένως να μπουν ίσως πιάσουν άλλα.... 200W ?

Καταλήγουμε στα 1221W

Κάτι που δεν είμαι σίγουρος είναι για την μετατροπή των Watts σε VA. Ακούγονται πολλά Watt*1.2 , Watt*1.6 , Watt * 2. Έχω δει σε πολλά site την αναλογία του 1.2 αλλά μου φαίνεται λίγη. Αν πούμε ότι επιλέγουμε την 1.6 Χρειάζομαι 1953,6 VA. Δηλαδή χρειάζομαι 2000VA UPS αν πάμε στο ένα μεγάλο.
Αν σε κάτι από τα παραπάνω σκέφτομαι λάθος βρίστε ελεύθερα :P


Λύσεις που σκεύτομαι :

  • Ένα APC BX1400UI  ( Line Interactive) όπου αργότερα μπορώ να τοποθετήσω άλλο 1 σε περίπτωση που μεγαλώσει ο εξοπλισμός
    • + Φθηνό κόστος
    • - Μικρή διάρκεια μπαταρίας (11m) στο Half- Load
    • - Ακριβό κόστος αλλαγής μπαταρίας. Αν κρίνω απ την ώρα που διαρκεί δεν πρέπει να είναι πάνω από 9ΑΗ ( ελειπείς πληροφροίες ) και κοστίζει γύρω στα 80€
    • + - Είναι Line Interactive
  • CyberPower OLS2000E
    • + Υπόσχετε πολλά Watt σε σχέση με τα VA που αναγράφει- 
    • + Παίρνει extra εξωτερικές μπαταρίες
    • + Είναι online
    • - Δεν υπάρχουν οι εξωτερικές μπαταρίες πουθενά στο Ελληνικό εμπόριο.
    • - Τι εννοεί ότι η μπαταρία δεν αλλάζει; Μετά από λίγο καιρό το πετάμε ; 

Αν βάλουμε ταβάνι τα 500€ ( Έστω και για αρχή που ο εξοπλισμός δεν θα περάσει τα 500W), τι καλύτερο μπορούμε να βρούμε απ τα παραπάνω ;

Στις 11/7/2019 στις 12:09 ΜΜ, tempes είπε

Μετην λογική ότι θα βάλεις ένα ονλαιν το οποίο θα σου κάνει και φιλτράρισμα στο ρεύμα. Θα έλεγα να βάλεις ένα καλό μεγάλο κεντρικό ώστε να συνδέσεις όλες τις συσκευές σε αυτό για να έχουν μια επιπλέον ασφάλεια από ρευμα. Και να βάλεις κάτι μεγαλύτερο ώστε αργότερα που θα επεκταθεί ο εξοπλισμός να είσαι καλυμμένος. Εννοείται ότι θα αφήσεις παροχές ή έστω την δυνατότητα να επεκτείνεις την γραμμή αυτη. 

Όσο για τον εκτυπωτή αν είναι λέιζερ θα ταλαιπωρεί τοups σε κάθε εκτύπωση. Και νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να το βάλεις στο ups

Ένας λόγος για κεντρικό σκεφτόμουν την λύση του online. Πολλά σκαμπανεβάσματα στο ρεύμα, τουλάχιστον στην περιοχή μου ίσως είναι και απαραίτητο. Λόγο του ότι όλα πλέον είναι μαζεμένα νομίζω ότι συμφέρει σαν λύση.
Οι ανησυχίες μου βέβαια είναι :

  • Ο Θόρυβος, μιας και το κέντρο δεν είναι μακρυά απ το χώρο εργασίας
  • Αν οι μπαταρίες πρέπει να αλλάζουν πιο συχνά μιας και τις λειτουργείς συνέχεια

 

Στις 11/7/2019 στις 2:26 ΜΜ, Marcos είπε

Μια διευκρίνηση που έχει σημασία. Έγραψες ότι στο μέλλον θα βάλεις ένα καταγραφικό και 8 κάμερες. Αν οι κάμερες σου είναι PoE θα μπορούσαν να τροφοδοτούνται απο ένα PoE switch (που θα παίρνει ρεύμα απο UPS κεντρικό ή μη). Αν θα παίρνουν ρεύμα απο μπρίζες τότε η λύση του κεντρικού UPS ίσως κάνει νόημα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις για κάμερες (π.χ. μικρά DC UPS/powerbanks για κάθε κάμερα).

Κατα τ' άλλα συμφωνώ με τον @29gk

Θα ήθελα οι κάμερες να είναι POE αλλά και εκεί μου έχει προκύψει ο πονοκέφαλος του Alternative A με το Alternative B και ότι κανένας κατασκευαστής δεν δίνει αρκετε πληροφορίες με το αν το PD ή  PSE υποστηρίζει Alternative A ή B. Αυτό βέβαια είναι πονοκέφαλος για άλλο thread . Τώρα όσον αφορά αν υπάρχει είτε ένα κεντρικό Power Supply για τις κάμερες , είτε ένα POE Switch δεν αλλάζουν και πολλά. Απλά κατά την POE τροφοδοσία τρως λίγα Watt παραπάνω. Τα καλώδια της τροφοδοσίας και τα UTP πάντως συγκεντρώνονται στον ίδιο χώρο.
 

 

Στις 11/7/2019 στις 11:05 ΠΜ, Marcos είπε

Θα πρότεινα μικρά ups για να έχεις την δυνατότητα να τα αυξήσεις σε περίπτωση που θα μπουν και άλλες συσκευές στο μέλλον. Αν βάλεις ένα μεγάλο θα σου κοστίσει πολύ περισσότερα αν για παράδειγμα μπει ακόμη ΄1-2 PCs στην επιχείρησή σου

 

Στις 11/7/2019 στις 2:07 ΜΜ, 29gk είπε

Εγω στα 2 απο τα 3 συστηματα που εχω στο σπιτι και που βγαζουν και δουλεια, χρησιμοποιω εδω και χρονια επισης 2 ξεχωριστα ups. Το καθε ενα απο αυτα κρατα απο 1 pc και μια οθονη. Το συστημα που εχει ρολο htpc ειναι απλα πανω σε σταθεροποιητη ρευματος ενω οι εκτυπωτες, ενας laser και ενας inkjet ειναι κατευθειαν στις πριζες, ως μη αμεσα απαραιτητοι.

Μετα απο χρονια λοιπον εργασιας με αυτο το σχεδιο, εχω να παρατηρησω:

- τα 2 ξεχωριστα ups ειναι αθροιστικα φτηνοτερα στην αγορα τους σε σχεση με 1 μεγαλυτερο

- οι μπαταριες επισης ειναι εξισου φτηνοτερες

- ουσιαστικα δεν μενει κανενα απο τα 2 pc, ποτε χωρις προστασια καθως οι μπαταριες δεν χαλανε ταυτοχρονα αλλα σε διαφορετικους χρονους που μπορει να ειναι και σε διαστημα μηνων

- οταν καποιο συστημα βγαζει προβλημα, ειναι ευκολοτερη η διαγνωση και η ευρεση του υπαιτιου στην περιπτωση που αυτος ειναι το δικο του ups ( μου εχει συμβει )

- απο αποψη χωρου δεν υπαρχει επιβαρυνση ή δυσκολια

- γενικα βρισκω αυτο το σχεδιασμο ποιο ευελικτο και πρακτικο.

Εναλλακτικα, επειδη τωρα ειδα και τα καταγραφικα οπως και την ταμειακη, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις ειτε 3 μικρα, ενα για καθε pc και ενα για ταμειακη και καταγραφικο/καμερες ή και 2 καπως μεγαλυτερα με αντιστοιχη κατανομη.

Όσον αφορά το debugging, αν σε καταλαβαίνω καλά δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο. Αν χαλάσει το UPS δεν θα παίζει τίποτα. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεμαμύδια ; :P

Ως drawback πάντως έχεις δίκιο όσον αφορά το ότι αν χαλάσει το UPS  ή η μπαταρία τότε μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα όλα θα λειτουργούν πάνω στο ρέυμα. Ένα πράγμα όμως που με ανησυχεί, ότι αν βάλω πάρα πολλά UPS θα ακούω το beep surround απ' όλα τα δωμάτια του χώρου.
 

 

Στις 11/7/2019 στις 2:54 ΜΜ, pavloa είπε

Για τις κάμερες και το καταγραφικό έχω βάλει αυτό https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=344_3473_3480&products_id=52610

Τα έχω 4 χρόνια και μόνο μπαταρίες έχω αλλάξει. Ups έχω αγοράσει 2 απο αυτά https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=344_3473_3480&products_id=52610

Και τα δύο link που μου έχεις δώσει είναι ίδια πιθανών πρόκειτε περί λάθους. Όσον αφορά τις κάμερες σίγουρα αυτό που μου δείχνεις παίζει ρόλο UPS? Σε εμένα μου μοιάζει απλά τροφοδοτικό.

 

Στις 11/7/2019 στις 1:42 ΜΜ, donblunts είπε

Ένα και καλό.
Και αν μελλοντικά έχεις τέτοιο φόρτο, επιπλέον μπαταρίες.

Δεν είναι όλα τόσο απλά αρχικά για να πάρεις μπαταρίες πρέπει να δέχεται το UPS εξωτερικές μπαταρίες. Αν ο εξοπλισμός μεγαλώσει πιθανών να χρειάζεσαι μεγαλύτερη δύναμη σε VA. H μπαταρία μόνο δεν σε καλύπτει τις περισσότερες φορές, μόνο στην περίπτωση που χρειάζεαι λίγο παραπάνω χρόνο.

 

Στις 11/7/2019 στις 11:52 ΠΜ, Mhlogiatros είπε

Μονο μη του βάλουν κάνα laser printer και του πουν ότι δε σηκώνει . Και μακριά από πλαίσιο και τα συναφή :P

Προφανώς. Τον Laiser μου δεν το έχω αναφέρει καν. Γράφει πάνω του 1200W 5A

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δεν είναι όλα τόσο απλά αρχικά για να πάρεις μπαταρίες πρέπει να δέχεται το UPS εξωτερικές μπαταρίες. Αν ο εξοπλισμός μεγαλώσει πιθανών να χρειάζεσαι μεγαλύτερη δύναμη σε VA. H μπαταρία μόνο δεν σε καλύπτει τις περισσότερες φορές, μόνο στην περίπτωση που χρειάζεαι λίγο παραπάνω χρόνο.

Ε προφανώς.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Και τα δύο link που μου έχεις δώσει είναι ίδια πιθανών πρόκειτε περί λάθους. Όσον αφορά τις κάμερες σίγουρα αυτό που μου δείχνεις παίζει ρόλο UPS? Σε εμένα μου μοιάζει απλά τροφοδοτικό.

Ναι έκανα λάθος. Για τις κάμερες έχω αυτό https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=52610

Ups έχω αυτό https://www.skroutz.gr/s/2401452/Powertech-Line-interactive-850VA-PT-850.html

Ναι σαν ups λειτουργεί, κάνει ακριβώς οτι κάνει και το ups. Προστατευει τις κάμερες απο αυξομειώσεις του ρεύματος και αν γίνει διακοπή ρεύματος τις κρατάει γύρω στην 1 30 ώρα .. σε κάθε έξοδο έχει ασφάλεια 2Α. Υπάρχουν και πιο ακριβά με 2 μπαταρίες.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Όσον αφορά το debugging, αν σε καταλαβαίνω καλά δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο. Αν χαλάσει το UPS δεν θα παίζει τίποτα. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεμαμύδια ; :P

Ως drawback πάντως έχεις δίκιο όσον αφορά το ότι αν χαλάσει το UPS  ή η μπαταρία τότε μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα όλα θα λειτουργούν πάνω στο ρέυμα. Ένα πράγμα όμως που με ανησυχεί, ότι αν βάλω πάρα πολλά UPS θα ακούω το beep surround απ' όλα τα δωμάτια του χώρου.

Βλεπω οτι υποτιμας το debugging και θεωρω πως κανεις λαθος. Αν δηλαδη εχεις μια ιδεα για τα παμπολλα, μικρα εως και ελαχιστα συνηθως αλλα σιγουρα σοβαρα που σου κοβουν την εργασια, προβληματα που μπορει να βγαλει ενα απλο τροφοδοτικο, ειτε που χαλασε γρηγορα ειτε επειδη γερασε και δεν το πηραμε ειδηση, τοτε θα συνειδητοποιησεις πως τα συμπτωματα ενος πχ γερασμενου ups ή ενος ταλαιπωρημενου, μπορει να ειναι απειρως πιο δυσκολο να εντοπιστουν. Και παλι εμπειρικα μιλωντας.

Οσο για τα πολλλα και σιγουρα ενοχλητικα beeps, υπαρχουν δυο .....σχολες.  Η μια μενει στην ενοχληση οπως την περιγραφεις, η δευτερη ομως θεωρει πως μπορει να εντοπισει καλυτερα ενα προβλημα που αφορα την γενικη παροχη της ΔΕΗ ή μια συσκευη, ups ή καποια αλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω λεπομέρειες θα πρότεινα 1 μεγάλο on-line και sinusoidal που να καλύπτει όλα τα φορτία + 20% και 1 μεσαίο SPS για εφεδρεία μόνον για τα κρίσιμα όταν το κύριο είναι σε συντήρηση ή βλάβη κάπου.

btw, ποια UPS μπορούν να συγχρονιστούν για να συνδεθούν παράλληλα με άλλα για λόγους redundancy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...