Προς το περιεχόμενο

Εργασία και μετανάστευση στην Κίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/7/2019 στις 3:36 ΠΜ, jpapd είπε

Μπαίνω πολλά χρόνια να χαζέψω στο insomnia αλλά αυτό το θέμα στάθηκε αφορμή στο να κάνω λογαριασμό, μιας και θέλω πολύ να φανώ χρήσιμος.

Είμαι Έλληνας πολιτικός μηχανικός, εδώ και 6 χρόνια κάτοικος της πόλης Chongqing. Όλα ξεκίνησαν όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία, όπου είχα διάφορες επιλογές για πρακτική. Επέλεξα το Beijing (Πεκίνο) για να δω πως είναι η ζωή και η εργασία σε μια ασιατική μεγαλούπολη.

Βασική σημείωση εδώ είναι πως όλες οι συστάσεις και οτιδήποτε διαδικαστικό έγινε από το πανεπιστήμιο, καθώς με συμβούλεψαν να μην προσπαθήσω τίποτα μόνος μου γιατί ίσως χαθώ στη μετάφραση – κανείς σχεδόν δεν μιλάει αγγλικά ή αν μιλάει δεν βγάζεις άκρη - ή θα έμπλεκα με απατεώνες. Και είχαν απόλυτο δίκιο, μιας και η Κίνα έχει αδιανόητο ποσοστό από επαγγελματίες απατεώνες. Οι Έλληνες είμαστε αρνάκια μπροστά τους!

Φτάνω λοιπόν σε μια συνοικία που θεωρείται ιδανική για ξένους και είχα αρκετούς αγγλόφωνους νέους επαγγελματίες για να κάνω παρέα. Το ενοίκιο ήταν τρομερά υψηλό για μια τρύπα ούτε 10 τ.μ. αλλά ήταν μια καλή εμπειρία ζωής σε γενικές γραμμές. Το φαγητό φθηνό αλλά μετά από λίγο καιρό βαρετό - τα καλά τα ακριβοπληρώνεις - , οι άνθρωποι ψυχροί και αδιάφοροι, με τις παγίδες και την απατεωνιά να με ακολουθούν σε κάθε μου βόλτα. Αν δεν ξέρεις να λες αυστηρά όχι σε τύλιξαν σε κόλπο!

Ο χρόνος πέρασε αρκετά ομαλά αλλά όσες στιγμές δεν είχα αγγλόφωνους κοντά μου, ένιωθα πανικό γιατί δεν μπορούσα καθόλου να συνεννοηθώ για το παραμικρό. Η γλώσσα του σώματος που έχουν είναι ριζικά διαφορετική από τη δυτική. Δεν μπορούσα να καταλάβω ούτε πότε είχαν νευριάσει, ούτε πότε ήθελαν κάτι, ούτε πότε ήθελαν να φύγω. Μέχρι που ξαφνικά βλέπεις απότομα νεύρα και ακούς άναρθρες κραυγές και φοβάσαι μη φας καμία αδέσποτη!

Η εργασία τρομερά αυστηρή - σε σχέση με Ελλάδα - αλλά σε αυτό δεν έχω θέμα γιατί είμαι τυπικός, εργασιομανής και αντέχω στις επαγγελματικές πιέσεις. Και πάνω που ήρθε ο καιρός να γυρίσω Ελλάδα γνώρισα την Xiya, μια πανέμορφη κοπέλα από άλλη πόλη η οποία σήμερα είναι γυναίκα μου. Πάνω σε έναν πολύ έντονο έρωτα από τις δύο πλευρές, την έφερα μαζί μου Αθήνα, μάλιστα στο μέγιστο της κρίσης. Ως τουρίστρια ζούσε βέβαια μιας κι οι γονείς της είναι καλοστεκούμενοι επιχειρηματίες στα ρούχα και της τα πλήρωναν όλα, όμως εγώ δεν μπορούσα να μείνω Ελλάδα στο μισθό του -ούτε- χιλιάρικου.

Είχα σκοπό να πάω πίσω στην Αγγλία να κάνω καριέρα με μισθό ανάλογο των σπουδών μου αλλά η κοπέλα δεν ήθελε καθόλου να μείνει μόνιμα Ευρώπη. Οπότε είπα να δοκιμάσω την τύχη μου μαζί της στην πόλη της αντί για το Πεκίνο. Μιλούσα ήδη τα “κινέζικα του μπακάλη”, είχα επίσημη μετάφραση των πτυχίων μου και γνωρίζω σοβαρά τέσσερις γλώσσες οπότε θεώρησα ότι θα ήταν μια καλή προσπάθεια να εργαστώ μόνιμα εκεί στο αντικείμενό μου.

Μιας και δεν ήθελα να στηρίζομαι πάνω της καθώς αντικειμενικά τα ζευγάρια χωρίζουν ανά πάσα στιγμή, πήγα με κεφάλαιο 25.000 ευρώ παρότι η ίδια είχε κανονίσει για μένα τρεις συνεντεύξεις και είχε ετοιμάσει συστάσεις από τους γονείς της. Οι οποίοι θέλω να τονίσω πως με συμπάθησαν πολύ, πράγμα ΣΠΑΝΙΟ αν κρίνω από τους Ευρωπαίους γνωστούς μου. Και όχι, δεν γνώρισα ούτε έναν Έλληνα κάτοικο τα 7 συνολικά χρόνια μου ως τώρα στην Κίνα.

Πίσω στο βασικό του θέματος, το να βρω εργασία πήρε τελικά 8 αγωνιώδεις μήνες μιας και οι συνεντεύξεις ήταν κι αυτές χαμένες στη μετάφραση και τα 20 από τα 25 χιλιάρικα έκαναν φτερά σε ενοίκια και καθημερινότητα. Έδινα άλλον έναν μήνα μήπως και κάτι αλλάξει και όντως, βρήκα θέση σε μια καταπληκτική και προπαντός ανοιχτή στους ξένους κατασκευαστική εταιρία όπου εργάζομαι και σήμερα.

Στους 8 κακούς μήνες – και σήμερα σε μικρότερο βαθμό - ένιωσα απίστευτο ρατσισμό. Σε αντίθεση με το Πεκίνο όπου ζούσα σαν τουρίστας με τους άλλους Ευρωπαίους, στη σημερινή μου πόλη ζω όπως στην Ελλάδα ζει ένας μορφωμένος μεν, Πακιστανός δε. Βάλτε τη θέση σας στο πως κοιτάνε τον Πακιστανό οι μέσοι Έλληνες…. Έτσι με βλέπουν και μένα! Σε μικρές δουλειές (πωλητές, ταμίες, χειρονακτικά) στα 7 χρόνια εδώ δεν έχω δει δείγμα δυτικού ανθρώπου, καθαρά για λόγους ρατσισμού. Βέβαια αν ήμουν πιο εμφανίσιμος ίσως ήταν ακριβώς αντίθετα τα πράγματα στην καθημερινότητα γιατί κάποιοι δυτικοί βρίσκουν δουλειά ως μούρη για PR. Αλλά καραφλίτσα, 100 κιλά στο 1,70 ύψος δε με λες και Ρουβά…

Αν αγνοήσω τα βλέμματα του κόσμου που με κοιτάει περίεργα, ειδικά όταν είμαι με τη γυναίκα μου όπου τους πιάνει το εθνικιστικό και ότι μολύνω τη φυλή τους  - δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου γιατί μας έχουν επιτεθεί λεκτικά αρκετές φορές και μου εξηγεί η γυναίκα μου μετά τι μας έσυραν – η ζωή εδώ με μπόλικη θέληση και τις κατάλληλες γνώσεις και σπουδές είναι καλή. Όχι ιδανική αλλά μπορείς να βάλεις μπρος για οικογένεια και πλέον είμαι ευτυχισμένος πατέρας με 3000 περίπου τον μήνα από τα οποία μπορώ να βάζω στην άκρη τα 500.

Ιδανικά – και μακάρι να μην το διαβάσει αυτό η γυναίκα μου με κάποια μετάφραση – θα ήθελα να έρθουμε όλοι μαζί Ευρώπη. Πρακτικά ζω μια φυσιολογική ζωή αν και μου λείπουν λίγα πράγματα. Το πιο καθημερινό που μου λείπει είναι το ελεύθερο internet. Ειδικά από το 2019 έχουν μπλοκαριστεί οι πιο πολλοί VPN και ακόμα και αυτή τη στιγμή για να μπω εδώ είμαι με VPN μέσω άλλης ασιατικής χώρας.

Χωρίς VPN ξεχνάς google, facebook, twitter, instagram, youtube, gmail, spotify, android apps, αγγλικά apple apps, steam-online games, καθώς και τα πιο πολλά Ελληνικά sites. Με VPN απλά μπαίνεις με χαμηλή ταχύτητα και πάλι με πολλές αποτυχίες γιατί η κυβέρνηση δεν τα θέλει αυτά και πάντα βρίσκουν τρόπους να αποξενώνουν τον κόσμο από οτιδήποτε εκτός Κίνας. Να προσθέσω ότι αν πιαστείς με VPN έχει σύλληψη αλλά ευτυχώς δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται και πλέον δεν το λαμβάνω υπόψιν. Περίπου 5% των Κινέζων users μπαίνει με VPN οπότε μιλάμε για τεράστιο αριθμό αναλογικά.

Μεγάλος φόβος είναι επίσης να μην γίνει παρεξήγηση με κάποιον κακοπροαίρετο άνθρωπο γιατί μπορεί άνετα να πει στην κυβέρνηση ψέματα πως είμαι αντι-κομμουνιστής και να χάσω την βίζα μου ακόμα κι αν είμαι παντρεμένος εδώ. Όταν γίνεται κάτι στραβό, απλά κοιτάω αλλού ή χαμογελάω σαν βλάκας. Επίσης δεν λες ούτε αστείο για ναρκωτικά όπως λέμε στην Ελλάδα “μαστουρωμένος είναι αυτός” κ.α.. Οποιαδήποτε αναφορά σε αυτά είναι τρομακτικό μπλέξιμο, δεν θες να ξέρεις καν.

Χάρηκα πολύ που εκφράστηκα γιατί είναι η πρώτη φορά που γράφω συνοπτικά την ιστορία μου στα Ελληνικά. Social media δεν έχω γιατί ακόμα και οι καλύτεροι VPN σέρνονται, ειδικά στα μεγάλα .com. Λείπουν πάρα πολλά που θα ήθελα να προσθέσω αλλά δίνω στον φίλο μας μια εικόνα από πρώτο πρόσωπο και του προτείνω μέσα από την καρδιά μου να το σκεφτεί πολύ σοβαρά πριν πάρει μια τόσο μεγάλη απόφαση με ελάχιστα – για εδώ – προσόντα, κεφάλαιο και σιγουριά. Αν θελήσει να με ρωτήσει οτιδήποτε, θα χαρώ πολύ να φανώ χρήσιμος.

Τέλος, στην ερώτηση με το τι να κάνει θα έλεγα ότι το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να πάει στην πρεσβεία της Κίνας μήπως καταφέρει να πάρει κάποια σύσταση και να πάρει έναν μπούσουλα για βίζα και διαμονή, μιας και πρόκειται για χώρα με απίστευτα περίπλοκη γραφειοκρατία και τρομερά αυστηρούς νόμους. Διαφορετικά αν τον αγαπάει πραγματικά η κοπέλα ας πάει εκείνη Ελλάδα ή έστω Ευρώπη. Η γυναίκα μου ήρθε αμέσως τον πρώτο χρόνο...

Πολλά μπράβο που κατάφερες και στάθηκες με τόσες δυσκολίες. Αλήθεια, δεν γνώριζα οτι υπάρχει τέτοιος ρατσισμός στην Κίνα. Απ' οτι κατάλαβα, τον βίωσες εκτός Πεκίνου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πολλά μπράβο που κατάφερες και στάθηκες με τόσες δυσκολίες. Αλήθεια, δεν γνώριζα οτι υπάρχει τέτοιος ρατσισμός στην Κίνα. Απ' οτι κατάλαβα, τον βίωσες εκτός Πεκίνου.

Ρατσισμό θα βρεις σε όλες σχεδόν τις χώρες που έχουν μεγάλη ομοιογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μια αποτυχια (οπως και αν οριζεται αυτη) ειναι κατι επιθυμητο παιδες...

Καποιος πηγε πχ 2 χρονια στη Κινα,και τελικα επεστρεψε μονος και ρεστος...πηρε εμπειριες για μια ζωη που δεν θα ειχε αν καθοταν part time στον Μασουτη και εμενε με τους γονεις του...

'failure is your friend'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα σε αποτρεψω, απλα να σου πω μονο οτι πρεπει να δεις τον μισθο ανειδικευτου εργατη και το κοστος ζωης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Ρατσισμό θα βρεις σε όλες σχεδόν τις χώρες που έχουν μεγάλη ομοιογένεια.

Βέβαια η Κίνα είναι και περίπτωση που ο ρατσισμός και η ξενοφοβία είναι "επίσημη" πολιτική του κράτους.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fasttam είπε

Θα σε ξαναρωτήσω. Με τι είδους visa θα πας στην Κίνα για να δουλέψεις;

Με τουριστική θα πάω αργότερα θα το λύσω αυτό όταν βρω εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθε τη γλωσσα οσο πιο γρηγορα γινεται, Γινε διαμεσολαβητης με real estate εταιριες στην Ελλαδα και παιξε μπαλα με golden visa. Θα χεστεις στο ταλιρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

μαθε τη γλωσσα οσο πιο γρηγορα γινεται

Πόσο γρήγορα?Μιλάμε για κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Sorry για το διπλό ποστ,αλλά το θέμα έχει ενδιαφέρον.

Είμαι και εγώ παντρεμένος εδώ και 11 χρόνια με ασιατισα. Γενικά οι απανταχού γυναίκες από Ασία, Αφρική πρώην ανατολικές χώρες,λατινική Αμερική κλπ πρέπει να έχουν βρει τον μπελά τους με τους Έλληνες.Κι αυτό γιατί ξέρουν ότι η Ελλάδα είναι μια ωραία χώρα, ξέρουν την Σαντορίνη και ονειρεύονται μια μέρα να την επισκεφτούν και μόλις γνωρίσουν Έλληνα, ο Έλληνας αμέσως..."Δεν χρειάζεται να έρθεις εδώ,θέλω εγώ να έρθω να ζήσω εκεί!!!"

Και εγώ ανήκω στην κατηγορία μακριά από την Ελλάδα και όπου να'ναι! 

Ανειδίκευτος με μαγαζί στην Ελλάδα, εχοντας ζήσει σε ασιατική χώρα, 8 μήνες Ελλάδα που δούλευα τουριστική σαιζόν και 4 μήνες Ασία,για τρία χρόνια αυτό, το πρόβλημα εκεί ήταν οι χαμηλοί μισθοί. Και εγώ με κεφαλαίο 3-4 χιλιάρικα, αρχικά έφερνα εμπορεύματα που τα πούλαγα Ελλάδα το καλοκαίρι.

Όμως ήθελα να φύγω για πάντα από την Ελλάδα να μην πηγαίνω πίσω ούτε το καλοκαίρι. Το μόνο που μπορούσα να κάνω εκεί με 3-4 χιλιάρικα ήταν να ανοίξω πάγκο στο δρόμο να πουλάω διάφορα που τρώνε εκεί στους πάγκους στο δρόμο,να έχω υπάλληλο που να τον πληρώνω κάνα 100ρικο ευρώ τον μήνα. Οσοι εχουν ταξιδεψει ασια ξέρουν τι εννοώ. Όμως ο τζίρος χαμηλός. Τα φαγητά αυτά πουλιούνται 1-2 ευρώ την μερίδα. Σπίτι εύρισκα με 100 ευρω τον μήνα αλλά φοβόμουν ότι δεν θα έβγαινα στα έξοδα. Η βίζα ήθελε ανανέωση κάθε μηνα. Το ποσό δεν ήταν μεγάλο. Έν πάση περιπτώση η γυναίκα μου είχε μια φίλη σε χώρα γερμανοφωνη της Ευρώπης όπου καταλήξαμε εκεί με την βοήθεια της.Καλη τύχη να έχεις σε ότι αποφασίσεις να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, athe είπε

Sorry για το διπλό ποστ,αλλά το θέμα έχει ενδιαφέρον.

Είμαι και εγώ παντρεμένος εδώ και 11 χρόνια με ασιατισα. Γενικά οι απανταχού γυναίκες από Ασία, Αφρική πρώην ανατολικές χώρες,λατινική Αμερική κλπ πρέπει να έχουν βρει τον μπελά τους με τους Έλληνες.Κι αυτό γιατί ξέρουν ότι η Ελλάδα είναι μια ωραία χώρα, ξέρουν την Σαντορίνη και ονειρεύονται μια μέρα να την επισκεφτούν και μόλις γνωρίσουν Έλληνα, ο Έλληνας αμέσως..."Δεν χρειάζεται να έρθεις εδώ,θέλω εγώ να έρθω να ζήσω εκεί!!!"

Και εγώ ανήκω στην κατηγορία μακριά από την Ελλάδα και όπου να'ναι! 

Ανειδίκευτος με μαγαζί στην Ελλάδα, εχοντας ζήσει σε ασιατική χώρα, 8 μήνες Ελλάδα που δούλευα τουριστική σαιζόν και 4 μήνες Ασία,για τρία χρόνια αυτό, το πρόβλημα εκεί ήταν οι χαμηλοί μισθοί. Και εγώ με κεφαλαίο 3-4 χιλιάρικα, αρχικά έφερνα εμπορεύματα που τα πούλαγα Ελλάδα το καλοκαίρι.

Όμως ήθελα να φύγω για πάντα από την Ελλάδα να μην πηγαίνω πίσω ούτε το καλοκαίρι. Το μόνο που μπορούσα να κάνω εκεί με 3-4 χιλιάρικα ήταν να ανοίξω πάγκο στο δρόμο να πουλάω διάφορα που τρώνε εκεί στους πάγκους στο δρόμο,να έχω υπάλληλο που να τον πληρώνω κάνα 100ρικο ευρώ τον μήνα. Οσοι εχουν ταξιδεψει ασια ξέρουν τι εννοώ. Όμως ο τζίρος χαμηλός. Τα φαγητά αυτά πουλιούνται 1-2 ευρώ την μερίδα. Σπίτι εύρισκα με 100 ευρω τον μήνα αλλά φοβόμουν ότι δεν θα έβγαινα στα έξοδα. Η βίζα ήθελε ανανέωση κάθε μηνα. Το ποσό δεν ήταν μεγάλο. Έν πάση περιπτώση η γυναίκα μου είχε μια φίλη σε χώρα γερμανοφωνη της Ευρώπης όπου καταλήξαμε εκεί με την βοήθεια της.Καλη τύχη να έχεις σε ότι αποφασίσεις να κάνεις. 

Οι ασιατισες παντως, ειναι οι καλυτερες γυναικες για σοβαρη σχεση, ετσι λενε ολοι οσοι εχουν παντρευτει ή ειχαν σοβαρη σχεση με ασιατισσα, δεν συμφωνεις;

Και αυτο που λεω, δεν ειναι offtopic, γιατι μπαινει ευθεως στην 'εξισωση' περι μεταναστευσης, οπως το θετει το παρον νημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συμφωνώ σε αυτό. Καταρχήν είναι αξιολατρευτες καμία σχέση με ευρωπαιες.Εδω που είμαι τώρα έχω γνωρίσει πολλά ζευγάρια Ευρωπαίοι παντρεμένοι με ασιατικές.Ειναι αξιολατρευτοι άνθρωποι γενικά. Τρελαίνομαι να πηγαίνω σε συναντήσεις στην κοινότητα τους.Δεν έχω επαφή εδώ με την ελληνική κοινότητα ,μόνο με την ασιατική της γυναίκας μου.Η γυναίκα μου όμως λατρεύει την Ελλάδα, έχει ζήσει τρία χρόνια Ελλάδα. Είμαι κι από νησί και κατεβαίνουμε μαζί Ελλάδα για διακοπές. Εγώ αναγκαστικά κατεβαίνω Ελλάδα για να επισκεφθώ την μητέρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, athe είπε

Συμφωνώ σε αυτό. Καταρχήν είναι αξιολατρευτες καμία σχέση με ευρωπαιες.Εδω που είμαι τώρα έχω γνωρίσει πολλά ζευγάρια Ευρωπαίοι παντρεμένοι με ασιατικές.Ειναι αξιολατρευτοι άνθρωποι γενικά. Τρελαίνομαι να πηγαίνω σε συναντήσεις στην κοινότητα τους.Δεν έχω επαφή εδώ με την ελληνική κοινότητα ,μόνο με την ασιατική της γυναίκας μου.Η γυναίκα μου όμως λατρεύει την Ελλάδα, έχει ζήσει τρία χρόνια Ελλάδα. Είμαι κι από νησί και κατεβαίνουμε μαζί Ελλάδα για διακοπές. Εγώ αναγκαστικά κατεβαίνω Ελλάδα για να επισκεφθώ την μητέρα μου. 

Οικονομικα ομως, δεν εχω καταλαβει πως καταφερνεις και την παλευετε. Χαμηλοτερο κοστος ζωης βεβαια, αλλα βγαινει χρημα για να επιβιωνετε αξιοπρεπως; Και συγκριση με την Ελλαδα πριν φυγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, athe είπε

 Έν πάση περιπτώση η γυναίκα μου είχε μια φίλη σε χώρα γερμανοφωνη της Ευρώπης όπου καταλήξαμε εκεί με την βοήθεια της.

Όχι δεν είμαι Ασία. Το αναφέρω στο ποστ μου.Καταληξαμε Ευρώπη τελικά και συγκεκριμένα Αυστρία. Κάτω Ασία με μικρό κεφάλαιο στήνεις μικρή επιχείρηση που κάνει όμως χαμηλό τζίρο. Πχ πάγκος στην άκρη του δρόμου έξω από εμπορικά καταστήματα κλπ,όπου πουλάνε διαφορά σνακ και φαγητά τους. Ο τζίρος όμως χαμηλός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...