Προς το περιεχόμενο

Υδροψυξη και ανεμιστηρια slim


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας ! 

Εχω το εξης setup και το εξης προβλημα: 

*Αναβαθμισα μητρικη-επεξεργαστη προσφατως(Ζ390 Aorus)

Εχω σαν κουτι το corsair Air 540 και την υδροψυξη Η110 corsair με 4 ανεμιστηρες(κανονικου παχους) τοποθετημένη στην πάνω πλευρα.

*Το προβλημα ειναι οτι το ένα ανεμιστηρακι (το κατω αριστερα απο τα 4) χτυπαει στην ψυχτρα στην νεα μητρικη για καποια χιλιοστα , ενω με την προηγούμενη μητρικη ηταν ολα καλα. 

Σκεφτομαι λυσεις και ζηταω την βοηθεια σας για το θεμα :

1/ Μια επιλογή που μπορω να κανω είναι να τρυπησω το κουτι λιγα χιλιοστα δίπλα για να μπαινει η ψυχτρα καλα . 

2/ Υπαρχουν ανεμιστηράκια λεπτα (τυπου 15 χιλιοστα παχος ), που να ειναι αξιοπρεπη και να αντικαταστησω τα δυο της noctua?Αν ναι εχετε να προτεινετε καποιο αξιολογο ?

3/ να μεινω με τα 2 απο τα 4 ανεμιστηρια ? (κριμα δεν ειναι, ομως?)

4/ να βαλω την ψυχτρα μπροστα αντι για πανω και αν ναι πως να ειναι η ροη αερα καλύτερα? να ρουφα στο κουτι ή να βγαζει ? 

Τι θα επιλέγατε απο τα 4 ?  

ευχαριστω!

 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την βάλεις μπροστά να τραβάει αέρα προς τα μέσα φυσικά.

Πάντως στην χειρότερη, δεν θα έκανες πατέντες, απλά θα άφηνες τους 2 ανεμιστήρες να τραβάνε, σχεδόν το ίδιο θα ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

Καλησπέρα σας ! 

Εχω το εξης setup και το εξης προβλημα: 

*Αναβαθμισα μητρικη-επεξεργαστη προσφατως(Ζ390 Aorus)

Εχω σαν κουτι το corsair Air 540 και την υδροψυξη Η110 corsair με 4 ανεμιστηρες(κανονικου παχους) τοποθετημένη στην πάνω πλευρα.

*Το προβλημα ειναι οτι το ένα ανεμιστηρακι (το κατω αριστερα απο τα 4) χτυπαει στην ψυχτρα στην νεα μητρικη για καποια χιλιοστα , ενω με την προηγούμενη μητρικη ηταν ολα καλα. 

Σκεφτομαι λυσεις και ζηταω την βοηθεια σας για το θεμα :

1/ Μια επιλογή που μπορω να κανω είναι να τρυπησω το κουτι λιγα χιλιοστα δίπλα για να μπαινει η ψυχτρα καλα . 

2/ Υπαρχουν ανεμιστηράκια λεπτα (τυπου 15 χιλιοστα παχος ), που να ειναι αξιοπρεπη και να αντικαταστησω τα δυο της noctua?Αν ναι εχετε να προτεινετε καποιο αξιολογο ?

3/ να μεινω με τα 2 απο τα 4 ανεμιστηρια ? (κριμα δεν ειναι, ομως?)

4/ να βαλω την ψυχτρα μπροστα αντι για πανω και αν ναι πως να ειναι η ροη αερα καλύτερα? να ρουφα στο κουτι ή να βγαζει ? 

Τι θα επιλέγατε απο τα 4 ?  

ευχαριστω!

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να εχεις push/pull στην h110..οποτε θα σου ελεγα να βαλεις τα 2 μονο.  υπερ αρκετα ειναι ετσι κι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mixalis95320 είπε

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να εχεις push/pull στην h110..οποτε θα σου ελεγα να βαλεις τα 2 μονο.  υπερ αρκετα ειναι ετσι κι αλλιως.

αφου τα εχω τα ανεμιστηρια και τα χρησιμοποιουσα ετσι τοσο καιρο με την αλλη, θα προτιμουσα να μην τα αφησω στην ακρη. 

ωραια. τοτε θα την αφησω πανω τωρα και κανενα ΣΚ που θα εχω χρονο , θα  την βαλω μπροστα. δεν φαινεται ομως ωραια ρε γαμωτο μπροστα.... 

Περι slim ανεμιστηριων τι λετε ? για 3-4 χιλιοστα δεν χωραει τωρα. Υπαρχουν καποια της προκοπης ? 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, conkal είπε

αφου τα εχω τα ανεμιστηρια και τα χρησιμοποιουσα ετσι τοσο καιρο με την αλλη, θα προτιμουσα να μην τα αφησω στην ακρη. 

ωραια. τοτε θα την αφησω πανω τωρα και κανενα ΣΚ που θα εχω χρονο , θα  την βαλω μπροστα. δεν φαινεται ομως ωραια ρε γαμωτο μπροστα.... 

Εγω απλα αυτο που ειπα ειναι οτι δεν τα χρειαζεσαι...

Μπορεις να τα βαλεις καπου αλλου στο case.. δεν ξερω.. παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι και τα 2 ειναι υπερ αρκετα οπως ειπα.. 

 

Αλλιως εχει και η noctua 15mm fans.. μιας και εχεις ιδια μαρκα..

https://noctua.at/en/nf-a12x15-pwm

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να παρω ενα τετοιο και το ενα noctua να παει στο κουτι 

Δεν εχει πολυ υψηλη στατικη πιεση αλλα δεν ειναι παντελως χαλια

https://www.frozencpu.com/products/17829/fan-1170/Prolimatech_Ultra_Sleek_Vortex_140mm_x_15mm_Slim_Profile_PWM_Fan_-_120mm_Mounting_Pattern.html?tl=g36c365s1862&id=rT6mnrUZ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, conkal είπε

Λεω να παρω ενα τετοιο και το ενα noctua να παει στο κουτι 

Δεν εχει πολυ υψηλη στατικη πιεση αλλα δεν ειναι παντελως χαλια

https://www.frozencpu.com/products/17829/fan-1170/Prolimatech_Ultra_Sleek_Vortex_140mm_x_15mm_Slim_Profile_PWM_Fan_-_120mm_Mounting_Pattern.html?tl=g36c365s1862&id=rT6mnrUZ

Θα θες πατέντα για να βιδώσουν στην υδρόψυξη λογικά, έχει τρύπες σαν 12άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, glight είπε

Φίλε να ξέρεις όμως, η καλύτερη τοποθέτηση ψυγείου είναι μπροστά. Θα δεις και διαφορά στις θερμοκρασίες

σκεφτομουν να το δοκιμασω, το ΣΚ πριν πειραματιστω με OC . 

Ενας απο τους λόγους που δεν ήθελα να βαλω την υδροψυξη μπροστα ειναι οτι εκει εχει ενα φιλτρο σκόνης  και είτε θα πρεπει να βγει αρα το πισι να γεμισει σκονη (και τριχες , καθως εχω γατα και σκυλι) ειτε θα κοβει καπως την ροη του αερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορια ... και για μελοντικές μόντες.

Στο κουτι αυτο δεν χωραει AIO μπροστα. οποτε αναγκαστικα πανω.

Εκανα την εξης μοντα ωστε να χωρεσει τελικα

Τα δυο απο τα (14αρια) ανεμιστηρια ειχαν τρυπες για 12αρι. Αλλαξα τις επεκτασεις που τα εκαναν να μπορουν να βιδωθουν σε 14αρι με αυτοσχεδια επεκταση απο τσερκι υδραυλικου (ειναι μια λεπτη ατσαλινη λωριδα σαν ταινια που εχει τρύπες για βιδες) και μεταφερα το ενα ανεμιστηρι 3-4 χιλιοστα πιο εξω και δεν χτυπαει στην ψυχτρα πλεον. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...