Προς το περιεχόμενο

Αγορά ποδηλάτου - Trekking ή MTB ;


linaki_ath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά την αγορά ποδηλάτου. Η χρήση μου θα είναι στους ελληνικούς δρόμους αλλά θα ήθελα να μην χάσω και την δυνατότητα να μπορώ να παω και off-road (όχι όμως να κατεβαινω βουνοπλαγιές ή τίποτα xtreme). Με ενδιαφέρει να μην επιβαρύνει πολύ τη μέση και να είναι ξεκούραστο στις διαδρομές. Καλύτερο είναι να έχει μπρος πίσω ανάρτηση ή μόνο μπροστά; Έχω διαβάσει πολλά και έχω καταμπερδευτεί. Εαν έχετε να προτείνετε κάτι ως 200€ (δεν είναι πολλά αλλά τώρα ξεκινάω με το "αθλημα")

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από linaki_ath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εως 200Ε ποδηλατο θα σου ελεγα καλυτερα να μη παρεις. (και ποσο μαλλον αν θες και μπρος πισω αναρτηση. Αστο καλυτερα)
Θα σου βγαλει με την μια προβλημα, δε θα ειναι αξιοπιστο, θα υστερει σε θεματα γεωμετριας και ανεσης με ενα πιο καλο και επωνυμο και το πιο πιθανον να μη το αγαπησεις.
Γνωμη μου ειναι να ανεβεις budget ωστε να χαιρεσαι και τις βολτες σου.  Δε ξερω την τσεπη σου αλλα αν μπορεις στα 400+ θα παρεις αρκετα αξιολογο ποδηλατο. Για μενα ειναι το μινιμουμ σαν αρχη σε νεο ποδηλατη.

Τωρα οσον αφορα trekking η οχι εμενα η γνωμη μου ειναι το καθε ποδηλατο για το ειδος του. 
Εχω κουρσα και MTB.   Παρολο που η κουρσα βοηθαει για πολλα χιλιομετρα, το ΜΤΒ ειναι πολυ πιο ανετο στους ελληνικους δρομους.

Οποτε θα σου λεγα να παρεις ΜΤΒ (27,5" η 29αρη)  με λεπτο λαστιχο ωστε να εχεις και το καταλληλο ποδηλατο να μπορεις να ανεβεις και σε Off road. Το trekking δεν ειναι για πολυ off road. Οσο ποδι και να εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GoMaR είπε

εως 200Ε ποδηλατο θα σου ελεγα καλυτερα να μη παρεις. (και ποσο μαλλον αν θες και μπρος πισω αναρτηση. Αστο καλυτερα)
Θα σου βγαλει με την μια προβλημα, δε θα ειναι αξιοπιστο, θα υστερει σε θεματα γεωμετριας και ανεσης με ενα πιο καλο και επωνυμο και το πιο πιθανον να μη το αγαπησεις.
Γνωμη μου ειναι να ανεβεις budget ωστε να χαιρεσαι και τις βολτες σου.  Δε ξερω την τσεπη σου αλλα αν μπορεις στα 400+ θα παρεις αρκετα αξιολογο ποδηλατο. Για μενα ειναι το μινιμουμ σαν αρχη σε νεο ποδηλατη.

Τωρα οσον αφορα trekking η οχι εμενα η γνωμη μου ειναι το καθε ποδηλατο για το ειδος του. 
Εχω κουρσα και MTB.   Παρολο που η κουρσα βοηθαει για πολλα χιλιομετρα, το ΜΤΒ ειναι πολυ πιο ανετο στους ελληνικους δρομους.

Οποτε θα σου λεγα να παρεις ΜΤΒ (27,5" η 29αρη)  με λεπτο λαστιχο ωστε να εχεις και το καταλληλο ποδηλατο να μπορεις να ανεβεις και σε Off road. Το trekking δεν ειναι για πολυ off road. Οσο ποδι και να εχεις.

Δυστυχώς τόσα διαθέτω, εαν μπορούσα 500€αρα+ θα έπαιρνα μηχανάκι 🤣. Η χρήση του θα είναι τελείως ερασιτεχνική και δεν είμαι γνώστης ή επαγγελματίας. Δεν απαντήθηκε τι είναι καλύτερο για ελλάδα, μπροστά μόνο ανάρτηση ή μπρος πίσω; Άλλοι λένε ότι στον ελληνικό δρόμο πρέπει μόνο μπροστά ανάρτηση. Γενικά είναι ένα μπέρδεμα. Το trekking τι διαφορά έχει;

 

Επεξ/σία από linaki_ath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, επειδη εισαι ερασιτεχνης στα λεω αυτα. Αν ησουν γνωστης η επαγγελματιας δε θα κοιτουσες στα 500 αλλα παραπανω.
Επισης, καταλαβαινεις οτι αυτο που ρωτας δεν εχει απαντηση ετσι; 
Το να βαλεις μια αναρτηση οταν το συνολικο ποδηλατο εχει 200Ε δεν σημαινει οτι εχεις και αναρτηση στο ποδηλατο.  Οταν μια τιμια αναρτηση απο μονη της κοστιζει περιπου 200-250.

Εφοσον το ποσο δεν μπορει να ανεβει, παρε το λιγοτερο δυνατον απο εξτρας στο ποδηλατο πανω.
Αλλιως παρε αυτο που σου αρεσει στα λεφτα πυο διαθετεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Καταλαβαινεις οτι αυτο που ρωτας δεν εχει απαντηση ετσι; Θα προτιμούσα μια βοήθεια σε έναν άσχετο που ρωτάει κάτι..
Το να βαλεις μια αναρτησηΗ ερώτηση μου ήταν τι θα χρειαστεί να προσέξω, οχι εαν θα βαλω extras σε ένα απλό ποδήλατο.
Εφοσον το ποσο δεν μπορει να ανεβει, παρε το λιγοτερο δυνατον απο εξτρας στο ποδηλατο πανω. - Φυσικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς extras, το ζητούμενο μου ήταν πολύ απλό, απλή χρήση, τι είναι προτιμότερο για τους ελληνικούς δρόμους, κ.ο.κ
Αλλιως παρε αυτο που σου αρεσει στα λεφτα πυο διαθετεις. - Δεν έχω δει τιποτα ακόμα μιας και η αρχική μου ερώτηση ήταν τι να επιλέξω, ένα μπούσουλα βρε αδερφέ, κάτι που δεν απαντήθηκε.

Δεν πειράζει, πιθανόν θα πάω σε ένα κατάστημα να με κατατοπίσουν. Ευχαριστώ για τον κόπο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα μια βοήθεια σε έναν άσχετο που ρωτάει κάτι..    < -  Προσπαθω να βοηθησω αν δε το εχεις καταλαβει. Αλλα αν δε σε καλυπτει η απαντηση δε μπορω να κανω κατι.

Η ερώτηση μου ήταν τι θα χρειαστεί να προσέξω, οχι εαν θα βαλω extras σε ένα απλό 

Φυσικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς extras, το ζητούμενο μου ήταν πολύ απλό,απλή χρήση, τι είναι προτιμότερο για τους ελληνικούς δρόμους, κ.ο.κ

 

Οχι δεν ειναι απλο αυτο που ζητας γιατι δεν γνωριζεις. Το να σου πω βαλε αναρτηση μπροστα και να μη δουλευει σωστα δεν εχει κανενα νοημα.
Το να σου πω βαλε και πισω αλλα να σου σπασει σε λιγο καιρο παλι δεν εχει κανενα νοημα.
Με τα λεφτα που διαθετεις(ΕΩΣ 200)δεν παιρνεις ποδηλατο. Τι να κανουμε τωρα. Ειτε το δεχεσαι ειτε οχι. Ειδικα για αυτα που ζητας. Αν θελεις να παρεις ενα της πλακας το οποιο θα το πληρωσεις διπλα σε μετα απο καιρο, ειτε σε πονους ειτε σε ζημιες, ειτε σε χρημα ειναι δικια σου αποφαση.
Προτιμοτερο να παρεις εως 200 χωρις αναρτησεις, φρου φρου και αρωματα παρα ενα με 200 με φουλ εξτρα(αναρτησεις κλπ ). Εδω αναφερομαι στα εξτρας.

Καλες αγορες
 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 200€ κοιτα μεταχειρισμενο.

Ποδηλατα 10ετιας τα οποια εκαναν πχ 550 τωρα εχουν 200 και λιγοτερο.

Και δεν ειναι σαν τα αυτοκινητα να εχουν κρυφες βλαβες.

Πχ εγω πηρα ποδηλατο 7ετιας που εκανε 570 , μονο 230.... και μου το κλεψανε ....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μπροστινή ανάρτηση αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι καταβάσεις (και καλώς δεν σε ενδιαφέρουν με αυτά τα λεφτά). Δεν έχει να κάνει με τους ελληνικούς δρόμους, αλλά το πού θα πηγαίνεις. Είναι κουραστική η πίσω ανάρτηση για κίνηση στην πόλη και για ανηφόρες.

Βέβαια σε αυτά τα λεφτά θα ήταν καλύτερο να πας σε ποδήλατο χωρίς αναρτήσεις, μιας και μόνο βάρος θα προσθέσουν. Με τα κατάλληλα λάστιχα, θα πηγαίνεις και off-road που και που.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmy213 είπε

Μόνο μπροστινή ανάρτηση αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι καταβάσεις (και καλώς δεν σε ενδιαφέρουν με αυτά τα λεφτά). Δεν έχει να κάνει με τους ελληνικούς δρόμους, αλλά το πού θα πηγαίνεις. Είναι κουραστική η πίσω ανάρτηση για κίνηση στην πόλη και για ανηφόρες.

Βέβαια σε αυτά τα λεφτά θα ήταν καλύτερο να πας σε ποδήλατο χωρίς αναρτήσεις, μιας και μόνο βάρος θα προσθέσουν. Με τα κατάλληλα λάστιχα, θα πηγαίνεις και off-road που και που.

να κοιτάω μάουνταιν ή τρεκινγκ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάς τρεκινγκ

Και αν μπορείς να διαθέσεις 300€ θα βρεις πολλές και αξιόλογες επιλογές. 

Στην ίδια θέση ημουν και γω πριν λίγο καιρό. 

Στα 200€ έβρισκα τελείως μάπα ποδήλατα. 

Τελικά ανέβηκα στα 300 και πήρα romet orkan 1 m που σίγουρα αξίζει την υπέρβαση (στα ίδια χρήματα θα βρεις και άλλα ποδήλατα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Να κοιτάς τρεκινγκ

Και αν μπορείς να διαθέσεις 300€ θα βρεις πολλές και αξιόλογες επιλογές. 

Στην ίδια θέση ημουν και γω πριν λίγο καιρό. 

Στα 200€ έβρισκα τελείως μάπα ποδήλατα. 

Τελικά ανέβηκα στα 300 και πήρα romet orkan 1 m που σίγουρα αξίζει την υπέρβαση (στα ίδια χρήματα θα βρεις και άλλα ποδήλατα) 

κάτι τέτοιο δηλ; https://tinyurl.com/yyb2s7qe γιατί κοιτούσα αυτό το φτηνιάρικο :P https://tinyurl.com/y2wttpme

Επεξ/σία από linaki_ath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τι προβλήματα μπορεί να βγάλει ένα απλό ποδήλατο μετά από λίγο καιρό με νορμάλ χρήση;

Αν μιλαμε για ποδηλατα τυπου πρακτικερ που εχουν αναρτησεις μπρος πισω - δισκοφρενα με 170Ε φαση, τοτε τις ζημιες τις εχεις πολυ γρηγορα.
Οπως το να σου ξεραθει η αναρτηση και να μη δουλευει. Να γινει κουτσουρο.
Να σου σπασει ο εκτροχιαστης η να σου ξερυθμιστει πολυ συντομα.
Να σου στραβωσει το δισκοφρενο η να βρισκουν τα τακακια μονιμα στο δισκοφρενο. Να θες πιο συντομα ακτινολογισεις γιατι ολο και καποιο πεζοδρομιο θα κατεβεις η θα ανεβεις.

Κοινως βαζουν τα πιο φθηνα περιφερειακα για να φαινεται wow σα ποδηλατο. 
Δε θα αναφερθω στο θεμα της γεωμετριας και βαρους..



 

1 λεπτό πριν, linaki_ath είπε

κάτι τέτοιο δηλ; https://tinyurl.com/yyb2s7qe

Μια χαρα και τιμιο. 
Να πεις στον ποδηλατα να σε μετρησουν πρωτα. Μη σου δωσουν λαθος μεγεθος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει το τελείως μάπα; Δικός μου άνθρωπος πήρε με 250€ περίπου ένα orient. Δεν θυμάμαι το μοντέλο τώρα. Ωραίο ποδήλατο. Καθημερινή χρήση 15-20 χιλιόμετρα, κανένα θέμα μέχρι τώρα.

Πριν από αυτό είχε ένα carrera των περίπου 200€, πάλι καθημερινή χρήση για καμιά πενταετία χωρίς θέμα πάλι. 

Επίσης τόσα ideal κτλ οικονομικά ποδήλατα σκυλιά είναι απ'όσο θυμάμαι. 

Οκ δεν θα είναι πούπουλα και κάπου αλλού θα χάνουν σε σχέση με τα πολύ ακριβότερα αλλά όχι ότι δεν μπορεί να κάνει κάποιος τις βόλτες του ή να πάει στη δουλειά του με ένα τέτοιο ποδήλατο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...