Προς το περιεχόμενο

AMD Ryzen 3000: Τα συμπεράσματα από τα πρώτα reviews είναι εξαιρετικά θετικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Μακάρι του χρόνου να χτυπήσουν και την nVidia στην κατηγορία των high-end gpu's.

Ένας ανταγωνιστής της Ti είναι απαραίτητος στην αγορά.

Μακάρι αλλά το βλέπω απίθανο. Σε αντίθεση με την intel η nvidia δεν καθόταν στα αυγά της τόσο καιρό. Ναι μεν το σύστημα sharpening της amd είναι καλύτερο από το αντίστοιχο DLSS της nvidia αλλά ακόμα δεν έχουμε ούτε τις ξερές επιδόσεις των προτάσεων της nvidia, ούτε ray tracing αλλά ούτε και το ίδιο βάθος σε υποστήριξη οδηγών και software και να μην πάω καθόλου στο θέμα της κατανάλωσης ενέργειας, θερμοκρασίες κτλ. Βέβαια το να προσφέρουν τουλάχιστον κατά προσέγγιση ένα καλό προϊόν έτσι ώστε να είναι πραγματικά αντίπαλο δέος και να αναγκάσει την nvidia να το πάρει πιο ζεστά τότε ναι αυτό γίνεται. 

GPU amd έχει να δει το σύστημα μου πάνω από δέκα χρόνια όπως και CPU. Στην CPU όμως ήρθε η ώρα για ryzen 3600 καθώς το gaming πλέον είναι όπως πρέπει σε συνδυασμό με μια 2060 super. Ολα αυτά βέβαια με το καλό από Οκτώβρη και εφόσον όλα πάνε καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κάνω καν το κόπο , θες να κάνεις το κέφι στον εαυτό σου , καντω.  Και στοκ συχνότητα είναι ανώτερος σε gaming ο 9600κ ποσό μάλλον να τον τσιμπήσεις λίγο στα 4,8 που πάει για πλάκα και είναι full stable , χωρίς να ζεσταθεί καν , και από χρήματα κοστίζει πάνω κάτω τα ίδια

13 λεπτά πριν, harrisxr650 είπε

Υπάρχει κόσμος που ζει και αναπνέει για αυτά τα 5-10fps, τα οποία τα αντιλαμβανονται κι ολας..., δεν θα τους ξυπνάς εσύ από τον λήθαργο τους

Αυτά τα 5_10 fps προσωπικά δεν με ενοχλούν καθόλου , αυτό που με ενοχλεί στους amd είναι το drop fps , που στα καλά καθούμενα σε πάει από τα 120 στα 70-80 σε απαιτείτικες φάσεις , φιλικά πάντα σας το λέω από εμπειρία στο ΝΕΤ μου , μακάρι να βγάλει κάτι δυνατό και η amd να ξεκαβαλισουν στην ιντελ όσο αφορά τα παιχνίδια αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα αυτή η στιγμή και δεν νομίζω ότι θα φτάσει ποτέ δυστυχώς , γιατί είναι ένα βήμα μπροστά

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μιας και όντως τα πολλά λόγια είναι φτώχια για πες μας τι χρειάζεται για να κλοκάρεις στα 5ghz έναν intel...ψύκτρα σοβαρή γιατί τα 65-95watt tdp είναι για base clock...στην amd τα 65-95watt tdp είναι για boost clocks...τέλος σε single core ο 9900k στα 5ghz είναι 4-5% ταχύτερος από τον 3900X...και καμιά 40% πιο αργός σε Multicore...στα παιχνίδια όπου υπάρχει μια μικρή διαφορά είναι λόγω memory latency...άντε και ακόμη ένα...όλες οι μετρήσεις που είδαμε έχουν γίνει με πολύ ώριμα bios intel και με εντελώς ανώριμα bios amd...έλα με τα κουφά που γράφονται εδώ μέσα...

ενα κουμπι απο το bios με μητρικη των 150 ευρω asrock και τον 8700κ . Τωρα εσυ αν δεν βλεπεις διαφορα βλεπουν ολοι οι reviewers στο youtube. Α και ξεχασα 60C max και μπλε οθονη δεν εχει βγαλει ποτε . Τωρα αν θες να παρει 100 πυρηνες για μοστρα η για "δουλεια" εγω τον θελω μονο για το ελαχιστο gaming που κανω και για το ψωνιο μου.

Επεξ/σία από Aias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά τώρα που το σκέφτομαι ,,,,,, θα βγάλει 10η σειρά η ιντελ ,,,,, αν ρίξει τις τιμές της ,,,, εγώ θα πάρω ιντελ ,,,,, αν πάλι πιστεύει ότι δεν έχει ανταγωνισμό ,,,,,,,, κρίμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aias είπε

ενα κουμπι απο το bios με μητρικη των 150 ευρω asrock και τον 8700κ . Τωρα εσυ αν δεν βλεπεις διαφορα βλεπουν ολοι οι reviewers στο youtube. Α και ξεχασα 60C max και μπλε οθονη δεν εχει βγαλει ποτε . Τωρα αν θες να παρει 100 πυρηνες για μοστρα η για "δουλεια" εγω τον θελω μονο για το ελαχιστο gaming που κανω και για το ψωνιο μου.

Α και μιας και ξέχασες οι 60 βαθμοί του με την ψύκτρα του ε; Α ξέχασα πρέπει να σκάσεις και ένα 40άρι ακόμη για μια τέτοια γιατί δεν έχει...α και ξέχασα στα 365 που κάνει είναι καμιά 5-8-10% πιο γρήγορος μόνο σε κάποια παιχνίδια από τον 3600...που κάνει 200...και στις εφαρμογές είναι στα ίδια...α και ξέχασα ο 3700x που είναι τέρας σε σχέση με τον 8700k είναι στα ίδια χρήματα...α και ξέχασα και τα παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται 8 πυρήνες...ΑΚΟΜΗ...του χρόνου θα έχει και αυτός τη μοίρα των 8100 vs 2400g, 7600k vs 1600 κλπ κλπ κλπ...Τώρα αν εσύ βλέπεις λογική την αγορά ενός 9600k / 8700k / 9700k σε σχέση με έναν 3600 / 3700x ΟΛΟΙ οι άλλοι reviewers στο youtube ΔΕΝ την βλέπουν. Στο καλό εύχομαι.

 

Μπλε οθόνη και ο 1600 μου δεν έχει βγάλει 2 χρόνια τώρα...και;;;;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, harrisxr650 είπε

Υπάρχει κόσμος που ζει και αναπνέει για αυτά τα 5-10fps, τα οποία τα αντιλαμβανονται κι ολας..., δεν θα τους ξυπνάς εσύ από τον λήθαργο τους

Έκλαψα!!!!! Χαχαχαχαχα και μαλιστα τα παρατηρει στα πανω απο 150fps σε 60αρια monitor.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Πάρτο το ανέκδοτο και από σοβαρό site που είναι αμερόληπτο χρόνια. Και διάβασε συγκεκριμένα τον επίλογο είναι φωτογραφικός για τον 9600Κ

https://www-techspot-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.techspot.com/amp/review/1871-amd-ryzen-3600/?amp_js_v=a2&amp_gsa=1&usqp=mq331AQA#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=Από %1%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.techspot.com%2Freview%2F1871-amd-ryzen-3600%2F

Μας δουλεύεις ρε φιλαράκι , έκατσα πέντε λεπτά για να διαπιστώσω αυτό που σου λέω , σε αυτό το τεστ τι κατάλαβες εσύ , ότι επειδή είναι καλύτερος σε winrar και zip files και σε δύο παιχνίδια από τα δέκα πέντε είναι και καλύτερος , χειρότερος είναι αν σκεφτούμε ότι αυτός κυκλοφορισε ένα χρόνο μετά και είναι σχεδόν ίδιος μην πω χειρότερος από 9600κ stock , γιατί αν πάμε τον 9600κ 4,8oc που πάει άνετα , και βάλουμε και το FPS drop που είναι κουσουρι στους AMD το οποίο δεν κατάλαβα ποτέ γιατί συμβαίνει , τότε δεν έχω κανέναν λόγο να τον προτιμήσω , εσύ αν θέλεις μπορείς να τον αγοράσεις αλλά μόνο αν δεν σε ενδιαφέρει το gaming

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, antegiare13 είπε

Αρε insomnia  μόνο ιντελ για σένα σε δύο σημεία του άρθρου μιλάς για gaming σε όλα τα reviews που έχω δει η διαφορά είναι αμελητέα της τάξεις 2με 10 frame  σιγά τα ωα κρύψτε λίγο την αγάπη σας για την ιντελ

όταν ο απλός 3600 τις παίζει στα ίσια με i7 και τους ξεπερνάει σε σενάρια πολυνηματικά δεν λές ότι είναι αμελητέα η διαφορά σε καμιά περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimtsef είπε

thanks !

Έλα σε έφτιαξα πάλι σου βρήκα σε προσφορά

spacer.png

Πως φαίνεται ότι τόσα χρόνια ψωνίζεις από μπακάλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρετε τη συζητάμε τόσο καιρό , έχουμε δύο ομάδες στη μία ομάδα είναι 8 άτομα τουμπανοι ξέρουν και πολεμικές τέχνες και 16 φιτ , και στην άλλη ομάδα 12 άτομα λιγότερο τούμπανοι και 24 λελεκες , αν είναι να μαζέψουν ελιές θα κερδίσει η δεύτερη ομάδα , αν όμως κάνουν κάτι που δεν θέλει απλά χέρια αλά και δύναμη δεν νομίζω να κάνει τι διαφορά το πόσοι είναι , το παράδειγμα το δώσανε στης Θερμοπύλες , η διαφορά της ιντελ με amd

Επεξ/σία από MTX
  • Confused 4
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

O 3600 είναι ότι πιο vfm έχει κυκλοφορήσει ποτέ. i7-8700K επιδόσεις μαζί με ψύκτρα στα 200€

Δεν είναι ποιο vfm από τον 9600κ είναι σχεδόν το ίδιο όταν δεν σε ενδιαφέρει το gaming

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MTX είπε

Μας δουλεύεις ρε φιλαράκι , έκατσα πέντε λεπτά για να διαπιστώσω αυτό που σου λέω , σε αυτό το τεστ τι κατάλαβες εσύ , ότι επειδή είναι καλύτερος σε winrar και zip files και σε δύο παιχνίδια από τα δέκα πέντε είναι και καλύτερος , χειρότερος είναι αν σκεφτούμε ότι αυτός κυκλοφορισε ένα χρόνο μετά και είναι σχεδόν ίδιος μην πω χειρότερος από 9600κ stock , γιατί αν πάμε τον 9600κ 4,8oc που πάει άνετα , και βάλουμε και το FPS drop που είναι κουσουρι στους AMD το οποίο δεν κατάλαβα ποτέ γιατί συμβαίνει , τότε δεν έχω κανέναν λόγο να τον προτιμήσω , εσύ αν θέλεις μπορείς να τον αγοράσεις αλλά μόνο αν δεν σε ενδιαφέρει το gaming

Αν βγάλεις τα γυαλάκια με τα μπλε τζαμακια θα βρεις λόγους για να προτιμήσεις έναν 3600 από το σαπακι 6/6 της intel... Αλλά δεν πειράζει... Intel rulez γιατί έτσι ρε λέμε!!! :-)

3 ώρες πριν, MTX είπε

Δεν είναι ποιο vfm από τον 9600κ είναι σχεδόν το ίδιο όταν δεν σε ενδιαφέρει το gaming

Εσύ από με τα κεντρικά της intel έχεις πάρε δώσε ε; Αυτά που σου στέλνουν μην τα καταναλώνεις... Αυτους τους χαλάει... Μην γίνεσαι το ίδιο κρίμα είναι... Έλα ρε αλήθεια τίποτα δεν βλέπετε;;;; Όντως τώρα;;;;; Μόνο σαν αστείο μπορεί να το πάρει κανείς όλο αυτό που λέτε για τον 9600k και τον 8700k...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, MTX είπε

Ξέρετε τη συζητάμε τόσο καιρό , έχουμε δύο ομάδες στη μία ομάδα είναι 8 άτομα τουμπανοι ξέρουν και πολεμικές τέχνες και 16 φιτ , και στην άλλη ομάδα 12 άτομα λιγότερο τούμπανοι και 24 λελεκες , αν είναι να μαζέψουν ελιές θα κερδίσει η δεύτερη ομάδα , αν όμως κάνουν κάτι που δεν θέλει απλά χέρια αλά και δύναμη δεν νομίζω να κάνει τι διαφορά το πόσοι είναι , το παράδειγμα το δώσανε στης Θερμοπύλες , η διαφορά της ιντελ με amd

Για κάτι τέτοια σχόλια μπαίνω στο Insomnia. Κάτσε να προωθήσω το μήνυμα σε ελαιοπαραγωγούς, μην κάνουν λάθος αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Α και μιας και ξέχασες οι 60 βαθμοί του με την ψύκτρα του ε; Α ξέχασα πρέπει να σκάσεις και ένα 40άρι ακόμη για μια τέτοια γιατί δεν έχει...α και ξέχασα στα 365 που κάνει είναι καμιά 5-8-10% πιο γρήγορος μόνο σε κάποια παιχνίδια από τον 3600...που κάνει 200...και στις εφαρμογές είναι στα ίδια...α και ξέχασα ο 3700x που είναι τέρας σε σχέση με τον 8700k είναι στα ίδια χρήματα...α και ξέχασα και τα παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται 8 πυρήνες...ΑΚΟΜΗ...του χρόνου θα έχει και αυτός τη μοίρα των 8100 vs 2400g, 7600k vs 1600 κλπ κλπ κλπ...Τώρα αν εσύ βλέπεις λογική την αγορά ενός 9600k / 8700k / 9700k σε σχέση με έναν 3600 / 3700x ΟΛΟΙ οι άλλοι reviewers στο youtube ΔΕΝ την βλέπουν. Στο καλό εύχομαι.

Μπλε οθόνη και ο 1600 μου δεν έχει βγάλει 2 χρόνια τώρα...και;;;;

Α και ξεχασα τον εχω ηδη 1 χρονο  .Oταν κοιταγα για 2700x η τον 8700Κ η καλη μητρικη για AMD εβγαινε πανω απο 200 (καλη ειναι καποια που κανει stable o/c )  ενω η asrock extreme 4 στα 150 απο ελληνικο καταστημα με 8 (η 10 φασεις δεν θυμαμαι τωρα). Οποτε βγαιναν τα ιδια λεφτα. Επισης απο παλια το προβλημα με τους amd που ειχα παντα ηταν το stuttering(=εκει που παιζεις με 200fps παει για ms στα 60 και επανερχεται στα 200) .Ελπιζω να εχει αλλαξει αυτο. Οποιος παρει τωρα θα παρει amd επειδη ακομα η intel δεν εχει λυση το προβλημα με τα nm και βγαζει ακομα επεξεργαστες στα 10 που ειναι απαραδεκτο αν και δυστυχως (?) ακομα ειναι πιο πανω απο τα 7nm της amd...

Επεξ/σία από Aias
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...