Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με Windows 10


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Malwarebytes το free εννοείς φίλε μου ;

Kaspersky αγορασμένο εννοείτε έτσι δεν είναι; 

Με τα free δεν κάνεις δουλειά. Οπωσδήποτε αγορασμένο το antivirus. Αν σε παίρνει οικονομικά, αγόρασε και το malwarebytes, είναι πολύ καλός συνδυασμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Ransomware protection των Windows, το χρησιμοποιεί κανείς;
Το ενεργοποίησα πριν 15 μέρες, μου τα έσπασε λίγο στην αρχή με τα exceptions που έπρεπε να βάλω αλλά είναι εύκολη διαδικασία οπότε το άφησα. (Μου άρεσε που είναι αρκετά αυστηρό. Μου ζήτησε exception για επίσημα και "καθαρά" προγράμματα, που απλώς δεν τα ήξερε).
Τώρα, αν κάνει κάτι δεν ξέρω, δεν έχω τσιμπήσει ποτέ τέτοιο πράγμα, άσε που έχω και Ransomware protection στο backup του Acronis, ώστε να είναι και τα backups προστατευμένα.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😜Αν περάσει  και από 'κει μέσα θα το ονομάσουμε Μαγκάιβερ.

Spoiler

Μαγκαιβερ

Πέντε μήνες προσπαθούσε ένας να πείσει τη γκόμενά του να κάνουν σ_ξ και δεν τα κατάφερνε. Επιτέλους μια νύχτα, εκείνη δέχτηκε, με τον όρο όμως να χρησιμοποιήσουν προφυλακτικό. Βάζει λοιπόν ένα προφυλακτικό και πάει να της τον χ_σει. Εκείνη όμως τον σταματά:

- Στάσου! Κι αν τρυπήσει το προφυλακτικό και μείνω έγκυος, τι θα κάνουμε; Βάλε κι άλλο!
Τι να κάνει, βάζει και δεύτερο προφυλακτικό, πάει να τη γ_μ_σει, αλλά τον σταματά ξανά:
- Στάσου! Κι αν τρυπήσει και το δεύτερο και μείνω έγκυος, τι θα γίνει; Βάλε κι άλλο!
Βάζει όλο το κουτί (!) και πάει να της τον βάλει, αλλά πάλι ΣΤΟΠ!
- Κι αν τρυπήσουν όλα τα προφυλακτικά και κάνω παιδί, τι θα γίνει;
- Καλά, της λέει, πάρε και αντισυλληπτικά!
Παίρνει 5-6 χάπια, οπότε πάνε να αρχίσουν... Και πάλι όμως σταματούν:
- Στάσου! Κι αν δεν ενεργήσουν τα χάπια και μείνω έγκυος και γεννηθεί το παιδί, πες μου πώς θα το ονομάσουμε;
Κι εκείνος της απαντά:
- ΜΑΓΚΑΙΒΕΡ!

😄😄😄

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ, αντί για καλό antivirus, να τα δώσω εδώ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 24ωρο backup και όποτε γίνει κάτι, restore σε 20' και τέλος.
Δεν κάθομαι να παλεύω με ξηλώματα ιών κλπ.
Το update του backup για τον (C:) είναι υπόθεση ενός λεπτού και μπορείς να το κάνεις πριν δοκιμάσεις κάτι επικίνδυνο
ή ενεργοποιείς το try & Decide

Spoiler

When you turn Try&Decide on, your computer is in the Try mode. After that you can perform any potentially dangerous operations without worrying that you might damage your operating system, programs or data. When you turn Try&Decide off, you decide if you want to apply the changes to your computer or you want to discard them.

+όλα τα υπόλοιπα που κάνει το το app. Clone, Universal Restore (για backups που έχουν γίνει σε διαφορετικό hardware) κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Ukforthemoment said:

Και αν πάρεις αντίγραφο με ιό ;

Θα πάω στο τελευταίο πριν τον ιό. Γενικά δεν κινδυνεύω με τον τρόπο που κινούμαι, μπορεί κάποιος άλλος να προτιμάει την ενεργητική ασφάλεια (antivirus), δεν λέω ότι η λογική μου έχει εφαρμογή σε όλους. Το antivirus των Windows πάντως, σε συνδυασμό με ένα app για backup (που πρέπει να κάνεις ούτως ή άλλως), πιστεύω ότι καλύπτουν τους περισσότερους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...