Προς το περιεχόμενο

Technicolor DGA 4130 Περιορισμένο Λογισμικό


BigHomie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μπορείος να κάνεις root χωρίς να χάσεις τις ρυθμίσεις της Wind;

53 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Αν για καποιο λογο δε μπορεις να κανεις dmz, μπορεις να κανεις απο το πρωτο ρουτερ PF 1-65535 ports tcp-udp, στο δευτερο και ειναι σα να εχεις κανει DMZ.

Όπως είχε αναφέρει και ο @spell1977 γίνεται αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία γιατί δεν είμαι έμπειρος σε αυτά. Αν κολλούσα κάπου θα εμένα χωρίς ίντερνετ μετά :P . Εννοώντας root access που ανέφερα σε προηγούμενα post εννοουσα κάτι σαν privileged user. Μπαίνεις με άλλο user και pass στο interface του Technicolor και έχεις περισσότερες επιλογές από το account του admin.

Όπως και να χει, και να μην πειράξεις τίποτα και να θέλεις να χρησιμοποιήσεις το δικό σου ρουτερ, μπορείς.

Από την πρώτη lan port του Technicolor στην WAN ενός δικού σου ρούτερ και στην συνέχεια κάνε PPPoE κλήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν το επιχείρησα.

Το πιο safe θα ήταν αν μπορούσες να έπαιρνες κάνα μεταχειρισμένο Technicolor και να πειραματιστείς πρώτα εκεί.

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/08/2019 at 20:05, BigHomie said:

Καλησπέρα!

Παιδιά κατάφερα να κάνω δεύτερη κλήση (ταυτόχρονα) PPPοE μετά του παρόχου με δικό μου ρούτερ.

Προσπαθούσα και παλαιότερα όπως σας είχα αναφέρει αλλά δεν γινόταν. Το πρόβλημα βρέθηκε. Μου έλεγαν συνέχεια ότι ο κωδικός είναι ο αριθμός του τηλεφώνου μου. Σε κάποια φάση πήγα στο main router (Technicolor) και άλλαξα το password βάζοντας τον αριθμό του τηλεφώνου μου. Μου έβγαλε authentication failed. Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και τους λέω σας παρακαλώ κάντε ένα reset τo password μου και ορίστε τον τηλεφωνικό μου αριθμό γιατί δεν είναι καταχωρημένος αυτός. Μου λέει έχετε δίκιο. Το άλλαξε κι από τότε μπορώ να κάνω κλήση και στο Technicolor και στο Ubiquiti Edgerouter με τα ίδια στοιχεία (ταυτόχρονα). Επίσης είχα δοκιμάσει και το [email protected] και password tellas. ( Στο Technicolor συνδέεται αλλά δεν υπάρχει internet και στο edgerouter δεν συνδέεται καθόλου).

Πιθανόν το PPPoE passthrough να το έχουν ενεργοποιημένο από default γιατί δεν εμφανίζεται πουθενά στο interface.

Όπως και να χει όλα καλά!

Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί με στηρίξατε και αφιερώσατε χρόνο στο προβλημα μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω κι εγώ με την σειρά μου να βοηθήσω κάποιον που αντιμετώπιζει το ίδιο πρόβλημα με το περιορισμένο ρούτερ του παρόχου.

απορω γιατι σου αλλαξαν εξαρχης το Pass.θεωρητικα βεβαια οταν το βαζεις πανω πρεπει να τραβαει τα στοιχεια μονο του. 

On 05/08/2019 at 11:52, Silverage said:

Δεν θέλω να βάλω δικό μου απλά να το ξεκλειδώσω αλλά άμα περάσω άλλα firmware φοβάμαι ότι δεν θα δουλεύει μετά.

κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι αμα αλλαξεις Firmware οτι το Config file που εχεις κρατησει θα παιξει σωστα .επισης αν δεν παιξει μετα θα πρεπει να το σεταρεις χειροκινητα το technicolor.επισης που βρηκες firmware γιατι τα Generic δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ουτε να τα περασεις. και αν εχεις voip μετα δεν θα παιξει βεβαια γιατι θα πρεπει να βρεις τα στοιχεια.γενικως ζοριζει μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, poulinos είπε

κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι αμα αλλαξεις Firmware οτι το Config file που εχεις κρατησει θα παιξει σωστα .επισης αν δεν παιξει μετα θα πρεπει να το σεταρεις χειροκινητα το technicolor.επισης που βρηκες firmware γιατι τα Generic δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ουτε να τα περασεις. και αν εχεις voip μετα δεν θα παιξει βεβαια γιατι θα πρεπει να βρεις τα στοιχεια.γενικως ζοριζει μετα.

Έψαξα στο internet για το πώς ξεκλειδώνει και βρήκα μερικά site που λένε αλλά επειδή σκέφτηκα όλα τα παραπάνω που λές δεν το δοκίμασα.
Βρήκα όμως ένα post https://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20343.msg362113.html#msg362113 που λέει για ξεκλείδωμα μόνο και όχι αλλαγή firmware.

 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Silverage said:

Έψαξα στο internet για το πώς ξεκλειδώνει και βρήκα μερικά site που λένε αλλά επειδή σκέφτηκα όλα τα παραπάνω που λές δεν το δοκίμασα.
Βρήκα όμως ένα post https://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20343.msg362113.html#msg362113 που λέει για ξεκλείδωμα μόνο και όχι αλλαγή firmware.

δεν εχω αποψη.δεν ξερω πως το κανει Root για να σου πω αν θα σου χαλασει κατι απο τις ρυθμισεις ή οχι ή γενικοτερα τι μπορει να σου δημιουργησει μετα.πχ να μην μπορει να το κανει η wind remotely firmware update. να μην εχουν προσβαση απεξω.να μην κανει zero touch. και το βασικο αν το κανει root και το κανεις hard reset θα επανελθει οπως ηταν ή θα μεινει Root?

αν δεν εχεις τηλεφωνια πανω ολα ειναι πιο ευκολα βεβαια.αν και η πιο απλη λυση ειναι pppoe  passthrough ωστε να εχεις καποιο και τηλεφωνια κανονικα και τα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
6 hours ago, Black Flag said:

Σε σχέση με το TG789vac V2 έχει περισσότερη RAM; Το 789 έχει 256 MB Ram.

to dga γραφει αυτο .

  • RAM1: SK Hynix H5TQ4G63EFR 4Gbit(512MB) DDR3-1866 13-13-13
  • RAM2: Winbond W631GG6KB-15 1Gbit(128MB) DDR3-1333 (9-9-9)

βεβαια υπαρχουν  διαφορετικα 789 οσο θυμαμαι. κατι υπαρχει μοντελο v και μοντελο vac. περα απο διαφορετικα version που μπορει να υπαρχουν.

Γενικα και τα δυο δινουν αρκετα πραγματακια πανω.dual band (vac) ,wan port,3g να βαλεις πανω.απο εκει και περα εξαρτατε το firmware που θα εχει.το κακο ειναι οτι δεν βρισκεις πολλες πληροφοριες ή αναλυτικα specs.

δεν ξερω τι ισχυει για το super vectoring 35b. το dga ειναι super vectoring. για το 789vac αν το δινουν για 200mbit τοτε ειναι και αυτο super vectoring

εδω τα specs για το Dga

https://www.hwupgrade.it/forum/showthread.php?t=2817859

επισης ολα ερχονται με custom firmware αφου η technicolor οτι εχει σε generic ειναι για τεστ .αφου γινουν τα τεστ βγαζει το Custom και πουλαει μονο σε παροχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ήδη σε Wind 100, με το 789, καλούτσικο είναι, αλλά Draytek δεν είναι, ούτε βέβαια και AC52U. Για την 200άρα δίνουν το DGA.

Εννοείται το έχω ξεκλειδώσει με generic firmware unbranded και έχω δικαιώματα root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Black Flag said:

Είμαι ήδη σε Wind 100, με το 789, καλούτσικο είναι, αλλά Draytek δεν είναι, ούτε βέβαια και AC52U. Για την 200άρα δίνουν το DGA.

Εννοείται το έχω ξεκλειδώσει με generic firmware unbranded και έχω δικαιώματα root.

σιγουρα δεν θα γινει ποτε Draytek>αφου βρηκες Unbranded generic μια χαρα.αρα μαλλον το 789 δεν ειναι 35b. συγκριτικα βεβαια με 788 κτλ ειναι πολυ καλυτερο το 789 αφου ειναι και Dual band.για δωρεαν δεν ειναι ασχημο.

απλα αν γυρισεις σε voip μετα θα εχεις θεμα με την τηλεφωνια και το generic firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε VOIP και μια χαρά δουλεύει η τηλεφωνία. Απλά πριν του κάνω firmware upgrade και πάρω δικαιώματα root, κράτησα τις ρυθμίσεις με το firmware της Wind και με την επαναφορά στο generic unbranded firmware των ρυθμίσεων όλα λειτουργούν χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Black Flag said:

Είμαι σε VOIP και μια χαρά δουλεύει η τηλεφωνία. Απλά πριν του κάνω firmware upgrade και πάρω δικαιώματα root, κράτησα τις ρυθμίσεις με το firmware της Wind και με την επαναφορά στο generic unbranded firmware των ρυθμίσεων όλα λειτουργούν χωρίς προβλήματα.

μια χαρα.αφου δουλεψε ετσι μια χαρα.απλα το μονο θεμα που εντος εισαγωγικων εχεις είναι οτι αμα βγαλουν αλλο firmware update ή αλλαξει κατι σε ρυθμισεις δεν θα μπορουν να το ρυθμισουν σε σενα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TR-069 είναι ενεργό κανονικά. Σιγά μην βγάλουν firmware update σε σχεδόν πενταετίας router. Άμα προκύψει κάποια αλλαγή, το γυρνάω σε firmware της Wind και κάνουν τις καινούργιες τους ρυθμίσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...